Skocz do zawartości

Mapa nieba - ZA DARMO!


Pirx

Rekomendowane odpowiedzi

Oto link do zupelnie darmowej mapy nieba z gwiazdami do 7 Mag.

 

http://cloudynights.com/documents/mag7-color.tar.gz

 

Wystarczy kliknac, zapisac na dysku, rozpakowac i wydrukowac. Dizeki temu masz kolorowa mape nieba z DSami.

 

dla tych co sie obawiaja, ze moze byc to jakis wirus, podaje link do strony, na ktorej znajduje sie ten atlas

 

http://cloudynights.com/documents/mag7-color.tar.gz

 

Zwrotcie uwage, ze atlas jest w dwoch wersjach, kolorowej i czarnobialej.

Atlas jest zupelnie za darmo, nie lamiecie zadnych praw autorskich itp. Mozecie go powielac i rozprowadzac, z tym zastrzezeniem, ze nie mozecie pobierac za to oplaty.

 

Pozdrawiam i zycze bezchmurnego nieba.

Maciek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne te mapy :)

szkoda tylko, ze na formacie letter, po zmniejszeniu spore marginesy zostają

a to pdfy więc chyba nieda się ich przeformatować bez adobe writera?

a cloudy, to chyba podstawowa kopalnia wiedzy większości z nas? :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne te mapy :)

szkoda tylko, ze na formacie letter, po zmniejszeniu spore marginesy zostają

a to pdfy więc chyba nieda się ich przeformatować bez adobe writera?

a cloudy, to chyba podstawowa kopalnia wiedzy większości z nas? :)

pozdrowienia

Sumas,

Zupelnie juz zapomnialem, ze sa rozne formaty tych map. Przypominam sobie, jak wszystkie teczki na dokumenty przywiezione z Polski nie pasowaly do formatow Letter i Legal. Ach te systemy metryczny i imperialny, nie wystarczy, ze juz jedna sonde stracilismy na Marsie przez to? :D

 

Nie jestem do konca pewien, ale mozesz sie chyba pobawic ustawieniami wydruku i zmienic rozmiar papieru orazz wybrac opcje "fit to page". Powinno pomoc.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

długo szukałem dzisiaj mapy do wydrukowania i nigdzie nie było takiej jak chciałem - to znaczy tak żeby wszystko było na jednym DUŻYM arkuszu (jak na mapie obrotowej ale bardziej dokładnie). w związku z tym zhakowałem PP3 (bo normalnie nie pozwala na wytworzenie widoku większego niż 180 stopni, więc najwięcej co można pokazać to połowa sfery niebieskiej) i wygenerowałem swoja wersję mapki - oto całe niebo od Dec -40 do +90 :)

 

mapa_bez_drogi_mlecznej.pdf

wygląda to mniej więcej tak:

sco-web.jpg

 

źródło danych jest to samo co cloudynights (i tak samo darmowe i legalne) ale wziąłem tylko gwiazdy do mag 6 (bo jest wszystko bardziej na kupie więc byłoby nieczytelne).

można sobie z tego zrobić mapę obrotową przez użycie odpowiedniej kolistej przesłony albo można wydrukować duże ładne kółko na ściane (rysunek jest wektorowy więc można uzyskać dowolną wielkość bez utraty jakości), albo wydrukować z dwóch stron kartki A4 uzyskując najdokładniejszą i najbardziej kompletną mapę mieszczącą się na jednej kartce (przy skali 75% w acrobacie na jednej stronie A4 mieści się ponad połowa koła).

 

(mam tez wersje z drogą mleczną (efekt estetyczny :P) ale pdf zajmuje wtedy 6,6M i przekracza limit załącznika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Gratulacje szuu, dobra robota pro publiko bono. Wydruk takiej pojedynczej płachty w jakims zakładzie nie zrujnuje, jest też na tyle mała,że da się ją trzymać w całosci na kolanach.

Ale jeśli moge krytycznie zrecenzować dzieło, to wg. mnie powinno się dać gwiazdy do 6.5 mag. To w brew pozorom nie jakieś aptekarskie wymysły [no, bo tu niby 6, a w oryginale 7]. Moje pierwsze użytkowane w polu mapy [poza wydrukami z HNSKY] miały kolejno 6.25mag [czeski Atlas Nieba 2000] i 6.5 mag [xero kawałka starej edycji Dobrzyckich oraz mapki z Ksiażki P. Rudzia]. Wg. czeskiego atlasu trudno było lornetką cokolwiek namierzyć poza kilkoma wyjatkowo łatwymi z racji położenia obiektami. Co prawda używałem szkieł o polu ledwie przekraczajacycm 4st., ale to wcale nie jest drastycznie mało. Z mapkami 6.5 mag ilość gwiazd tła choć nie rosła jakoś drastycznie pozwalała namierzać praktycznie wszystko w zasięgu lornetki czy nawet małego teleskopu z szukaczem 30mm. Dlatego ten zasięg traktuję jako absolutne minimum dla narzędzia obserwacyjnego.

Osobna sprawa to pozostawienie konturów konstelacji przy likwidacji granic gwiazdozbiorów itp. ozdobników. To akurat uważam za bardzo trafne rozwiązanie poprawiajace czytelność, jeśli ta mapka miałaby służyć w polu do praktycznej nawigacji.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym zwiększeniem liczby gwiazd to pewnie masz rację, zwlaszcza gdy mowa o "płachtach" do wydrukowania, ja to tylko drukowałem na A4 i uzywalem w miejscach gdzie nawet mag 6 nie bylo widac golym okiem.

 

mapka pomagała mi swego czasu w pierwszych polowaniach na messiery i dobrze współpracowała z red dot finderem - rzut oka na mapke, rzut oka na czerwony punkt na niebie - i bardzo czesto M-kę udaje się złapać za pierwszym spojrzeniem w okular :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 lata później...

Przepraszam, że odkopuję stary wątek.
Szukałem właśnie takiej mapki jak wstawił Szuu i jest świetna.

Macie może taką samą tylko z nazwami gwiazd ? Dopisanie to nie problem, ale może ktoś już to robił :)


Ok. Znalazłem coś w ten deseń :

http://observe.phy.sfasu.edu/SFAStarCharts/SFAStarChartsPro.pdf

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.