Skocz do zawartości

Meade Lightbridge 12" deluxe


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono

 

Wczoraj odebralem w poznańskim fotoclassic'u zamowionego Meade Lightbridge 12" w wersji deluxe:)

, wiec postanowiłem napisać pare słów o tym sprzęcie...

 

Opakowanie - kwestie transportu:

Teleskop zapakowany jest w dwóch kartonowych pudłach o rozmiarach pozwalających bezproblemowe zapakowanie do auta sredniej wielkości - problem miałem ze zmieszczeniem pudła z tubusem w prześwicie bagażnika ale to z powodu auta typu sedan, dlatego wylądowało na tylnim siedzeniu;) - (w przypadku hatchback'a bądź kombi napewno nie będzie problemów z zapakowaniem). Generalnie sprzęt schludnie zapakowany - odpowiednia ilosć styropianowych kształtek - także nic w środku "nie lata";)

 

Dobson

Generalnie postępując zgodnie z instrukcją skręcenie statywu wymaga ok 10-15 min. (śruby i klucze w komplecie) a całość zachowuje się

stabilnie - dość fajnym rozwiązaniem wydają się być płyty (nie wiem co to za płyty ale w dotyku to coś jak teflon) które tworzą dość duże lożysko ślizgowe dzieki czemu konstrukcja obraca się tak jak obracać się powinna - ani za mocno, ani za słabo:)

Minusem może tu być gabaryt statywu, oraz jego waga (jest naprawde sporo większy od tego w 10" Syncie)

ale tak naprawde wydaje się, że do takiego tubusa nie można było chyba dać niczego mniejszego.

Niestety w moim egzemplarzu wystąpił mały problem - mianoicie zbyt grube podkładki przy śrubie spinającej

talerze podstawy (po założeniu tubusa, jego dolna część delikatnie zachaczała o końcówke śruby) po wymianie podkładek na ciut cieńsze wszystko działa prawidłowo.

 

Tubus

 

Całość podzielona na 3 części - cela lustra, elementy kratownicy, oraz górna częć z lusterkiem, wyciągiem oraz miejscem na szukacz, wszystko zapakowane w odpowiedniej grubości folie.

Montaż całości zajmuje ok 10 minut - wszystko idealnie do siebie pasuje i nie napotkałem żadnych problemów. Całość stanowi naprawde solidna konstrukcje bez żadnych luzów, wachań czy drgań.

Z racji swojego wzrostu (196 cm) nie miałem problemu z przniesieniem tubusa, jednak osoby znacznie niższe mogą mieć problemy (wysokoć tubusa to ok 180 cm waga to ok 25kg), oczywiście zdemontowanie tubusa to kwestia poluzowania 6-ciu śrub, także możemy ten sprzęt smiało nazwać mobilnym:)

 

Całość

Co tu dużo gadać - wygląda imponująco - mojego "starego" newtowna razem z montażem dobsona + pare piwek ;) zmieściłbym w tubusie lightbridge'a :) (oczywiście nie będe próbował)

całość ruszyć można w minimum dwie osoby ale przy takiej średnicy lustra i ogniskowej to raczej nic dziwnego.

 

Dodatki

 

Red dot finder - nie miałem do czynienia z tego typu szukaczami jak do tej pory i szczerze mówiąc jestem nawet mile zaskoczony - celowanie przychodzi bardzo łatwo - oczywiście minusem jest fakt że nie posiadamy

żadnego powiększenia...

 

Okular Meade 26mm QX Wide Angle 2" - kawał okulara - niestety póki co nie moge za dużo napisać gdyż wczorajsza pogoda pozwoliła mi jedynie na kilka chwil oglądania nieba - księżyc - bardzo ładny - spora ilość detali - miałem problemy z ustawieniem ostrości na jowiszu (bez kłopotu łapałem na 32mm soligorze 1,25")

 

Półeczka na okulary - niby nic specjalnego a się przydaje;) jedno miejsce na 2" + 3 miejsca na 1,25"

 

Pierwsze obserwacje:

Księżyc - bardzo ładny dużo detali niestety coraz większy i zasłania bardzo mocno całą reszte:)

Jowisz - w okularze 32 mm wioczne 3 pasy - niestety przy wiekszych zoomach mocno drgał (słaby seeing + delikatnie "zamglone" niebo)

Antares - zawsze mi się jego kolorek podobał i nie zawiodłem się - widać delikatne zmiany barw

