Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomik ma nowy filterek Band Pass do fotografii Księżyca (między innymi).

 

http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/proplanet-642-bp-ir-passfilter.html

 

Osobiście zastanawia mnie jak wygląda sprawa korekcji obrazu w teleskopach w paśmie podczerwieni i czy to też nie zaważa na finalny wynik tego co osiągniemy korzystając z barwnych filtrów przepuszczających część pasma widzialnego i podczerwień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno tego nowego Astronomika nie ma totalnie sensu. To praktycznie to samo co czerwony filt wizualny od Baadera ale z lepszymi powłokami. W praktyce nie będzie różnicy.

 

Co do rozdzielczości w podczerwieni to jest ona troszkę mniejsza ale w praktyce jest to pomijalne ze względu na seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicza najbardziej zdegradowaną seeingiem część pasma łapiącego się w kamerze.

To jasne. Ale zarówno żółty/czerwony, jak i IR-Pass ogranicza zdegradowaną seeingiem część widma. IR-pass ogranicza tą zdegradowaną część dużo bardziej, a wiec jest lepszy. Zastanawiam się, dlaczego użycie żółtego/czerwonego może dać lepszy efekt na Księżycu zamiast użycia IR-Pass, bo o to chodziło w Twojej wypowiedzi, jeśli ją zrozumiałem. Na Księżycu raczej nie brakuje nam światła na IR-pass, choć może jest jednak inaczej? Na razie z tym filtrem mam nikłe doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób chwilę po sobie ten sam krater przez filtr pomarańczowy jak pozwoli seeing lub czerwony a za chwilę przez IR pass a kiedy zaczniesz obrabiać zestackowany materiał od razu zrozumiesz czemu Ciebie zachęcałem do czerwonego filtra :) Nie odpowiem Ci wprost, bo po co masz się sugerować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię takie doświadczenie, ale znając życie to nie za szybko :) Nie widzę tylko sensu teoretycznego takiego zabiegu. Chyba, że skrócenie czasu naświetlania na jaśniejszym filtrze pozwoli mi na lepsze zamrożenie seeingu i zrekompensuje to z nawiązką wpuszczenie większej ilości zniekształconego światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucjan ten Astronomik nie będzie miał dużo węższego pasma, ponieważ kamerki i tak praktycznie nie łapią podczerwieni powyżej 900nm albo mają tam bardzo niską czułość.

 

Co do filtru czerwonego i IR-Pass to Rik kiedyś robił porównanie. W zasadzie nie było żadnej różnicy w stabilizacji obrazu. Wyszło na to, że lepiej wybrać czerwony ze względu na cenę i troszkę jaśniejszy obraz. Mam nadzieję, że nic nie przekręciłem bo czytałem to bardzo dawno temu ;)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od wielu miesięcy nawet nie wchodziłem do obserwatorium. Dzisiaj mi się zachciało, to w ramach wietrzenia teleskopu, nagrałem trzy aviki. Parametry nagrywania źle ustawiłem i trochę są przepalone fotki. Ale chciałem sprawdzić czy sprzęt nadal dobrze działa. Wszystko jest ok.

Przejrzystość dobra ale Księżyc pływał.
Ogniskowa 2350 mm.
100%.
Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP 2.5.4, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

 

Moon_20151124_183737.jpg

Moon_20151124_184133.jpg

Moon_20151124_184318.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe zdjęcia, Wojtku.

 

Koło Grimaldiego doskonale widoczny krzyż św. Andrzeja (szkic).

Postanowiłem przetestować moje mapy zachodniej krawędzi i chociaż do pełni pozostało trochę ponad jeden dzień, a dodatkowo libracja nie sprzyjała obserwowaniu tej części tarczy Srebrnego Globu, porównanie zdjęć z mapą daje ciekawe spostrzeżenie. Zawarłem je w formie graficznej na wycinkach map i łatwo można je odnieść do powyższych zdjęć. Doskonale widać jak terminator meandruje pośród różnych formacji, biegnąc zawsze po najwyższych partiach terenu. Granica światła i cienia, jak widać, może być bardzo krętą linią. To również dowodzi tego, że w ekstremach libracyjnych możemy czasem sięgnąć wzrokiem dalej niż teoretyczny zasięg wyznaczony odpowiednim południkiem, lub przeciwnie, nie dostrzec formacji leżących przed tym południkiem.

Urzekła mnie widoczna na zdjęciu i przedstawiona na fragmencie mapy, formacja związana z rodziną kraterów: Repsold. Skrót perspektywiczny dodaje jej dużo uroku. Na mapie nie jest to nic szczególnego. Wniosek: oczywista przewaga obserwacji nad ślęczeniem nad mapami. Wziąłem to sobie pod rozwagę.

 

Dostarczyłeś Wojtku ciekawy materiał do analizy. Pozdrawiam.

Fragment mapy4_Pythagoras_Opis.jpg

Fragment mapy5_krzyż św. Andrzeja_Opis.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam dzisiejsze, okolice jak u Wojtka :)

Loxlej, jak byś mógł rzucić okiem i zidentyfikować ten krater z "wulkanem". Oraz ten ciekawie oświetlony nad Plato.

ps. dorzucam jeszcze mozaikę dwóch zdjęć

ps.II dopisuję, czym robione bo Adam prosił SCT8" + Basler ACE

3.jpg

Plato.jpg

Mozaika kopia.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ten krater z "wulkanem" (jak go nazywasz) to Pythagoras, a ten "ponad Plato" to para: Anaxagoras (wyrazisty, jaśniejszy, mniejszy) i Goldschmidt (większy, mniej wyrazisty). Jest jeszcze trochę w lewo od nich wyraźny krater: Philolaus. Ekstra zdjęcia. Piękna Zatoka Tęcz.

 

Żałuję, że dzisiaj nie zdecydowałem się na sesję zdjęciową, postanawiając podejść tematycznie do fazy jutrzejszej i w kolejnym dniu.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.