Skocz do zawartości

Koniec "tego dobrego" w Toruniu?


sp2ukx

Rekomendowane odpowiedzi

No i nie mogłem się powstrzymać. Siedziałem na balkonie do 20.00 do 23.00. Zmarzłem jak cholerka ale opłacało się. Co prawda seeing nie był najlepszy ale "pocykałem" trochę fotek Moon-a. Teraz w pochmurne dni będę obrabiał (nie lubię, nie lubię) te wypociny. A raczej "zmarzliny". Polukałem też na Marsa ale szału nie zrobił.

Próbowałem sprawdzić dokładnie okularek Soligor-a 4mm ale przy takim niebie nie za bardzo to wyszło (raczej wogóle). Ogólnie w 6-cio stopniowej skali oceniam "posiadówę" na 4. To tyle. Oczywiście pozdrowionka dla "lukaczy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tam miejsce, gdzieś między Włocławkiem a Płockiem.

Tylko cholibka, nie wiem czy poza ciemnością (teoretyczną) są tam inne warunki do obserwacji nieba. Tak się składa, że nie bywam tam często i jeszcze nigdy nie byłem w celach obserwacyjnych. Wiem jednak, że teren jest niestety dosyć mocno zarośnięty wysokimi drzewami. No i jeszcze jedna wada - to jest bezpośrednio nad wodą. Dochodzi więc wilgoć. Może więc trzeba by szykować coś rezerwowego w okolicach Torunia.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tam miejsce, gdzieś między Włocławkiem a Płockiem.

Tylko cholibka, nie wiem czy poza ciemnością (teoretyczną) są tam inne warunki do obserwacji nieba. Tak się składa, że nie bywam tam często i jeszcze nigdy nie byłem w celach obserwacyjnych. Wiem jednak, że teren jest niestety dosyć mocno zarośnięty wysokimi drzewami. No i jeszcze jedna wada - to jest bezpośrednio nad wodą. Dochodzi więc wilgoć. Może więc trzeba by szykować coś rezerwowego w okolicach Torunia.

 

Może teren leży na zachód od tej wody; wtedy mając na uwadze przewagę wiatrów zachodnich na terenie Polski, z tą wilgocią może być nie tak tragicznie. Tadeopulous ma rację: teren trza obadać i kwita. Np. cały przyszły tydzień żonka ma urlop, więc będę trochę wolniejszy: odpadnie odbieranie córy z przedszkola i takie tam. Może wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może taka mała nieśmiała propozycja

ustawmy się na jeden dzień w tygodniu - pojedźmy po pracy - oblookamy co i jak i wrócimy

no może jak będzie pogoda to małe conieco weźmiemy ze sobą ...

co wy na to

zwłasza Lampka - czy taki wypad w środku tygodnia jest możliwy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u ciebie wiadomo - bez ETX to ja bym nawet do łazienki nie chodził :ha:

ja na pewno bym zabrał mojego soligora i już

z kompletem rzeczy do focenia

czyli zapodalibyśmy aparata na ETX i popełnili jakąś Mkę :Salut: na pewno 42kę

na pewno też mooona z plejadkami bo to teraz gorący okres :banan:

a na mojej 750tce pieścimy oko B)

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pytanie łetołyczne

:D

jasne że tak - tylko nie zapominaj że pierwszym razem to tylko będzie zwiad na 2-3 godzinki

żeby oblookać samą bazę zobaczyć co jest czego nie ma

więc jeśli będzie ci się chciało taszczyć na tak krótkie obserwy 8" :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko - jesteś mile widziany, tym milej im większy teleskop przytargasz (8" + naglerki = :helo::Beer::helo: ).

A bardziej poważnie - prognozy są dosyć kiepskie. Myślę, że jak już chcemy walczyć z dojazdem około 70-80 km po szklance, uruchamiać machinę ogrzewania, pompę hydroforu, to chociaż dla drobnej astroprzyjemności. Jak będzie cień nadziei na pogodę, to możemy wyskoczyć w każdej chwili. Ale i tak trzeba będzie miejsce obadać w ciągu dnia, żeby rozplanować sprawę logistycznie, i w ciągu nocy, żeby ocenić walory zaświetlenia.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stąd moja pomysła żeby w przyszłym tygodniu tam się wybrać

ot tak turystycznie - nawet bez sprzętu itd

Sęk w tym, że ja nie mam teraz czasu na turystykę. A i żona, pracująca w szkole, ma gorący czas wystawiania ocen, różnych rad pedagogicznych i innych utrudnień w normalnej pracy nauczyciela. Przez to też jestem mało mobilny.

A śniegu rzeczywiście może być trochę. Na szczęście (?) nie jest to zupełne odludzie i myślę, że sąsiedzi odśnieżyli sobie wspólną drogę dojazdową.

Dołączę jeszcze obraz satelitarny tego miejsca:

dobiegniewo1.jpg dobiegniewo2.jpg

Jak widać do Włocławka (jest po zachodniej stronie) parę kilometrów jest, od południa same lasy. Tylko od północy trochę mogą przeszkadzać światła Dobrzynia, ale to w sumie niewielkie miasteczko i do tego około 4 km od naszej dziupli. Nie wiem jak sąsiedzi i ich latarnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na pierwszy "zwiad" nie ma co tachać sprzętu. Ewentualnie może jakaś lorneta (nie mylić tej co przy meduzie.... ha ha ha). Jak słusznie zauważył Lampka, trza obadać i w dzień i w nocy. Jak słusznie zauważył Tadzik, wypad po pracy byłby OK. Zmierzch zapada ok. 17.30. Na drogę trzeba liczyć z 1,5 godz., więc wyjazd byłby ok. 16-tej. U mnie do zrobienia, jeśli mnie nic nie zatrzyma, na wysokości Skarpy jestem ok.15.30, więc jeszcze jest trochę czasu na dojazd w punkt zborny.

Aha, w poniedziałek wtrynili mi wyjazd służbowy, mogę niestety wrócić później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniedziałek widzę odpada, we wtorek ja nie mogę, w środę tak samo. Wstępnie proponuję więc czwartek. Tylko o której godzinie bylibyśmy w stanie ruszyć?

Jak sądzę, wszyscy pracują i wchodzi w grę późne popołudnie-wczesny wieczór. No i niestety trzeba jeszcze tego samego dnia (lub nocy) wrócić do Torunia, bo w piątek normalny dzień pracy.

Dajcie swoje propozycje, co do godziny i miejsca zbiórki. No i musimy obgadać transport. Ja mogę jechać swoim samochodem, o ile nie będzie w warsztacie (mam drobne problemy z centralnym zamkiem). Możemy też jechać we dwa samochody, np. gdyby się okazało, że część osób może wyjechać sporo wcześniej niż reszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.