Skocz do zawartości

odleglosci w ATM.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Jezeli mozna, to chcialbym zbudowac sobie dla wlasnych potrzeb cos w rodzaju The best practices in ATM. I mam kilka pierwszych zagwozdek ktore poddam pod publiczna dyskusje.

 

1. W jakiej odleglosci nad/pod gorna krawedzia wyciagu powinno znalezc sie ognisko newtona?

 

2. Jaka powinna byc odleglosc pomiedzy krawedzia tuby a wyciagiem?

 

3. Czy istnieja jakies przeciwwskazania do nalepienia na pajaka od 4,5" newtona wielkiego LW i przedluzeniu jego nozek?

 

4. Czym przylepic LW do glowicy pajaka? (czy silikon to jedyne wyjscie?)

 

5. Czym wzmocnic tube papierowa, a czym aluminiowa w miejscu mocowania dosyc ciezkiego 2" wyciagu?

 

6. Jak laczy sie tube papierowa do metalu lub sklejki?

 

Na pewno bede mial wiecej pytani w przyszlosci, ale narazie tyle. Pytania wynikaja z rozbieznosci pomiedzy roznymi programami do projektowania newtonow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam co wiem i najlepiej aby inni poprawili tam gdzie zrobilem wpadke .

Najlepiej rozpatrywac wszysko od osi wyciagu .

1.Korpus mojego wyciagu ma 60 mm i z 27 - 30 mm na zewnatrz tego korpusu mam ognisko .

Okulary od 4mm do 40 ostrza w zakresie regulacji .

2. Odleglosc miedzy lusterkiem a tuba im wieksza tym lepszy kontrast . Dla 270 mm lustra dalbym min . 20 mm a gdy tuba ma byc wzmacniana co najmniej 30 mm .

3. Do pajaka z mniejszego telepa mozesz smialo nakleic wieksze lusterko . Kwestia tylko jego wagi . Jakby nowe bylo ciezkie to klejone mala powierzchnia moze slabo trzymac .

4 Najpewniej kleic silikonem .

5 Tube Z Al mam sprawdzona i jest sztywna po wlozeniu 3 wzmacniajacych wreg . Lustro 135 /1300 . 3 kg . . Ma zapas sztywnosci a wazyla bez wreg ok 1,8 kg .

W tubie zAL 1 mm od Poruczki z W-wy nie trzeba niczym wzmacniac okolic wyciagu z jego powodu . Z gory nad wyciagiem mam 1 pierscien wzmacniajacy pelniacy role diafragmy .

6 . Tube papierowa do sklejki laczylbym wkretami i elementy nierozbieralne obmarowalbym samochodowym kitem szpachlowym - klej zywiczny

Nie wiem jak kleje z papierowej tuby po kilku latach zachowaja sie . Niektore materialy rozkladaja sie stosunkowo szybko , a te tuby nie maja byc z zalozenia wieczne . Taka tuba wytrzyma z 15 lat?

Prosze innych o swoje uwagi .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1). może ten rysunek rozwieje Twoje wątpliwości?

 

tubus1.jpg

rys. ze strony Janusza Wilanda: http://astrojawil.pl/

 

ad 2). po mojemu, ta krawędź, powinna być w takiej odlegości, żeby przez (goły) wyciąg nie dało się dostrzec nic poza wewnętrzną ścianką tubusa :D

 

ad 3). małe lusterka wiesza się na jednym gwoźdźiu, duże już na paru, ale to na ścianach, choć myślę, że w teleskopach jest podobnie :)

 

ad 4). http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8559

 

ad 5). papierową, to polecałbym Ci powlec ją cyjanoakrylem od wewnątrz i zewnątrz, albo może nawet żywicą i wzmocnić siatką - coś jak kadłuby łódek :) w alu chyba niema takiej potrzeby :unsure:

 

ad 6). spawanie, nity, śruby, napewno odpadają, więc zostaje Ci tylko raczej na klej :D

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W loreal merlin obmacalem rury tekturowe 300 i 350 mm . Sa sztywniejsze niz z AL i calkiem solidnie zrobione . Aby uzyc je na tube do paralaktyka tak samo jak Al trzeba je wzmocnic wregami w okolicach mocowania obejm . Z gory tez jedno wzmocnienie sie przyda . Mnie sie spodobaly jako rura na tube . Srednica wewn. rury 300 mm to max 295 mm . Jakbys dal pierscienie 9 mm grubosci/ czy wysokosci / z sklejki a nie jak ja z plyty pazdziezowej to przy tej sztywniejszej rurze powinno wystarczajaco calosc usztywnic .

