Skocz do zawartości

Akwarium morskie promila .....


Rekomendowane odpowiedzi

Fajna sprawa takie akwarium z koralami i fotki calkiem niezłe jak dla mnie, mają klimacik. Swego czasu przemyśliwałem poważnie o akwarium morskim, ale facet ze sklepu zoologicznego opowiedział mi historię swojeko kolegi, który kupił płaszczkę za 2,5 tys. zł, która zdechła mu na drugi dzień i wtedy jakoś mi się odechciało. Teraz snuję marzenia o "zwykłym" akwarium, tak ze 300 litrów pojemności, nawet dwa kilo fajnych kamieni z Turcji przytargałem :szczerbaty: Powodzenia w rozwijaniu kolekcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Mam zbiornik 250 litrów i odkąd kupiłem roślinki na Allegro :Boink: nie mogę pozbyć się rybiej ospy.

Stary a głupi

http://www.artnet.com.pl/lkozicki/faq/choroby_ichtio.html

http://www.pmp.p-net.pl/biologia/ospa_rybia.html

 

Kiedys mialem rybki i trupki co ciagle wyciagalem i biale palamki na ciele do dzisiaj pamietam . Dlatego nie mam rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne hobby ale zdjęcia narazie podłe <_< .Niedawno rozbawił nas gośc,który opuścił w połowie urodziny bo pędził"krewetki rozmnażać"czy coś podobnego :szczerbaty: Co się z tym dzieje gdy niema dłuższy czas prądu?.U mnie z powodu wichur raz nie było prądu trzy dni a raz została mi tylko jedna faza przez dwa dni.Chyba czarny sen akwarysty.

 

 

JS 53 napial ,że zdjęcia są podłe ,ale to chyba dlatego aby wejsc mi na ambicje,bym robił lepsze fotki-tak myślę.

Co do osprzetu i parametrów-to dla osób zainteresowanych

1. Zbiornik im większy tym lepszy- i tak i nie.

Jak wczesniej pisałem podstawa do uzyskania odpo.warunków jest spora ilosc żywej skały (LR) 15-20% na zbiornik.

W mniejszym zbiorniku panuja mniej stabilne parametry,każda "pomyłka" w sztuce grozi porażka i utrata nawet całej obsady.Z 2 strony mniejsze akwarium jest bardziej ekonomiczny(% LR) i ilosc koralowców oraz ilośc czystej wody najlepiej po RO(odwróconej osmozie).W sytuacje kiedy dba sie o akwarium, mniejszy zbiornik jest swietna sprawą :D

Duży zbiornik-(%LR) to spore koszta,uzupełnienie obsady aby nie było za "pusto" w akwa to kolejne wydatki.

Plusem dużym jest to,iż warunki sa b.stabilne.Nawet jakis wypadek w pracy niewyrzadzi krzywdy naszym podopiecznym.Wielkie mozliwosci umeblowywania ,co może doprowadzic do stworzenia naprawde niesamowitego widoku kawałka żywej rafy koralowej we własnym mieszkaniu(choc w mniejszych akwa rowniez jest to możliwe :D )+ mozliwosc rozmnażania koralowcow i ryb!!!

 

Co do sprzetu-podam to na moim przykładzie:

Akwarium panoramiczne 112l + panel 25 ltr(lacznie 110ltr "na czysto")

Oswietlenie:2x24W Sylviania Coral Star T5+ 2x24W Ocean Blue Aktyniczne T5

Panel zewnetrzny(akwarium 25ltr) poniżej glownego zbiornika-tam spływa woda z akwa 112ltr przez otwór w tylnej szybie.W tym panelu sa "cele" z 3 szyb po których przepływa woda.I tak w 1 celi-jako wkład-wata perlonowa,wegiel aktywowany i zeolit.

2 cela-BIOBALE ok 6 ltr + odpieniacz bialek typ"midiflotor".

3 cela wkład ceramiczny.

4 cela-pompka ,ktora pompuje wode po oczyszczeniu do akwarium.

W akwarium głownym:grzałka 100W,2 pompki obiegowe 2 x600l/h + oswietlenie nocne(6x LED błekitne)

17kg "żywej skały"+ 3 kg piasku koralowego + 5 kg Tufu wapiennego.

