Skocz do zawartości

ostateczny wybór;/


puszi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!!! Mam już dosyć:) tyle tego wszystkiego i sprzetu i opinii, na prawdę ciężko się na coś zdecydować, ale w końcu trzeba więc proszę o pomoc w ostaecznym wyborze sprzętu do obserwacji:)

1)Celestron Firstscope 90EQ

2)Celestron Firstscope 114EQ

3)TAL1

4)Leidory 25x100

5)Kronos 26x70

Wiem zestawienie może być dla niektórych dziwne,ale po obczytaniu się na forach te nazwy i te modele zapamiętałem jeszcze Orion Xt na Dobsonie za coś ponad 500$(tylko dlaczego u nas jest to wiiele wiele więcej?) Wiem, że do poz.4 i 5 będę potrzebował statywu konkretnego typu żuraw porucznika czy jakiś goliat używany do 400pln, Chcę zobaczyć saturna z przerwą Cassiniego, M42, i inne ciekaew e-Mki jak widzicie dysponuję kwotą do 1200-1300 pln na całość czyli lornetka +statyw(jeśli chodzi o 25x100 to okazyjnie:) Proszę więc o poradę i tyle:)

Pozdrawiam

 

P.s sorry że umieściłem ten post nie wtym dziale co trzeba:)

Edytowane przez puszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakas podreczna lornetke max 17x60 ?

Nie wiem nic na temat duzych lornet z 100 mm szkielkami, ale ostatnio obsypalo w ich odsprzedazy . Czyli pewnie i Ty jakbys kupil to do roku taniej odsprzedasz . Moze kup wiekszej srednicy obiektywu telep na montazu paralaktycznym . Jakbys mial czas to moze w ogloszeniach sprzedam pojawi sie cos okazyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!!! Mam już dosyć:) tyle tego wszystkiego i sprzetu i opinii, na prawdę ciężko się na coś zdecydować, ale w końcu trzeba więc proszę o pomoc w ostaecznym wyborze sprzętu do obserwacji:)

1)Celestron Firstscope 90EQ

2)Celestron Firstscope 114EQ

3)TAL1

4)Leidory 25x100

5)Kronos 26x70

Wiem zestawienie może być dla niektórych dziwne,ale po obczytaniu się na forach te nazwy i te modele zapamiętałem jeszcze Orion Xt na Dobsonie za coś ponad 500$(tylko dlaczego u nas jest to wiiele wiele więcej?) Wiem, że do poz.4 i 5 będę potrzebował statywu konkretnego typu żuraw porucznika czy jakiś goliat używany do 400pln, Chcę zobaczyć saturna z przerwą Cassiniego, M42, i inne ciekaew e-Mki jak widzicie dysponuję kwotą do 1200-1300 pln na całość czyli lornetka +statyw(jeśli chodzi o 25x100 to okazyjnie:) Proszę więc o poradę i tyle:)

Pozdrawiam

 

P.s sorry że umieściłem ten post nie wtym dziale co trzeba:)

 

 

Witam Puszi, mam dokladnie ten sam problem. Przekopalem forum każdą stronę ale ostatecznej decyzji nadal brak. Mam dla Ciebie jednak rade, sam chce tak zrobic i wydaje mi sie ze ma to sens :

- z tego co jest napisane w watkach wielu bardziej doswaidczonych obserwatorów odradza ze schodzeniem ze srednica lustra ponizej 13-15cm;

- ceny takich teleskopów ( powiedzmy ze 15 cm) to ponad 2 razy wiecej niz firstscope 114eq lub ok 1.8 razy wiecej niz TAŁ1 ale mozna rozłożyć kase na raty, wpłacając np. równowartość firscopa lub tała na poczatek ( zakladam ze dysponujesz takim funduszem skoro wymieniles te telepy) a reszte dobic w 10 ratach. Przykladowo rezygnujac z Tala1 (1000zł) na rzecz, powiedzmy N-150 Meade Bresser(1750 zł) wychodzi ze na poczatku wykladasz taka sama kase a potem przez 10 miechów placisz 75 złotych rat. Do teg tego dochodzi 75 złotych prowizji bankowej jednorazowo i jakies 4 zł miesiecznie ubezpieczenia kredytu. W sumie, powiedzmy 90 zł miesiecznie przez 10 miesiecy. Jesli miesiecznie bylbys w stanie wydlubac taką sume co miesiac to moze warto ??