Choc 350 mm to jest to co sam bym dal . :Beer:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam zagwozdke.

 

W/g newtwina aby nie bylo winietowania w moim rekodziele, tuba winna miec 1118,5mm dlugosci. Hmm, i jak tu wierzyc zlotej zasadzie tuba winna miec dlugosc ogniskowej?

 

W/g newtwina jak wsadze w wyciag Naglera 31mm to zrenica wyjsciowa przekroczy 7mm. :Cenzura:

 

W/g knigi "Building a dobsonian teleskope", tuba powinna byc 2" szersza od LG, no kurde jest (bez 2mm). Ale jak zrobie wregi usztywiajace to bedzie miala mniej. Newtwin wydrze na mnie morde, ze bedzie winietowac. Kniga nie pisze czym to grozi (albo ja nie moge tego doczytac) ale zaleca te 2". To co wczesniej ma sie nijak do informacji J. Winlada, ktory pierwsza (startowa) diafragme robi zostawiajac 4cm wieksza srednice niz lustro. ZGLUPIALEM. KTO ma kurde racje?!

 

W/g newtwina aby nie bylo winietowania w moim rekodziele, srodek wyciagu winien znalezc sie 110mm od krawedzi tuby. Czyli jego bok bedzie tylko 8,5cm od krawedzi. Hmm, w/g knigi "Building a dobsonian teleskope", wyciag powinien znalezc sie 160mm od krawedzi wyciagu:

 

"Cut the telescope tube the same length as the focal length of your mirror. Then cut the eyepiece

hole back from the front end of the telescope tube by the radius of the tube."

 

Jak pisalem wyzej newtwin przy takich parametrach zaczyna wyswietlac polowe parametrow na czerwono! (ze niby glupi jestem i do dupy ten moj plan). KTO ma kurde racje?!

 

W zalaczniku plik z newtwina (.zip) z moja wizja F4,2 270mm.

 

Pozdrawiam

1.jpg

1a.JPG

1.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krazek szkla zawsze jest wiekszy od lustra z 5 mm . To nie 270 a 265 daj .

Dodatkowo nie wiem czy wielkosc lusterka wtornego i pole widzenia okularu pozwola Ci na uzyskanie takiego obserwowanego obszaru bez winietowania aby srednica tuby wplynela na winietowanie .

Sam mam z 8 mm od wregi do lustra i nie zauwazylem winietowania , ale to nie nagler . Mozesz zaryzykowac albo wieksza tube dac .

Przy duzej srednicy tuby 10 cm wiecej czy mniej nad wyciagiem i tak nie zabezpieczy LW przed zaroszeniem czy szronieniem , to juz nawiewy powietrza nawet specjalnie na to lusterko rozwiaza .

Jak okular co chcesz miec daje za duza zrenice to moze wydluz ogniskowa / jak jeszcze mozna ja zmienic / albo okular o mniejszej ogniskowej . Chyba innego wyjscia nie ma poza innym okularem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krazek szkla zawsze jest wiekszy od lustra z 5 mm . To nie 270 a 265 daj .

 

Tzn. 275 tak?

 

Dodatkowo nie wiem czy wielkosc lusterka wtornego i pole widzenia okularu pozwola Ci na uzyskanie takiego obserwowanego obszaru bez winietowania aby srednica tuby wplynela na winietowanie .

 

OK. Chyba rozumiem, sugerujesz, ze i tak nie bede tam wkladal okularow z polem pozwalajacym na osiagniecie obrazu zagrozonegop winieta. A jak wyliczyc, ze dla pola widzenia X (np. 2,5*) bedzie zle /dobrze?

 

(...)

Przy duzej srednicy tuby 10 cm wiecej czy mniej nad wyciagiem i tak nie zabezpieczy LW przed zaroszeniem czy szronieniem , to juz nawiewy powietrza nawet specjalnie na to lusterko rozwiaza .

Jak okular co chcesz miec daje za duza zrenice to moze wydluz ogniskowa / jak jeszcze mozna ja zmienic / albo okular o mniejszej ogniskowej . Chyba innego wyjscia nie ma poza innym okularem .

 

Jakto nie zabezpieczy? Ze za szeroka tuba aby spelniala zadanie odrosnika tak? Chmm w sumie logiczne.

 

Dzieki za info. Jakby ktos mial tu jeszcze cos do skomentowania, to ja chetnie poslucham.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy program, ale nie do końca rozumiem, jak on oblicza ten "75% ray".

