Skocz do zawartości

Nietypowe konstrukcje teleskopów


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

czasem buszując po necie trafiamy na ciekawe konstrukcje teleskopów, proszę, podzielcie się takimi ciekawymi obrazkami, takie bardzo nietypowe mogą być inspiracją, dla kogoś, kto własnie pracuje nad własnym,

 

czasem śmieszne:

windch2.jpg

 

obrazki ze strony: http://www.deep-sky.co.uk

 

czasem esencja konstruktywizmu:

bino-17.jpg

 

a czasem czysta forma artystyczna:

 

silver1.jpg

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obled! :szczerbaty:

 

Przy tym pierwszym moja wyobraznia dorysowala natychmiast wielkiego pluszowego misia, przy tym drugim teminatora, a przy tym ostatnim ledwo ubrana panienke i transparent informujacy ze model ktory wzial udizal w targach jest do odkupienia na prywatnej aukcji kolekcjonersiej :Boink:

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Masz juz pierwsze teleskopy do dzialu "funny", " beyond horizons" i "beyond reach". Jak ukoncze swoj, bedziesz mial tez pierwszego kandydata do dzialu "astro curiosity" hmm, tak mi swita, ze ten dzial zostanie i tak zdominowany przez wynalazki z Allegro i z U :Boink:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby jednak ten topik nie został zdominowany przez alegrowe wynalazki, to może jeszcze taki:

 

ace.jpgacf.jpg

zdjęcia pochodzą z http://www.oaog.ca/gallery2/v/OAOG_Interna..._Day/?g2_page=1

 

ten teleskop zapewne posiada duszę, być może nawet Stradivariusa :D

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o a czemu mc² usunąleś? Twój przykład był naprawdę dobry, przecież nie wszystkie teleskopy to newtony :)

a Hansie beczki rewelacja, ciekawe czy ktoś kiedyś myślał o wykorzystaniu puszek, albo pustych butelek :szczerbaty:

 

i ciekawy pomysł na masywny montaż pod duży teleskop:

Lula20inRC.jpg

zdjęcie z http://www.heavensgloryobservatory.com/telescope.htm

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dal mnie esencja ATMu jest fotka ktora zalaczyl kiedys na naszym forum Hanysiak:

 

post-905-1144069277_thumb.jpg

 

Po prostu teleskop z beczki.

 

Szacunek.

 

Pozdrawiam.

Wiesz beszka tez jest w kregu moich zainteresowan na przyszly dol telepa w ktorej bedzie lustro . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem coś takiego w Sky & Telescope - jak znajdę zdjęcie to zamieszczę ( w tamtym roku albo 2 lata temu może ktoś ma ten numer)

 

I powiem szczerze że przymierzałem się do tego aby coś takiego zrobić.

Można to zdemontować w ciągu minuty i schować do małej walizki.

bez_tytułu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i ażurek może być na paralaktyku:

 

finish_tel.jpg

 

i cały proces budowy tego 10" reflektora: http://www.rfroyce.com/10f6tel/construction_pictures.htm

 

 

a tu większy kaliber:

 

angle.jpgendon.jpg

 

20,5" na zmotoryzowanym dobsonie

 

i jego budowa: http://www.spiritone.com/~raynalds/frstpage.htm

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego wątku dopiero dziś trafiłem.

I dopiero od dziś wiem, w co mierzyć! Nieskromnie dodam, że praca w drewnie to moje hobby. A nie przypuszczałem nawet, że telep z drewna może TAK wyglądać!

 

P.S. Hans - jakbym wcześniej to wiedział, to spoko rurę ze skleki bym ci wtedy proponował... i chyba nie miałbyś co żałować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę swoje dwa zdania na temat nietypowej konstrukcji teleskopu ale nie amatorskiego.

 

Kiedyś dawno w TV był program o jakimś obserwatorium i teleskopie w nim stojącym. Ciekawostką jest to że lustro tego teleskopu składało się z płaskiej "miski" i rtęci w niej pływającej. Ta misa kręciła się z odpowiednią prędkością dookoła a to powodowało że siła odśrodkowa wypychała rtęć ku krawędziom misy i tworzył się odpowiedni kształt. Nie pamiętam jakich rozmiarów było to lustro ale spore było, któryś metr na pewno. Aha, jedyną wadą tego teleskopu jest to że nie można go przechylić bo lustro odpłynie :blink::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy na to?

post-2472-1144955939_thumb.jpg post-2472-1144955876_thumb.jpg

post-2472-1144956051_thumb.jpg post-2472-1144956092_thumb.jpg

Na trzecim zdjątku zwróćcie uwagę na statywik :D

A pozostałe... ech...!!!

Zdjęcia otrzymałem od Emdego, mam nadzieję, że nie pogniewa się za umieszczenie ich tutaj. To fotki ze zlotów w USA.