- dowiadywalem sie tu : http://www.dfoto.pl/sklep i bez problemu mozna rozbic cene telepa w takim systemie jak opisalem

- pisalem o newtonie bo taki mnie interesuje;

-jesli w ktoryms miejscu sie pomylilem lub taka metoda kupna komus wydaje sie bez sensu- prosze o opinie i sprostowanie. Sam chce kupic teleskop i konstruktywana krytyka pozwoli uniknąc bledów.

 

Pozdrawiam! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posprzatajmy tu troche

 

Wszystko co ponizej to moja prywatna opinia.

 

Minima

 

lustro = 110mm (150)

soczewka achro = 70mm (100)

soczewka ED = 60mm (80)

MAK = 90mm (110)

bino = 50mm (50)

 

maxima dla "taniego" paralaktyka

 

lustro = 200mm

soczewka = 120mm

MAK = 150mm

 

montaze paralaktyczne:

 

nie schodzic ponizej EQ3 (astro3 to nie EQ3)

podswietlenie w PF jest warte swojej ceny.

Nogi aluminiowe sa czesto niewystarczajace.

 

Bina:

 

max obserwacji z reki to 20x

optimum z reki to ok 15x

powiekszenie do przeczesywania na ciemne niebo to 8x

pod jasniejsze 10x pod miejskie 15-20x

 

max masa do reki to ok. 1,5-2kg

 

zuraw jest wygodniejszy od statywu z glowica.

 

Co jest lepsze do czego.

 

Pod miejskim niebem

 

DS - nie ma

Planety - MAK/APO

 

Pod czarnym niebem

 

DS - newton od 200mm, mak od 150mm, achro od 120mm apo od 100mm

 

Im cos ma mniejsze F tym wieksze problemy z kontrastem na planetach. (dot. newtonow)

Im achro ma mniejsze F tym wieksza ma aberracje. (dot. achro)

 

Studzenie

 

szybciej -> wolniej

 

Newton (1h na kazde 10*C roznicy)> soczewka > mak/smith itp. (2,5h na kazde 10*C)

 

Realne powery:

 

Newton/achro max power = 2D(mm)

apo = 3D(mm)

 

- normalnie nie przekraczasz 300x

- przewaznie uzywasz zakresu 30-150x

 

Prowadzenie:

 

dla dobsow platforma paralaktyczna (ok 1000pln).

dla paralaktykow - rozne odmiany silnikow (od 500 pln w gore)

dla alt/az - dedykowane zestawy, przewaznie z GOTO (nie znam cen)

 

To co powyzej to moje subiektywne zdanie. Pare miesiecy temu bylo inne i za pare miesiecy pewnie wyewoluuje dalej. Przy kupowaniu przekopac frum za opiniami o konkretnym modelu ktory wypatrzylismy. JAK NIE MA WYSTARCZAJACYCH INFORMACJI ARCHIWALNYCH, zadac pytanie na forum okreslajac w nim co dla nas jest wazne, (mobilnosc, jakosc, cena itp.) skad bedziemy obserwowac (balkon w miescie, ogrodek na przedmiesciach, puszcza w gorach itp.) i co lubimy obserwowac. Bo do czego innego 80ED, a do czego innego N16"F4.

 

Jak ktos nie pamieta co bylo na poczatku tego posta niech go sobie wydrukuje i trzyma przy monitorze piszac pytanie jaki teleskop. Do autora watku - nic do ciebie nie mam, zly jestem. Do doswiadczonych userow, wytykajcie tu bledy i braki. Moze wydziergam z tego HowTo dla zielonego kupujacego, i powiesze w download. Ale taki dokument musi byc kompilacja opinii wielu doswiadczonych userow, a nie lista moich blednych przekonan.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, niezly wyklad.