Zauważ, że problem tego winietowania znika, jeśli dasz mniejsze lusterko wtórne. Co, ogólnie rzecz biorąc, jest chyba dobrym pomysłem, obstrukcja itede, ale nie rozumiem związku z winietowaniem na wyciągu. Wygląda, jakby program zawsze patrzył, jak się zachowa skrajny promień z lusterka wtórnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy program, ale nie do końca rozumiem, jak on oblicza ten "75% ray".

głupio :rolleyes:

 

ps. Hans włącz wszystkie Ray'e i obejrz sobie okno ze szczegółem okolic wyciągu (masz zdecydowanie za wąski)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy program, ale nie do końca rozumiem, jak on oblicza ten "75% ray".

Zauważ, że problem tego winietowania znika, jeśli dasz mniejsze lusterko wtórne. Co, ogólnie rzecz biorąc, jest chyba dobrym pomysłem, obstrukcja itede, ale nie rozumiem związku z winietowaniem na wyciągu. Wygląda, jakby program zawsze patrzył, jak się zachowa skrajny promień z lusterka wtórnego.

 

Gdy dam lusterko wtorne mniejsze niz 75mm zaczyna krzyczec na czerwono, ze tam mu zle. Lusterko 80mm faktycznie jest ciutka duze ale takie bylo po prostu dostepne. Nastepne na rynku mialo 60mm i to juz sporo za male bylo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toc przeca dalem 52mm - znaczy sie 2". Nie ma wiekszych... :huh:

 

Pozdrawiam.

Wyciag z DO 2" ma wewnetrzna srednice 60 mm i potem pierscien redukcyjny do ktorego mocowana jest 2" tuleja .

Raczej 265 mm bedzie lustro , bo lepiej podac wymiar krazka szkla . Tak sadze ale mie mialem dobrych fabrycznych luster w reku .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.JPG

 

A - SREDNICA WEWNETRZNA TUBY - 320mm

B - ODLEGLOS CZOLA LUSTRA OD KONCA TUBY - (???)

C - DLUGOSC TUBY - 1200mm

D - ODLEGLOSC PIERWSZEJ WREGI OD KONCA TUBY - (???)

E - ODLEGLOS MIEDZY PIERWSZA A DRUGA WREGA - 300mm

F - ODLEGLOSC MIEDZY DRUGA A TRZECIA WREGA - 300mm

G - ODLEGLOSC MIEDZY POCZATKIEM TUBY A OSIA WYCIAGU - (???)

H - ODLEGLOSC MIEDZY POCZATKIEM TUBY A PIATA WREGA ZEWNETRZNA - 50mm

I - WYSOKOS WYCIAGU - 55mm

J - ODLEGLOSC MIEDZY PIATA A CZWARTA WREGA ZEWNETRZNA - 200mm (?)

K - WYSOKOSC PIERWSZEJ WREGI WEWNETRZNEJ - 20mm

L - WYSOKOSC DRUGIEJ WREGI WEWNETRZNEJ - 15mm

M - WYSOKOSC TRZECIEJ WREGI WEWNETRZNEJ - 10mm

N - WYSOKOSC CZWARTEJ WREGI ZEWNETRZNEJ - 20mm

O - WYSOKOSC PIATEJ WREGI ZEWNETRZNEJ - 20mm

P - SREDNICA WEWNETRZNA TRZECIEJ DIAFRAGMY - 300mm

R - SREDNICA WEWNETRZNA DRUGIEJ DIAFRAGMY - 290mm

S - SREDNICA WEWNETRZNA PIERWSZEJ DIAFRAGMY - 280mm

 

LG - 270/1182mm

LW - 80mm

grubosc tuby 1mm (alu)

wyciag 2"

 

prosze o korekte zalozen jezeli gdzies znajdziecie blad i jezeli to mozliwe o uzupelnienie brakujacych mi wartosci tam gdzie to mozliwe

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odleglosc B jest zalezna od przyjetego sposobu mocowania lustra i jego grubosci . Z 8-10 cm pewnie bedzie miala . Lusto musi byc min 27 mm grubosci . Troche tez lepiej zostawic aby sruby regulacyjne byly wewnatrz tuby . Bez problemu pionowo tuba bedzie mogla stac .

Odl. C zostaw na sam koniec jak wyjdzie B .

G jest maloistotne i tak przy tej srednicy LW zaparuje w sprzyjajacych warunkach . Na czas bezobserwacyjny zakrywam tube bawelnianna szmatka - koszulka. . Jak jest jasno to lepiej dluzsza bo swiatlo wpada w wyciag . Ale nakladana tubka to samo daje . Jak G bedzie duze to dodatkowo musialbys wzmocnic krawedz tuby np. poprzez przymocowanie drugiego paska blachy z 3 cm szerokosci bo werga jest przy wyciagu . U mnie G=12 cm.

