Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Binonewton 205/1000

- - - - -

 • Zamknięty Temat jest zamknięty
45 odpowiedzi w tym temacie

#1
Epizod

Epizod

  Alderamin

 • Astroamator
 • Pip
 • 45 postów
 • Skąd:Szczecin
Witam.
Jako, że w związku z nasadką Soligora pojawił się temat bin, wpadłem do Was na chwilę, aby zaprezentować Wam własne. Być może zawarte tu informacje komuś się przydadzą. Mając za sobą całkiem sporo doświadczenia w konstrukcji i naprawie różnych przyrządów optycznych, a także w wykonywaniu optyki teleskopowej i budowie astroprzyrządów, postanowiłem zbudować przyzwoite bino. Nie chodziło mi jednak o jakieś monstrualnie wielkie i niewygodne w obsłudze urządzenie, ale raczej o dużą i funkcjonalną lornetę. Przyrząd musiał spełniać następujące wymogi:
1. mieć w miarę dużą aperturę, będąc jednocześnie urządzeniem jeszcze przenośnym.
2. zajmować możliwie mało miejsca.
3. posiadać komfortowy i łatwy w obsłudze system nastawu ostrości.
4. posiadać wygodny system zmiany rozstawu źrenic.
Istniejące rozwiązania na ogół nie spełniają wymienionych kryteriów.
Ostatecznie przyjąłem średnicę luster równą 205 mm i f =1000 mm. Większe bino, to już jest przyrząd raczej stacjonarny. Gotowe urządzenie widoczne jest na fotkach.

