Skocz do zawartości

FirstScope 114 EQ - problemy początkującego


Jarez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem tu nowy, w astronomii siedze juz od roku. Wczoraj udalo mi się wreszcie uzbierac na teleskop Celestron Firstscope 114 EQ kupilem w Delta optical.

 

Dane techniczne

- ogniskowa 900 mm

- światłosiła 1/8

- średnica zwierciadła głównego 114 mm

- zasięg 12,8

- długość tubusa 88,9 cm

- aluminiowy trójnóg

- okular 1,25" 20 mm (45x)

- okular 1,25" 10 mm (90x)

- szukacz StarPointer

- montaż paralaktyczny

- mapa nieba: The Sky L1

- waga 8,63 kg

 

 

Teleskop przyszedl w duzym pudełku, wszystkie części popakowane w odzielne kartoniki i woreczki.

Wszystkie części są... chyba...ale to powroce do tego potem...

 

Martwi mnie czy dobrze go zlozylem.

Wraz z teleskopem przyszly dwie instrukcje... angielska i polska. Skladalem teleskop wedlog polskiej, jednak w ang(obrazkowej) jest jakos inaczej... dluższy mikroruch jest pod okularem... a w polskiej jest pod zwierciadlem.

 

ale ok... zlozylem tak: tu macie fotki:

 

www.eluniver88.webpark.pl/1.jpg

www.eluniver88.webpark.pl/2.jpg

www.eluniver88.webpark.pl/3.jpg

www.eluniver88.webpark.pl/4.jpg

 

 

Teraz pytanie nr 1 :

czy dobrze zlozylem?

nr 2

W uchwycie ktory trzyma tubus, jest tylko jedna taka zlączka.. a drugiej nie bylo w ogole... czy to cos moze narazic teleskop na jakiekolwiek spadnięcie? (na tej jednej trzyma sie dobrze).

 

nr 3:

 

Zeby ustawic teleskop to celuje na gwiazde polarną.., ale jak? ma ktos moze linka cos ala krok po kroku jak ustawia sie montaż paralaktyczny

 

nr 4:

 

W jednym z dluzszych mikroruchow po drugiej stronie jest takie okrągłe srebrne pokrętlo... ktore tez nimi kręci... ogolnie okular mam po drugiej stronie , czyli jak bym chcial pokręcic mikroruchem tym dluzszym to musze uzywac tego malego pokrętla , bo do tamtego (normalnego) nie sięgam...

 

 

nr 5;

 

na zwierciadle mam maly paproszek..., taki maly czarny... niby nic ale czy to nie będzie mnie wkurzac w trakcie obserwacji? jak go zdjąc? czym?

 

nr 6:

 

mocowanie tubusa powinno byc przymocowane do niego na srodku czy gdzies indziej?

 

nr 7 ost: :D

 

te czarne srubki, ktore jak nastawia sie teleskop to sie aretuje.(czy jakos tak). nie wiem jak mocno je scisne to i tak troszke teleskop mi chodzi. i czasami opada... cos mozna z tym zrobic?

 

ok na teraz tyle...

 

jak będzie czyste niebo to przeprowadze obserwacje..

 

Proszę was pomoc :)

 

z gory thx

 

Do zobaczenia !!

Edytowane przez Jarez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"BLad 420 przekroczony limit transferu" taki napis mam jak klikne aby fotke obejrzec .

Wrzuc moze zdjecia tytaj jako zalaczniki tylko zmniejsz rozdzielczosc do 800x600 . Wpierw wybierz plik a pozniej kliknij na dodaj ten zalacznik .

A najlepiej to poszukaj kogos w okolicy co wie i wszystko bedzie jasne :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 fotki nie dzialaja...

 

ad2 ciezko powiedziec, ale skoro trzyma sie dobrze, to powinno byc ok, mocowanie jest po to aby trzymalo sie dobrze.

 

ad3 bylo wiele razy na forum, to oddzielny temat.

np tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...indpost&p=77561

 

ad4 niezabardzo rozumiem, jakies fotki podeslij

 

ad5 proszek to pewnie jakis kurz, najlepiej go czyms zdmuchnac.

 

ad6 mocowanie powninno by przymocowane tak aby w pozycji poziomej tubus lapal rownowage, tj. musi bys wywazony, i wtedy raczej nie bedzie na srodku tubusa, lecz blizej lustra.

 

ad7 nierozumiem do konca, chodzi o hamulce?

Edytowane przez pbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok fotki o zmniejszonej rozdzielczosci są pod tymi adresami:

 

www.eluniver88.webpark.pl/img_0172.jpg

www.eluniver88.webpark.pl/img_0173.jpg

www.eluniver88.webpark.pl/img_0174.jpg

www.eluniver88.webpark.pl/img_0175.jpg

 

niestety dalej nie dziala..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie dzaialja .... mi dzaial wszystko .... wystarczy skopiowac i wkleic w nowym okni.