Wrega N /4/ chyba niepotrzebna - dla tuby 28 cm tak mam.

Ponadto wregi zewnetrzne to nie usztywnia tak tuby jak wewnetrzne , te w okolicach mocowania montazu sa dobre, Zamiast zewnetrzne daj wewnetrze ale ciensze i z wtrzymalego materialu , moze jakies pierscienie ze stali zbojeniowej czy podobnie . Tam juz nie ma tak duzych sil jak w okolicach mocowania montazu .

W/g mnie wystarczy jeden nad wyciagiem , pod niepotrzebny . Ostatnia wrega powinna byc w rejonie pajaka.

Wysokosc wyciagu 55 mm . Okular wkladasz wtuleje czy jeszcze masz posredna tuleje tak jak w wyciagu z DO . Ta dodatkowa tuleja jest kilkucentymetrowa i wydluza wyciag . Bede to przerabial aby ta tuleja wchodzila do ruchomej w wyciagu i nie powodowala odsuniecia okularu o 35 mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odleglosc B jest zalezna od przyjetego sposobu mocowania lustra i jego grubosci . Z 8-10 cm pewnie bedzie miala . Lusto musi byc min 27 mm grubosci . Troche tez lepiej zostawic aby sruby regulacyjne byly wewnatrz tuby . Bez problemu pionowo tuba bedzie mogla stac .

 

Ok. To cenne info

 

Odl. C zostaw na sam koniec jak wyjdzie B .

 

To wbrew zasadzie dlugosc tuby = dlugosci ogniskowej, ale rozumiem, ze faktycznie mozna by zyskac pare centymetrow manewru gdyby uwzglednic dokladna wysokosc celi i lustra

 

G jest maloistotne i tak przy tej srednicy LW zaparuje w sprzyjajacych warunkach . Na czas bezobserwacyjny zakrywam tube bawelnianna szmatka - koszulka. . Jak jest jasno to lepiej dluzsza bo swiatlo wpada w wyciag . Ale nakladana tubka to samo daje . Jak G bedzie duze to dodatkowo musialbys wzmocnic krawedz tuby np. poprzez przymocowanie drugiego paska blachy z 3 cm szerokosci bo werga jest przy wyciagu . U mnie G=12 cm.

 

Newtwin twierdzi, ze jest to istotne. straszy mnie winietowaniem tuby gdy zostawie tam odleglosci sugerowane przez ksiazki "Building a dobsonian teleskope", i rysunkow J. Winlanda . Wzmacnianie krawedzi tuby jakims delikatnym kolnierzem i mi przyszlo do glowy. Mam zamiar odrazu polaczyc wzmocnienie z funkjonalnoscia siedziska dekla.

 

Wrega N /4/ chyba niepotrzebna - dla tuby 28 cm tak mam.

Ponadto wregi zewnetrzne to nie usztywnia tak tuby jak wewnetrzne , te w okolicach mocowania montazu sa dobre, Zamiast zewnetrzne daj wewnetrze ale ciensze i z wtrzymalego materialu , moze jakies pierscienie ze stali zbojeniowej czy podobnie . Tam juz nie ma tak duzych sil jak w okolicach mocowania montazu .

W/g mnie wystarczy jeden nad wyciagiem , pod niepotrzebny . Ostatnia wrega powinna byc w rejonie pajaka.

 

I tu Cie chyba zaskocze. Czlowiek ktory bedzie to wykonywal, a zawodowo zajmuje sie budowa konstrukcji aluminiowych dla motoryzacji twierdzi, ze wregi zewnetrzne sa duzo bardziej usztywniajace i podnoszace wytrzymalosc rury niz wewnetrzne.

 

Wysokosc wyciagu 55 mm . Okular wkladasz wtuleje czy jeszcze masz posredna tuleje tak jak w wyciagu z DO . Ta dodatkowa tuleja jest kilkucentymetrowa i wydluza wyciag . Bede to przerabial aby ta tuleja wchodzila do ruchomej w wyciagu i nie powodowala odsuniecia okularu o 35 mm .

 

O tyz cenna informacja. O tym nie pomyslalem.

 

Dzieki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz fachowca od konstrukcji to taka zewnetrzna wrege do tuby wlasciwie przymocuje i dla tego bedzie mocniejsza . Amatorsko nie mailbym szans tak je zlaczyc z tuba . Ogolnie to rozwiazanie z zewnetrznymi wregami jest pomyslowe . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.