Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Nie da się poskładać, ponieważ jest to filmik skompresowany. Oryginalny waży 3GB. Wrzucając filmik chciałem pokazać jakie były warunki podczas kręcenia avików. Jak widać były dalekie od idealnych.

Nie jest tak źle. Przed każdym kręceniem kolimujesz teleskop? Kamerę wkładasz do wyciągu czy wkręcasz na gwint? Stosujesz jednoczenie 2 filtry? A ten filtr longpass 610nm dużo zmienia, jakie są korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop kolimuję co 2 sesje. Nigdzie nie wyjeżdżam tylko rozstawiam się w ogródku więc nie jest mocno podatny na rozkolimowanie. Kamerkę wkładam do wyciągu, jest osiowy więc nie ma problemu. 2 filtrów na raz nie stosuję, jedynym wyjątkiem było połączenie UV/IR cut z S-C baadera. Filtr longpass zmienia bardzo dużo, niweluje wpływ seeingu, ponieważ dyspersja atmosferyczna jest najmniejsza w podczerwieni a jest wpływ zwiększa się w stronę niebieskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są gdzieś dostępne wykresy transmisji dla filtrów GSO? Pewnie te GSO są podobne do Baadera, ale widząc tylko wykres Baadera wolałem nie ryzykować i kupiłem właśnie jego. Ale jeśli GSO ma praktycznie taki sam wykres, to pewnie nie ma sensu przepłacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najlepsze rezultaty na Księżycu uzyskuję Ir-Pass em Baadera , przy średnim seeingu- jaki bywa z reguły używam Barlowa 2x og. 4m , przy lepszym Barlowa 3x -6 m , a przy dobrym Barlowa 5x - 10 m .

 

To co widać w kamerze z Barlowem jest ekstra , czasami zafaluje , ale ogólnie nie wiadomo co robić gapić się czy kręcić .

 

Duże wrażenie wywiera to na zwiedzających moje skromne obserwatorium .

 

To jednak co widziałem wizualnie i w kamerze w 16" SW GT to była masakra :sleepy:

 

ps. Hamal z taką armatą jak twoja to dobra planetarna kamerka i niewielu ci podskoczy.

 

Kupiłem niedawno taką jeśli chcesz potestować daj adres na pw to ci wyślę :)

 

http://wwx.ptgrey.com/_PGR_Uploads/PGRNA/images/FireFlyMV-front-lg.jpg

 

FireFlyMV-front-lg.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo link niestety nie działa. Co tam ciekawego kupiłeś?

 

Edit: O teraz śmiga. To jest firefly MV?

 

Ja czaję się na ASI120mm z USB 3.0 ale na razie brak środków niestety.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo link niestety nie działa. Co tam ciekawego kupiłeś?

 

Edit: O teraz śmiga. To jest firefly MV?

 

Ja czaję się na ASI120mm z USB 3.0 ale na razie brak środków niestety.

Po ile PLN zł one chodzą ?

 

 

ps. Hamal z taką armatą jak twoja to dobra planetarna kamerka i niewielu ci podskoczy.

 

Kupiłem niedawno taką jeśli chcesz potestować daj adres na pw to ci wyślę :)

Dziękuję za propozycję :) ale cała frajda polega na tym aby kamerką która się nie nadaje robić lepsze foty od tych które się nadają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, Wojtek i Astrokosmo, zastanawiam się ciągle jak Wy wyciągacie taki detal z mniejszych luster.

 

Zauważyłem ostatnio, ale może to złudzenie że kamerka z mniejszym pixelem 8 bit jest jakby mniej wrażliwa na seeing :uhm:

Kiedy w Atiku 16 bit pixel 7,4µm gwiazdy mam miśki to na 5,6µm zdają się być lepsze i po zestackowaniu się to potwierdza. Dodatkowo moje stare filmiki z Philipsa z ICX098 też potwierdzają to odczucie.

 

Może "zasługa" większego "kontrastu" mniejszej liczby bit-uf

 

 

W moim przypadku filtr Ir-Pass , dobra kolimacja , dobry seeing , dobra kamerka , dobry Barlow , duża prędkość nagrywania , mały gain , odpowiednia obróbka i wyostrzanie bez szumów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobre lustro teleskopu :) choć ja na obecne fabryczne nie mogę narzekać :D noł mor manufaktures lustrores :hmmm: no

 

Patrząc na moje ostatnie fotki z SW też nie mogę narzekać. Detal jest całkiem przyzwoity. Żałuje, że nie zastosowałem barlowa 4x, na żywo wydawało mi się, że nic ciekawego z tej sesji nie wyjdzie. Na ile oceniacie seeing z avika, którego wsadziłem? Może jestem zbyt wymagający jeśli chodzi o seeing?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing musi być i nie ma bata a Pan D. Peach żaden magik nie jest tylko jeździ na Hawaje i tyle, od siebie Jupki i Moony ma marne.

Kiedyś obrabiałem większość filmików jednak teraz już mam wyczucie co jest cokolwiek warte i często wywalam całą sesję następnego dnia po wstaniu bez obróbki.

 

A seeing masz niezły bo mikrodetal jest, faluje jednak grubymi partiami a na to najlepsza jest Szczecińska mgła :) tak potrafi wyrównać cały kard że jestem w stanie jej wybaczyć że psuje galaktyki :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.