Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Adam napisz coś więcej jak wykonałeś to zapierające dech w piersiach zdjęcie... szczegół zabija.. :)

 

Dokładnie!

W istocie rzeczy detal wyśmienity!

Omawiany już przeze mnie tutaj:

http://astropolis.pl/topic/50559-projekt-granula/page-2?do=findComment&comment=590550

 

- wskazany na zielono krater ma około 2 kilometry, zarazem zaledwie marniuśkie około 1.4 sekundy.

 

Typowy seenig niewiele pozwoliłby zobaczyć, a tu mamy o nim sporo detalu (cienie, pojaśnienia, okrągły kształt). Brawo.

Zgaduję, że Adam starannie polował na dobry seeing? :)

 

Pozdrawiam

adama.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ten temat zastanawia mnie, jak uzyskać aż tak ,,ostre zdjęcia'' bardzo małych kraterów o średnicy 2-3km.

Czy są jakieś ,,magiczne'' sposoby na wyciąganie detalu, czy główną rolę odgrywa w tym przypadku bardzo precyzyjne ustawienie ostrości ?

Edytowane przez Atlas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Jarek, coraz lepiej Ci idzie tak trzymaj :)

 

Ja wczoraj miałem bardzo fajny seeing, chyba najlepszy w tym roku jak nie w ostatnich 2 latach. Mam 200GB materiału, aviki bez barlowa, z barlowem 1,5x, Powematem 2x oraz 2,5x. Na razie podrzucam na szybko zestackowanego avika bo w tej chwili nie mam czasu aby dłużej przy tym dłubać.

 

Sprzęt: SCT 11" z soczewkąBarlowa ×1,5 GSO, kamerka Point Grey Blackfly IMX249, filtr pomarańczowy 570 nm. Posadzone na montażu Losmandy G11

 

Mam sporą mozaikę tego rejonu tak więc prawy dolny róg zostanie zastąpiony ostrzejszym strzałem tak żeby cały kadr był ostry :) Jako ciekawostkę wrzucam również drizzle 150%. Generalnie drizzle dobrze sprawdza się przy planetach, przy Księżycu już niekoniecznie.

 

Wrzucam jeszcze linki do fotek bo forum pomniejsza i kompresuje:

 

http://www.adam.poa.com.pl/astrofoto/ksiezyc03.10.2015r/ksiezyc_test.jpg

 

http://www.adam.poa.com.pl/astrofoto/ksiezyc03.10.2015r/ksiezyc_test_drizzle.jpg

 

 

ksiezyc_test.jpg

ksiezyc_test_drizzle.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna skala Hamal! :) Ja w ciągu tygodnia postaram się porządnie obrobić cały mój materiał. Bez artefaktów oczywiście ;) Bo teraz najbardziej przeszkadzają mi te jaskrawe krawędzie na małych kraterach :D

No właśnie, jak sobie radzisz z tymi prześwietleniami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za mały off-top, ale zdjęcia Adama i Karola są przykładem co potrafi duże lustro. I żaden ED 100, 120 nie ma szans ani w foto ani w wizualu. Ja mam co prawda tylko 10" ale uwielbiam "serfować" po powierzchni Księżyca, zaglądać w małe kratery, szczeliny i uskoki. Księżyc jest wspaniały do obseracji dużym lustrem nawet podczas zupełnie średniego seeingu zwłaszcza przez nasadkę bino. Pozdrowienia dla wszystkich selenogów.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę jeszcze raz fotkę główną ale mam jeszcze też takie dwa paskudztwa z soboty, należy pamiętać że robione były na błękitnym niebie z południe, może wielbiciele brzegowych kraterów coś dla siebie znajdą.

 

10-10-2015 godz 13 - IRPass

 

Moon-10-10-2015-2.jpg

 

Moon-10-10-2015-3.jpg

 

Moon-10-10-2015.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wielbiciele brzegowych kraterów coś dla siebie znajdą.

