Skocz do zawartości

Monitor LCD TFT jaki? [IT]


Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła pora na wymiane monitora z CRT na LCD. Pytanie do ludzi, którzy używają tej technologi. Jaki? (parametry) lub konkretyny model nabyć na co zwrócić uwagę. Z tego co się pobieżnie zorientowałem to są dwa ogólnie rozwiązania:

 

1. Monitory z małą prędkością odświeżania na poziomie 20-25ms ale dużym kontrastem 1:1500

2. Monitory z dużą prędkością odświeżania 8-12ms, a nawet 3-6ms ale mniejszym kontrastem 1:600-700

 

Monitory mają rózne złącza jakieś DVI itp nie wiem po co one.

 

Wiem, że do oglądania filmów lepsze są te z odświeżaniem szybkim, a do obrazów stacjonarnych te wolniejsze.

Powiem tyle filmów na komputerze nie oglądam. Komputer wykorzystuję do prac biurowych i graficznych.

 

Dobrzy ludzie doradźcie co kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczne od wniosku: jest takie fajne LG za 2tyś zł.

 

monitory najlepiej sprawdzać organoleptycznie: czyli patrzysz i widzisz czy jak patrzysz pod różnymi kątami i zmienia ci się kontrast i barwy lub nie zmienia to jest to model który ci pasuje czy nie.

 

DVI to złącze cyfrowe, które omija sygnał analogowy. pierwsza przemiana DA dzieje się na elemencie świecącym. czyli absolutnie 100% ostrość.

 

jeżeli chcesz monitor do Video to duży kontrast potrzebny. do prac biurowych potrzebny jest koniecznie mały kontrast (można to załatwić przez suwak GAMMA w sterownikach karty graficznej)

 

niestety kolory w LCD perfidnie żarówiasto świecą i nieda się icg zrobić takich ładnie pastelowomatowych jak na monitorze CRT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku wszystko zależy od tego, jakie pieniądze możesz na niego przeznaczyć, jaką wielkość ekranu chciałbyś mieć

filmów nie oglądasz, to i pewnie mało, albo wcale nie grasz :rolleyes:

obróbka grafiki, też grafice nierówna, czy to będzie obróbka zdjęc, gdzie chyba najważniejesze jest wierne odwzorowanie kolorów, czy może programy typu CAD, gdzie w zasadzie liczy się rozdzielczość matyrcy,

 

cokolwiek to będzie pamietaj o jednaj podstawowej różnicy pomiedzy monitorami LCD a CRT, w monitorach LCR jest w zasadzie jedna, stała, natywna rozdzielczość ekranu, każda zmiana tej rozdzielczości na inną jest realizowana przez interpolację, co w efekcie daje paskudny obraz

 

złącze DVI, jest to cyfrowe złącze łączące kartę grafiki z monitorem, typowe złącze VGA jest interfacem analogowym, nie wnikając w szczegóły, w efekcie daje to dużo lepszy obraz na monitorze, ale niestety do tego potrzebna jest karta graficzna, króra takie wyjście na monitor ma

 

żeby było coś konkretniej, to nieśmiało zaproponuję Ci monitor np. SAMSUNG 19" SM193P:

który takie ma parametry:

Typ monitora LCD

Przekątna ekranu (cale) 19

Rozmiar plamki (mm) 0,294

Nominalna rozdzielczość 1280x1024

Jasność (cd/m2) 250

Kontrast 1000:1

Czas reakcji matrycy (ms) 8

Kąty widzenia poziom / pion (stopnie) 178/ 178

Gniazda 15pin D-sub, DVI-D

Głośniki nie

Pivot tak

Możliwość zawieszenia na ścianie tak

Normy TCO 99

Kolor obudowy czarny

Wymiary (mm) 423x412.7x236.2

Waga (kg) 7.1

cena ok 1600 zł netto

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku wszystko zależy od tego, jakie pieniądze możesz na niego przeznaczyć, jaką wielkość ekranu chciałbyś mieć

filmów nie oglądasz, to i pewnie mało, albo wcale nie grasz

obróbka grafiki, też grafice nierówna, czy to będzie obróbka zdjęc, gdzie chyba najważniejesze jest wierne odwzorowanie kolorów, czy może programy typu CAD, gdzie w zasadzie liczy się rozdzielczość matyrcy,

 

Cena do 1500zł. Spokojnie może być 17" jak mam mieć alternatywę 17"-19", a lepszy/gorszy to wolę 17" lepszy.

 

Filmów nie oglądam w grę nie pamiętam kiedy grałem, a kiedyś się grywało nawet do rana

 

Grafika zdjęcia. CAD nie.

