Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

(Krater Mersenius, z barlowem 2x)

Lemarc, prawie zrobiliśmy stereo z bazą 400km. Fajne jest to, że dwie osoby na dwu końcach Polski robiły fotki temu samemu Merseniusowi (bo Gassendi wyszedł tak sobie). Zrobiłem 30 avików, ale dopiero w weekend będę obrabiał. Czy też sklejałeś kiedyś mozaikę i zabrakło ci kawałka (robiłem mozaikę z 17 avików i zabrakło 50 x 100 pixeli)? Teraz z tych 30 coś się może poskłada.

Obie fotki 8" Meade z barlowem, zdjęcia z 11 stycznia. Szacunek dla fotografa zakamarków księżycowych :Salut:

 

Pozdrowienia

Mersenius.jpg

Vallis_Schroteri.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem wasze dwie fotki, jako parkę 3D, ale nie wiem czy efekt występuje.

Mam wrażenie, że w takim ustawieniu zdjęć lepszy obraz jest przy "zezowaniu", ale czy rzeczywiście jest wrażenie głębi? Chyba baza trochę za krótka.

Mersenius_3d.jpg

Masz rację - 380.000km z bazą 400km to jakby ogladać coś "gołymi oczami" z odległości 7 m . Wątpliwe stereo. Ale przy np. odległościach 6 - 8 tys. km byłby efekt. Ale trudno by Księżyc tu i tam równocześnie górował. Raczej dla jednego obserwatora by wschodził, a dla drugiego zachodził. <_<

Wniosek z porównania jeden - kupuję minimum 10" SCT. I na dzień dzisiejszy wiatrak do razganiania chmur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już lepiej szarpnij sie na betoniarę 14" i nie musisz już myśleć o wiekszym. Istotnie zezując pojawia się trzeci wymiar, gdyż zdjęcia są w dużym powiększeniu. Gdyby to były fotki całej tarczy, to może nie było by widoczne, ale warto próbować. Jeśli idzie o mozaiki to robiłem ich kilka i nie wszystkie były kompletne, ale to mrówcza praca jeśli za materiał służą aviki. Za przykład służę zdjęciem mozaiki złozonej z 35 avików.

dokwadry.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dawno mnie tu nie było z przyczyn pogodowych. Ostatnie dni pomiędzy nowiem i pełnią były pogodne, ale seeing był przeciętny i nie mam wybitnych fotek Księżyca. Poazuję tylko szczelinę Ariadeus, pozostałe fotki są z 8 stycznia, : Krater Timocharis, Archimedes z kraterkami na dnie i szczelina Hadley'a.

ARIDEUS.JPG

K80106F.JPG

K80106HH1.JPG

K80106X12.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwie fotki, rejon gór Taurus, gdzie pomiędzy szczytami lądowała ostatnia wyprawa księżycowa. Widać na niej niewielkie wzniesienie o nazwie Bear Mountain, oraz prawie można się dopatrzeć największego z licznych drobnych kraterków w okolicy lądowiska. Fotografowałem z barlowem 2x, ogniskowa = 500 cm. Druga fotka przedstawia krater Walter o średnicy 132x140 km. usytuowany na południowej półkuli Księżyca. To zdjęcie robiłem 6 lutego i jest jednym z nielicznych dosyć dobrych z tamtego wieczora.

K50306S1.JPG

K60206Z1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj pięknie odsłaniał się z cienia krater Kopernika, a wjego centrum zapalały się kolejne wierzchołki szczytów centralnych jak żarówki, lecz tak fatalnego seeingu dawno nie miałem i nic nie wyszło ze zdjęć, które nadawały się do kosza. Popatrzyłem więc sobie tylko jak stopniowo odsłania się jego dno z mroków nocy. Na osłodę mam dwie fotki z poprzedniego wieczora, gdy Prosta Ściana wyłaniała się z ciemności, gdzie przy ukośnym oświetleniu widać było najdrobniejsze fałdki i kraterki, lecz też przy nie idealnym seiingu. Druga fotka to mozaika z gigantycznym ni to kraterem ni zapadliskiem Deslandres, o bardzo urozmaiconej strukturze dna i ciekawej okolicy. Jeśli pogoda się utrzyma dziś jeszcze raz zajrzę do Copernicusa, może z większym szczęściem.

