Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Jurku również uwielbiam ten obszar, to jeden z moich ulubionych regionów. Bardzo fajne porównanie, gołym okiem widać, że warto obserwować ten obiekt w różnych fazach Księżyca, nawet w pełni. Warto również poświęcić kilka godzin na sesje obserwacyjną i podziwiać jak zmienia się cień rzucany na Theopilusa, widok jest fantastyczny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Adam. Należymy do grupy ludzi lubiących patrzeć na Księżyc "tu i teraz", ale postrzegamy naszego satelitę na ogólniejszym poziomie - takim, który niweluje swego rodzaju "zamrożenie obrazu" i pozwala zmienić trochę jego kontekst. Ostrości i jednoznaczności form na pojedynczym zdjęciu dodajemy aspekt zmiany, czyli namiastki dynamiki, żeby wydobyć ukryte subtelności obrazu. Zwróćmy uwagę, że jest to kalka naszego codziennego zachowania - kiedy bierzemy jakąś rzecz, której chcemy się dokładniej przyjrzeć, manipulujemy nią, aby widzieć ją z różnych stron i różnie oświetloną - dostrzegamy w ten sposób więcej charakteryzujących ją cech.

Brakuje mi czasu i okazji, aby takie podejście do fotografowania Księżyca było podstawowym - stąd tylko okazjonalne opracowania i skupianie się na niewielu obszarach. Dziękuję, że to doceniasz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Robiąc wiosenne porządki na dysku trafiłem na stack Księżyca, który wypluł mi jakiś czas temu AutoStakkert. Oprócz przekonwertowania do JPG i zmniejszenia w żaden sposób nie modyfikowałem tego zdjęcia. Inwencja twórcza należy w stu procentach do AutoStakkerta :) Z przyjemnością przedstawiam Wam Księżyc w wersji moro:

 

IMG_5133_pipp_g4_b3_ap708m.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Emeł, zmieniłeś technikę obórki? Ta ostatnia fotka wygląda bardzo dobrze.

 

Cały czas eksperymentuję. Czasem stosuję Lucy Richardson Deconvolution, a czasem Maximum Entropy. Tak samo czasem Gaussian, czasem Exponential.

Poza tym różnice między tymi zdjęciami są takie, że pierwsze (gorsze) jest w kolorze, a drugie w mono. Dodatkowo to drugie składa się z ok 80 kl., a pierwsze ok. 400. Czyli jednak nie zawsze więcej znaczy lepiej :) Nie napisałem tego przy tych fotkach, ale seeing moim zdaniem był fatalny tego dnia. Na filmach wszystko potwornie pływa.

 

Ale i tak zaraz będę się musiał uczyć avikowania od nowa. MS Lifecam Cinema już leży i czeka, żebym zaczął ją przerabiać - brakuje mi tylko okularu Super 25 mm, który już do mnie jedzie. Filtr Baadera UV/IR Cut też już grzecznie w szufladzie oczekuje :Loveit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno z 24.05. Największe kratery (od lewej) to: Catharina (śr. 104 km, gł. 3,1 km), Cyrillus (śr. 98 km, gł. 3,4 km) i Theophilus (śr. 110 km, gł. 4,1 km). Wersja w kolorze.

 

MVI_5988_pipp-cut_g3_ap1845-AI-LR-C-sh-v2-50%color.jpg

 

Edit: Dodaję kolejne, żeby nie mnożyć postów - po lewej stronie kratery Pitiscus, Vlacq i Rosenberger, po prawej Janssen i Fabricius.

 

MVI_5990_pipp_pipp_g3_p80_ap1026-AI-LR-G-50%.png

Edytowane przez emeł
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze zakamarki. Projekcja afokalna, MAK 127, GSO SV 15 mm, Canon Ixus 127 HS.

 

Sinus Iridum oraz łańcuch górski Montes Jura.

MVI_6001_pipp_pipp-cut_g3_ap3157-LR-G-sh-cut-75%.jpg

 

Największy krater to Clavius.

MVI_6004_pipp_g3_ap8065_conv_v2-75%.jpg

 

I na koniec - Copernicus.

MVI_6003_pipp-cut_g3_ap5915-AI-LR-C-h-sh-100%.png

Edytowane przez emeł
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak pozostałym, ale mi te konkretne obszary kazała robić jakaś siła, jakiś wewnętrzny głos... więc robiłem... :alien2:

 

A to wczorajszy test Lifecama - już dobrowolnie, bez głosów ;) Szału nie ma. Muszę poszukać tutoriala do FireCapture i się podszkolić.

 

003157_pipp_g3_ap1378-AIv1-sh-cut.png 002726-cut_pipp_g3_ap213-AIv1-sh-cut.png

 

Edit: Jeszcze jedno zdjęcie. Celowo robiłem mniej więcej te same obszary, co wcześniej, żeby móc porównać. Gdzieś popełniam błąd. Może to wina ustawienia ostrości? Czy coś w programie namieszałem? Liczę na Wasze wskazówki :)

003448_pipp_g3_ap350-AIv1-cut.png

Edytowane przez emeł
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.