Skocz do zawartości

PAJĄK JEDNORAMIENNY WYGIĘTY


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wielkie dla MIRKA DYMKA za Taurusa który był dla mnie inspiracją do podjęcia tej pracy oraz za możliwość skorzystania z tekstów i rysunków . :Salut:

 

Po przeczytaniu kilku artykułów o pająkach postanowiłem sprawdzić czy jego wymiana rzeczywiście poprawi obrazy gwiazd i innych obiektów.

Już eksperyment ze szklanym pająkiem dowiódł że coś w tym jest http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=pająk+ze+szkła.

Ja postanowiłem zrobić pająka o wygiętym pojedyńczym ramieniu. Jest to jak napisano dość trudne do wykonania, ale ja właśnie takie wyzwania lubię , poza tym zależało mi na tym aby jak najmniej elementów (ramion) rzucało cień na lustro główne.

 

Teksty dotyczące pająków zamieszczone są w załącznikach na końcu artykułu . Ja zdecydowałem się na wzór przedstawiony na rysunku E).

 

4gxvfn457gdgf4cvm.jpghttp://images1.fotosik.pl/24/4gxvfn457gdgf4cv.jpg

 

 

Projekt : jak hartowała się stal czyli historia pewnego pająka :D

 

51t07tysta41duc7m.jpghttp://images1.fotosik.pl/24/51t07tysta41duc7.jpg

 

WYKONANIE: do tego celu użyłem aluminiowego garnka znalezionego w kuchni 0 kosztów nie licząc 5 minut strachu i dobrego charakteru w nogach aby żona nie widziała :ha:

Narzędzia: wiertarka , piłka do metalu , papier ścierny , pilnik . Farba czarna matowa , klej poksipol , śruby z podkładkami i nakrętkami oraz co najważniejsze : kawa, Coca-Cola, ciacha oraz inne przyjemności co by zbytnio wagi nie stracić przy wyjątkowo ciężkich pracach-2 dni ( z przerwami na sen oczywiście) :D

 

 

yf9pytx788bra4nnm.jpghttp://images1.fotosik.pl/26/yf9pytx788bra4nn.jpg

 

Grubość ścianki niecałe 2mm

 

guqzy25wpt666s23m.jpghttp://images2.fotosik.pl/26/guqzy25wpt666s23.jpg

 

Do wykonania nowego pająka użyłem oryginalnego mocowania lusterka firmy Uniwersał

 

77bc86g211p4vhy2m.jpghttp://images2.fotosik.pl/26/77bc86g211p4vhy2.jpg

 

9fttgnznx8qvac96m.jpghttp://images3.fotosik.pl/26/9fttgnznx8qvac96.jpg

 

g0xb3xilrwgiwqp9m.jpghttp://images3.fotosik.pl/26/g0xb3xilrwgiwqp9.jpg

 

4os59s8wtlu41csfm.jpghttp://images1.fotosik.pl/26/4os59s8wtlu41csf.jpg

 

Po usunięciu pająka ze szkła , zamocowany został jednoramienny poprzez przykręcenie na dwie śrubki z podkładkami i nakrętkami.

 

nrabtba6iliroi92m.jpgcg30r4bu1qq4wtqsm.jpge16dvdxjrkoa51d0m.jpg http://images3.fotosik.pl/26/e16dvdxjrkoa51d0.jpg

 

Po zamontowaniu i próbie pierwszych obserwacji okazało się że pająk trzęsie się jak jak osika :D . Postanowiłem więc dołożyć jedną blachę od góry a jej stopkę wygiąć w drugą stronę. Pająk zdecydowanie się usztywnił i jedyne trzęsienie pochodzi od montażu i statywu :D . Grubość ramienia jest w granicach 3-4mm. Jest na tyle cienki że nie wprowadza dużych zakłóceń obrazu, a le jest bardzo stabilny. Powstało coś w rodzaju spłaszczonej rurki co daje jednak najlepsze rezultaty jeśli chodzi o odporność na naprężenia wszelkiego rodzaju.

 

post-1607-1140611618_thumb.jpghttp://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=11242

 

Po dokonaniu wzmocnienia i zamontowaniu pająka do teleskopu oraz wstępnej kolimacji przystąpiłem do pierwszych obserwacji. Obserwowałem Jowisza, Saturna Kilka gwiazdek przy powiększeniach 36x i 100x . Kamień spadł mi z serca gdy okazało się że wogule coś widać :D .

A tak poważniej to: seeing 5/5 - centrum Warszawy. Okulary Plossl 25 i 9 mm.