PROSTA_&#346;CIANA.JPG

DESLANDRES.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego sobotniego wieczora trudno było nie siedzieć przy teleskopie, więc i ja cyknąłem trochę materiału, a z niego wybrałem trzy mozaiki. Pierwsza przedstawia spory oszar z pogranicza Mare Nubium, z widoczną jedną z dłuższych księżycowych szczelin: Rima Hesiodus, której długość można szacować na ok. 250 km. Gdyby nie jej bardziej równoleżnikowe usytuowanie, była by wyrazistrzym tworem tej okolicy. Wyjątkowo plastycznie prezentowała się tego wieczora (poranka księżycowego) Zatoka Tęczy, do której wnętrza wtargnęły od południowego wschodu fale płynnego materiału, zastygając w kilku bruzdach, między którymi rysują się plamki drobnych kraterków. Gdybym pamiętał o tym że mozaika będzie nie kompletna bez jednego ujęcia, całość wyglądała by korzystniej. Trzecie ujęcie przedstawia rejon usytuowany na południe od krateru Copernicus, na którym dominują kratery Reinhold (48 km średnicy) i Lansberg (40 km) W odległości ok. 100 km. na prawo znajduje się miejsce lądowania wyprawy Apollo 12, oraz sondy Surveyor 3.

PITATUS.JPG

SINUS_IRIDIUM3.JPG

LANSBERG.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Lemarc,wracajac jeszcze do Twojej fotki Szczeliny Hadley'a,widac wyraznie,ze miejscami jest zacieniona do polowy swojej szerokosci.Zakladajac jej rozpietosc,przynajmniej odcinkami-1.5km-to zszedles z rozdzielczoscia sporo ponizej 1km! Powiem wiecej, nie trzeba wiekszego wysilku,zeby zacieniona lub oswietlona polowe szerokosci szczeliny podzielic na pol.Jakie z tego wnioski...!?!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Bardzo zaintrygowało mnie to zejście poniżej 1 km na zdjęciach lemarca. Tak się składa, że aktualnie powierzchnię Księżyca jednocześnie z lemarc'iem foci sobie z rozdzielczością około 100 m europejska sonda SMART-1. Poszukałem fotek tego samego rejonu i znalazłem - Rima Hadley. Sonda ma trochę utrudnione zadanie bo ma niewielki obiektywik i dość wysoką orbitę. Z kolei lemarc ma zadanie ułatwione bo ma duży teleskop i umiejętności :-) Wyniki starcia SMART-1 versus lemarc widać poniżej. To, że zdjęcia są conajmniej porównywalnej klasy widać na pierwszy rzut oka - respect dla lemarca. Zastanawiam się, czy nie dałoby się teraz jakoś dokładniej ustalić o ile poniżej 1 km udało się zejść lemarcowi. Niestety akurat dla tego zdjęcia ESA nie podaje rozdzielczości ale w opisie czytamy że "The large crater in the center of the image is the 5.5 km diameter Hadley C Crater". Myślę, że w przypadku Hadleya dochodzi jeszcze efekt cienia - cienie mogą być grubsze i większe niż ich macierzyste przedmioty i podobnie może być tutaj. Poza tym zdjęcia lemarca też mogą mieć różną rozdzielczość. W każdym razie wszystkie fotki ze SMART'a są tu: http://sci.esa.int/science-e/www/object/in...12&fareaid_2=10. Może ktoś jeszcze znajdzie jakąś parkę do bardziej szczegółowego porównania. Oczywiście nie chodzi tu o wyższość czołgu nad granatem ręcznym, bo przecież nie można tak porównywać, ale interesuje mnie tylko dokładniejsze ustalenie rozdzielczości lemarcowej konfiguracji telep/kamerka/software, z czysto naukowych względów. A więc:

 

Rima Hadley by lemarc:

 

K80106X12.jpg

 

Rima Hadley by SMART-1:

 

hadley1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Nalozylem na siebie oba zdjecia, dopasowalem rozmiarem i wyszlo mi 16px (krater) w rozmiarow na zdjeciu lemarca. A skoro krater ma 5,5km to rozdzielczosc na zdjeciu lemarca to ok 350m. Biorac pod uwage ze to co tu pisze, to moga byc rzeczy z kosmosu to powiedzmy okolo 500m ;)

Ale i tak gites ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz poównywania rozdzielczości, porównałem sobie jak wygląda rzeźba terenu. Na zdjęciu lemarca na południe (?) od szczeliny rozciąga się teren wyraźnie górzysty a tymczasem ta sama okolica wg. Smarta jest "płaska". Może to efekt tego, że zdjęcia były chyba robione przy różnym a nawet przeciwstawnym kącie padania promieni słonecznych, tzn. w różnej fazie. U lemarca jaśniejsza jest "lewobrzeżna" połowa szczeliny a u Smarta "prawobrzeżna". Poza tym najjaśniejsze zbocze największego krateru także wypada w przeciwnym miejscu na obu zdjęciach. Ale to chyba nie do końca tłumaczy aż taki kontrast między "płaskością" i górzystością. Co na to eksperci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.