Na dzis waczna obsada to z korali miekkich:Sarcophyton x2,Sinularia sp.,Sinularia Dura,Grzybowience,Clavularia Viridis x2,Zoanthus x2,Xania pulsujaca x2,Cladella x3,3 rodzaje makroglonów,3 slimaki Turbo,1xkrab Pustelnik,kilka rozgwiazd glonozernych + niezliczona ilosc kałych i wiekszych krabów,no i oczywiscie rybka Lira Mandaryn.

Sól zakupiona w zaprzyjaznionej firmie(bez nazwisk :) ),hydrometr,testy na NH4,NO2,NO3,pH,mikroelementy(jod,molibden+stront),Ammovec(szczepy bakterii).

Brzmi strasznie ,ale tak naprawde da sie lekko w tym połapac.

Oswietlenie-swietlówki wymienia sie raz w roku(cena ok.36 zl za sztuke).

Pozatym posiadam filtr do RO-swięta rzecz,polecam.

Teraz mam przyjemnosc pokazac iz nawet w akwariach 20 ltr mozna hodowac korale i ryby !!! :)

Miłej lektury.

Akwarium_20ltr.jpg

Akwarium_28_LTR_____.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup filtra RO to ok 300zł o wydajnosc ok 370 ltr na dobe,ale sa oczywiscie filtry tansze o wydajności 170ltr/24h.Kupilem ten filtr z mysla o koledze ,ktory jakies czas temu zalożyl przy mojej pomocy akwa 200ltr.Dołozył sie na połowe RO i bez problemu mamy czysta wode ok 98.99% ,wolna od bakteri,wirusow, a co najwazniejsze prawie bez krzemianow ,ktore zatruwaja nam życie :huh:(nieporzadane glony!!)

Co do podmiany wody ,to juz Ci piszę:

co tydzien odsysam piasek z dna oraz osad ok 10 ltr.Po okolo 30 min gdy brud osiadzie na dnie zlewam z góry czysta wode z powrotem do zbiornika,pozostawiam ok 2 ltr na przepłukanie piasku(zawsze woda z akwarium!!!), a nastepnie mam przygotowana swieża wode o gestosci 1,022-1,025 ok 5 ltr i uzupelniam .

Pozatym mam zaznaczony poziom i kontroluje aby woda ktora wyparowala była dolana (zawsze po RO).

Jednak nalezy pamietac aby co miesiac wymienic ok 10-15% swieżego r-ru wody z solą +obowiazkowa Ammovec.

Co do kosztów ,cena 1m3 wody kosztuje ok 3,5 zł,filtr RO oczyszcza ok 1/3 wody z rurociagu ,a 2/3 idzie w kanal niestety.Wiec na 200ltr (zalozenie akwa) 400 ltr idzie do kanalizacji.

Prefiltry wymienia sie co 6 miesiecy(cena ok 12zl i 25 zł).Memprama RO wytrzymuje ok 4-5 lat i to cieszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co promil, chyba zostanę przy słodkowodnym akwarium :szczerbaty:

 

Koszty słodkowodnego akwarium są o wiele mniejsze, ja miesięcznie na mój zbiornik 500l wydaje łącznie z jedzeniem do rybek około 250zł niewliczając w to zużytego prądu, a akwarium jest ogżewane 2x100W + 1x50W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty słodkowodnego akwarium są o wiele mniejsze, ja miesięcznie na mój zbiornik 500l wydaje łącznie z jedzeniem do rybek około 250zł niewliczając w to zużytego prądu, a akwarium jest ogżewane 2x100W + 1x50W.

A jakie masz ryby i ile ich masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jako że jestem niecierpliwa ;)

dostałam od Promila Xenię mejlem....

jaka ona śliczniutka....

musicie to zobaczyć....

:):):)

 

ale to strasznie trudne musi być prowadzenie takiego akwarium...

jakieś odpieniacze piany itp...

:szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odswieżam temat,dzis zakupiłem kilku nowych mieszkanców do mojej mini rafy koralowej.Wstałem wczesnie rano ok 2** ,aby odebrac przesyłke konduktorska w Bielsku-Białej na godz.3.41.

Było warto :helo::D

P.S przez 30 min czekania na pociag podziwiałem piekno nocnego nieba :D

R0010408.JPG

R0010410.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.