Skocz do zawartości

Obiekt na tle księżyca


macd

Rekomendowane odpowiedzi

Patrzyłem na księżyc i zauważyłem obiekt poruszający się na tle księżyca, napewno nie ptak ani samolot.

 

Miejsce obserwacji: Wrocław

Godzina: 19:10 czasu lokalnego

 

Położenie księżyca:

Rektascensja: 5h1m

Deklinacja: 26 stopni i 40 minut

 

Azymut: 73 stopnie 8 minut

Wysokość: 21 stopni

Kąt godziny: -5h 55 m

 

Nie wiem czy nie był to cień Iridium 66 która przelatywała blisko księżyca, poniżej zamieszczam rysunek z torem ruchu

 

nol1.jpg

 

Może pomoże ktoś zidentyfikować, moze ktoś rownież coś zauważył

 

Heavens above odpada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze tak zartobliwie podchodzimy do tego tematu...ja marze o programie ktory wskaze mi momenty przelotu satelitow Ziemi,moze Ksiezyca(ciekawych ze wzgledu na ich cien,przebiegajacy po powierzchni Srebrnego Globu)na tle Łuny.

 

Programu takiego nie ma, ale jest strona internetowa.

Jeśli to był satelita, to tego dnia i o tej godzinie mógł to być tylko Iridium 66.

 

Angelus: mieszkasz w zachodniej części Wrocławia?

 

http://www.calsky.com/cs.cgi?mlevel=3&obs=...Go.x=13&Go.y=18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko bedzie z ta strona,ale moze z czasem ja rozgryze.

 

Bo podałem tylko efekt końcowy... A rozgryzanie tej strony zaczynając od szczegółów faktycznie jest utudnione.

 

Napiszę od początku, jak najszybciej dostać rozkład jazdy satelitów na tle ciał niebieskich.

 

Najlepiej zacząć od strony głównej - www.calsky.com. Po prawej stronie jest ramka z lokalizacją miejsca obserwacji i prognozą pogody. Domyślnie miejscem obserwacji jest Warszawa. Żeby to zmienić, wystarczy kliknąć na nazwie miejsca. Na stronie z parametrami miejsca obserwacji można też założyć nowy profil użytkownika, w którym będą pamiętane ustawienia domyślne.

W profilu warto też wybrać poziom zaawansowania - najlepiej astronomer.

 

A potem to już tylko kliknąć satellites w górnym menu, a na następnej stronie sun/moon crosses. Ciepliwie poczekać aż zniknie czerwony prostokąt informaujący o trwających obliczeniach i mamy rozkład koniunkcji satelitów z ciałami niebieskimi na następne 24 godziny.

  • Kliknięcie na nazwie satelity spowoduje wyświetlenie mapki nieba.
  • Kliknięcie Centerline w opisie zdarzenia pozwala wygenerować plik ze współrzędnymi ścieżki widoczności. Plik można wyświetlić w programie Google Earth (efekty widoczne w wątku Tranzyt ISS w czasie zaćmienia Słońca)
  • Kliknięcie Closest Point powoduje przejście z bieżącego miesjca obserwacji do najbliższego miejsca na środku ścieżki widoczności. Żeby wrócić do miejsca domyślnego ustawionego w profilu, wystraczy kliknąć ikonę domka znajdującą się w ramce z prognozą pogody.

i to jest podstawowa funkcjonalność, jeśli chodzi o koninukcje satelitów z ciałami niebieskimi.

 

Cała strona to gigantyczny kalendarz astronomiczny. Jest na niej trochę błędów (czasem pozycja Księżyca wyświetlana jest nieprawidłowo, były z tym problemy podczas październikowego zaćmienia Słońca), ale chyba warto mieć ją w "ulubionych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.