 

niestety pogarszająca się pogoda nie pozwoliła na dłuższe obserwacje... postaram się uzupełnić wątek po okresie lepszej pogody;)

 

Podsumowanie

Polecam teleskop każdemu kto chce kompromisu pomiędzy sporą aperturą a mobilnością, rozsądna też wydaje się być cena (tańszy od 12" celestrona na dobku o ok 500 zl a dodatki zdecydowanie lepsze)

do minusów zaliczyć póki co wspomniany problem ze śrubą przy dobsonie oraz problemy z 26mm okularem (mam nadzije ze to kwestia pogody a nie czeogkolwiek innego:) )

cała reszta - duży inplus:)

 

Wieczorem zamieszcze pare fotek sprzętu

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Ja tez od pewnego czasu mam na oku ten teleskop, a dokladniej jego mniejszego 8'' odpowiednika. Caly czas wacham sie pomiedzy tym modelem, a Synta 8'' ewentualnie Synta 10''. Na korzysc Meade'a przemawia lepszy wyciag, system chlodzacy lustro, szukacz Red Dot Finder ( chociaz tutaj nie jestem calkowicie przekonany o jego wyzszosci nad tradycyjnymi szukaczami ). Za Synta przemawia cena oraz fakt, ze to sprawdzony sprzet.

 

Niecierpliwie czakam na zdjecia i dalsze informacje na temat Twojego teleskopu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, dzięki za bardzo ciekawe pierwsze wrażenia, z niecierpliwością oczekujemy następnych :Beer:

przede wszytkim ciekawe, czy te srebrno pomalowane rurki ażuru i białe brzegi tubusa wywinięte do środka nie bedą powodować powstawania jakiś odblasków?

i sprawdź dokładnie ostrzenie tym 2" okularem, na zlocie w Roztokach, był z tym mały problem

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że już go testujesz! Ja również przymierzam się pod ten sprzęt jako "dodatkiem" do dobrego binoviewera (denkII). Będzie to kosztować, ale chyba warto. Sprawdź dobrze wyciąg, tak jak sugeruje Sumas. Czekam na dalsze testy (w szczególności DS).

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Gratuluję zakupu!

Też myślałem kiedyś tym teleskopie.

Bardzo ciekawi mnie mechanika montażu, jego stabilność, i odporność na podmuchy wiatru.

No i oczywiście obraz jaki daje sam teleskop, zwłaszcza ciemnych obiektów.

Lustro 30 cm, powinno dawać już ładne widoki.

 

Na pierwszy rzut oka, to moim zdaniem przydałby się jeszcze celownik z dużym obiektywem, do tropienia DS. Warto by też zaopatrzyć skrzynkę dobsona w uchwyty (antaby) służące do wygodnego jej przenoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie:)

 

Jesli chodzi o okular to problem tkwil w blednym ustawieniu zakresu wyciagu - po odpowiedniej regulacji wszystko jest ok:)

co do obserwacji to niestety tylko 15 min wczoraj a potem chmury - ksiezyc i doslownie 30 sekund jowisza...ale najwazniejsze ze ostrosc zlapana...

 

jesli chodzi o stabilnosc montazu to raczej nie ma sie czego obawiac - ok metr srednicy w podstawie zapewnia odpowiednia stabilizacje:) mechanika no coz - nie trzeba przykladac specjalnej sily zeby obrocic telepa ale wiatr tez go raczej nie ruszy takze jak dla mnie ok:)

co do bialych wykonczen w tubusie oraz srebrnych rurek (to jest matowany srebrny;) ) to nie zauwazylem aby mialy jakis wplyw na jakos obcerwacji - zadnych odblsakow etc - noo chyba ze ktos lampka w lustro poswieci;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc pierzi!

 

Kurcze uprzedziłeś mnie dosłownie o jeden dzień, sam chciałem napisać recenzję mojego LightBridge`a który przyjechał do mnie 6go czerwca kurierem (może nawet mamy teleskopy z tej samej dostawy, bo ja musiałem czekać na swój prawie miesiąc, zanim 5go czerwca doszła partia wszystkich opcji LightBridge (Zakupiłem również w fotoclassic`u) ) Mnie stać było "tylko" na 10" ale również w wersji Deluxe (szczerze powiem że skusiłem się na nią przedewszystkim ze względu na ponoć lepszy bo łożyskowany w azymucie montaż).

