Skocz do zawartości

Mrozne porownanie


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

 

Mrozna noc wypedzila mnie na kilka kwadransowych sesji z nowa lornetka. Nastepca mojej starej BPC10x50 przekazanej jako dodatek dla nowego wlasciciela BPC20x60 i zurawia, zostal wynalazek o nazwie SUNLUX10x50. Postanowilem zaeksperymentowac, ze wzgledu na ograniczenie srodkow w zwiazku z budowa malego co nieco F4. Lorneta przyszla do mnie od Shadow'a zapakowana bardzo starannie ale kompletnie rozkolimowana. Troche sie zirytowalem, ale nie byla to przeszkoda nie do przebrniecia. Ostatecznie w nocy z piatku na sobote doprowadzilem do calkowitego skolimowania tej leciutkiej lorneteczki. Jako przciwnik dotarl w sobote zawodnik BPC10x50 ze stajni mojego ojca. Noca testowa zostala mrozna noc z niedzieli na poniedzialek.

 

Wygladalo to tak, ze o kazdej pelnej godzinie wyskakiwalem na zewnatrz, stara wermachtowa metoda, odpalic mojego tygrysa na kilka minut, aby w czasie planowanej na rano ofensywy na Warszawe nie bylo zadnych niespodzianek sprzetowych. Lornetki oczekiwaly w samochodzie w temperaturze otoczenia.

 

Na pierwszy ogien poszlo obadanie pola obu lornetek. Test przeprowadzilem metoda lapania w jedno pole 2 jak najbardziej oddalonych gwiazd i sprawdzanie w domu ich odleglosci pod SN. Wynik zdecydowanie na korzysc nowego nabytku. BPC10x50 pokazala w jednym polu gwiazdki maksymalnie oddalone o 5,3* SUNLUX pokazal pare oddalona o 6,3-6,4* (W/g specyfikacji powinna miec 7* ale te 6,5* reala i tak ma sie niezle w stosunku do nieco >5* BPC).

 

Nastepnym testem mial byc maksymalny zasieg. Tutaj nie udalo mi sie wylonic zwyciezcy. Obie lornetki pokazaly te same gwiazdki. Polem testowym byla Wielka Niedzwiedzica, a minimalna zaobserwowana gwiazdka miala 8,8M. Dopadlem tez wizualna podwujna widoczna w obu binach 6,8Mag (6,8 HIP53155 - 6,8 HIP 53157). W obu lornetkach wyraznie rozdzielona (separacja w/g. SN to 0*03'42").

 

Polazilem rowniez po znajomych eMkach. Obrazy jakosciowo bardzo podobne. Gromady otwarte niechetnie rozdzielaly sie w sasiedztwie mojej ukochanej latarni, ale wyraznie odcinaly sie od tla M35, M36, M37, M38, M34. NGC457, NGC663, NGC659, M47, M50. Niektore bardzo ladnie sie rozdzielily, co w sumie przy ich rozmiarach nie jest zadnym specjalnym osiagnieciem M41, M44, M45 , M103, NGC884/869

 

Powedrowalem rowniez do obiektow mglawicowych i tu mam pewien dylemat. O Ile przy M31 moglem swobodnie powiedziec, ze jakosc obrazu byla na takim samym poziomie o tyle na M42 odnioslem wrazenie, ze SUNLUX obcial czesc welonu widocznego w BPC (???)

 

Ostatnia 20min. sesja wypadla o 5 rano. (o rany, przy -29*C moj tygrys wydawal odglosy starej mlockarni na jalowym biegu, mialem odruch rozgladania sie za rozsypanymi przy odpalaniu silnika srubkami). Tym razem na tapete trafila kontrola aberracji chromatycznej i oddania bieli na Lysym i Jupku. Odwzorowanie bieli stanowczo jest lepsze w SUNLUXIE. Lysy ma barwe bialo szara z lekka domieszka niebieskiego, ale generalnie jest bialy. W BPC Lysy byl zolty, po prostu zolty. Aberracja chromatyczna nieco mniejsza w BPC zarowno na Lysym jak i na Jowiszu. Odblaski rowniez nieco mniejsze w BPC.

 

Mechanicznie BPC wzbudza wieksze zaufanie. W SUNLUXIE tuleje obiektywow to plastik, reszta jest aluminium tak jak w BPC. Mostek SUNLUXA ma pewne luzy, nowe BPC wypadlo przy niej minimalnie lepiej. Kolimacja na obiektywach i pryzmatach w SUNLUXIE pozwala na latwe i skuteczne ustawienia, ale trzeba sie otrzaskac z nieco odmiennym mechanizmam niz w BPC.

 

Jak ktos dostarczy Lidletke do porownania moge napisac kilka slow od siebie ale pamietajcie, ze nie jest to porownanie klasy Arkowych testow. To tylko kilka zdan subiektywnych odczuc amatora.

 

Tej nocy padly:

 

22/23.01.2006 , DBR/BDB ,M31 / M45 / M103 / M42 / M35 / M36 / M37 / M38 / M34 / M103 / M41 / M44 / M47 / M50 / NGC884&NGC869 / NGC457 / NGC663 / NGC659

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjasnienia.

 

Shadow oferował ta lornetke na testy i w kazdej chwili moglem ja zwrocic.

Paczka zostala wyslana w srode a dotarla nastepnego tygodnia w poniedzialek pomimo ze byl to priorytet, wiec prawdopodobnie ktos nia zdrowo wytrzasl w zakamarkach Poczty Polskiej.

Sunluxa kupilem uzywanego i do boju stanal on z uzywanym BPC - wiec lornetki nowe moga miec inna charakterystyke mechaniczna.

 

Sunlux zostal w moim astro-magazynku jako podstawowa lornetka przegladowa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopiemy trupa? ;)

 

Naszła mnie pewna refleksja po natknięciu sie na ten stary test. Ale czas leci, ponad dwa lata juz... Nieważne, do tematu.

 

Możecie poczytac tu porównanie 2 lornetek low bodget 10x50, pod podmiejskim niebem. Nikt sie specjalnie nie uczepił, wyniki podane, wydawało by sie, że wszystko jest jasne...

 

Ale po tych 2 latach nie jest tak pięknie. Teraz napisał bym o tej lornetce "tylko i wyłącznie dla niewymagających, potężna dystorsja, nieakceptowany poziom aberracji chromatycznej, przekłamane pole, złapanie perfekcyjnej ostrości to niezły hardcore, podatna na zaparowywanie, luzy mechaniczne na mostku i okularach, nie do konca dopracowane wyczernienie... itd itd... "

 

Ten tego... większości z nas z czasem zmieniają się wymagania... kalkulujcie to kupując "ekonomiczną" optyke ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tego... większości z nas z czasem zmieniają się wymagania... kalkulujcie to kupując "ekonomiczną" optyke ;)

 

Dodalbym jeszcze jedna madrosc: trzeba ostroznie podchodzic do testow czytanych w necie. Szczegolnie jesli sa to wrazenia tuz po pierwszym porownaniu nowego sprzetu do starego... :huh:

 

PZDR

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.