 

A co do teleskopu to nawet fajny :) Niestety nie mam pojecia czy jest skrecony poprwanie. :(

 

Jak chodzi o skaze na zwierciadle ... to lepiej by jej nie bylo .... odkryjesz przypadkiem nowa planete i co bedzie ???

 

Jesli masz za soba cwiczenia z lornetka i mapa niba to powinienes wiedziec gdzie jest gwiazda polarna.

Proponuje temat mapa nieba.(na forum o niezbedniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tylko zdjecie 2 jest cos pokazujace. Wyglada, ze dobrze zlozyles . Teraz czas na prawidlowe wywazenie tuby i montazu . Tube wywazamy w ten sposob aby z okularem byla w rownowadze jak jest poziomo na montazu . Przesuwamy tuba w obejmach do uzyskania rownowagi - ale nie moze byc zakrecony hamulec bi tuba nie mozna wtedy luzno krecic tylko krecac zebatka.

Tak samo jak wyciag jest z innej strony to przekrec w osi tube tak aby byl wygodnie dostepny .

Wywazanie montazu to przesuwanie ciezarkow na precie osi Dec aby telep tuba i ciezarki byl w rownowadze

. Aluminiowe nozki statywu beda drgaly dlatego najlepiej wymien go na geodezyjny . Bywaja na allegro albo zalatw u geodety .

Ustawienie montazu na gwiazde polarna wystarczajace do obserwacji wizualnych nie musi byc dokladne . Wystarczy jak na oko ustawisz aby os RA wskazywala ta gwiazde . popatrz z boku czy tak jest , mozesz przekrecic os RA aby patrzyla bardziej w gore czy dol .

Os RA to os prostopadla do osi Dec . Na Dec sa ciezarki . Na RA duza zebatka ,

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Skręcony jest dobrze (przynajmniej to co widać).

2. Prosimy o dokładne zdjęcie.

3. Nie masz otworu pod lunetkę więc ustaw na moncie dokładnie kąt wg. szerokości geograficznej z której obserwujesz (wtedy oś RA masz równoległą do osi ziemi), potem będziesz musiał robić tylko niewielkie korekty nogami statywu. No i pozostaje ci ustawianie na oko po telepie lub metodą dryftu ale do wizuala do zbytek łaski.

4. Pokrętło to koło do ciernej przekładni napędu telepa. Ja w skyluxe kręciłem za pomocą tego koła jak mi rąk brakowało.

5. Za jakiś czas będziesz miał pełno takich paprochów olej go narazie. Czy on czasem nie jest na środku zwierciadła?

6. Miejsce mocowania obejmy tubusa dobierasz tak aby tuba była wyważona w osi godzinnej. Pamietaj że w osi RA też musisz wyważyć telepa (za pomocą przeciwwagi).

7. Dociskasz z czuciem aby teleskop nie opadał samoczynnie lub po delikatnym trąceniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Dzisiaj wszystko juz poskręcalem. dzięki z pomoc i odpowiedzi :)

 

Wszystko dziala , celowalem dzisiaj za okno i skalibrowalem "lunetke".

 

a co do zlączki(a raczej jej braku) na mocowaniu teleskopu to wygląda ona tak:

 

http://www.eluniver88.webpark.pl/z1.jpg

 

http://www.eluniver88.webpark.pl/z2.jpg

 

http://www.eluniver88.webpark.pl/z3.jpg

 

:)

 

Przeczesalem caly karton, pare razy i nic :|

 

gdzie moge takie cos dostac? czy moge uzywac spokojnie teleskopu tylko na tej jendnej zlączce?

Edytowane przez Jarez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

ja tez posiadam takowy sprzet i chcialbym dodac od siebie dla wszytskich poczatkujacych ze trzeba uwazac mocno na srube regulujaca kat nachylenia teleskopu w EQ2 ta z tylu, poniewaz jesli bedziemy nia krecic zbyt czesto pod obciazeniem no to niestety gwint w otworze zetrze sie i sruba nie trzma.. za kazdym razem trzeba wiec ostroznie pomagajac teleskopowi uzywajac sruby z boku w celu chilowego przytrzymania teleskopu i wtedy mozna dokrecic spokojnie srube, niestety wiem to bo sam przez niedouczenie i poprostu glupote wyczyscilem sobie gwint. Pocieszajace jest to ze da sie to latwo naprawic wstawiajac tulejke uprzednio powiekszajac oczywiscie otwor i wtedy mamy o wiele wytrzymalszy gwint no i orginalna sruba pasuje co chyba jest lepsze niz gwintowanie zmiania sruby i pozostawanie z gwintem ktory moze znow sie latwo przez nieuwage zetrzec.. Pozdrawiam:)

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.