Skocz do zawartości

Im zimniej tym lepiej.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

 

Udalo sie - po 67 nocach celibatu chmurwy poszly precz. Zapowiedzialem dziecku i slubnej, za maja dac ojcu 3 godziny spokoju tej nocy i punkt 18.00 wystawilem tube na zewnatrz w celu schlodzenia. Ok. 20.00 wystawilem i ustawilem paralityka i zaladowalem tube. No ruszamy, termometr pokazuje -8 ale na szczescie nie ma zadnego ruchu powietrza wiec nie odczuwa sie tego tak strasznie. Do wyciagu trafia nowy W70 (25mm) i ruszam do Oriona. Caly pas w jednym polu, no... Idziemy do M42 jasna i piekna ale nieco oskubana przez Lysego. Myszkuje za eMkami, M81&82 widoczne dobrze mimo zaswietlenia, kawal nieba wokol galaktyk 2,5* pola robi swoje. Wygladaja niesamowicie. Ide do Lysego i Marsa. Sa w jednym polu, piekny widok. Jopie sie dluzszy czas w moona, naped zapomnial o pykaniu, prowadzi pieknie (nie nadarmo czochralem sie przez 10 min. na sniegu ze zgrabialymi lapami. Ale ustawienie wyszlo perfecto. Kolejana wycieczka planetarna. Idziemy do Saturna. Jest... o widac pierscien przy 25x... o rany da sie ustawic w jednym polu z M44!.... noo... Ale musi byc piekny seeing skoro pierscien oddziela sie przy 25x. Laduje coraz wieksze powery. Przy 240x wylazi Cassini, nooo.... W ramach glupawki zaladowalem pod LV 2,5mm Ultime x2. O kurde... Gigantyczniasty Saturn. Widac Cassiniego, widac ciemniejszy pas na atmosferze! noooo... O rany jakim cudem? 480x przy 150mm lustra i widac Cassiniego! Darek, kurde takie numery sa wykonalne. Na pohybel tym co nie wierza w twojego enckego przez ETXa! ;) Jestem w szoku. Jopie sie na ten widok z 15min. Pies piszczy z zimna pod nogami. Palce w butach mi odpadaja. Jak dobrze, ze ustawilem tak precyzyjne polarna. Przez caly kwadrans tylko jedna korekta obiektu. Tak tego mi bylo potrzeba po 2 miesiacach posuchy. Po ok 15min. ostry Saturn zaczal dryfowac ku amebie. Tzn. dlej bylo dobrze ale max do 240x.

 

Ok. 22.00 zaczalem pakowac manele. Przetestowalem tez nowe wunderwaffe tej nocy, ale o tym w dziale ATM :)

 

Pozdrawiam.

 

PS. Tej nocy padly: 08/09.01.2006 , 20.30 - 22.00 , 150/620, DBR/BDB ,M81&M82 / M52 / M103 / M45 / M35 / M36 / M37 / M38 / M35 / M42 / M41 / M44 / NGC884&NGC869 / NGC2168 / NGC457 / SATURN / MARS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

Idziemy do Saturna. Jest... o widac pierscien przy 25x... o rany da sie ustawic w jednym polu z M44!.... noo... Ale musi byc piekny seeing skoro pierscien oddziela sie przy 25x. Laduje coraz wieksze powery. Przy 240x wylazi Cassini, nooo.... W ramach glupawki zaladowalem pod LV 2,5mm Ultime x2. O kurde... Gigantyczniasty Saturn. Widac Cassiniego, widac ciemniejszy pas na atmosferze! noooo... O rany jakim cudem? 480x przy 150mm lustra i widac Cassiniego!

 

Rzeczywiście wczoraj Saturn MASAKROWAŁ. Z XT8 i Baaderkami ortho 5 i 6 mm (200x i 240x) obrazy były fantastyczne. Cassini bez żadnego "ale" - żyleta na maxa. Po 24.00 seeing jeszcze się polepszył. Na powierzchi planety widoczne jakby dwa ciemniejsze pasy, miejscami zdawało mi się że widzę Enckego (moży tylko oczami wyobraźni...) o Cassinim nie muszę wspominać, więc porwany obłędem zapakowałem barlowa 2X (Soligor 2"). Przy 400X (!!!) w miarę dało się wyostrzyć a Cassini nadal szeroki jak diabli, na globie nadal widać różnicę barw - Saturn jest ogromny!

