Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Oprócz poównywania rozdzielczości, porównałem sobie jak wygląda rzeźba terenu. Na zdjęciu lemarca na południe (?) od szczeliny rozciąga się teren wyraźnie górzysty a tymczasem ta sama okolica wg. Smarta jest "płaska". Może to efekt tego, że zdjęcia były chyba robione przy różnym a nawet przeciwstawnym kącie padania promieni słonecznych, tzn. w różnej fazie. U lemarca jaśniejsza jest "lewobrzeżna" połowa szczeliny a u Smarta "prawobrzeżna". Poza tym najjaśniejsze zbocze największego krateru także wypada w przeciwnym miejscu na obu zdjęciach. Ale to chyba nie do końca tłumaczy aż taki kontrast między "płaskością" i górzystością. Co na to eksperci?

Specjalista nie jestem, ale to chyba efekt stackowania i/lub wiekszego kontrastu.

Edytowane przez -=Dvc=-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się gdy mam dobry seeing, ale sporadycznie. A wczoraj było trochę pogodnego nieba po burzy, ale seeing fatalny. Ze względu na piękny cień szczytów Taurus, które scielily się na kształt dzidy zrobiłem tę fotkę wbrew tym marnym warunkom, ale wizualnie dużo lepiej to wyglądało.

Video_2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja uwielbiam patrzeć na te cienie rzucane przez góry Księżyca, ciekaw jestem jaką wysokość ma ta najwyższa góra na twoim ostatnim zdjęciu. :rolleyes:
Nie znam jej wysokości, ale porównując z innymi, np. Mt. Hadley, może mieć ok. 4 km. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz poównywania rozdzielczości, porównałem sobie jak wygląda rzeźba terenu. Na zdjęciu lemarca na południe (?) od szczeliny rozciąga się teren wyraźnie górzysty a tymczasem ta sama okolica wg. Smarta jest "płaska". Może to efekt tego, że zdjęcia były chyba robione przy różnym a nawet przeciwstawnym kącie padania promieni słonecznych, tzn. w różnej fazie. U lemarca jaśniejsza jest "lewobrzeżna" połowa szczeliny a u Smarta "prawobrzeżna". Poza tym najjaśniejsze zbocze największego krateru także wypada w przeciwnym miejscu na obu zdjęciach. Ale to chyba nie do końca tłumaczy aż taki kontrast między "płaskością" i górzystością. Co na to eksperci?

Nie tylko strona oświetlenia, ale wysokość słońca nad horyzontem zmieniają zdjęcie. Porównaj zdjęcia Clementine, robione ze światłem z góry - jak podczas pełni- w ogóle nie ma rzeźby. Na załączniku ta sama okolica, jak się leci nisko nad tym terenem to lepiej widać :szczerbaty: - są góry, choć to widok na "wylot" tej doliny.

as15_87_11718_Rima_Hadley.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dawno nie odgrzewałem tego wątku, aż wczoraj trafił się piekny wieczór z Księżycem, tyle że zbyt nisko jak na mój gust i potrzeby(dobę wcześniej bez rewelacji) Wybrałem mozaikę z widokiem na góry Kaukaz z usadowionym pośród szczytów kraterem Calippus o średnicy. 31 km i głębokości 2700 m. Zrobiłem trochę ujęć w ognisku gł. w kolorze tym razem i poskładałem trochę mozajek. Kolorystyka odbiega nieco od standartów, ale potraktowałem to jako rodzaj zabawy, gdyż i tak muszę balansować kolor używając baaderowskiego filtra UV/IR blocker.

KAUKAZ30706A.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dopnę jeden zakamarek :)

 

[04.07.06]%20-%20[300x]%20-%20Moon.jpg

 

Niestety słaba jakość to wynik robienia zdjęcia przez telefon...

Witaj kolego, nie wiem czy zauważyłeś ale w tym wątku są zdjęcia na „nieco” wyższym poziomie niż fotki z telefonu :szczerbaty: , więc następnym razem przemyślałbym zamieszczenie tu tego typu zdjęc, jak to nazwałeś zakamarków :blink: .

 

PS. Nie wygląda mi to na zakamarek B)

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem spróbować swoich sił w tym wątku, który od początku bardzo mi sie podoba :-)

 

Tez próbowałem ostatniej nocy bo rzeczywiście warunki dopisywały.

dorzucam swój kaukaz, tyle że robiony szerszym kątem niż lemarc :-).

Takie jakos bardziej mi odpowiadają.

Robione MTO z barlowem 2,5 raza i kamerka SPC900.

mm11_1.jpg

 

I inne zdjatko dla porównania

mm14_1.jpg

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

O tej porze roku Księżycowe zakamarki daje się focić raczej po pełni, kiedy Księżyc jest dostatecznie wysoko na ekliptyce. Ostatnie noce mamy pogodne i seeing bywał czasem przyzwoity, jednak do szczęścia trochę brakowało. Akurat dwie noce podczas których faza była interesująca dla mnie, popsuły ławice chmur które pojawiły się nispodziewanie i popsuły seeing. Trudno się mówi i żyje się dalej nadzieją że będzie lepiej.

Z resztek nagranego materiału jaki nadawał się do obróbki prezentuję dwie fotki. Pierwsza przedstawia mozikę okolicy nietypowego krateru Gutenberg, obfitującą w szczeliny ciągnące setkami kilometrow od dna pobliskiego Gocleniusa w kierunku północno zachodnim, zanikające na wyżynnym terenie pomiędzy M.Nectaris i M.Fecunditatis. Ten rejon był sfotografowany z orbity przez załogę Apollo 8. Druga fotka z tej samej nocy ukazuje okolicę krateru Santbech, usytuowanego na południowy wschód od M.Nectaris, w terenie przejściowym do M.Fecunditatis.

GUTENBERG.JPG

K110906N.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Z nudów sięgnąłem po fotki Księżyca i znalazłem tegoroczny zestaw pary kraterów Messier i Messier A, w różnym oświetleniu. Ciewkawy jest kształt wału krateru A, którego cień pokazuje że wznosi się on tylko wzdłuż dłuższych boków, a zanika prawie w przeciwległych rejonach na dłuższej osi swego eliptycznego kształtu. Na fotkach z wypraw Apollo widać jego dziwaczne podłużne dno.

MESSIERY2_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dołącze :rolleyes:

Zdjęcie zrobiłem już dawno ale dopiero po obróbce w nowym Registaxie zdjęcie wygląda dużo lepiej (poprzednie było marne).

Niestety nie wiem co to za fragment łysego bo fotke zrobiłem na szybkiego. :szczerbaty:

Szybka obróbka na pełnym automacie ale jestem w szoku jak nowy Registax działa :o

ksiezyc01.jpg

 

Pozdrawiam! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.