Szacunek :notworthy:

 

Dodalbym:

powiekszenie MAK 2D

 

Kolimacja:

refraktory - szczatkowa lub zadna

reflektory (Newtony, Maki) - niezbedna i regularna, z interwalami zaleznymi od "mocy" uzytkowania (moj Mak rozkolimowal sie po 10 miesiacach obserwacji - transport samochodem 30km na kazde obserwacje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieno Hans, toż to już gotowy algorytm :D

już tylko krok do napisania programu, p.t.: "Który teleskop wybrać" :helo:

oj jak on by się przydał taki :D

pozdrowienia

 

Można wtedy zacząć nową serię wydawniczą pt "How To by Hans" np "Którą

żone wybrać" itd ;)

 

Jak chcesz same M-ki obserwować to wybierz Celestrona i tyla!

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem taką samą kwote do wydania a nawet mniej w sumie i też nie wiedziałem co wybrać. Wkońcu chyba trafiłem na okazję i kupiłem sprzęt z drugiej ręki myśle że się opłacało. A kupiłem C6-N Celestrona z drugiej ręki.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję wszystkim za pomoc i swoje propozycje, jednak nadal nie wim co wybrać z mojej listy nikt nie wymienił sprzetu(co nie warto tego kupować?).Jeśli chodzi o bino to na prawde nie można zobaczyc p.Cassiniego? gdzies pamietam czytałem test lornetki kronos 26x70 i kolega wspominał o widocznym saturnie z pierścieniem wyraźnym oddzielonym i wogole ze planetki można zobaczyc? hmm

Teraz ZYSIX narobił mi smaka na c6n, powiedz coś więcej o tym telepku, daje rady? jak iwdać m42, jak Saturna? mobilny to on chyba jest bo taki malutki fajniutki na nowego to mnie nie stać prawie 1800plnow:(

zresztą jakbym miał 1800 to bym probował cos sprowadzic chyba(u nas wogole ceny kosmiczne) ale spox....

no a właściciele celestronow c114eq copowiedzą o tym sprzecie? warto?

POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczalem abys chcial lornetka zobaczyc przerwe Casiniego . To nierealne . Za male powieksznie .

114/900 do Saturna jest lepsze niz lornetka 100 mm ale to praktycznie minimum

do wizuala

150 lustro to juz jest z pewnym zapasem . Sam mam 235 i ten zapas w/g mnie jest potrzebny . Duzo dokladniej widac . Wzrasta rozdzielczosc .

Wiesz jak wyglada pierscien Saturna wyraznie rozdzielony?

jak niewyraznie to widzisz owalny "punkt " , w rozdzielonym Punkt z kreska minimalnie widoczna . juz wyruzniasz tarcze planety . Ale tak czy siak nic wiecej .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a właściciele celestronow c114eq copowiedzą o tym sprzecie? warto?

POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!

Skontaktuj się z userem Bistii na privie i popros o rade jesli ochodzi o 114eq. Mnie ostatnio podeslal fajowe fotki ze 114eq. Mysle ze powie ci sporo o tym telepie jak ładnie poprosisz :D . Pozdrawiam. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a właściciele celestronow c114eq copowiedzą o tym sprzecie? warto?

POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!

acha, jakbyś sie zdecydował na 114 eq to tu : http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=244&page=1

jest troszke taniej niz w DO.

Nie moge nic powiedziec o tej firmie bo nic tam nie kupowalem. A propos, ma ktos jakies doswiadczenia ze wspołpracy z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) jednak nadal nie wim co wybrać z mojej listy nikt nie wymienił sprzetu(co nie warto tego kupować?).(...)