 

Samsungi mi się podobają i Hyundai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nieco pomarudzę:

1. Szybkość matrycy - to dobry chwyt marketingowy. Nigdy producent nie podaje jak tą szybkość zmierzył. To jest tak Mirku jak z czułością kamer przemysłowych. Co ciekawe czasami nie widać różnicy między matrycą 18ms a matrycą 10-12ms. Co jest powodem? Po pierwsze zmianą sposobu pomiaru (a matryca działa dalej z takim samym czasem), kiepską elektroniką sterującą matrycą (brakuje jej szybkości) która często jest taka sama jak w tych wolniejszych matrycach.

 

2. DVI- aby po DVI obraz był jak brzytwa trzeba koniecznie posiadać bardzo dobry kabel sygnałowy. Często jest tak że po DVI obraz jest gorszy niż po D-SUB. Bywa że kiepski kabel (np: za 60zł) wprowadza takie śmieci że monitor nie działa.

 

3. 19" - monitory 19" mają taka samą rozdzielczość natywną jak 17" czyli 1280x1024. Jak to możliwe? Proste 19" maja większy piksel który przy oglądaniu daje wrażenie ziarnistości, a linie biegnące po skosie są bardziej ząbkowane niż w 17".

Większy panel daje wrażenie że na brzegach kolor się zmienia.

 

4. Osobiście widziałem tylko kilka monitorów LCD które w miarę poprawnie oddawały kolory. Jakaś część z nich ma tak kiepskie podświetlenie że po godzinie pracy człowiek ma dość.

 

Aby kupić monitor LCD trzeba go koniecznie przetestować osobiście.

Obecnie bardzo podobają mi się monitory Nec z powłoką Opticlear np: Multisync 70GX2 z tym że monitor taki musi stać w takim miejscu aby zminimalizować odbicia światła (daje rewelacyjnie krystaliczny obraz ale z racji refleksów może być uciążliwy).

 

To tyle narazie.

 

pzdr

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nieco pomarudzę:

1. Szybkość matrycy - to dobry chwyt marketingowy. Nigdy producent nie podaje jak tą szybkość zmierzył. To jest tak Mirku jak z czułością kamer przemysłowych. Co ciekawe czasami nie widać różnicy między matrycą 18ms a matrycą 10-12ms. Co jest powodem? Po pierwsze zmianą sposobu pomiaru (a matryca działa dalej z takim samym czasem), kiepską elektroniką sterującą matrycą (brakuje jej szybkości) która często jest taka sama jak w tych wolniejszych matrycach.

 

 

Obecnie bardzo podobają mi się monitory Nec z powłoką Opticlear np: Multisync 70GX2

 

Myślę dokłądnie, że jest tak jak piszesz podawane przez producentów parametry są z kapelusza bo nie wiadomo jak mierzone, a klient kupuje po parametrach. Czy myślisz, że w przypadku kontrastu i jasności też tak jest? Dlatego zadałem to pytanie o monitory.

 

Zaraz poszukam tego NEC-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie do końca to co napisze pomoże Mirkowi ale ja ostatnio zmieniłem CRT na CRT - i niezmiernie z tego powodu się cieszę, nie znalazłem monitora który by mi odpowiadał (LCD) tzn znalazłem, ale cena mnie nie bardzo przekonała ( http://abitech.pl/it10825//EIZO_19_FlexScan_L797)

 

Pozdraiwam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy myślisz, że w przypadku kontrastu i jasności też tak jest? Dlatego zadałem to pytanie o monitory.

 

Z kontrastem też bywa różnie ale tu odchyłki nie są aż tak drastyczne. Generalnie wszystkie matryce produkowane ostatnio mają wystarczający kontrast. Problemy bywają z jakością podświetlenia (pisałem o tym).

Monitory sprzedawane 2-3 lata temu intensywnie eksploatowane na brzegach mają ciemne plamy z powodu zużycia świetlówek.

 

Uwaga: Przy zakupie dokładnie oglądnij monitor w każdym z kolorów (RGB) a następnie wyświetlając czarne tło. Sprawdź czy nie posiada uszkodzonych pikseli (uszkodzony cały klaster RGB) lub subpikseli (pojedyńcze kolory). Uszkodzenie może polegać na niegaśnięciu lub nieświeceniu, normy ISO przewidują w 17" 3-y piksele lub 7 subpikseli, jak występują oba rodzaje to wtedy trzeba zerknąć po szczegóły do ISO13406-2 lub

zadzwonić na serwis bo czasem producent ma inne normy.

