Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Burza w grudniu

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

Mateusz_S

Mateusz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 329 postów
Witam.
Wczoraj nad moim miastem przeszła prawdziwa nawałnica. Siedziałem przed komputerem kiedy usłyszałem uderzającą o parapety gradzinę.
Pomyślałem - hmm nic specjalnego, ale coś mnie ruszyło i wyszedłem popatrzyć na grad. Wtem zostałem oślepiony przez najprawdziwszą błyskawice.
Być może to nic specjalnego w końcu napatrzyłem się już za mojego krótkiego życia na wiele takich, ale w grudniu to jak dla mnie ewenement. Wcześniej jak sięgam pamięcią przypominam sobie tylko jeden taki przypadek. Jednak wtedy grom był osamotniony, po prostu błysnęło i zagrzmiało, bez żadnych opadów.
Grozy całemu zjawisku dodawał księżyc który o dziwo był całkiem nieźle widoczny nad wschodnim horyzontem, porywisty wiatr, szybko pędzące chmury po nieboskłonie i gęsty opad gradu.
Nie wspominając już o oszołomionych ludziach walczących z otwartymi co dopiero parasolkami :D
Powiedzcie mi proszę jak często zdarzało się wam zaobserwować takie wyładowania atmosferyczne w zimie i czy to jest jest normalne czy raczej z naszym klimatem jest coraz bardziej źle.
Pozdrawiam.
Mateusz.
0
Pozdrawiam
Mateusz

Mak 127
BPC 20X60
Nikon Action EX 10X50
Moja galeria
flickr

Gość_zbig_*

Gość_zbig_*
  • Gość
Dla nas az tak zle nie jest . Ponoc sie zmienia i grozi nam ocieplenie albo epoka lodowcowa :Beer:
Nic pewnego .
Z 10 lat temu w letnie wakacje widzialem w ok. Wenecji jak grad w ciagu godziny pokryl wszystko z 8 cm warstwa . Ci co schronili sie w restauracjach potem w klapkach po tym kulkowym lodzie wracali do mieszkan. Wiekszosc roslin byla bez lisci , auta mialy tak powgniatana karoserie jakby ktos mlotkiem miejsce kolo miejsca tlukl . Za rok roslinnosc byla jak przed gradobiciem . Odzylo .
0

Radek Grochowski

Radek Grochowski

Astropolis.pl

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4025 postów
Wczoraj przemieszczał się nad Polską front chłodny z chmurami burzowymi wbudowanymi w warstwowe. Chmury cumulonimbus bardzo rzadko dają wyładowania w chłodnej porze roku, ale to się zdarza. Widziałem zimowe błyskawice kilka razy, pamiętam też prawdziwą styczniową burzę z piorunami kilkanaście lat temu.
0

Taurus 410, Tał 200K, ETX-90, 80ED, EQ-6, Nikon HG 10x42, HG 8x20, D5200, D300, Nikkor ED 200-400/4. I parę gadżetów.

JS 53

JS 53

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 743 postów
Jaki piękny wykres robi barometr samopiszący Ciśnienie wsciekle wali w dół.A za oknem wieje jak diabli ,pada deszcz a właściwie leje.Swiatło zaczyna migać .Czas wyłączyć kompa.Akumulator żelowy 65Ah naładowany i oby znowu nie byłem bez światła trzy dni.
0

Mateusz_S

Mateusz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 329 postów
Patrząc tutaj:
http://www.imgw.pl/w...goda/burze.html
to rzeczywiście nie jest aż tak rzadkie zjawisko. Niemniej klimat był niesamowity jak z filmu grozy :)

Jaki piękny wykres robi barometr samopiszący Ciśnienie wsciekle wali w dół

Ano coś się święci ;)
http://weather.icm.e...ind06.35006.GIF
0
Pozdrawiam
Mateusz

Mak 127
BPC 20X60
Nikon Action EX 10X50
Moja galeria
flickr

Lampka

Lampka

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2266 postów
Wczoraj mój starszy syn usiłował mi wmówić, że słyszał grzmoty nad Toruniem. Wytłumaczyłem naiwnemu dziecku, że w granicach Torunia jest poligon artyleryjski i pewnie to było to. A tu wychodzi na to, że jednak mógł mieć rację...
0

Piotr Lamparski

Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki

pitrek

pitrek

życie jest super .......:))

• Społeczność Astropolis
  • 1306 postów
7 Lat temu, w czasie ferri zimowych byłem w Zakopnanem, któregos dnia w nocy przyszła zamieć śnieżna z mnóstwem wyładowań, to był piekny widok ze względu na odbicia świateł błyskawic w białym sniegu :banan:
0
Skyview pro 8 i okularki....

sebek

sebek

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 138 postów
Wlasnie sobie siedze przed kompem i widze w oknie :burza: :blink: juz 2 raz :huh: co to sie dzieje.
0
Astrozloty to jest to :-)
http://www.jas-wedro...ek.pl/index.php

JS 53

JS 53

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 743 postów

Jaki piękny wykres robi barometr samopiszący Ciśnienie wsciekle wali w dół.A za oknem wieje jak diabli ,pada deszcz a właściwie leje.Swiatło zaczyna migać .Czas wyłączyć kompa.Akumulator żelowy 65Ah naładowany i oby znowu nie byłem bez światła trzy dni.

No i stało się.Z trzech faz została mi jedna.Barometr rejestruje takie zjawisko jako szybki spadek ciśnienia a następnie gwałtowny wzrost.Na "dnie tej hiperboli"silna wichura ze śnieżycą.Podobne zjawisko było w Rybniku 19.,11.2004.Wtedy miałem mniej szczęścia i byłem trzy dni bez prądu.Tylko .że sytuacja zaczyna się powtarzać.Klimat jednak coś kombinuje.Naszczęście maszt i 8m antena cb{najwyższa jakie były na rynku ale wspaniale zrobiona mechanicznie}przetrwały.Założone na jesień dwa poziomy odciągów mocno pracowały. :helo:
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników