Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Księżycowe zakamarki.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2765 odpowiedzi w tym temacie

hanysiak

hanysiak

Syriusz

• Astroamator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2679 postów
hmmmm....ja chetnie poogladalbym nowe,nieznane fotki Ksiezyca,szczegolnie,ze pogode mam paskudna,bezteleskopowa.
0

"Dzięki owcom prawda wychodzi na jaw."

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Skąd brać nowe fotki przy nowiu i niepogodzie? Na nowe trzeba będzie poczekać aż się łysy odsunie i podniesie, ale w listopadzie nie ma co liczyć na jakieś rewelacje. Popyram w archiwum i coś wrzucę.
0

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Dwie pierwsze fotki pokazują jeden obiekt w różnym oświetleniu, a jest nim przyl. AGARUM leżący na M.Crisium. Przybiera on ciekawą sylwetkę podczas zbliżajacej sie nocy ksieżycowej, ok. 2-3 doby po pełni.
Krater GRIMALDI i sąsiedni HEVELIUS to obiekty widoczne przed pełnią, na zachodnik skraju tarczy księzycowej. Ten drugi ma kilka szczelin na dnie, których zarys widać na zdjęciu, lecz mam nadzieje kiedyś lepiej je wyeksponować. Fotka czwarta przedstawia okolicę lądowania ostatniej wyprawy z serii Apollo - 17. Znajduje sie ono pomiędzy pagórkami, ok. 40km na południe od krateru Litrow. Na koniec zdjęcie znanej okolicy ksieżycowych Apeninów, ale w ukośnym oświetleniu wschodzącego tam Słońca, co nadaje specyficzny klimat obrazkowi. Lubię takie obrazki i mam zamiar wydobywać wszelkie chropowatości w dużej skali, wiekszej niż robilem dotychczas.

Załączone miniatury

• AGARUM.JPG
  • AGARUM2.JPG
  • GRIMALDI2.JPG
  • APOLLO17.JPG
  • APENINY.JPG

Użytkownik lemarc edytował ten post 05 listopad 2005 - 21:18

+1
Post rekomendują: sumas,

Gość_TUR_*

Gość_TUR_*
  • Gość
Apeniny są super! Zawsze lubiłem te okolice na Srebrnym Globie :-)

Pozdrawiam
Paweł
0

grzybek80

grzybek80

życie czasami jest piękne

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1039 postów
Lemarc, fotka nr.5 jest wspaniała pięknie widać cienie rzucane przez góry :notworthy: :szczerbaty:
0
Synta 200/1200+ ASCT+ MOTO FOCUS+ nasadka bino WO http://astro-forum.o...showtopic=12517
Meade 10X50
Celestron 25X100 http://astro-forum.o...o...=20571&hl=;

"Kto nie zachwyca się Wszechświatem, nie posiada duszy"

Albert Einstein

hanysiak

hanysiak

Syriusz

• Astroamator
  • 2679 postów
Cienie gor wspaniale.Z naszej perspektywy grzbiety ksiezycowych gor wydaja sie takie ostre i strome,jednak zdjecia z okolic ladowisk statkow Apollo pokazaly,ze tak nie jest.Pamietam,ze wnetrze krateru Kopernika widzianego z malej wysokosci spoza jego walow prezentuje sie prawie jak usypane z wydm,tak ze mozna by wyjsc z jego dna na najwyzszy wal na piechotke,bez specjalnego sprzetu do wspinaczki:)
0

hanysiak

hanysiak

Syriusz

• Astroamator
  • 2679 postów
Lemarc.piszac "nowe" mialem na mysli nowe-archiwalne.
0

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Dwa zakamarki księżycowe z archiwum wyjęte. Pierwszy to fragment pow. Mare Crisium (część pólnocno zachodnia) wplastycznym oświetleniu zniżającego sie ku zachodowi Słońca. Ukośne oświetlenie wzmaga plastykę terenu uwidaczniając górzyste otoczenie monotonnych równin tego morza i długi na wiele kilometrów próg geologiczny, oraz czoła pokryw lawowych jakie zastygły w czasie swego przemieszczania po wypłynięciu na powierzchnię. Z niej wznosi sie wał skromnego krateru Peirce ośrednicy 18,5 km.. Jest to mój ulubiony rejon Księżyca który ma urozmaiconą rzeżbę i wiele ciekawych zakamarków, ktore lubie fotografować. Druga fotka przedstawia rejon leżący po przekątnej do M.Crisium, na południowo zachodnim krańcu Oceanus Procellarum, na styku z lądem. Dwa podobnej wielkości kratery to: Hansteen u góry i Billy poniżej, ktory ma płaskie i ciemne dno, wyraźnie ciemniejsze niż powierzchnia okolicy. Średnice kraterów są niemal identyczne i wynoszą odpowiednio 45 i 46 km.