Wszystko sprowadza się do tego że monitor trzeba oglądnąć przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przetestowania CRT/LCD pod każdym względem (ostrość, jasność, geometria) polecam Nokia Monitor Test 2.0.

A ja przyznam się, że kupiłem jakiś czas temu w firmie hadlującej sprzętem poleasingowym monitor IBM z płaskim kineskopem Sony Trinitron (za jakieś drobne kilka stów) i jestem z niego bardzo zadowolony. A i kot ma na czym się wygrzać, co byłoby problemem przy LCD.

 

Mnóstwo programów testowych, w tym do monitorów, można znaleźć tutaj: http://www.benchmarkhq.ru/english.html?/be_main.html. W sekcji Monitors jest m.in Monitors Matter Checkscreen, też ma ciekawe funkcje dotyczące LCD.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzec na parametry techniczne. To sciema na maxa. Wystarczy zobaczyc pewna zasade - im lepszy monitor (drozszy) tym gorsze parametry.

 

Ja pracuje na monitorach LaCie i Eizo (CG210). Gdybym tu podal ich parametry to pewnie byscie je obsmiali :) - a kosztuja po kilkanascie tys.

 

Jezeli chodzi o klase ekonomiczna to polecam wybrac cos z 2 marek: Samsung i Nec.

 

Dla Mirka proponuje 17". Zupelnie nie rozumiem, po co placi sie za 18, czy 19" - jezeli w efekcie dostaje sie gorszy jakosciowo obraz (mniejsza rozdzielczosc). Kolejna wielkoscia to juz 20" - one maja 1600x1200.

 

Bardzo uzytkowa i ciekawa propozycja sa monitory 20" panoramiczne, no ale one sa juz drozsze.

 

Reasumujac - kup najdrozszy monitor na jaki cie stac w kategorii 17". Jezeli chcesz miec naprawde dobry, kup EIZO 19, chociaz w porownaniu z seria 21 sa one przestarzale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przetestowania CRT/LCD pod każdym względem (ostrość, jasność, geometria) polecam Nokia Monitor Test 2.0.

A ja przyznam się, że kupiłem jakiś czas temu w firmie hadlującej sprzętem poleasingowym monitor IBM z płaskim kineskopem Sony Trinitron (za jakieś drobne kilka stów) i jestem z niego bardzo zadowolony. A i kot ma na czym się wygrzać, co byłoby problemem przy LCD.

 

Prawda jest, ze w budzecie do 2-3 tys. nie kupi sie LCD ktore da sie porownac chociaz ze srednim CRT. Dopiero najwyzsza polka daje poczucie "bez kompromisow".

 

Jezeli ktos zajmuje sie grafika, czy zdjeciami, to ma 2 wyjscia:

1. Zainwestowac min. 5 tys. w LCD

2. Kupic CRT za max tysiac z hakiem.

 

Tanie monitory LCD praktycznie nie nadaja sie do zabawy ze zdjeciami.

 

PS. Co do grzania kotow - 21" LCD daje zdrowo ognia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LaCie??

Tak drogie to one są ale miałem okazje obmacać kilka CRT i musze powiedzieć że za tą kase to bym ich nie kupił.

Prędzej Eizo.

 

Mario - to wszystko zalezy "do czego" i po co. Nie ulega watpliwosci, ze takie monitory oszczedzaja nam oczy. Ja od kilku lat nie mialem stycznosci z CRT i ostatnio u szwagra posiedzialem 15 min na CRT. Moje przewrazliwione oczy prawie wyplynely razem ze lzami. Odzwyczailem sie calkowicie. A kiedys siedzialo sie po kilkanascie godzin.

 

Do firmy monitory kupuje sie troche w inny sposob. Jezeli potraktuje je jako "maszyne" produkcyjna, to porownujac z innymi branzami produkcji ich cena jest smiesznie mala. Cale stanowisko graficzne za kilkadziesiat tysiecy (do tego z softem) zwraca sie w dwa miesiace (albo miesiac), to co to za inwestycja?

 

Gdym produkowal cos innego to musialbym kupowac maszyny za mln. zl.

 

Inna sprawa, ze akurat monitor dla mnie musi miec sprzetowa kalibracje, a takich LCD jest doslownie kilka. Oba systemy o ktorych mowimy posiadaja taka kalibracje i to calkiem przyzwoita.

