Skocz do zawartości

Kilka słów o niebie nad Teneryfą


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

20 stycznia – 3 lutego 2006 roku
TENERYFA
W dniu 20 stycznia nad ranem wylecieliśmy z Drezna na Teneryfę. Z samolotu wspaniale widoczna Wenus tuż przed wschodem Słońca. Położenie planety RA 19h22m, decl. -15o30’. Planeta około 12 stopni od Słońca.
Wieczorem oglądałem niebo nad wyspą położoną 30 stopni niżej niż Polska. Wrażenie niesamowite. Wieczorem Mars niemal w zenicie. Orion bardzo wysoko. Nad południowym horyzontem widoczna bardzo jasna gwiazda Kanopus. Rozpoznałem gwiazdozbiory Columbia, Fornal i Caelum. Wysoko Erydan. Widoczne gwiazdy Ralpha i tau Hor oraz jasne gwiazdy tau i beta Puppis. Na tle Praesepe widoczny pięknie Saturn. Przy okazji lornetką 10x50mm wykonałem kilka obserwacji gwiazd zmiennych.
W dniu 21 stycznia 2006 roku wieczorem (22.30 UT) ponownie obserwowałem niebo. Nad południowym horyzontem znowu pięknie świecił Kanopus. Na lewo od niej jasna gamma Vel oraz eta Puppis – widoczne gołym okiem. Świetnie widoczne gromady NGC 2477 oraz 2451. Wysoko nad horyzontem dobrze prezentowała się w lornetce M41.
Nad ranem 22 stycznia 2006 roku piękne poranne niebo. Saturn zachodził, zaś obok Spiki i Jowisza świecił Jowisz. Zaskakujący widok nisko położonej Gwiazdy Polarnej.
Potem oglądałem niebo w dniu 27 stycznia 2006 roku wieczorem. Wykonałem obserwacje gwiazd zmiennych. Znowu ładnie widoczne M41, M42 i M93. Natomiast w zenicie widoczna gwiazda beta Tauri. W lornetce ładnie widać Saturna tuż pod Praesepe.
Ostatnie chwile z południowym niebem odbyły się w dniu 3 lutego 2006 roku nad ranem, podczas przejazdu na lotnisko. Około 6 UT wspaniale widoczna gwiazd konstelacja Centaura. Charakterystyczny i piękny gwiazdozbiór. Nad nim Puchar i Hydra, zaś na lewo widoczny w całej okazałości Skorpion. Największe wrażenie jednak zrobiła na mnie Wenus, która świeciła niczym jasna latarnia nad wschodnim horyzontem.
Żałuję, że w środku nocy nie zaczaiłem się na Krzyż Południa, który powinien być widoczny nisko nad oceanem. Może następnym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałeś gdzieś spod hotelu czy może mały wypadzik w odludne miejsce? Jak jest Oskarze z light pollutionem i przejrzystością powietrza na Kanarach? Seeing chyba trudno Ci byłoby ocenić przez lornetkę.

 

?

 

Wypadziku nie było ale o ciemnie miejsce nietrudno. Przejrzystość niesamoiwta. Zasięg bardzo dobry. Seeing - nie mam pojęcia. Dla teleskopu wadą może być stale wiejący silny wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na której z wysepek znajduję sie ten duży taki telep?

Mam znajomą z mojej miesciny ktora poslubila tamtejszego plantatora bananow :D mowila mi kiedys, że na tej wyspie(nazwy wlasnie nie pamietam:?) lampy a raczej żarówki a moze jednak lampy zrobione są tak, aby nie dawały efektu łuny, przez co niebo jest strasznie czarne. Jestem ciekaw co to za technologia, moze i u nas daloby sie w cos takiego zainwestowac :D A jak nie to zorganizujemy MARSZ CIEMNOŚĆI :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na której z wysepek znajduję sie ten duży taki telep?

Mam znajomą z mojej miesciny ktora poslubila tamtejszego plantatora bananow :D mowila mi kiedys, że na tej wyspie(nazwy wlasnie nie pamietam:?) lampy a raczej żarówki a moze jednak lampy zrobione są tak, aby nie dawały efektu łuny, przez co niebo jest strasznie czarne. Jestem ciekaw co to za technologia, moze i u nas daloby sie w cos takiego zainwestowac :D A jak nie to zorganizujemy MARSZ CIEMNOŚĆI :ph34r:

 

O ile wiem to obserwatorium astronomiczne znajduje sie wlasnie na Teneryfie, na zboczu wulkanu Pico del Teide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie pamiętam do jakiej wysokości można dojechać na Teide samochodem, pewnie ok 2000m, następnym razem pojadę tam z teleskopem i spróbuję podjechać jak najwyżej. Poprzednio nie miałem nawet lornetki.....

Jeszcze wyżej można wjechać kolejką linową na 3500 m niebo ciemne strasznie nawet w dzień, niestety o ile pamiętam nie pozwalają nikomu zostawać tam na noc. :angry: pewnie wielu chętnych by się znalazło.

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.