Pogodnego nieba!!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a czemu nie amatorskiego? :)

 

CSL_lmt.gif

 

to jest teleskop amatorski średnicy 1,4 m z płynnym lustrem

 

i jeszcze obrazek, że to lustro jest jednak płynne:

 

ilmt1.gif

 

wzorki jak to działa i reszta tu: http://vela.astro.ulg.ac.be/themes/telins/lmt/didac_e.html

 

a o zawodowych teleskopach z płynnym lustrem można poczytać np. tu: http://www.astro.ubc.ca/LMT/

pozdrowienia

 

największym teleskopem o płynnym zwierciadle jest Large Zenith Telescope

średnica teleskopu 6m

ogniskowa 10m - hmm a nie powinna być płynna?? :ha:

zdjęcia i reszta parametrów tu: http://www.astro.ubc.ca/LMT/lzt/index.html

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę swoje dwa zdania na temat nietypowej konstrukcji teleskopu ale nie amatorskiego.

Kiedyś dawno w TV był program o jakimś obserwatorium i teleskopie w nim stojącym. Ciekawostką jest to że lustro tego teleskopu składało się z płaskiej "miski" i rtęci w niej pływającej. Ta misa kręciła się z odpowiednią prędkością dookoła a to powodowało że siła odśrodkowa wypychała rtęć ku krawędziom misy i tworzył się odpowiedni kształt. Nie pamiętam jakich rozmiarów było to lustro ale spore było, któryś metr na pewno. Aha, jedyną wadą tego teleskopu jest to że nie można go przechylić bo lustro odpłynie :blink::Salut:

Jest to LZT, 6 m średnicy, ma parę wad:

- "patrzy" wyłącznie w zenit,

- toksyczność rtęci jest kłopotliwa, powierzchnia odbijająca jest więc pokryta metalizowaną folią.

Projekt LAMA jest matrycą osiemnastu takich "ciekłych" luster!

 

post-910-1144965067_thumb.jpgpost-910-1144965114_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie Cygnusie, tak mi do głowy teraz przyszło, bo są przecież ciecze magnetyczne, a jakby tak lustro zrobić z takiej i również pokryć taką folią metalizowaną,

utrzymywać krzywiznę tego zwierciadła za pomocą jakiegoś elektromagnesu

mogłoby to pracować już nie tylko w zenicie

no pewnie pod wpływem grawitacji, taka parabola nie była by idealna,

heh, ale właśnie ze sporą szansą na teleskop pozaosiowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem choćby piękna wykonania ten gdański teleskop Rzeżbiarza powala na kolana.Chociaż z drugiej strony jakby trochę przerost formy nad użytecznością.Ale nie,nie.Rozwiązania napędu świadcza,że mistrz lubi w niebo popatrzeć.I pomyśleć że jeszcze 20 lat temu sklejkę kupowało się w PAGEDZIE (o ile nazwę dobrze pamiętam)na przydział.I to trzeba było brać grubości jakie akurat rzucili,czyli u mnie na poddaszu są wykorzystane chyba od 3 do 10 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie Cygnusie, tak mi do głowy teraz przyszło, bo są przecież ciecze magnetyczne, a jakby tak lustro zrobić z takiej i również pokryć taką folią metalizowaną,

utrzymywać krzywiznę tego zwierciadła za pomocą jakiegoś elektromagnesu

mogłoby to pracować już nie tylko w zenicie

no pewnie pod wpływem grawitacji, taka parabola nie była by idealna,

heh, ale właśnie ze sporą szansą na teleskop pozaosiowy :D

 

Koniec końców - wszystko można próbować zrobić tylko PO CO?

 

Właśnie ostatnio wypisują we wszystkich dziennikach o koncepcji transportowania 3He z Księżyca. Cholera wie, po co, do tej pory do koncepcji paliwa do przyszłego reaktora termojądrowego wystarczał DEUTER destylowany z wody morskiej!

 

Co do tych ekstremalnych teleskopów - czy nie jest ekstremalną konstrukcją kosmiczny TELESKOP SPITZERA, zrobiony cały z ... BERYLU?

 

post-910-1145049873_thumb.jpg

 

 

A jeszcze lepsza ta jego ... helowa lodówka!

 

post-910-1145049968_thumb.jpg

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a choćby po to, żebyś mógł sobie teleskop w butelce kupić

wylać na tacę, michę, boisko i sie degustować parometrowym lustrem bez szlifowania :)

pozdrowienia

 

Dla mnie prawdziwa rewolucja zacznie się wtedy kiedy w amatorskich teleskopach zacznie sie instalować system AO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a choćby po to, żebyś mógł sobie teleskop w butelce kupić

wylać na tacę, michę, boisko i sie degustować parometrowym lustrem bez szlifowania :)

pozdrowienia

 

Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam:

Prędzej oszlifujesz ciało stałe z dokładnością 1/n lambada

Niźli oszlifujesz pole magnetyczne z podobną precyzją!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie prawdziwa rewolucja zacznie się wtedy kiedy w amatorskich teleskopach zacznie sie instalować system AO

 

Ja mam to już dawno. Optyka w moim U-boocie jest tak aktywna że ogromnego samozaparcia wymaga uspokojenie tej aktywności!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.