 

Dodam od siebie zatem wstępnie kilka słów:

 

Ogólnie potwierdzam to co sam napisałeś wcześniej, złożony teleskop robi naprawde solidne i dobre wrażenie.

 

Montaż - chodzi elegancko w każdą stronę, dodatkowo Można regulować śrubą opór z jakim przesuwa się on w azymucie. Niewiem jak sprawowałby się teflon który dają w wersji standard, ale to co mam jest naprawde super, można kierować sprzęt jednym paluszkiem

 

Okular - nigdy nie widziałem na oczy okularu 2 cale i nieźle sie przestraszyłem jak zobaczyłem po raz pierwszy tego kloca :lol: . Ostrzy bardzo ładnie, daje olbrzymie pole widzenia ( własne pole to chyba 71st. ). Dziwną sprawą jest konieczność używania z nim takiej "przedłużki" tzw "35mm extension tube" która wydłuża wyciąg i umożliwia "trafienie" w ognisko (przedłużkę tą muszę rónież stosować do okularów powyżej 17mm, bo też nie ogniskują, zatem czyżby to sprawa źle umiejscowionego wyciągu ? dziwne ...)

 

Red Dot Finder - Fajny gadżet w sumie, naprawde szybko i całkiem dokładnie można tym trafić w cel. Ciężej jeśli trzeba szukać czegoś ciemnego... dlatego generalnie najlepsze było by chyba korzystanie z niego wraz z normalnym optycznym szukaczem.

 

Wyciąg Crayford 2" - solidny i wygodny, jednak nie mogę ustawić śrubek tak, aby chodził idealnie płynnie - zawsze pierwszy ruch musi być nieco silniejszy, przez co na początku wyciąg ciut za mocno "skacze" zanim zacznie się przesuwać gładko. Może trzeba czymś podsmarować ? ktoś mógłby coś poradić ? byłbym wdzięczny...

 

kolimacja - generalnie przebiega bezproblemowo i szybko (metodą Hamalową oczywiście :Salut:)

Jedyne co chyba warto by zmienić to śrubki regulacji lusterka wtórnego - przydały by się takie które umożliwiały by regulację bez śrubokręta (w terenie i w nocy było by to wielkie ułatwienie). Teleskop trzyma bardzo dobrze kolimację pomimo częstego przenoszenia po podwórku.

 

Jedyne troche niemiłe wrażenie jakie odniosłem tuż po rozpakowaniu sprzętu to stan lustra głównego - dolna część tuby była elegancko zawinięta w folię (tak jak górna) jednak fajna i całkiem funkcjonalna pokrywa przeciwkurzowa zwierciadła była zapakowana osobno, a na lustrze widać było spooorą warstwę kurzu !! Ewidentnie teleskop przez jakiś czas pracowicie go gromadził, bo trochę się napracowałem zanim umyłem lustro dokładnie...

 

Obserwacji zbyt dużo nie zdążyłem jeszcze wykonać ze względu na średnią pogodę, mooocno średni seeing i cholerny księżyc w pełni Jednak optyka wydaje się być w porządku, star test wypada świetnie. Udało mi się zerknąć tylko na kilka obiektów (przy księżycu prawie w pełni troche słabo z obserwacjami DS, ale jednak ... ) m57 - bardzo elegancko, wyraźnie widoczna tak do ok. 130x (spl 10mm), m13 - rewelacja :rolleyes: wcześniej oglądałem ją moim newtonem 170/1200 (optyka pana Poruczko) i pojedyńcze gwiazdki były na granicy percepcji przy 70x (spl 17mm). W przypadku LightBridge 10" i księżycowej nocy nawet - obłęd! gwiazdki sypneły tak po oczach że trudno było się oderwać od okularu :rolleyes: Tak samo było w przypadku m11. Na alaktyki troche zbyt jasno było niestety, zaliczyłem tylko wstępnie m56, m81 m82, m51, oraz m108 której mniejszym sprzętem jakoś nie mogłem nigdy złapać.