 

Bo to nie jest takie proste. Co dla jednego jest "nie warto", dla innego jest ekonomicznie OK i do przyjecia. Masa sprzetu jest u ludzi dla ktorych jest on wart wiecej niz wydane na niego pieniadze i prawda moze byc bolesna. Jeszcze inny przeczyta moje wypociny jako dogmat tylko dlatego ze mam slowotok od roku i nabite >1000 postow. Po zorietowaniu sie, ze ma sprzet z czarnej listy Hansa, sprzeda go za psie pieniadze, choc moze warto bylo by go ratowac/modernizowac lub zostawic bo mimo, ze ma wady, to ekonomicznie nie jest takim glupim wyborem. Napisanie takiej listy to odpowiedzialnosc. Po roku ktos moze dojsc do wniosku: kurde ten teleskop X to byl cienki bolek ale Hans najechal na niego za mocno. Niepotrzebnie go sprzedalem, pewnie ten palant manipulowal wynikami dla swoich celow... Do tego dochodzi problem co kto rozumie przez jakosc. Taki SkyLux na przyklad. (o rany nie bijcie, to tylko przyklad) Dla jednego ta tuba wraz z okularami i montazem to calkiem przyzwoity sprzecik uwzgledniajac mikry koszt jego zakupu. Dla innego to kawalek stanowczo za malego achromatu i badziewnymi okularami na beznadziejnym paralaktyku. Obaj beda mieli racje.

 

(...) Jeśli chodzi o bino to na prawde nie można zobaczyc p.Cassiniego? gdzies pamietam czytałem test lornetki kronos 26x70 i kolega wspominał o widocznym saturnie z pierścieniem wyraźnym oddzielonym i wogole ze planetki można zobaczyc? hmm (...)

 

W lornetce (nawet mniejszej bo 20x60) daje sie czasem oddzielic pierscien od tarczy Saturna. Ale nie slyszalem o zadnym magiku, ktory nawet przez setke wyluskal by Cassiniego. To nie ta bajka. Generalnie bino nie jest do planet. Owszem pokaze najjasniejsze moony Jowisza i Saturna, Czasem mikry pasek chmur na jego tarczy lub oddzielony pierscien, ale to jak podgladanie co robi Kowalski na swoim tarasie. Niby wlasciwy bydynek widac, ale co ma dziad w butelce nie rozbieriosz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans :Beer:

Sa bezsprzecznie jakies ogolnie uznane marki . Tylko ,ze jakosc jest bezcenna i producenci tak tez ceny ustawiaja . Jest miedzy innymi jakas firma w Japonii na literke T. Montazyk od niej mi sie mazy .

Praktycznie w dostepnym cenowo sprzecie zawsze cos trzeba wymienic , poprawic . Czesto nawet w drogawych . Sama tuba Newtona to nie filozofia . Dobre 2 lusterka wystarcza i po "recznym wzbogaceniu , regulacji" mamy dobry jak na cene sprzet i z def. bez aberacji chromatycznej.

Kazdy sprzet ma swoje zastosowanie, jest tylko problem jakie masz oczekiwania . Dlatego lepiej przed kupnem popatrzec u kogos w poblizu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tego bino Vixena 80mm z wymiennymi okularami co jest w DO da się bez problemu zobaczyc przerwę Cassiniego, ale to taka ciekawostka tylko, bo to w zasadzie nie lornetka :icon_wink:

 

I jeszcze taka sprawa, Hans wcześniej napisał że max powiększenie dla achromatu to 2D. To bzdura jest niestety. Zważywszy na to że dobre achromaty u nas dostępne zaczynają się od f5 a kończą na około f12 napisałbym że max powiększenie silnie zależy od światłosiły achromatu i jest tym bliższe 2D im ciemniejszy ma obiektyw. Natomiast dla najjaśniejszych, tych z f5 to max powiększenie (sensowne)może byc nawet tylko 0.5D <wow>. Bo dajcie sobie 300x do achromatu 150/750 :Boink:

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bym się nie bardzo zgodził. Tendencja słuszna, ale bez przesady z tym 0,5D. Osobiście mam achromata 70 mm f5 i nie wyobrażam sobie poprzestać na 35x, skoro spokojnie mogę dojechać do 100x bez większego dyskomfortu. Wiadomo APO to nie jest, ale nie bądźmy fundamentalistami 0,5D to gruba przesada.

PS. Do Hansa - degradatorem jest niestety aberacja chromatyczna, ale nie w takim stopniu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.