Skocz do zawartości

Burza w grudniu


Mateusz_S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wczoraj nad moim miastem przeszła prawdziwa nawałnica. Siedziałem przed komputerem kiedy usłyszałem uderzającą o parapety gradzinę.

Pomyślałem - hmm nic specjalnego, ale coś mnie ruszyło i wyszedłem popatrzyć na grad. Wtem zostałem oślepiony przez najprawdziwszą błyskawice.

Być może to nic specjalnego w końcu napatrzyłem się już za mojego krótkiego życia na wiele takich, ale w grudniu to jak dla mnie ewenement. Wcześniej jak sięgam pamięcią przypominam sobie tylko jeden taki przypadek. Jednak wtedy grom był osamotniony, po prostu błysnęło i zagrzmiało, bez żadnych opadów.

Grozy całemu zjawisku dodawał księżyc który o dziwo był całkiem nieźle widoczny nad wschodnim horyzontem, porywisty wiatr, szybko pędzące chmury po nieboskłonie i gęsty opad gradu.

Nie wspominając już o oszołomionych ludziach walczących z otwartymi co dopiero parasolkami :D

Powiedzcie mi proszę jak często zdarzało się wam zaobserwować takie wyładowania atmosferyczne w zimie i czy to jest jest normalne czy raczej z naszym klimatem jest coraz bardziej źle.

Pozdrawiam.

Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nas az tak zle nie jest . Ponoc sie zmienia i grozi nam ocieplenie albo epoka lodowcowa :Beer:

Nic pewnego .

Z 10 lat temu w letnie wakacje widzialem w ok. Wenecji jak grad w ciagu godziny pokryl wszystko z 8 cm warstwa . Ci co schronili sie w restauracjach potem w klapkach po tym kulkowym lodzie wracali do mieszkan. Wiekszosc roslin byla bez lisci , auta mialy tak powgniatana karoserie jakby ktos mlotkiem miejsce kolo miejsca tlukl . Za rok roslinnosc byla jak przed gradobiciem . Odzylo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przemieszczał się nad Polską front chłodny z chmurami burzowymi wbudowanymi w warstwowe. Chmury cumulonimbus bardzo rzadko dają wyładowania w chłodnej porze roku, ale to się zdarza. Widziałem zimowe błyskawice kilka razy, pamiętam też prawdziwą styczniową burzę z piorunami kilkanaście lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki piękny wykres robi barometr samopiszący Ciśnienie wsciekle wali w dół.A za oknem wieje jak diabli ,pada deszcz a właściwie leje.Swiatło zaczyna migać .Czas wyłączyć kompa.Akumulator żelowy 65Ah naładowany i oby znowu nie byłem bez światła trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc tutaj:

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/burze.html

to rzeczywiście nie jest aż tak rzadkie zjawisko. Niemniej klimat był niesamowity jak z filmu grozy :)

 

Jaki piękny wykres robi barometr samopiszący Ciśnienie wsciekle wali w dół

Ano coś się święci ;)

http://weather.icm.edu.pl/pict/forecast06/...ind06.35006.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki piękny wykres robi barometr samopiszący Ciśnienie wsciekle wali w dół.A za oknem wieje jak diabli ,pada deszcz a właściwie leje.Swiatło zaczyna migać .Czas wyłączyć kompa.Akumulator żelowy 65Ah naładowany i oby znowu nie byłem bez światła trzy dni.

 

No i stało się.Z trzech faz została mi jedna.Barometr rejestruje takie zjawisko jako szybki spadek ciśnienia a następnie gwałtowny wzrost.Na "dnie tej hiperboli"silna wichura ze śnieżycą.Podobne zjawisko było w Rybniku 19.,11.2004.Wtedy miałem mniej szczęścia i byłem trzy dni bez prądu.Tylko .że sytuacja zaczyna się powtarzać.Klimat jednak coś kombinuje.Naszczęście maszt i 8m antena cb{najwyższa jakie były na rynku ale wspaniale zrobiona mechanicznie}przetrwały.Założone na jesień dwa poziomy odciągów mocno pracowały. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.