 

Jowisz, Saturn - niestety jeszcze nie miałem szczęścia, raz przeszkadzały chmury, potem absolutnie tragiczny seeing, a jeszcze innym razem nie zdążyło się wychłodzić lustro (za późno wystawiłem teleskop) zanim naszły tłuste chmurzyska

 

Ogólnie z tych wstępnych obserwacji wyciągnełem następujące wnioski: Optyka ma duży potencjał i jest poprawnie wykonana. Teleskop użytkuje się bardzo wygodnie w terenie (może troche niewygodnie przenosić na jeden raz tubę i montaż - przydały by się jakiś wygodny uchwyt na jedno i drugie, coś na pewno wymyślę ) Wstępnie mogę też stwierdzić że te aluminiowe rurki nie dają w zasadzie żadnych kłopotliwych odblasków - nie widać ich w polu widzenia wyciągu, nawet przy księżycu w pełni nie zauważyłem różnicy w obrazie między teleskopem wystawionym na jego światło a zakrytym materiałem. Co do możliwości transportowych, a przedewszystkim to skłoniło mnie do akupu kratownicowego dobsona (Na "małego" Taurusa niestety nie ma już za bardzo szans :unsure: a LB 10" był dla mnie jedyną alternatywą ...), to myślę że po sprytnym rozłożeniu i spakowaniu całości dało by się sprzęt transportować na piechotę (taką mam przynajmniej nadzieję) z dużym plecakiem i sporą walizeczką. Przymiarki takiej jeszcze nie robiłem, ale spróbuję...wystarczyła by mi tylko możliwość samodzielnego dojścia na pociąg (np. jadący w góry :D )

 

 

Nie mogę się doczekać aż Łysy da sobie wreszcie siana i podaruje mi dosłownie godzinkę-dwie ciemnego nieba :rolleyes: ...

 

 

Fotek nie daję, bo pierzi podał bardzo ładne swojego sprzętu, ale jeśli ktoś będzie miał jakiekolwiek pytania czy coś - chętnie odpowiem, gdyż widzę że zainteresowanie tym modelem Meade`a jest coraz większe ;)

 

pozdrawiam! /Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ciernioo

gratuluje zakupu:)

 

faktycznie - z okularem z kompletu jest jakis problem - wyglada na to ze aby zlapac idealna ostrosc wyciag musialby byc dluzszy o jakies 3-4 mm w moim przypadku... moze ktos wie jak temu zaradzic??

nie mam problemu z okularem 1,25" - 32mm ostrosc lapie idealnie... ale redukcja powoduje wlasnie "wydluzenie" wyciagu o jakies 10 mm...

 

wydaje sie rownierz ze lustro szybko lapie wszelakiego rodzaju smieci - ale z drugiej strony mozna bezproblemowo na szybko przedmuchac je gruszka bez potrzeby demontazu

 

co do obserwacji to niestety albo chury albo pelnia ;) ale jakos mi sie udalo wczoraj m51 i m57 zlapac - widok bardzo przyjemny choc zapewne zdecydowanie lepiej bedzie je widac przy nowiu i nieco lepszy seeingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LightBridge 10'' to poważny konkurent dla Synty 10".

I teeraz dylemat który kupić. :blink: Za Madem przemawia wykończenie, łatwy transport i wyposazenie.

Synta jest za to sprawdzona, pewie liepiej trzyma kolimacje. Jak by nie patrzeć mimo że Synta to nie jest konstrukcja kratownicowa to obydwa telskopy są bardzo podobne do siebie....

I który teraz wybrac??

Ciekawi mnie jeszcze przechowywanie takiego LightBridge...a konkretnie zabezpieczenie lustra przed kużem. Z Syntą raczej nie ma tutaj problemu a coz tym Madem??

Pozd.

Bartek k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy newton w użytkowaniu się kurzy, tym bardziej kratownicowy i tego nie da się uniknąć. Ważne żeby robić to gruszką a nie mechanicznie. Dekiel to zapewne jakiś ma na czas magazynowania w domu, a jeśli nie, to radzę sobie dorobić. Po dłuższym czasie użytkowania lustro trzeba będzie umyć, jak każdą optykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie mogę odpowiedzieć, gdyż porównywałem z Taurusem o podobnych parametrach.

Wg. nie nie ma różnicy.

 

Dziś obserwowałem Jowisza i hmmm, mała konsternacja: w porównaniu z newtonem 170/1200 widziałem praktycznie to samo, ale ... obraz był jaśniejszy, a kontrast był troche słabszy :unsure: Czyżby wychodziła tutaj różnica w światłosile i związany z tym komfort obserwacji planetarnych? (f/5 i f/7 ) czy może zrzucić to na niedokładną kolimację ? (choć naprawde wykonałem ją dziś starannie tak mi się wydaje ) .

