Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

MAK 150/1800, ASI 120M, filtr red GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (400/2500), Registax 6, (mozaika Microsoft ICE).

 

Noc przełomu maja i czerwca (31.V/1.VI), wypogodzona, ciepła, z lekkim wiatrem i dobrą przejrzystością powietrza, ale z bardzo intensywnym drżeniem obrazu. Księżyc 1 dzień i 18 godzin przed pełnią, z powiększającą się libracją południowo zachodnią.

 

Chciałem zrobić zdjęcie kompleksu dużych kraterów: Grimaldi, Hevelius i Cavalerius, ale z akcentem położonym na cieniową strukturę - krzyż św. Andrzeja, pojawiającym się przed pełnią na północno zachodnich stokach krateru Grimaldi. Udało się! Na tym zdjęciu północ jest po prawej stronie).

 

Południowa i południowo zachodznia krawędź Księżyca zwykle oferuje również kilka atrakcji: dwubarwny krater Schickard, na prawo od niego trójka kraterów: (wypukły) Wargentin, Nasmyth i Phocylides, Basen Schiller-Zucchius (dwupierścieniowa struktura impaktowa), brzegowy krater gigant - Bailly z bogatą strukturą wewnętrzną, oraz Góry Leibnitza. Przepięknie wyglądają "oderwane latające" fragmenty brzegu Srebrnego Globu odseparowane cieniem od jasnej tarczy. Wydają się być efektem jakiegoś procesu destrukcyjnego, w wyniku którego powierzchnia globu ulega fragmentacji. Niezmiennie, ten rodzaj iluzji bardzo mnie urzeka i pochłania moją uwagę w czasie obserwacji.

Grimaldi i krzyż św. Andrzeja_31.05.2015r_23.51_MAK150_ASI120M_redGSO#29....jpg

Góry Leibnitza_Basen Schiller_Zucchius_31.05.2015r_MAK150_ASI120M_redGSO#29_mozaika.jpg

Góry Leibnitza_Basen Schiller_Zucchius_opis.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150/1800, ASI 120M, filtr red GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (450/2500), Registax 6.

 

Kolejny przyczynek do mojej prywatnej kampanii obserwacji Gór Leibnitza. 1 czerwca br., 18 godzin do pełni, warunki bardzo dobre.

 

Góry Leibnitza są fascynujące. Kiedy południowy brzeg Księżyca wskutek korzystnej libracji wychyla się w naszą stronę, dwa wyniosłe grzbiety górskie wyłaniają się zza pofałdowanej krawędzi, niczym wielorybie cielska ponad pofalowaną taflę oceanu. Towarzyszą im, lecz nieco w głębi lądu, dwa inne wybrzuszenia i ten górski kwartet staje się swego rodzaju boją wskaźnikową południowego bieguna Srebrnego Globu. Wokół szczytów w czasie pełni cienie tańczą jak wokół gnomonów w zegarach słonecznych i ta choreografia lunarna urzeka mnie.

 

"Latające fragmenty" księżycowej krawędzi znów są iluzją zjawisk destrukcyjnych. Świetlne wyspy, jak żaglowce wychodzące w morze, chwytają promienie Słońca i majestatycznie odpływają.

Góry Leibnitza_1.06.2015r._23.29_MAK150_ASI120M_redGSO#29_100%....jpg

xGóry Leibnitza_1.06.2015r._23.33_MAK150_ASI120M_redGSO#29_100%....jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150/1800, ASI 120M, filtr red GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (450/2500), Registax 6.

 

Księżyc 3 dni i 9 godzin po pełni na wysokości 22* nad horyzontem, o świcie 6 czerwca br., niebo niezwykle klarowne, ale (powinienem napisać: jak zwykle...) obraz drżący, choć ostry.

 

Struktura Janssen przy samym terminatorze, stąd głębokie cienie wewnątrz kraterów i piękna rzeźbiarska stylistyka powierzchni. Widoczna "bezimienna" dolina: Piccolomini-Watt (tak ją nazywam). Pięknie prezentuje się zespół rowów wewnątrz Janssena - Rimae Janssen.

xStruktura Janssen_6.06.2015r_03.33_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg

oStruktura Janssen_6.06.2015r_03.40_MAK150_ASI120M_redGSO#29_100%....jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wojtku. Część materiału z sesji zostawiam na później, aby połączyć go z materiałem (mam nadzieję) z nadchodzącej nocy.

 

Struktura Jenssen to jedna z moich ulubionych formacji - ma swój charakter i piękną fakturę. Razem z szeregiem dolin księżycowych i leżącym na północy Morzem Nektaru tworzy obszar przyciągający moją uwagę.

 

Dzisiaj zachodnie obszary Mare Nectaris i trójka kraterów TCC w kontrastowym oświetleniu będą celem mojej sesji zdjęciowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150/1800, ASI 120M, filtr red GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (450/2500), Registax 6.

