Skocz do zawartości

Astrozydel


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Po paru publikacjach linka http://www.catseyecollimation.com/cperch1.html przez Hamala, zostałem zarażony chęcią posiadania takiego ustrojstwa.

Wersję betę pokazywałem już w Jodłowie. Teraz zmieniłem tylko parę detali.

Całość została wykonana z dębu. Deski o grubości 1.5cm. Jedynie wałki są bukowe.

 

Siedzenie można klinować w zakresie od 10 cm do 110cm. Podnózek podobnie.

 

Ostatnio przeszedł chrzest w czasie całonocnych obserwacji. Zawsze można znaleźc taką wysokość, ze nie trzeba sobie karku naginać. Ogromny komfort obserwacji. Pozwala dostrzec jeszcze więcej. Zwiększa przyjemność, jaką czerpię z naszego hobby.

 

astrozydel2.jpg

 

Jesli chodzi o stabilność. To przy najwyższym połozeniu siedziska daje sie odczuć siły skręcajace. Drewno się trochę poddaje, ale ja ze swoimi 85kg mogę pewnie siedzieć. Jakbym robił drugi raz, to wystartowałbym od desek 2.5 cm conajmniej.

 

Dolną przednią podpórkę zrobiłbym teraz wyższą i dłuższą (jest teraz 500x70). Chodzi o to, aby zapewnić podparcie jedynie w trzech punktach - wtedy się nie kiwa. Tutaj deska jest podcięta tylko na 1cm i do stawiania na trawie to trochę za mało.

Wiele kombinowałem z mocowaniem tej podpórki do przedniej deski. Skończyło się, że z każdej strony deski są po dwie pary śrub ustawionych do siebie prostopadle. Jedna dociąga podpórkę do karbowanych wsparć bocznych, a druga do deski przedniej.

 

astrozydel3.jpg

 

W stosunku do oryginału zmieniłem mocowanie tego panela przedniego do tylnej podpory. Tam jest na kołku, ja użyłem zawiasu. Przeglądnałem chyba wszystkie zawiasy w OBI, żeby znaleźc taki z najmniejszymi luzami.

 

Tylna podpora. Tutaj chciałem zminimalizować użyte drzewo. Są to dwie deski dębowe z poprzeczkami. To wystarcza, aby podpora była wystarczająco sztywna. Wadą jest jednak to, że deska się troszkę wygięła w łuk (dosłownie 2-3mm na 1m). Według projektu była dopasowana tak, aby wchodziła przy składaniu dokładnie między wsparcia boczne. Musiałem zwężać poprzeczki w podporze, żeby wchodziła bez zaczepiania o karbowania. Oryginał ma wzdłużne poprzeczkę i to powinno skutecznie zapobiegać pojawianiu się odkształceń.

 

Do transportu wszystko się ładnie składa. Do mniejszego samochodu można jeszcze odkręcić poprzeczkę dolną.

 

astrozydel1.jpg

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetna robota, wygląda znakomicie :helo:

a mógłbyś powiedzieć ile to łącznie waży?

HAMAL wydaje się, że poszedł w kierunku Art-Deco, Ty, widać sięgnąłeś źródeł, Folk? :D

 

a mam nadzieję, że dobrze zaimpregnowałeś drewno, surowy dąb, dość słabo znosi zewnętrze warunki atmosferyczne

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę przechodził dopiero testy akceptacyjne. Drewno nie jest jeszcze zaimpregnowane, bo chciałem zostawić miejsce na drobne poprawki - malowanie od jutra.

 

Nie mogę teraz tego zważyć, ale na oko (a raczej rekę) będzie z 5-8kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje !!!!

Krotsza podpora podobna jak z linka zmniejsza momenty sil dzialajacych na deske mocujaca siedzenie .

W wersji super uproszczonej mozna zamiast tej deski dac np. sosnowy legarek moze 8-10 cm bok . Karbowany tak jak na zdjeciu . Zamiast tylnej podpory moze przykrecane w polowie dwa jakies cztywne metalowe ksztaltowniki -cos na wzor 2 nog statywu . Wtedy mamy 3 punktowy kontakt z podlozem . :Beer:

Bylaby to wersja dla niemasterkujacych. Nie tak piekna . :Beer:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem wersję Frazierowską. Przy krótkiej podporze trzeba wyciągac wałek z siedziska, aby przejśc poniżej punktu podparcia.

Mechanik ze mnie żaden i nie wiem dlaczego "krótsza podpora zmniejsza momenty sil dzialajacych na deske mocujaca siedzenie". Przednia deska nie ugina się w ogóle. Tam pojawiają sie momenty skręcające, a na nie wysokosć podpory chyba nie ma znaczenia. Raczej poszedłbym w grubość desek.

 

W przypadku karbowanego legarka trochę gorzej jest chyba ze składaniem tego, a i masa znacząco rośnie.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To ja też się pochwalę :szczerbaty:

 

Zaczęło się od projektu w 3D (z zachowaniem wymiarów): :ha:

21539a6d43d661efm.jpg

 

W trakcie doszło kilka poprawek i tak powstało to coś:

28fba717634e03dam.jpg . 38e5a36b3d86f9f5m.jpg

 

Po złożeniu:

d20029a6fc057b5em.jpg

 

Płynna regulacja wysokości od ok. 10 do 75cm. Na co dzień obserwuje na płaskim podłożu, więc trzyma się to bardzo stabilnie. Nie raz było też w terenie i wystarczy poszukać choć trochę równego podłoża i trzyma się dobrze. Jak do tej pory spełnia swoje zadanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.