 

Obserwowałem w obu przypadkach z okularem SPL 10mm. Jak przychodziły chwile lepszej widoczności, było widać 3 pasy, WCP, ładną nieregularną strukurę dolnego pasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ook - wreszcie znalazlem nieco czasu i wyprowadzilem sprzet na balkon:)

warunki? widok glownie na poludnie (noo i troche w lewo i w prawo;) )

do tego niestety pare lamp ulicznych no i drgajace powietrze znad budynkow...

pierwszy ogien - jowisz - widoczne cztery momentami nawet piec pasow - uzywalem plossla 6,5mm ladny widoczek :) choc mocno swieci i przydal by sie filtr jakis;)

dalej skorpionowy al niyat ktory ku mojemu zdziwieniu okazal sie gwiazda podwojna (czego stelarium np nie podaje) a jej sasiadka to wg starry night tyc6798-542-1 o jasnosci 9,21 - szczerze mowiac w googlu nie znalalzem;) takze jak na balkonowe calkiem niezle

 

na koniec m53 i m13 ale juz podczas widocznego pana Ł. :) - w m13 przy uzyciu 26mm meade widac momentami pojedyncze gwiazdy - przydalby mi sie jeszcze jakis okular 10mm no i moze z 16mm ale to przy czasie:)

 

ogolnie musze stwierdzic ze jak na warunki przy ktorych prowadzilem obserwacje to jestem mile zaskoczony:)

 

pozdrawiam i uciekam w kimono bo za 6h pobudka do pracy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś obserwowałem Jowisza i hmmm, mała konsternacja: w porównaniu z newtonem 170/1200 widziałem praktycznie to samo, ale ... obraz był jaśniejszy, a kontrast był troche słabszy :unsure: Czyżby wychodziła tutaj różnica w światłosile i związany z tym komfort obserwacji planetarnych? (f/5 i f/7 ) czy może zrzucić to na niedokładną kolimację ? (choć naprawde wykonałem ją dziś starannie tak mi się wydaje ) .

 

Obserwowałem w obu przypadkach z okularem SPL 10mm. Jak przychodziły chwile lepszej widoczności, było widać 3 pasy, WCP, ładną nieregularną strukurę dolnego pasa.

 

Ciernio, a jak wysoko byl Jowisz podczas obserwacji przez 170/1200? A na jakiej wysokosci masz go teraz? :szczerbaty:

 

Chyba wszystko jasne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda niby niezła...ale seeing strasznie kulawy, wszystko plywa....i te cirusy sie wtryniają.

Trzeba będzie poczekac na leprzy seeing zeby oceniać tego Meade.

Jestem bardzo ciekawy dalszych spostrzeżen na temat tego telepa.

Pozd.

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciernio, a jak wysoko byl Jowisz podczas obserwacji przez 170/1200? A na jakiej wysokosci masz go teraz? :szczerbaty:

 

Chyba wszystko jasne.

 

Pozdrawiam.

 

No właśnie w tym kłopot że obserwowałem wczoraj na zmianę tymi dwoma sprzętami :| Obraz w 170/1200 był kurcze bardziej kontrastowy, może to również zasługa bardzo dobrego wyczernienia tuby - jest natrocinowana i pomalowana czarnym matem. Patrząc z przodu rury widać całkowitą czerń i w głębi lustro :D. Ponoc w ciągu najbliższych dni mają być ogólnie niezłe warunki to jeszcze temat będę drążł, zobaczymy. Starannie skolimuję 10" i nakryję jakims szmateksem te ażury :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierzi! Czy twój LB też chodzi troche opornie w wysokości ? Niby powinien mieć jakiś opór, ale jak dla mnie to troche zbyt sztywny jest w tym względzie - może sie wyrobi ? :huh: I do czego dokładnie służy to pokrętełko tuż nad półeczką na okulary ?? z takim kawałkiem plastiku ? (mnie się ten plastik ułamał po paru chwilach :szczerbaty: ) czy to ma być jakaś blokada w wysokości ?

 

Na zachodnich forach mówili że LB ma kłopoty z wyważeniem, i siada przy niskich kątach nachylenia i zbyt ciężkich okularach. Ja naprawde niewiem co trzeba nawalić w ten wyciąg żeby teleskop siadł!! chyba powiesić wiadro wody :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.