Skocz do zawartości

Kilka słów o niebie nad Teneryfą


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

To był nów własnie :-) Wyglada jakby nie był ale był.

Robione prostym kompaktem bez wpływu na długosc ekspozycji, która jednak i tak była zbyt długa by zrobić nieporuszone "z ręki". Zastosowałem wiec wiec metode na którą wpadłem na poczekaniu - przycisnąłem bok korpusu aparatu do pnia palmy i wyszło w miare nieruchome :D

 

 

Przy okazji foteczka w nieco innym klimacie. Robiona z plazy... a własciwie z wody :D

 

ten1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się i odgrzebię temat, jako, że miesiąc temu miałem okazję podziwiać niebo nad Teneryfą.

Przed wyjazdem przestudiowałem dokładnie ten wątek, wydrukowałem trochę mapek.

Generalnie czasu na obserwacje nie poświęciłem tyle ile bym chciał ale i tak to świetne uczucie zobaczyć gwiazdozbiory, których nie ujrzę w Polsce.

Mimo, że wziąłem ze sobą "tylko" lornetkę wrażenia niesamowite. Orion wysoko nad horyzontem, Mars prawie w zenicie i przede wszystkim niesamowita przejrzystość powietrza. Nawet stosunkowo nisko nad horyzontem gwiazdy były dobrze widoczne. Oglądalem głównie okolice gwazdozbioru Rufy, Gołębia. Namierzyłem też gromadki: NGC 2477 i NGC 245. Canopus wyraźnie widoczny zaraz po wynurzeniu się ponad horyzont...

Podczas wczesno-porannego wylotu do domu, Wenus świeciła oszałamiająco - co udało zresztą uwiecznić już z samolotu po starcie tuż przed wschodem Słońca.

Podczas wycieczki na wulkan Pico del Teide będąc na wysokości ok. 3550m n.p.m. zrobiłem zdjęcie obserwatorium astronomicznego na Teneryfie, położonego na wyskości ok. 2400m n.p.m. Niestety bliżej nie udało mi się tego dnia dotrzeć, ale wiedząc, że turystów tam raczej nie wpuszczają specjalnie się tam nie pchałem. Więcej o tym obserwatorium można znaleźć tutaj: http://www.nightsky.at/Photo/OT/

Szczęśliwie pojechałem w okolicach nowiu - co zresztą uwieczniłem na fotkach Księżyca, które załączam.

Obiecałem już sobie, że o ile dane mi jeszcze będzie udać się w tamte strony to muszę zabrać ze sobą jakiegoś travellerka, bo w takich warunkach można naprawdę dużo zobaczyć nawet niewielkim sprzętem... Szczególnie jeżeli byłaby możliwość spędzenia nocy np. w Parku Narodowym Las Canadas u stóp wulkanu na wysokości ponad 2km n.p.m...

IMG_6010.jpg

IMG_6062.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.