Dałem jeszcze 480x ale miałem problem z wyostrzeniem na tyle dobrego obrazu żeby był porównywalny z tym z 400X (zawszy bym chciał mieć takie problemy :blink: ).

Saturn wczoraj był WIELKI!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (dzis) ogladalismy Saturna przy 660x w C8N.

Obraz byl MASAKRYCZNY!!! Zadnych turbulencji, dalo sie tylko odczuc minimalny brak ostrosci.

Jasnosc i szczegol po prostu powalajace!!! A jak po 600x wrzucilismy 250-300x to krawedzie globu ciely zrenice!!!

Gapilismy sie na zmiane:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym zdaniem, jesli warunki są bombowe to teoretyczne rozwazania są nic nie warte!

Od sprzętu ważniejsze jest obserwacyjne szczęscie... (Hans ja wiem ze twoj sprzęt jest wygłaskany!!)

 

 

Pogodnego nieba i Hansowego seeingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (dzis) ogladalismy Saturna przy 660x w C8N.

Obraz byl MASAKRYCZNY!!! Zadnych turbulencji, dalo sie tylko odczuc minimalny brak ostrosci.

Jasnosc i szczegol po prostu powalajace!!! A jak po 600x wrzucilismy 250-300x to krawedzie globu ciely zrenice!!!

Gapilismy sie na zmiane:)

Mam pytanie,jak to jest mozliwe ,ze w C8 wyciagnales 660x przy dobrym obrazie skoro max. uzytowe powiekszenie wynosi 480x ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza noc rzeczywiście była naprawdę wspaniała. Saturn fotograficzny (nawet przy 400x), Księżyc również piękny (szczególnie Plato z kraterami w środku), a na deser złączenie Marsa z naszym Srebrnym Globem. Jednym słowem żyć nie umierać (i nie spać oczywiście:D )

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Molo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wczoraj fenomenalne obrazy Saturna. W moim bloku to rzadkość, aby Saturn przy blisko 400x był tak piękny jak wczoraj. Jak tylko powiał lekki wietrzyk to obraz się kiepścił, ale w chwilach ciszy obraz mnie powalał. Żałuję, że nie chciało mi się iść do domu po Barlowa, bo mogłem zapodać sobie uniwersałowe powiększenie rzędu 900x ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn dzisiaj tez jest powalający. Pierscienie oddzielone wzorcowo. Szczelina Cassiniego wyraźna i czarna jak NOC! Widac bardzo dobrze pasy w atmosferze. KOSMOS!!! Szkoda ze mam tylko barlowa x2...

 

 

pogodnego nieba i Hansowego seeingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sing niemal wysmienity choc czasami pływało ale to raczej wina ogzewania sasiednich domów.

trzecją noc z rzedu polukałem łysego, a potem saturna, dzis był najlepszy moze troche za jasny ( troche go ściemniłem ale gył problem z idealnym wyostrzeniem więc zrezygnowałem z filtra) stwierdzam jednak iż 240x jakie na razie osjągam to zdecydowanie za mało.

casini widoczny czały czas no i sam pierscień odmieniał sie odcieniami, planeta hmm pasy pasy i pasy

szkoda ze wszystko troszku za jasne brakuje jednak ciut więcej ogniskowej ale i tak jest to najlepszy saturn jakiego widziałem w moim telpie.

zerknołem tagże przez okular 25mm owszem planeta była duzo mniejsza ale pierscień wyraźnie sie oddzielał no i cassini przebijał. , miernie ale jednak.

Nawet steptycznie nastawiony Ojciec go pochwalił :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na balkonie przez mojego U i powiekszeniu 200x z centrum Warszawy wyglądał wizualnie tak jak na zdjęciu zaprzyczonym od adamsz12 (mam nadzieję że się nie gniewasz za pożyczenie fotki), tylko dużo jaśnieszy.

 

 

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=10550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Cassinim to roznie kurcze bywa. Generalnie granica chyba jest Pronto z AK 66/800. Ale taki numer tylko raz mi sie udal. Zasada jest taka (tzn. tak mi sie wydaje), ze Cassini lubi power. Chyba nigdy nie dostrzeglem przerwy przy powerku <100x. Generalnie szczelina wylazi w okolicach zblizonych do 200x (N4.5" F8, R4" F10, N6" F4, N8" F4, N8" F5, 80APO, MTO). Znacznie latwiej dopasc ja w Refraktorach i Makach niz w jasnych newtonach. I przeszkadzajka nie sa tu bynajmniej jakos duzo gorsze obrazy z newtona ale to, ze w telepach przez ktore lookalem obraz byl bardzo jasny. Tak jasny, ze zacieral Cassiniego. Gdy podbijamy power, zblizajac sie lub przekraczajac 2D obraz robi sie znacznie ciemniejszy. Tracimy jednak wtedy czesc ostrosci. Po glowie dostaje tez kontrast szczeg. na tarczy planety. Tanim rozwiazaniem sa kolorowe filterki. #58 - Ciemnozielony 24%, #38A – Ciemnoniebieski 17% (!), #ND-3 - Szary 50% . O dziwo szary (#ND3) poprawia Saturna nawet w takich malenstwach jak SkyLux.