...no i znaleźli: "krzyż św. Andrzeja" na północ od Grimaldiego - na zdjęciu, jego "negatywowa" forma, którą znam, oświetloną światłem pełni i której widoczności w fazie starego Księżyca nie spodziewałbym się. Zatem - cenna dla mnie wskazówka. Dzięki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu piękne (trochę psuje obraz ten efekt jakby podwojenia konturów, ale jest to ledwo widoczne). Ostatnie zdjęcie rzuciło mną o podłogę, takiej szczeliny Hyginusa nigdy jeszcze nie widziałem a to mój ulubiny obiekt na Księżycu - pamiętam jej pierwsze obserwacje przez newtona 76/400 Uniwersała w latach osiemdziesiątych. I szczelina w Vallis Aples - widoczna mimo dużego oddalenia terminatora - mistrzostwo świata. Bardzo niski ukłon dla Adama za wspaniałą pracę.

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, zdjęcia świetnej jakości. Pozwalają na wyłuskiwanie prawdziwych perełek. Pozwoliłem sobie na małą analizę.

 

Na pierwszym zdjęciu Adama znalazłem ślady pradawnych impaktów. Nie są tak oczywiste jak to, co dostrzegamy na pierwszy rzut oka. Resztki koron starych rozległych kraterów kryją się pośród "świeżych" impaktów. Zaznaczyłem te ślady i nie pozwoliłem na ich dalszą bezimienność. Na wschód od krateru Delambre, na poziomie umownej drugiej warstwy usytuowane są: Sinus Tranquillitatis (Zatoka Spokoju sąsiaduje z miejscem lądowania Apollo 11) oraz Pra-Alfraganus.
Ślady pradawnych struktur to obszar moich ciągłych poszukiwań. Dziękuję Adamie, że Twoje zdjęcia pozwalają mi powiększyć katalog tych "staroci".

 

Na trzecim zdjęciu Adama widzimy północną część Księżyca przy korzystnej libracji - ponad 6,8*. To dla mnie okazja do ponownego "odwiedzenia" północnego bieguna Srebrnego Globu. Góry Leibnitza były charakterystycznym atrybutem południowego bieguna - w okolicy bieguna północnego nie ma tak charakterystycznych formacji, ale zlokalizowanie jego umiejscowienia można traktować jako rodzaj ciekawostki lunarnej. Mam w planach własne próby rozszerzonego zdjęciowego udokumentowania tego miejsca, ale zdjęcie Adama skusiło mnie do wcześniejszej refleksji. Proszę Państwa - oto północny biegun Księżyca, leżący na północnych stokach krateru Peary, na wschód od doskonale widocznego, "krawędziowego krateru" Hermite. Brawo Adam! Choć faza utrudniła twoje zadanie, szczegółowość obrazu jest rewelacyjna.

 

Na piątym zdjęciu Adama widzimy znane księżycowe rowy: Rima Hyginus i Rima Ariadeus. Obie struktury mają genezę tektoniczną - są po prostu pęknięciami młodej skorupy Srebrnego Globu. Ale łatwo dostrzec, że pierwsza rozpadlina - Rima Hyginus ma w swoim obrysie szereg zagłębień przypominających kratery. Powstały one w skutek erupcyji wulkanicznych - to wtórny efekt pęknięcia w skorupie nad aktywnymi obszarami młodego Księżyca.

 

Adam, Twoja praca przyniosła nam wszystkim dużą korzyść. Analizowanie zdjęć było dla mnie prawdziwą przyjemnością.

Fragm.zdjęcia nr1 A.Tomaszewskiego z 3.10.2015r_na wschód od Delambre.jpg

Fragm. zdjęcia nr3 A.Tomaszewskiego z 3.10.2015r..jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że zdjęcia przypadły Wam do gustu :) Jurek bardzo dziękuję za fachową i wnikliwą analizę, szczególnie zdjęcia numer 1. Ten rejon jest niezwykle ciekawy i zawsze poświęcam dłuższą chwilę na jego analizę podczas wizualnych obserwacji. Mam nadzieję, że niedługo zaopatrzę się w jakiś lepszy okular tak aby koma nie dawała się we znaki ( posiadam okular WO od nasadki bino i jakiś WA 15mm 16st). Dobry okular planetarny zdecydowanie ułatwia analizę wszystkich smaczków :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.