lor2a.jpg lor1a.jpg lor3.JPG lor4.JPG

Zbudowane zostało po części z elementów gotowych (np. tubusy, lusterka wtórne itp.), po części z ogólnodostępnych materiałów (np. sklejka, aluminium) oraz z przeróżnych detali z domowej kolekcji. Najważniejsze elementy, czyli lustra główne, jak zawsze wykonałem własnoręcznie. Lorneta została wyposażona w rzadko spotykany przy takich gabarytach system centralnej regulacji ostrości i system symetrycznego rozstawu źrenic. Ponadto mamy w niej możliwość korekcji dioptryjności dla każdego oka z osobna. Takie rozwiązania umożliwiają szybkie dostosowanie jej do potrzeb różnych obserwatorów, a także zapewniają łatwe przestrajanie jej dla nieparafokalnych par okularów, czyniąc konstrukcję niezwykle komfortową w obsłudze, ale niestety trudną do wykonania. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby dla typowej eksploatacji kolimacja była zachowana jak najdłużej. Dwa pokrętła mogą ją w prosty sposób poprawić w razie konieczności. Bino daje obrazy proste i uzbrojone jest w demontowalny szukacz - samoróbka 12 x 60mm / 90stopni i tymczasowy terlad - zabawka - Galileo. Ze względu na sporą masę (ok. 40 kg) zamontowane zostało na stalowym montażu na kółkach. Choć jakość optyki zezwala na obserwacje planetarne, to jest to urządzenie głównie do DS - ów i w takiej opcji podstawowe powiększenie wynosi 50x. Do jej wad należy zaliczyć masę oraz to, że jest trudna do wykonania. Stopień trudności wynika między innymi (choć nie tylko) z problemu wykonania dwóch niemal identycznych paraboloid o wymaganym stopniu dokładności i odpowiedniej jakości powierzchni, co niestety wymaga sporego doświadczenia. Można go zmniejszyć korzystając z gotowej, wyselekcjonowanej optyki. Pamiętać przy tym należy, że różnica w ogniskowych zakupywanych luster powinna być mniejsza od 1%, czyli np. dla ogniskowej 1m mniejsza niż 10 mm (w przypadku opisywanej lornety ta różnica jest mniejsza niż 0,1 milimetra). W ostateczności, dla większych różnic w ogniskowych można próbować zastosować barlowy wyrównujące. Rezygnując dodatkowo z wyrafinowanych systemów jeszcze bardziej możemy ułatwić sobie pracę, zmniejszając przy okazji również masę. Pamiętać także musimy o tym, aby oba zastosowane okulary miały takie same parametry i najlepiej pochodziły z tej samej serii.
Tyle opisu. A co przez nią widać? Ogólnie wiadomo, że obserwacja obuoczna zwiększa zasięg i rozdzielczość. Jeśli przyjąć najczęściej podawany współczynnik wzrostu efektywnej średnicy dla obserwacji obuocznej jako 1,4 (wynikający z sumowania dwóch powierzchni obiektywów), to lorneta o średnicy 20,5 cm odpowiada zasięgowi 29 - cio centymetrowemu teleskopowi. Gdyby zatem chcieć, aby taki teleskop dawał obrazy o takiej samej jasności, jak uzyskane w tej lornecie ze źrenicą wyjściową 6 mm (maksymalna jasność dla lornety), to musiałby on mieć średnicę źrenicy wyjściowej ponad 8,5 mm. Oko człowieka nie jest w stanie (może za wyjątkiem niemowlaka) wykorzystać w pełni światła wychodzącego z takiego teleskopu. Stąd wniosek, że w wizualu najjaśniejsze obrazy można uzyskać w binoskopach (najlepiej APO ze względu na najwyższą sprawność energetyczną). Dlatego, mimo obserwacji z miasta (Szczecin), DS-y prezentują się w opisywanej lornecie wspaniale i rzeczywiście są wyraźnie jaśniejsze (tło niestety też), niż przy jednoocznych obserwacjach w np. C8 SC (porównanie dokonane dla takich samych średnic źrenic wyjściowych). Abstrahując od jakichkolwiek spekulacji i wyliczeń na temat sumowania wrażeń wzrokowych obu oczu, ostatecznym i bezwzględnym weryfikatorem powinien być (jak w każdym przypadku) eksperyment. On zaś wskazuje jednoznacznie na wzrost jasności obrazu przy obserwacji obuocznej. Jest to szczególnie widoczne w przypadku DS- ów. Widać również, że lorneta bardziej niż teleskop wymaga ciemnego nieba.
Ze względu na stosowanie niezbyt dużych powiększeń, efektu wzrostu rozdzielczości w binie nie zauważyłem. Taki wzrost jest za to widoczny przy obserwacji planet za pomocą C8 z jasną nasadką obuoczną Zeissa. W tym przypadku dla odmiany obraz jest ciemniejszy niż przy obserwacji jednym okiem, ponieważ sumowanie wrażeń nie jest w stanie skompensować ogólnie mniejszej sprawności energetycznej nasadki.
Naturalne, obuoczne patrzenie w połączeniu z dużym polem widzenia i jasnym obrazem stwarza nie dający się osiągnąć zwykłym teleskopem komfort i jakość obserwacji. Niektórzy piszą nawet o przestrzennym widzeniu obiektów astro. Oczywiście obiektów astronomicznych nie możemy w bezpośrednich obserwacjach widzieć w ich naturalnych relacjach przestrzennych (no może za wyjątkiem sztucznych satelitów i meteorów dla bardzo dużych baz ). Techniki fotograficzne umożliwiają nam uzyskanie obrazów trójwymiarowych niektórych, bliskich obiektów. Pozostałe obiekty są absolutnie poza możliwościami jakichkolwiek technik obserwacyjnych umożliwiających nam uzyskanie obrazów trójwymiarowych. Są jednak pewne przypadki, kiedy można taką przestrzenność wytworzyć sztucznie. Oczywiście nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistymi relacjami przestrzennymi obiektów astro. W przypadku obserwacji bezpośrednich dzieje się tak wtedy, gdy osie optyczne lornety nie przechodzą dokładnie przez środki diafragm polowych okularów. Jeśli na dodatek te środki leżą w jednej płaszczyźnie z osiami optycznymi lornety, to wytwarzają się wówczas dwie rozdzielone przestrzenie płaszczyzny widzenia: jedna związana z diafragmą polową, a druga z obrazem obiektu astro. Patrząc przez tak rozjustowaną lornetę mamy wrażenie wystawania jednej płaszczyzny przed drugą. Szczególnie ciekawy jest przypadek, kiedy obiekt astro jawi się nam dalej niż płaszczyzna diafragmy. Wydaje się nam wtedy, że patrzymy przez jakiś wielki bulaj na dalekie obiekty, które na dodatek wydają się nam większe niż przy obserwacji jednoocznej.
Reasumując: Natura dała nam parę oczu i z całą pewnością wiedziała co robi. Nie starajmy się zatem być od niej mądrzejsi hołdując tezie, że jednym okiem widać lepiej.
To tyle.

