Skocz do zawartości

marcowe obserwacje w puszczy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszej nocy wybraliśmy się z Waldkiem do puszczy noteckiej na testy nowego nabytku Taurusa 420.

Taurus prezentuje sie tak

 

P1080072.JPG

 

Zbyt dużo testów nie wykonaliśmy bo popełniliśmy duzy błąd, a mianowicie najpierw zajeliśmy się przygotowaniem zestawu Takahashi do robienia fotek, a w tym czasie Taurus miał się schłodzic i się schłodził ale lusterko wtórne bardzo szybko zaparowało bo nie osłoniliśmy ażurowego montazu tkaniną. Seeing był wczoraj rewelacyjny ale ze względu na zaszroniałe lusterko niewiele na tym skorzystaliśmy.

 

Oprócz tego robiliśmy fotki trypletu w Lwie. Coraz więcej elektroniki trzeba wozić do puszczy

 

P1080074.JPG

 

P1080075.JPG

 

P1080076.JPG

 

 

Pod koniec obserwacji około 2 w nocy po zakończeniu fotografowania Lwa skierowaliśmy lunetę na Jowisza który niestety był jakieś 20% nad horyzontem. Jednak ze względu na wyśmienity seeing obrazy Jowisza na takiej wysokości napewno pozostaną w naszej pamięci. Dzisiaj też ma byc ładna noc zachęcam więc do obserwacji bo takze zanosi się na dobry seeing. Jesienne i wiosenne obserwacje w puszczy są rewelacyjne ze względu na panującą w lesie cisze przerywaną od czasu do czasu odgłosami trzepoczących skrzydeł przemieszczających się ptaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku gratuluję sprzętu !

To juz naprawde niewiele ma do 60-tki wrocławskiej, a jest bardzo krótkie, mobilne, dobrze składane - jednym słowem lepsze.

 

Myślę że dzięki takim cudnym 40-tkom, wkrótce zapomnimy o tej ciężkiej 60-tce która "odchodzi", a zaczniemy wszyscy kupować/budować sobie wielkie składaki TAURUSA, ciesząc się obrazami z nich prawie tak samo i to bez drabin czy podestów.

 

------------------

Radku tyle że przy takiej średnicy tuby wysokość wyciągu chyba będzie sporo niżej, w zasięgu Twojego wzroku. Czyż nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku tyle że przy takiej średnicy tuby wysokość wyciągu chyba będzie sporo niżej, w zasięgu Twojego wzroku. Czyż nie ?

Dokładnie, wyciąg mam dokładnie na wysokości oczu, jakby sprzęt był robiony na miarę. Ale sam teleskop jest o parę cm wyższy ode mnie.

 

DSC_2443small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, byłem wczoraj w puszczy noteckiej (pod Klempiczem). Bardzo udany wyjazd – pierwszy raz od zakupu miałem okazję przetestować nowy teleskop w przyzwoitych warunkach (niebo w puszczy nawet całkiem, całkiem…). W telegraficznym skrócie – atrakcją wieczoru były gromady kuliste. Zaczynając od M53 na przystawkę, do dania głównego w postaci M3 i M13, i mały deser w postaci M56 - upolowaną po raz pierwszy. Mmmmnnniam!! Uczta dla oka, balsam dla duszy B)

Ogólnie jestem w ciężkim szoku do teraz. Gromadki po prostu cudowne. Przesiadka z Uboota na normalny sprzęt bywa traumatycznym przeżyciem. To co w U było mglistą plamą postrzępioną na brzegach, w syncie wygląda jak rasssowa gromada kulista. Przejscie z f/15 na f/6 to to czego było mi trzeba.

Panowie, gratuluję sprzętów. Strach pomyśleć jak wygląda emtrzynastka przez takiego Taurusa skoro przez moje 200mm z szajsownymi okularami wpędziła mnie niemal w stan przedzawałowy… :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.