 

Jest jeszcze jedna sprawa do Cassiniego. Zauwazylem, ze im wilgotniej, tym mniejsza szansa na Cassiniego lub pasy chmur na tarczy Saturna. Musi byc kurde sucho.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Cassinim to roznie kurcze bywa. Generalnie granica chyba jest Pronto z AK 66/800. Ale taki numer tylko raz mi sie udal. Zasada jest taka (tzn. tak mi sie wydaje), ze Cassini lubi power. Chyba nigdy nie dostrzeglem przerwy przy powerku <100x. Generalnie szczelina wylazi w okolicach zblizonych do 200x (N4.5" F8, R4" F10, N6" F4, N8" F4, N8" F5, 80APO, MTO). Znacznie latwiej dopasc ja w Refraktorach i Makach niz w jasnych newtonach.

 

Przerwa Cassiniego to chyba tak naprawdę żadne wyzwanie dla telskopu (no chyba że ma 40mm średnicy). W ETX 90 widziałem ją zawsze przy powiększeniu 156x. W dobrych warunkach można ją było zobaczyć przy 48x. Oczywiste jest, że obraz nie może być przesadnie jasny, bo wtedy nie widać nie tylko Cassiniego, ale i żadnych innych detali.

pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,jak to jest mozliwe ,ze w C8 wyciagnales 660x przy dobrym obrazie skoro max. uzytowe powiekszenie wynosi 480x ? :rolleyes:

 

No widzisz, zdarzylo sie :-)

Takie warunki sa 2-3 razy w roku, ale sa.

 

Przy 500x byl zyletka, a przy 660x dalo sie wyczuc lekka nieostrosc, co nie przeszkadzalo w podziwianiu detali na tarczy i nie wplywalo znaczaco na jasnosc obrazu i na jego degradacje.

Zwaz, ze lustro chlodzilo sie od godz. 14 do 24 :-)

Szkoda, ze Cie tam nie bylo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, zdarzylo sie :-)

Takie warunki sa 2-3 razy w roku, ale sa.

 

Przy 500x byl zyletka, a przy 660x dalo sie wyczuc lekka nieostrosc, co nie przeszkadzalo w podziwianiu detali na tarczy i nie wplywalo znaczaco na jasnosc obrazu i na jego degradacje.

Zwaz, ze lustro chlodzilo sie od godz. 14 do 24 :-)

Szkoda, ze Cie tam nie bylo!

 

Myslalem ,ze takie rzeczy to tylko w Erze :)

A tak na powaznie , to jak czytam te wasze wszystkie komentarze na temat pogody to mie krew zalewa :angry: Gdy bylem ostatnim razem w PL (tam mam niestety teleskop) to przez 1,5 miesiaca byly tylko chmury , a w niebo patrzalem jakies 3 razy.Teraz to nawet prognozy pogody w TV nie ogladam , zeby nie wpasc w szal... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwa Cassiniego to chyba tak naprawdę żadne wyzwanie dla telskopu (no chyba że ma 40mm średnicy). W ETX 90 widziałem ją zawsze przy powiększeniu 156x.

 

Ja przerwę widziałem w ref 80/900 achro i jakims 9mm Pl... ale chodzi o kontrast szczeliny i szczegółów pierścieni i tarczy. Wczoraj szczelina była jakby smarnięta cienkopisem. A cały Saturn jak na zdjęciach Sergieja...

 

dobrej pogody!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na balkonie przez mojego U i powiekszeniu 200x z centrum Warszawy wyglądał wizualnie tak jak na zdjęciu zaprzyczonym od adamsz12 (mam nadzieję że się nie gniewasz za pożyczenie fotki), tylko dużo jaśnieszy.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=10550

 

Oczywiście że nie, pożyczaj ile chcesz i które chcesz :Beer:

Co do szczegółów to ja prędzej widze pas w atmosferze niż Cassiniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.