Skocz do zawartości

Mgławica Crab to trudny obiekt ?


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie z posesji (15 km. na S od Warsiawki) 6" newtonem byla przecietnym obiektem. Jest latwa do odszukania, ale na podmiejskim niebie w 6" prezentuje sie jako dosyc ciemna jajowata plamka. Przy super nocach (droga mleczna, M31 golym okiem i te klimaty) z tego samego podworka dawalo sie 6" wypatrzec slabe struktury welonowatej otoczki mglawicy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z posesji (15 km. na S od Warsiawki) 6" newtonem byla przecietnym obiektem. Jest latwa do odszukania, ale na podmiejskim niebie w 6" prezentuje sie jako dosyc ciemna jajowata plamka. Przy super nocach (droga mleczna, M31 golym okiem i te klimaty) z tego samego podworka dawalo sie 6" wypatrzec slabe struktury welonowatej otoczki mglawicy.

 

Pozdrawiam.

 

 

dzisiaj wieczorkiem poprobuje troszke tej mglawicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna to ona nie jest (albo on bo Krab ;) ), ale nie sądzę, że by mi się udało na miejskim niebie ją wyłuskać. U mnie pod Poznaniem (no ale blisko miasta) była w newtonie 114mm ledwo widoczna. Wyraźnie ją złapałem to na pewno muszę przyznać, ale porównując np. Hantle a M1 (tak zwyczajnie wizualnie), to Krab jest porażką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna to ona nie jest (albo on bo Krab ;) ), ale nie sądzę, że by mi się udało na miejskim niebie ją wyłuskać. U mnie pod Poznaniem (no ale blisko miasta) była w newtonie 114mm ledwo widoczna. Wyraźnie ją złapałem to na pewno muszę przyznać, ale porównując np. Hantle a M1 (tak zwyczajnie wizualnie), to Krab jest porażką.

 

ogolnie nawet parametry Craba sa takie srednie jak patrzylem ....bede ogladal spod miasta 80 tys ludzi .....ale na totalnym obrzezu bo mieszkam na osiedlu i to jeszcze na jego koncu :) moze sie uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem M1 kilka dni temu (200/1200) jako rozmyta plama, ale seeing byl koszmarny (mgielka i lampy)...

Konkluzja: ustawic łatwo, ale dopatrzec się i być pewnym, że to jest własnie "to" znacznie trudniej...

 

pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić słowa Radka. Wielokrotnie widziałem go przez 20x60 przy niebie koło 6 mag (pola pod Wrocławiem). Krytyczne tu jest jednak zaświetlenie nieba. No i robiłem to z żurawia. W Syncie 200/1200 emjedynka była widoczna na peryferiach Wrocławia, więc nawet przy średnim niebie przez telep go/ją dostrzeżesz.

 

<edit> druknij sobie okolice zety Byka, to raptem 1* obok, po układzie gwiazdek musisz dojść do miejsca gdzie jest </edit>

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast z obrzeza 25tys miasta widzialem kraba w 200/1200 calkiem wyzraznie bez zadnego zerkania etc. Wszytsko zalezy od przejzystosci powietrza.

 

 

seeing, seeing, seeing...!!!!

Przecież Messier miał gorszy sprzęt, ale atramentowe niebo i żadnych zanieczyszczen...

 

 

pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie kwestia seeingu, ten obiekt jest dość spory i jasny. Seeing może jest istotny na dostrzeganie odnóży Kraba.

Większe znaczenie ma jak w niezbyt przejrzystej atmosferze rozpraszają się światła miasta, bo to wówczas masz jasne niebo i kontrast spada poniżej progu percepcji.

 

Messier miał oczywiście czarne niebo, ale czy nie miał zanieczyszczeń w Paryżu, to już bym polemizował - jakieś pochodnie to tam się paliły chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie kwestia seeingu, ten obiekt jest dość spory i jasny. Seeing może jest istotny na dostrzeganie odnóży Kraba.

Większe znaczenie ma jak w niezbyt przejrzystej atmosferze rozpraszają się światła miasta, bo to wówczas masz jasne niebo i kontrast spada poniżej progu percepcji.

 

Messier miał oczywiście czarne niebo, ale czy nie miał zanieczyszczeń w Paryżu, to już bym polemizował - jakieś pochodnie to tam się paliły chyba.

 

zgodzę się... nie seeing, ale ogólnie przejrzystość powietrza (zapylenie, wilgotność, chmurwy wysokie itp.) i co z tym związane kontrast między obiektem a tłem...

 

Zanieczyszczenie powietrza w Paryżu (ok. 1785 r) było o niebo (hehehehe) mniejsze niż teraz ( szczególnie w zimie, kiedy wszyscy w okolicy palą w piecykach czym popadnie).

Niesłyszałem o smogu w Paryżu w XVIIIw , ale może się mylę... :D

 

tutaj lista używanego przez Messier'a sprzętu: http://www.seds.org/messier/xtra/history/m-scopes.html

jako ciekawostkę przetłumaczę, że lustra były wykonane z metalu...(tamże)

 

warunków jakie miał Messier...sprzęt macie napewno lepszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się ludzie musieli jakoś zimą i wówczas dogrzewać. Chyba nie siedzieli pod jakąs baraniną non-stop, tylko wrzucali jakieś drzewo czy węgiel do pieca. Może nawet i gorzej to wygladało niż teraz, gdy elektrownia czy ciepłownia jest w jednym miejscu czasem z dala od od miasta i cały syf leci w jedną stronę.

Na pewno nie było tak jasno.

 

to wszystko to tylko moje przypuszczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie bylem bo tak jakos srednio z tym niebem

 

Dosc dobrze ustawia sie Crab o godzinie 20 - 21 ...bo akurat znajduje sie dosc wysoko i w tym miejscu niebo jest ciemne luny swiatel tam nie dochodza ..wiec mam nadzieje go zobaczyc :)

 

jutro sprobuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.