Połączone dwie sesje zdjęciowe - 6 czerwca br. przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza i małej turbulencji, oraz 7 czerwca przy lekkim zamgleniu i dużej niestabilności powietrza powodującej zmienność obrazów.

Dwa kadry obrazują Morze Nektaru i zjawiskową trójkę kraterów: Theophilus, Cyrillus, Catharina. Smaczku dodają: fantomowy krater na północy Mare Nectaris, podwójny krater w lewym górnym rogu jednego ze zdjęć, oraz Catena Abulfeda (jej południowo wschodnia część).

Gdyby nie fatalny seeing zdjęcie przedstawiające Posidoniusa i Le Monnier (Minor Sinus Iridum) przy terminatorze mogłoby być wspaniałą perłą sesji, choć i tak uroku mu nie brakuje.

oTheophilus,Cyrillus,Catharina i Mare Nectaris_6.06.2015r_03.45_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg

1xTheophilus,Cyrillus,Catharina_7.06.2015r_03.11_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg

oTheophilus,Cyrillus,Catharina_6.06.2015r_03.45_MAK150_ASI120M_redGSO#29_100%....jpg

xPosidonius, Le Monnier_7.06.2015r_03.35_MAK150_ASI120M_redGSO#29....jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To ja wrzucę podobny rejon, znaleziony w czeluściach twardego dysku :) Materiał zebrano ponad rok temu bo 06.06.2014 ok 22:05 w ognisku głównym teleskopu Meade LX-200 ACF 14'' w astrobazie Inowrocław aparatem Canon EOS 450D. Jest to stack (Autostakkert) 8 zdjęć ISO400 1/30sec wyrównanych programem PIPP

Ksieżyc_p50_2.jpg

Edytowane przez Pawcio
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emeł masz kamerkę kolorową? Tak mi się wydaje patrząc na Twoją fotkę Księżyca. Jeżeli tak to pozostaje Ci tylko stosowanie filtra uv/ir cut. Filtry podczerwone nie sprawdzają się w kamerkach kolorowych, ponieważ tylko część pikseli będzie łapać fotony i obraz będzie strasznie ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kamerka jest kolorowa. Kupiłem ją bardziej z myślą o planetach, ale podobają mi się również kolorowe fotki naszego satelity. Dla mnie jest w nich więcej życia - jeśli oczywiście można to w taki sposób określić ;) Jeszcze muszę poprawić ustawienia kolorów podczas nagrywania. Strasznie pożółkły wyszedł.

Zmartwiłeś mnie Adam. Myślałem, że chociaż w tym przypadku będzie można trochę obejść seeing.

 

Tak na marginesie - warto bawić się w reduktory ogniskowej do Maka? Ma ktoś z tym doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ten reduktor ogniskowej GSO nie jest taki zły ;). Używałem go z Newtonem 200/1000 i chameleonem i jakość była całkiem dobra. Jeżeli dobrze pamiętam w Niedźwiadach takiego reduktora używał Karol Wenerski i fotki Słońca w H-Alpha wychodziły mu świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a czy awikując Księżyc kolorową kamerka nie byłoby dobrym wyjściem wycięcie samego czerwonego kanału, zamiana na bw i dalej obróbka? Bo w sumie, to mamy na co czwartym pikselu filtr czerwony, więc można to wykorzystać. Myślę, że ostrość by wzrosła, bo niby rozdzielczość nieco spada, ale za to mamy ostrzejszy obraz na każdym pikselu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a czy awikując Księżyc kolorową kamerka nie byłoby dobrym wyjściem wycięcie samego czerwonego kanału, zamiana na bw i dalej obróbka? Bo w sumie, to mamy na co czwartym pikselu filtr czerwony, więc można to wykorzystać. Myślę, że ostrość by wzrosła, bo niby rozdzielczość nieco spada, ale za to mamy ostrzejszy obraz na każdym pikselu.

 

A jak ewentualnie mógłbym wyciąć czerwony kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił jakoś w photoshopie, tam można włączać widoczność każdego z kanałów RGB. Na szybkiego zrobiłem tak, że włączyłem sam kanał czerwony, skopiowałem zdjęcie i wkleiłem na nowy obrazek. Wkleiło się samo czerwone jako czarnobiałe. A jak nie masz photoshopa, to pewnie w innym programie graficznym też jakoś się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem z oryginalnym tifem, to co Hamal napisał. Potem wrzuciłem go do Astra Image na dekonwolucję, ale niestety przy brzegu powstała brzydka szara obwódka. Ale może to kwestia jakości materiału. Jeszcze będę próbował.

 

22_22_09_AS_p95_g3_ap796-ai1.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.