 

No ale to chyba nie dotyczy dywagacji Mirka, wiec nie bede juz zasmiecal watku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc że bym ich nie kupił (podkreślam to były CRT) miałem na myśli że płacąc 7 tyś. wymagam jakości której te Lacie nie miały . Cechowała je niedoskonała zbieżność i ostrość. Natomiast kalibracje kolorów miały. :D

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważna sprawa - typ matrycy

 

gdy rok temu kupowałem LCD to tak się prezentowała sprawa matryc - obecnie może coś się zmieniło (doszły jakieś nowe)

 

MVA/PVA to raczej matryce dla statycznych zastosowań z dużymi czasami reakcji dużymi kątami widzenia i ładnymi kolorami (ale bez przesady z tymi czasami - ja mam eizo L768 (25ms) i w filmach smużenia brak, a w gierkach nie razi jakoś bardzo, bo i tak do grania go nie kupowałem)

 

TN - niskie czasy reakcji, fatalne kolory, małe kąty patrzenia (ale tanie). raczej dla miłośników Kłejka

 

IS + (chyba jakoś tak) to chyba rozsądny kompromis pomiędzy jakością obrazu matryc typu VA i szybkościa TN

 

jednocześnie chciałem wziąść w obronę monitory 19" z tego powodu, że w nich wszystko jest większe i można dalej siedzieć od monitora robiąc mniejszego zeza ;) a 1280x1024 to i tak jest wystarczająco duża rozdzielczość do nieprofesjonalnych zastosowań

 

przytoczę jeszcze fajne przysłowie:

 

oczy nie włosy - nie odrosną

 

dlatego nie oszczędzajcie na monitorze

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednocześnie chciałem wziąść w obronę monitory 19" z tego powodu, że w nich wszystko jest większe i można dalej siedzieć od monitora robiąc mniejszego zeza

 

To nie argument dla monitora raczej dla telewizora. Nigdy nie widziałem aby w pracy człowiek siedział dalej od ekranu niż na odległość szerokości biurka.

 

 

Do Adama

Lacie LCD? - bo już sie pogubiłem .

Obraz ruchomy nie podoba ci się w LCD?

To sie zgadza LCD przeznaczone do grafiki zwłaszcza te starsze nie były rewelacyjne w ruchomych obrazach.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie argument dla monitora raczej dla telewizora. Nigdy nie widziałem aby w pracy człowiek siedział dalej od ekranu niż na odległość szerokości biurka.

 

 

Do Adama

Lacie LCD? - bo już sie pogubiłem .

Obraz ruchomy nie podoba ci się w LCD?

To sie zgadza LCD przeznaczone do grafiki zwłaszcza te starsze nie były rewelacyjne w ruchomych obrazach.

 

Hehehe, no to sie zakrecilismy :) Mowilem konkretnie o LaCie. W Eizo CG210 ten efekt nie wystepuje. W LaCie jak cos sie rusza rownomiernie to sledzac ten ruch okiem widac jakby "szachownice interferencyjna" (nie wiem, jak to inaczej nazwac).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Adamie taki efekt może być spowodowany np. przez wolną elektronikę sterującą matrycą (wolny proces przetwarzania obrazu w monitorze). Często zdarza się że na tych "rewelacyjnych" matrycach 8ms występuje własnie taki efekt gdyż producent ograniczajac koszty wstawia nową matrycę nie zmienia jednak w znaczący sposób elektroniki monitora (to tak jakby zestawić nadwozie Bugatti Veyron z silnikiem z Trabanta i oczekiwać 300km/h). :D

LaCie poszło w stronę optymalnych kolorów (fartuchów antyrefleksyjnych, korekcji sprzętowej) ale zapomniało o reszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem aby w pracy człowiek siedział dalej od ekranu niż na odległość szerokości biurka.

 

norma BHP komputerowego stanowiska pracy mówi że minimalna odległość oczu od ekranu to bodajże 0,8 m (mówię tu z naciskiem na "minimalna" i z tego co pamiętam bez rozróżnienia czy CRT czy LCD). przepisy BHP mówią też o robieniu przerw w pracy co 1 godzinę (10 minut?). z autopsji moge powiedzieć, że dłużej jestem w stanie wytrzymać przed monitorem, jeżeli jest on nie za blisko - czyli komfortowo odsunięty od oczu. inaczej, gdy sie siedzi z głową o 30 cm od ekranu (a znam takich wiele osóB), trzeba już mocno "zezować" no i oczka zaczynają szybko boleć.

 

i jeszcze hint dla użytkowników monitorów CRT:

warto trzymać w zimie na kaloryferze kamionkę z wodą, co przeciwdziała permanentnemu zapaleniu spojówek spowodowanemu pracą w suchym powietrzu w połączeniu z kineskopem

 

EDIT:

 

a wracając do wyboru LCD - Mirku, polecam stronkę www.mva.pl jest to niezłe kompendium wiedzy dotyczące tematu.

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.