Pozdrawiam wszystkich życząc dobrych przyrządów, super pogody i wesołych Świąt
Epizod

P.S.
Fajne to Wasze forum.
Niewykluczone, że jeszcze tu wpadnę.
+1
Post rekomendują: michale,#2
sumas

sumas

  astropolis.pl

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 8859 postów
 • Skąd:Kobyłka
bino wygląda wspaniale
a czy mógłbyś przybliżyć, jak rozwiązałeś problem centralnej regulacji ostrości i rozstawu okularów, bo to wprost niesamowite, nawet nie sądziłem, że coś takiego jest możliwe, w tak dużym bino-newtonie :notworthy:
witaj na forum i mam nadzięję, że zagościsz tu na stałe
pozdrowienia
0
ML8300, EQ-6, EF200, 80ED, SC8, C8-N, obserwatorium

#3
JS 53

JS 53

  Procjon

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPip
 • 743 postów
 • Skąd:Rybnik
Ze względu na wadę wzroku nawet wypróbować bym nie potrafił takiego sprzętu ale uznanie budzi.I ta dokładnośc wykonania :notworthy: .U mnie niestety najczęściej "col,dwa cole nie gro role".Wiadomo ,że są ludzie poza forum ,którzy takie cudeńka wykonują i dobrze że chociaż od czasu do czasu wrzucą jakieś foto bo poprzeczka w sprzęcie od razu zostaje podniesiona.Zaszokował Astrodziadek a teraz mamy już dwa giganty.Może zajączek wielkanocny się spręzy i wrzuci coś do ogródka bo tak ciągle ten Skylux i inne niezbyt duże szkiełka.Aż wstyd się przyznać. :szczerbaty:
0

#4
JaLe

JaLe

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5567 postów
 • Skąd:małopolska
Bardzo ciekawa konstrukcja. Podobają mi się tez założenia.
Czy mógłbys jeszcze zdradzić gdzie nabyłeś optykę i jaką ma masę samo bino ?(bo chyba tego nie podałeś).
0

Moja galeria       Facebook  
do obserwacji
Columbus 500


#5
bas.sic

bas.sic

  Procjon

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPip
 • 724 postów
 • Skąd:Piaseczno

...
Ze względu na sporą masę (ok. 40 kg) zamontowane zostało na stalowym montażu na kółkach.
...

...
Najważniejsze elementy, czyli lustra główne, jak zawsze wykonałem własnoręcznie.
...

pozdrawiam
ps. Piekny sprzecik - Gratuluje wykonania
0

iq45, tsapo65, stf8300m -->zwo asi 1600MM-C, fw4-8300 --> EFWmini, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

Pozdrawiam - Paweł Koczan


#6
Muchozol

Muchozol

  Niebo Kopernika

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 830 postów
 • Skąd:Jastrzębie / Warszawa
to jest po prostu niesamowite :blink: jestem pod wrażeniem ludzi szlifujących jedno lustro, a tu nie dość że dwa, to jeszce po prostu identyczne, zmotnowane własnoręcznei do kupy, estetycznie, ładnie, pięknie, no i ten wyciąg :notworthy: niedługo ludzie zaczną w piwnicach naglery strugać :szczerbaty:


Jestem pełen uznania.

Pozdrawiam
Much

chciałbym chociaż raz spojrzeć przez takie bino na hihoty... :rolleyes:
0

Pozdrawiam
Maciej Mucha

 

 

 


#7
Rothbard

Rothbard

  Antares

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPip
 • 245 postów
 • Skąd:Piaseczno
Jeśli chodzi o mobilność bino-armatek, to nie musi być tak źle, co widać na poniżej załączonej
fotce, która przed rokiem była już prezentowana na tym forum przez Astrodziadka... B)

http://astro-forum.o...pe=post&id=3547

Pozdrawiam :Salut:
0
Meade 10x50 ___ 52°01'43.56''N 20°55'45.81''E

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W momencie pomiaru następuje nagłe i bezprzyczynowe przejście od tego, co możliwe, do tego, co rzeczywiste.
Z superpozycji możliwości zostaje wybrana i zrealizowana jedna.

#8
lemarc

lemarc

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 4448 postów
 • Skąd:Lublin
Też bym sobie takie coś zbudował, ostatnio lornetki mi w głowie, coraz większe. <_<
0

#9
McArti

McArti

  SkyViewPRO 5"

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6327 postów
 • Skąd:jak coś jestem na GG, na forum pisuje rzadko
Mam pytanie do konstrukcji.