- gwiazdy miały ładny punktowy kształt

- Jowisz przy powiększeniu 100x pokazał bardzo łednie dwa pasy chmur przy położeniu ok 30 st. nad horyzontem

- Saturn - pas na planecie , przerwa Cassiniego na brzegach pierścieni

Praca nie poszła na marne :helo: . Po mimo średnich warunków obserwacyjnych , okularów i lusterka kątowego nie eliptycznego i jak się okazało po dokładnych oględzinach mocno porysowanego, obrazy do 100x były rewelacyjne. Powyżej tego powiększenia spadał mocno kontrast, myślę że po zmianie lusterka na eliptyczne i dobrej kolimacji mój teleskop pokaże pazurki. Ma zamiar kupić kamerkę i pokazać wreszcie na co go stać. Po rozogniskowaniu gwiazdy badałem krążki dyfrakcyjne przed i za ogniskiem. Krążki były ładnie widoczne i równo oddalone od siebie co świadczyło o w miarę dobrej kolimacji chociaż wykonałem ją w ciągu 5 min. W miarę zbliżania się krążków do środka zaczęły one przybierać kwadratowy kształt. Inne zniekształcenia widoczne były od zbyt długich śrub mocujących pająka. Jest to cenna uwaga dla tych wszystkich którzy w swoich teleskopach mają takie wystające śrubki-trzeba je maksymalnie skrócić. Ja mam zamiar schować je w cieniu bafli wyczerniających które będę również wykonywał. Zniekształcenia obrazu mogą powstawać również jak mi powiedział pan Janusz Wiland od śrub mocujących lustro główne, dlatego wykonując bafle wyczerniające pierwszy pierścień będzie przykrywał te śrubki-nie będą widoczne i nie będą robiły zakłuceń w obrazach, jednym słowem mam co jeszcze robić w tym roku :D .

ncanb5326k3dus1hm.jpghttp://images2.fotosik.pl/27/ncanb5326k3dus1h.jpg

 

Lusterko kątowe oglądane przez szkło powiększające pokazało ryski proste okrągłe oraz wżerki i to bardzo dużo , gołym okiem prawie nie widoczne.

 

wx2rdynw6t0a6oprm.jpghttp://images2.fotosik.pl/27/wx2rdynw6t0a6opr.jpg

 

Pozdrawiam wszystkich ATM-owców oraz tych którzy już nie bawem nimi pozostaną jak również tych którym ATM się już znudził i kupują gotowce.

 

Poniżej artykuły o pajakach.

Artyku__pajak.doc

Pajak.doc

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo przyznaj się, ten garnek to już dawno miałeś na oku :D

a możesz przybliżyć trochę tajniki kolimacji tego lusterka w garko-pająku?

jak to robisz, po prostu wyginasz ramię?

a widziałes jak wygląda może taki termometr bimetaliczny?

ta konstrukcja teraz do złudzenia go przypomina :szczerbaty:

a nie sądzisz, że wersja F,G,H ma najładniejsze, bo równe rozmycie szpilek dyfrakcyjnych?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo przyznaj się, ten garnek to już dawno miałeś na oku :D

a możesz przybliżyć trochę tajniki kolimacji tego lusterka w garko-pająku?

jak to robisz, po prostu wyginasz ramię?

a widziałes jak wygląda może taki termometr bimetaliczny?

ta konstrukcja teraz do złudzenia go przypomina :szczerbaty:

a nie sądzisz, że wersja F,G,H ma najładniejsze, bo równe rozmycie szpilek dyfrakcyjnych?

pozdrowienia

 

Kolimacja jest bardzo prosta. Dokonuje się jej poprzez wkręcanie lub wykręcanie trzech małych śrubek -lusterko wtórne do dołu w górę i na boki, oraz głównej śruby do przodu i tyłu wzgędem lustra głównego lub otworu wyciągu okularowego. Kolima wykonana według niejakiego Hamala czy jakoś tam :D .

 

Mam jeszcze jeden garnek na oku :D z jeszcze lepszą ścianką bo cieńszą ale dużo sztywniejszą -emaliowaną-może wtedy dało by się zejść z wymiaru 4mm grubości na 2 a wtedy jest mniej widoczne zakłucenie bo wachlaż czy trójkąt jak kto woli po przeciwnej stronie jest dłuższy ale cieńszy .

 

Ramię również wyginać można ale ja tak je ustawiałem aby nie było to konieczne, ale w razie czego luzuje się mocowanie ramienia i można w różnych kierunkach nim manewrować do pewnego stopnia oczywiście-podstawa to w miarę dobre ustawienie a później kolimacja główna.

 

Termometr bimetaliczny <_< - proszę o oświecenie coś słyszałem ale nie wiem w którym kościele dzwonili :D

 

Wersja F,G, H jest dla początkujących ATM-owców którzy nie dadzą sobie rady z pojedyńczym ramieniem :ha: . A tak powazniej to zależało mi na tym aby jak naj mniej ramion żucało cięń na lustro główne. Takie mocowania jak F , G , H jest dobre do dużych średnic. Wtedy to rzeczywiście trudno jest zrobić pojedyńcze ramię ale w moim U jest małe i sztywne.

 

Jeżeli chodzi o rozmycie szpilek masz rację, ale mnie zależało na jak najmniejszym przysłonięciu nie zbyt przecież dużego lustra jakie jest w moim U 170x900. Obrazy są przyzwoite ale jeszcze mam do wymiany lusterko kątowe i dobrą kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wersję G. Przy grubości 1-1.5mm i szerokości jakieś 4-5cm jest sztywne, że można się na tym pałąku wieszać. Patrząc sie na cień paj(ł)ąka rzucany na lustro główne jest on proporcjonalnie mniejszy niż przy rozwiązaniu z jednym ramieniem, a zyskuje znacząco na sztywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w swoim telepie pajak G "taurusowy" . Przy podobnym powiekszeniu patrzac na Marsa mialem w ploslu zdecydowanie bardziej rozjasnione tlo, najsilniej przy powierzchni Marsa niz w Xcel 12,5 mm czy z barlowem x2. Wielkosc rozjasnienia zalezy od jakosci okularu i jest widoczne przy wiekszych powiekszeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada działania jest taka:

bimetal.gif

czy nie obawiasz się że u Ciebie może być podobnie?:)

pozdrowienia

 

W tachich sprzetach blaszka jest z jednolitego i z reguły cienkiego metalu np. w żelazkach .

Mój pająk wykonany jest z dwóch blach a pomiędzy nimi jest klej oraz pusta przestrzeń. Tworzy się w ten sposób coś w rodzaju sklepanej rurki. To jest dość odporne na uginanie ręczne czy pod wpływem temperatury. Ale jak będzie naprawdę czas pokaże, będą przecież obserwacje w różnych warunkach i temperaturach-choć by obserwacje Słońca bez użycia filtra mylarowego metodą żutowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka fotek z mojego U/A z nowym pająkiem :D

 

Fotka poniżej przedstawia część Pałacu Kultury . Zdjęcie wykonane w ognisku głównym , Nikon F-50 , Kodak 200 ex. 0.5s przy zachowaniu takiej samej pogody i lekkiej nieostrości -jak słusznie zauważył pewien astromaniak z Saturna :D .

 

f93xise0e1k2gr62.jpg

 

Widać wyraźnie rużnicę na reflektorach. Przy zastosowaniu starego typu pająka punkty świetlne rozjeżdżają się na boki w czterech kierunkach. W wygiętym pająku praktycznie nie widać ramion-oko również ma problemy aby je dostrzec.

 

 

 

Na zdjęciu poniżej Saturn w ognisku głównym .

0ae364nls7r3bu4qm.jpghttp://images1.fotosik.pl/33/0ae364nls7r3bu4q.jpg

 

z barlowem 2x

pilfnsck15fn5eigm.jpghttp://images2.fotosik.pl/33/pilfnsck15fn5eig.jpg

 

Księżyc

ctpl2cdtoc6fze4im.jpghttp://images1.fotosik.pl/33/ctpl2cdtoc6fze4i.jpg

 

Wędrówka Księżyca przez Plejady

hrk5tosfpefy0sadm.jpghttp://images1.fotosik.pl/33/hrk5tosfpefy0sad.jpg

 

 

Zdjęcia są średniej jakości :D ale wizualnie bomba :rolleyes: .

 

Podsumowanie:

 

Warto było powalczyć z tym pająkiem. Rozdzielczość wzrosła zauważalnie , a koszt pająka żaden.

Nie ukrywam iż obecny pająk jednoramienny wygięty to pierwszy prototyp i ulegnie on jeszcze usprawnieniom oraz odciążeniom.

 

ATM jest cool.

 

Pozdrawiam i życzę ładnej pogody w dzień i w nocy - Janusz.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

przy okazji wątku na innym forum... ciekawa (i kontrowersyjna?) informacja z pewnego FAQ

 

Czy półokrągły pająk rzeczywiście zmniejsza dyfrakcję?

 

Nie, półokrągłe pająki tak naprawdę zwiększają dyfrakcję.

 

Cieszyły się one ostatnio zwiększoną popularnością, ale naprawdę doświadczeni obserwatorzy wiedzą, że mimo braku spajków pogarszają rozdzielczość obrazu. Dlaczego?

 

1. Prosty odcinek powoduje dyfrakcję zasłaniającą tylko 2% obszaru. Obraz dyfrakcyjny pochodzący od odcinka wygiętego rozprzestrzenia się w takich kierunkach jak wygięcie, czyli element pająka wygięty pod kątem 90 stopni powoduje daje dyfrakcję o szerokości 90 stopni

 

2. Wygięte pająki mają gorsze właściwości mechaniczne, dlatego muszą być zrobione z ponad 14 razy grubszego materiału zeby osiągnąc tę samą sztywność jak standardowy pająk z 3 podporami. W efekcie więcej materiału przesłania więcej światła.

 

3. Wygięcie elementów pająka powoduje że muszą być one dłuższe co daje przesłonięcie światła większe o kolejne 66%

 

4. Gdyby wygięte pająki były rzeczywiście lepsze, byłyby stosowane w profesjonalnych teleskopach (sam pomysł jest już znany od 1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś jest na rzeczy, zainstalowałem sobie takiego pająka-pałąka jakiś czas temu i co prawda szpilek nie widac ale wydaje mi się że kosztem rozjaśnienia (zamglenia?) pola widzenia, rozmyślam nad powrotem do czteroramiennego ale to z powodu na stabilność i łatwość kolimacji. Ale jak ktoś lubi takie krągłości to na zdrowie - moim zdaniem różnice są subtelne, a jak uczy praktyka każde rozwiązanie ma wady i zalety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.