Załączone miniatury

• K210905FF.JPG
  • K220305BB.JPG

Użytkownik lemarc edytował ten post 22 listopad 2005 - 21:18

0

hanysiak

hanysiak

Syriusz

• Astroamator
  • 2679 postów
Lemarc,jakie najmniejsze struktury powierzchni Ksiezyca udalo Ci sie uchwycic?
Nie wiem jaka dokladnie szerokosc ma Rima Hadley,trafilem gdzies na stwierdzenie ze "ponad kilometr",a przeciez jakies jej odcinki mozna dostrzec na prawie kazdym zdjeciu tamtego rejonu.

Przyszlo mi do glowy,ze jesli doczekamy sie jakichs zalogowych stacji na Ksiezycu,to "oni" tam napewno zadbaja o to zeby mozna "ich" bylo dostrzec z Ziemi,pewnie nawet podczas nocy ksiezycowej,ale fajnie co?

Użytkownik hanysiak edytował ten post 23 listopad 2005 - 12:07

0

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Szczelina Hadleya w miejscu lądowania ma 1,5 km szerokosci, a maksymalnie dochodzi do ok. 2 km. Łatwiej zobaczyć i sfocić podłużne struktury niż punktowe, jak kratery. Sądzę że da się zobaczyć i sfotografować detale o rozmiarach 0,5 km. w odpowiednim oświetleniu oczywiście. Nie podejmuję sie jednak dowodzić czy światła bazy ksieżycowej mogą być widoczne z Ziemi przez amatorski teleskop. Lustra laserowe ktore tam są mają wymiary nie większe niż. 0,5 x0,5 metra, ale moc laserów ktore w nie błyskają jest potęzna. Słyszałem kiedyć że podobno przez teleskop pięciometrowy na Mt. Palomar obserwowano statki Apollo na orbicie księżycowej w postaci punkcików światla. Nie mogę jednak zapewnić czy to prawdziwa informacja, bo wysupłałem ją z odprysków pamięci z tamtych lat.

Użytkownik lemarc edytował ten post 23 listopad 2005 - 13:51

0

Lampka

Lampka

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 2285 postów
A propos możliwości oglądania orbitujących wokół Księżyca modułów Apollo znalazłem w Internecie fajny tekst autorstwa Paolo Morini'ego: “From Earth to the Moon ” : Jules Verne and the big Lunar Telescope. Tekst jest na temat możliwości osiągania dużych powiększeń i rozdzielczości przez wielkie teleskopy. Całość pisana jest w kontekście prozy Verne'a, ale chyba bez problemu można odnieść go do Apollo. Tam jest chyba bardziej rozważana kwestia możliwości osiągania takich powiększeń, żeby można było zobaczyć określone obiekty jako "tarcze" a nie punkty.
Dokument pobrałem ze strony:
http://home.hetnet.n...unclubscope.doc
0

Piotr Lamparski

Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Z tego co pamiętam VLT - ESO obecnie osiąga rozdzielczośc rzędu 50 m. na pow. Księżyca. Po dopracowaniu wszystkich czterech teleskopów i postepie w metodach cyfrowych może przesuną to o rząd wielkosci.
0

Lampka

Lampka

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 2285 postów
Znalazłem jeszcze coś takiego:
http://www.astr.ua.e...ace/apollo.html
oraz:
http://www.astr.ua.e...lunorbiter.html
Tam są zdjęcia statków Apollo robione przez ziemskie teleskopy, ale nie miałem jeszcze czasu, żeby się szczegółowo wczytać, i nie wiem z jakiej to odległości robione (czy w trakcie lotu czy już na orbicie).
Są tam też namiary artykułów w "Sky and Telescope" z tamtych lat opisujących te obserwacje.
Pozdrawiam i gratuluję świetnego tematu.

Użytkownik Lampka edytował ten post 23 listopad 2005 - 15:07

0

Piotr Lamparski

Lampka

Lampka

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 2285 postów
Przy okazji znalazłem też coś takiego:
http://www.lpi.usra..../lunar_orbiter/
To jest Digital Lunar Orbiter Photographic Atlas of the Moon. Wydanie z 1971 roku (jest też do pobrania w formie pdf - zawiera mapy i szczegółowy opis warunków zrobienia każdego zdjęcia, ale jest bez zdjęć). Oczywiście on-line są również wszystkie zdjęcia.
Pewnie już o nim była mowa, nie śledzę wszystkich "księżycowych" wątków, mogłem więc przegapić. Są zdjęcia szczegółów powierzchni Księżyca sprzed misji Apollo. Fajne są też skorowidze map. Można przynajmniej się zorientować, jakie misje LO fotografowały określone rejony powierzchni Księżyca.

Użytkownik Lampka edytował ten post 23 listopad 2005 - 15:32

0

Piotr Lamparski

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Tak, to znane adresy map i zdjęć Księżyca. Wracajac do amatorskich możliwości fotografowania drobnych szczegolow, to poza odpowiednim seeingiem wielkie znaczenie ma tu między innymi odpowiednie oświetlenie tematu przez Słońce. Przy ukośnym oświetleniu uwypuklają się nierówności terenu, przy wysokej pozycji Słońca widać głównie zróżnicowanie albedo, jak na tych dwóch fotkach okolicy krateru Bessel, w centrum Mare Serenitatis.

Załączone miniatury

• BESSEL.JPG
  • BESSEL2.JPG

0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników