Skocz do zawartości

Monitor LCD TFT jaki? [IT]


Rekomendowane odpowiedzi

norma BHP komputerowego stanowiska pracy mówi

 

Ja nie pisałem jakie są normy tylko jaka jest rzeczywistość.

 

Wedle twojego przepisu z pierwszego postu gdybyś miał LCD 22" o rozdzielczosci natywnej 1280x1024 to co w biurze postawisz go 2m od swoich oczu aby cie piksel wielkoście ziemniaka nie męczył? :ha:

 

Na szczęście 20" maja 1600x1200 (wtedy można pomyśleć o większej przekątnej innaczej dla grafiki i projektowania zwiekszanie przekątnej nie ma wiekszego sensu).

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle twojego przepisu z pierwszego postu gdybyś miał LCD 22" o rozdzielczosci natywnej 1280x1024 to co w biurze postawisz go 2m od swoich oczu aby cie piksel wielkoście ziemniaka nie męczył? :ha:

 

zacznij człowieku czytać ze zrozumieniem

 

jak bym miał ekran 22" to bym sobie go postawił na regale a siedział na kanapce po przeciwnej stronie pokoju

 

mam LCD 19" 1280x1024 i nie widzę pikseli jak krowy w porównaniu z 17", słowo skauta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij człowieku czytać ze zrozumieniem

 

ok, tylko zacznij pisać z sensem

 

Obecnie jestem w otoczeniu 15 LCD od 15" do 40", ja między 19" a 17" widzę różnice wielkości piksela i wiem jakie są opinie osób rysujących projekty.

Odsunięcie monitora nie załatwia do końca sprawy, jeśli przerysowujesz rys. techniczny lub przepisujesz dane i często przenosisz wzrok z leżących na stole papierów na stojący w odległości 120- 150 cm monitor to dodatkowo męczysz oczy.

Mimo że 10godz dziennie spędzam w pomieszczeniu gdzie pracuje do 25 monitorów CRT nie miałem ani razu zapalenia spojówek mimo że firma kamionek na kaloryfery nie zafundowała (jak widzisz nie jest to aż tak permanentne jak twierdzisz).

 

Zrozum nie piszę złośliwie aby ci dogryźć przedstawiam tylko moje spostrzeżenia jakie nabyłem przy pracy z monitorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, tylko zacznij pisać z sensem

 

Obecnie jestem w otoczeniu 15 LCD od 15" do 40", ja między 19" a 17" widzę różnice wielkości piksela i wiem jakie są opinie osób rysujących projekty.

Odsunięcie monitora nie załatwia do końca sprawy, jeśli przerysowujesz rys. techniczny lub przepisujesz dane i często przenosisz wzrok z leżących na stole papierów na stojący w odległości 120- 150 cm monitor to dodatkowo męczysz oczy.

Mimo że 10godz dziennie spędzam w pomieszczeniu gdzie pracuje do 25 monitorów CRT nie miałem ani razu zapalenia spojówek mimo że firma kamionek na kaloryfery nie zafundowała (jak widzisz nie jest to aż tak permanentne jak twierdzisz).

 

Zrozum nie piszę złośliwie aby ci dogryźć przedstawiam tylko moje spostrzeżenia jakie nabyłem przy pracy z monitorami.

 

tam sens jest (IM wcale nie HO) tylko go nie dostrzegasz

 

w mojej firmie pracuje 500 osób z czego ze 100 miało okację pracować na największym sprzęcie kineskopowym jaki mamy czyli 4x6 metrów i każdy podkreśla komfort pracy z dużego dystansu. cały czas mieszasz dwie różne sprawy: grafików którzy potrzebują gigantycznej rozdzielczości (i dostrzegać każdy pikselek) oraz zwykłych userów używających komputerów w celach niegraficznych, którym to w zasadzie zwisa.

 

więc jeszcze raz wytłumaczę o co mi chodziło:

w moim przekonaniu jak Mirek sobie kupi monitor 19" to będzie miał większy ekran i większe możliwości jego wykorzystania mimo że 19tki dają natywnie "tylko" 1280x1024

 

a ty jak sobie kupisz LCD 40" 20048x20048 lub podobny to mozesz sobie pracować i z odległości 30cm - to wolny kraj, nikt nikogo do niczego nie zmusza

 

a co do kamionek ... jak po 12 godzinach pracy zapieką cie oczy to mimo wszystko spróbuj następnym razem jakis nawilżacz zastosować (okulistka poleciła mi także kropelki sztuczne łzy przy pracy z komputerem więc chyba jednak coś w tym jest)

 

 

możemy się tak przerzucać do us@#nej śmierci :angry: ale mi się już odechciało więc EOT

 

mam nadzieję że choć trochę pomogliśmy Mirkowi

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

mam nadzieję że choć trochę pomogliśmy Mirkowi

 

zapewne tak, lecz jakbyście raczyli to robić, bez tych personalnych wycieczek i uszczypliwych uwag, zapewne i Mirkowi i nam, dużo przyjemniej by przychodziło, czerpanie wiedzy z Waszych doświadczeń.

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek pisał

Powiem tyle filmów na komputerze nie oglądam. Komputer wykorzystuję do prac biurowych i graficznych.

 

Więc staram się doradzić jak to wygląda od tej strony. Mirek pisał też że chce wydać na monitor około 1500zł więc na dobrą 19" nie wystarczy a dziada szkoda kupować.

 

40" LCD nie maja wbrew pozorom kosmicznie wysokich rozdzielczości (mają duży piksel na który z bliska przykro się patrzy). Nadają się raczej do prezentacji niż do projektowania, tak jak opisywany przez ciebie ekran, praca na nich nie polega na siedzeniu przy biurku a więc podawanie takich argumentów w tej konkretnej sytuacji nie ma sensu bo Mirek chce monitor na biurko.

 

To tyle, jak będziesz jeszcze chciał podyskutować o monitorach to zapraszam.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo lcd nie wyswietlaja 32bit glebi kolorow.

moze wie ktos jak to sie ma przy obrabianiu fotek -powiedzmy astro fotek i czy bardzo to przeszkadza?

 

hmm, monitory CRT też nie :D

ale wynika to z ogranieczeń dzisiejszych kart graficznych raczej, ponieważ tak naprawdę w kolor w nich, kodowany jest za pomocą 3 bajtów na pixel, czyli R+G+B, a każdy kolor to 1 bajt czyli 8 bitów, co w wyniku daje nam 8+8+8= 24 bity, łatwo to zresztą sprawdzić bo w każdym programie graficznym możemy najwyżej zmienić składową jednego koloru od 0 do 255, czyli właśnie 1 bajt, bo 1byte= 2^8=256

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to nawet gdyby karta podała kolor w 32bit to końcowe przetworniki podające sygnał na komórki matrycy w ogólnie dostępnych monitorach mają rozdzielczość 24bit. Wynika z tego że sygnał zostanie zinterpolowany i wyświetlony w 24bit.

Muszę tylko zobaczyć jaką komunikację dopuszcza standard DVI-D bo szczerze mówiąc tego nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - dobre pytanie, ile kolorow wyswietlaja monitory :)?

 

Ano wiekszosc zdecydowanie mniej niz by wynikalo z tych 24 bitow. Nie chce podawac konkretow, ale byli tacy co +/- szacowali i wychodzila makabra. Te 24bity osiagaja tylko monitory gornej profesjonalnej polki - zarowno CRT jak i LCD.

 

Dobre LCD konwertuja sygnal na 10 lub 14 bitow (z 8bitow). Oczywiscie kolorow nie przybedzie, ale oznacza to, ze:

1. wyswietla praktycznie cala gamme

2. dokladnosc wyswietlenia gradientu (gammy) bedzie nieporownywalnie wieksza (widoczne jest to szczegolnie iloscia szczegolow w cieniach i jasnych partiach).

 

Jezeli ktos ma taka mozliwosc to niech w Photoshopie maznie przez caly ekran gradient B/W od 0 do 255 - od lewej strony do prawej. Mysle, ze uzytkownicy "domowych" LCD moga sie powaznie zadziwic. Potem wystarczy porownac z monitorem 10 bit i na koniec 14 bit. Roznica jest dla mnie powalajaca.

 

 

I jeszcze slowo do Sumasa... nie prawda jest, ze nie mozna w programie graficznym zapisywac plikow o wiekszej glebi niz 8 bit. Wez np. Photoshopa CS2. Masz tam zarowno 16 bitow (0-32768) oraz co najlepsze, 32 bitowy tryb zmiennoprzecinkowy (0-0.999).

 

Ten ostatni jest o tyle ciekawy, ze jakiekolwiek zmiany nie powoduja utraty informacji. Tzn. jezeli mamy zdjecie i np. zmniejszymy jasnosc do zera to potem jezeli zrobimy np. taka odwrotna czynnosc to nic nam z tego nie wyjdzie. W zapisie zmiennoprzecinkowym 32 bity mozna taki obraz do woli sciemniac, rozjasniac itp. Bez straty informacji. To kolejna rewolucja w bezstratnej obrobce graficznej ktora nadchodzi wielkimi krokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj sumas nakaszaniłeś straszliwie. :) 24Bit(3x8) wychądząca z karty to zamierzchła przeszłość. teraz 30-32bity(3x10) to standart. i tylkoanalogowy kabel może tu coś sp..zepsuć.

 

ja na starym laptopie mam w specyfikacji LCD 18bitów(3x6) ale już obecnie wszytskie LCD nawet te dziadowskie maja tory po 24bity(3x8). oczywiście co innego praktyka widoczna na kalibratorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wiekszosc zdecydowanie mniej niz by wynikalo z tych 24 bitow. Nie chce podawac konkretow, ale byli tacy co +/- szacowali i wychodzila makabra. Te 24bity osiagaja tylko monitory gornej profesjonalnej polki - zarowno CRT jak i LCD.

 

Dobre LCD konwertuja sygnal na 10 lub 14 bitow (z 8bitow). Oczywiscie kolorow nie przybedzie, ale oznacza to, ze:

1. wyswietla praktycznie cala gamme

2. dokladnosc wyswietlenia gradientu (gammy) bedzie nieporownywalnie wieksza (widoczne jest to szczegolnie iloscia szczegolow w cieniach i jasnych partiach).

 

wlasnie, tylko jak jest z crt?

czy glebia kolorow jest taka sama?

w domu mam crt philips 17'' i po obrobce fotki nieba w domu, na wielu monitorach nie jestem w stanie dojrzec szczegolow zdjecia i nie jest to kwestia jasnosci, myslalem ze to kwestia glebi kolorow.

przymierzam sie do zmiany monitora lecz zastanawiam sie czy warto miec troche wiecej miejsca na biurku, kosztem jakosci obrazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CRT przetwarzają sygnał analogowy (ciągły) a więc CRT wyświetli ci tyle ile poda karta przez wyjście analogowe D-SUB czyli to 15 pinowe. Odchyłki jakie wystąpią to np. nieliniowość wzmacniaczy toru RGB w funkcji czasu.

 

Im większa głebia koloru w bitach tym bardziej liniowy sygnał na wyjściu karty (teoretycznie bo w praktyce różnie to z kartami bywa czasem filtry zapewniajace standardy TCO tak mocno obcinają sygnał że wiecej szkodzą niż pomagają - traci się szczegół). Nie pamietam dokładnie ale były takie karty (chyba któreś ATI w których zgniecenie rdzeni filtrów wyjściowych na karcie dawało bajeczną poprawę. Podobnie jest w monitorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym tobie to:

 

http://www.proline.pl/shop.php?prodid=SAMSUNG+17+173P%2B

 

tudzież to:

 

http://www.samsung.com/pl/products/monitor...itor17/770p.asp

 

 

Zarówno jeden jak i drugi miałem okazję wnikliwie pomeczyć w Media-Markt w Chorzowie. Jakość obrazu jeszcze lepsza w 770P natomiast wykonanie (zastosowane materiały, ich spasowanie) przemawiają na korzyść 173 P. Sam noszę się z zamiarem kupna jednego z tych dwóch i cieżko jest mi się zdecydować :(.

 

Technologia panela (matrycy) 770P - S-PVA , 173P Plus - a-si TFT/PVA

 

Eizo i Iiyama to świetne monitory ale i bombowa cena ...

 

Oczywiscie cena 770P na stronce producenta jest jak zawsze zawyżona, bez większych problemów można go już nabyć za 1500 -1550 zł

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz skierowałem do Mirka K, który ten wątek zapoczątkował. Z LCD o matrycy 17" uważam te dwa modele Samsunga 770P jak i 173P Plus jako najrozsądniejsze w tym przedziale cenowym. Przy wyborze LCD kieruję się technologią wykonania samej matrycy (w tym przypadku uważam PVA i jej odmiany za matryce która zagości na najblizsze lata w ofercie producentów LCD), także kontrastem, jasnością, równomiernością podświetlania całej powierzchni matrycy, odpowiedziami D-D i G-G (reakcja matrycy), przejściami tonalnymi, zakresem barw 16,2 czy 16,7 mln kolorów oraz samym wykonaniem obudowy LCD. O ile 173 P Plus pod względem wykonania niewiele można zarzucić o tyle 770P troche przypomina plastikową zabawkę.

Jeśli pracujesz z aplikacjami graficznymi to matryca 17" może okazać się zbyt mała polecałbym tutaj 19".

Samsung oferuje także 19" calowe odpowiedniki tych 17":

 

http://www.proline.pl/shop.php?prodid=SAMSUNG+19+193P%2B+SIL

 

oraz

 

http://www.samsung.com/pl/products/monitor...itor19/970p.asp

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hmm, nie kupilem zadnego z omawianych monitorków...

Jakos wybór padł na LG L1750SQ i jak na razie nie narzekam.

Przyznam, ze przed zakupem praktycznie wcale nie zorientowalem

sie co aktualnie jest najlepsze na rynku (zdalem sie na sprzedawce,

znajmego zreszta-pewnie stąd mój brak krytycyzmu).

Ale ogolnie jestem zadowolony, czas reakcji 8 ms, podswielenie

w moim egzemplarzu bdb, duzy kąt widzenia (ale jest lekko wkurzajace

i lepiej miec to na uwadze-wystarczy ze posadzisz np dziecko

do ogladania bajki podczas jedzenia - inaczej sie nie da... - i sprawdzajac poziom oczu dziecka stwierdzisz ze nic nie widac.

To jest wlasnie jakis ewenement, o ile widzenie w pionie do góry, na lewo, prawo sie zwieksza, widzenie w dół bardzo kiepskie... posiadaczy

lcd prosze o sprawdzenie-czy tylko u mnie taka nagła zmiana jasności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Zdecydowałem się na zakup nowego monitora, psychiczna granica która mnie potem nie dręczy to 700zł, nie piszcie abym dozbierał na lepszy bo to nie kwestia pieniędzy lecz oporu niewydania więcej, a skoro mam już kupić coś za 700zł to zamiast iść i na pałę wybrać coś z regału albo męczyć się dwa dni z testami nawiedzonych komputerowych maniaków postanowiłem się zapytać czy może Wam jest znany jakiś godny polecenia model w tej cenie?

 

Rozmiar bez szału, ok 20" lub może ciutkę więcej

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zakup nowego monitora, psychiczna granica która mnie potem nie dręczy to 700zł, nie piszcie abym dozbierał na lepszy bo to nie kwestia pieniędzy lecz oporu niewydania więcej, a skoro mam już kupić coś za 700zł to zamiast iść i na pałę wybrać coś z regału albo męczyć się dwa dni z testami nawiedzonych komputerowych maniaków postanowiłem się zapytać czy może Wam jest znany jakiś godny polecenia model w tej cenie?

 

Rozmiar bez szału, ok 20" lub może ciutkę więcej

 

http://allegro.pl/profesjonalne-eizo-s2402w-24-do-7500h-klasa-a-i6144265591.html

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek dobrze radzi. EIZO to dobry kierunek.

Do niedawna posiadałem IIYAMA Prolite E2403WS. Mogę polecić go z czystym sumieniem. Przez ponad 8 lat użytkowania ani razu mnie nie zawiódł. Teraz wymieniłem na EIZO Foris FS2434. Fakt, że spore ramy czasowe dzielą te dwa monitory ale przepaść pomiędzy odwzorowaniem barw jest ogromna. Teraz już wiem jak wygląda kolor biały i czarny (pozostałe również). Poza tym kto jest w temacie to wie, że EZIO to dobry sprzęt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.