Jak te 1000mm podzieliłeś pomiędzy odległości między lusterkami i jakiej wielkości jest luserko wtórne?

ps. szczecin to astropotęga...foty Heńka, Atlion Hamala i teraz TO Epizoda :)
0
Orion SkyView PRO 127mm Mak, okurarki...
śiakieś zdjęcia- http://www.mcarti.prv.pl
jakby ktoś, jakimś cudem chciał coś odemnie, to prosze o kontakt na GG
nie czytam za często forum i pisuje rzadko

#10
JaLe

JaLe

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5567 postów
 • Skąd:małopolska

Mam pytanie do konstrukcji.

Jak te 1000mm podzieliłeś pomiędzy odległości między lusterkami i jakiej wielkości jest luserko wtórne?

ps. szczecin to astropotęga...foty Heńka, Atlion Hamala i teraz TO Epizoda :)

Mimo że to pytanie nie do mnie, to wartości o jakie pytasz można obliczyć w programie jakim jest Newtwin.

Mnie też temat bino kołatał się w głowie , ale postanowiłem jednak zostać przy mono tylko że większym .

http://www.foothill......SP sunset.jpg

Użytkownik telwal edytował ten post 13 kwiecień 2006 - 18:17

0

Moja galeria       Facebook  
do obserwacji
Columbus 500


#11
McArti

McArti

  SkyViewPRO 5"

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6327 postów
 • Skąd:jak coś jestem na GG, na forum pisuje rzadko

Mimo że to pytanie nie do mnie, to wartości o jakie pytasz można obliczyć w programie jakim jest Newtwin.


nie mozna obliczyć w tym programie, bo niema tam opcji "show me Epizod's binonewton from szczecin" ;)
0
Orion SkyView PRO 127mm Mak, okurarki...
śiakieś zdjęcia- http://www.mcarti.prv.pl
jakby ktoś, jakimś cudem chciał coś odemnie, to prosze o kontakt na GG
nie czytam za często forum i pisuje rzadko

#12
JaLe

JaLe

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5567 postów
 • Skąd:małopolska

nie mozna obliczyć w tym programie, bo niema tam opcji "show me Epizod's binonewton from szczecin" ;)


No ja bym zrobił bino jako dwa mono, ale nie chce się wymądrzać ;)

Użytkownik telwal edytował ten post 13 kwiecień 2006 - 18:43

0

Moja galeria       Facebook  
do obserwacji
Columbus 500


#13
mario2005

mario2005

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1276 postów
Mam nadzieję że kolega nie ujawnił się tylko po to aby się pochwalić konstrukcją i przyglądać z boku jak ludziom ślinka cieknie na widok zdjęć :D .
Z radością czytam ten temat bo widzę że pojawił się na naszym forum kolejny praktyk zmniejszając nieco przewagę drużyny teoretyków do której i ja należę. Każdy z nas wie że nic nie zastąpi wiedzy praktycznej nabytej podczas godzin spędzonych w warsztacie.

Zatem witam i życzę mocnych nerwów oraz wielkiej cierpliwości bo po takiej prezentacji na starcie na pewno pytań będzie wiele.

pozdrawiam
Mariusz
0

#14
Ori2711

Ori2711

  szef wszystkich szefów...

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2713 postów
 • Skąd:Gdynia/Norwegia
Bardzo miła lektura...

:blink: :brawo: :notworthy:

to kiedy i gdzie można przyjechać na obserwacje... :glodny:

pozdrawiam ciągle pod wrażeniem

Ori2711
0

Taurus 270mm, pół wiadereczka ;) Naglerków oraz Canon 350D i 1000D.

Wizual rulez, tylko dajcie ciemne bezchmurne niebo... i czas aby to wszystko wykorzystać.

 

 

 

 

 


Badania socjologiczne - Jak Pan myśli, co jest w dzisiejszych czasach większym problemem: niewiedza, czy obojętność? - Nie wiem, nie obchodzi mnie.

 

 

 

 

 


#15
franz

franz

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1283 postów
 • Skąd:Zabrze
To już drugi binonewton w Polsce. Ładnie wygląda. Widać, że jest na okulary 1,25" a nie jak moje na 2". Jest to spore ograniczenie.
Pozdrawiam
0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników