Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Od jakiegoś czasu interesuję się obłokami srebrzystymi. Kiedyś nawet je widziałem podczas podróży busem z Lublina do Krakowa - wstawiłem zdjęcie na http://stronasebastiana.cba.pl/zdjecia/obloki_srebrzyste.jpg. Był wtedy 10. lipca 2015 r., godzina 2:57, więc słońce znajdowało się gdzieś na wysokości pomiędzy -12 a -10 stopni (obliczyłem za pomocą aplikacji SkyReigen na Androida).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 maja pojawiły się pierwsze w tym roku obłoki srebrzyste: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nad-wyspami-brytyjskimi-widziano-pierwsze-w-tym-roku-obloki-srebrzyste - wprawdzie w Wielkiej Brytanii, ale może w Polsce też już są?

Zna ktoś jakąś sieć umożliwiającą powiadamianie o NLC (i ewentualnie innych ciekawych zjawiskach astronomicznych/meteorologicznych), najlepiej dostępną przez aplikację na Androida?

P.S. Przepraszam, jeśli poprzedni odnośnik nie działa - niestety cba.pl często blokuje hotlinkowanie obrazków... Jakby ktoś chciał zobaczyć moje zdjęcie NLC, proszę wchodzić przez http://stronasebastiana.cba.pl/zdjecia.php

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś jakąś sieć umożliwiającą powiadamianie o NLC (i ewentualnie innych ciekawych zjawiskach astronomicznych/meteorologicznych), najlepiej dostępną przez aplikację na Androida?

Rok temu wypadłem na pomysł zrobienia czegoś takiego. Niestety nie mam czasu się tym zająć. Nie słyszałem jeszcze o takiej aplikacji.

 

Ja bym powiedział, że to nieźle wygląda, co?

current_daisy.png

Nie mam doświadczenia z tą mapą (pochodzi ze spaceweatcher), ale wygląda ciekawie. Ktoś umie ocenić?

 

No i pamiętajcie - WIDZISZ NLC? PISZ OD RAZU TUTAJ LUB W STATUSIE!

 

PS. Kurcze, to jest mapka sprzed 3 dni...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem ten temat pod względem tego kiedy każdego roku pojawiały się pierwsze doniesienia o obłokach srebrzystych nad polską i wygląda to tak:

 

2006.06.26

2007.06.16

2008.06.7

2009.06.8

2010.06.8

2011.06.15

2012.06.2

2013.06.10

2014.06.9

2015.06.1

 

Wynika z tego tylko tyle że trzeba być w gotowości ;). Warto zauważyć że potem najczęściej pojawiały się w lipcu. Był też rok gdzie były tylko w czerwcu a potem cisza...

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi laty mieliśmy nadmiar chmur wszelakich. Więc można tak powiedzieć o każdym celu obserwacyjnym, np. słońcu, DS-ach .... ;)

Na razie nikt z wyższych szerokości (Szkocja, Szwecja, Norwegia) też nic nie sygnalizuje.

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nikt z wyższych szerokości (Szkocja, Szwecja, Norwegia) też nic nie sygnalizuje.

 

Nieprawda, pierwsze obłoki już były 2 czerwca, zdjęcie wykonane w północnej Anglii w mieście Berwick-upon-tweed, swoją drogą to podobna szerokość geograficzna co polskiego wybrzeża... tak więc wcale nie jest to wiele "bardziej" na północ

https://www.flickr.com/photos/95242678@N07/27419284856/in/pool-noctilucent_clouds/

 

Edytowane przez Pjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pjotrek przecież jest podana godzina :). Nad zdjęciami... .

 

No spoko, akurat nie ciebie miałem na myśli tylko tak ogólnie, bo dużo postów jest bez żadnej dodatkowej informacji poza datą.

A warto podać godzinę, kierunek obserwacji, czy nawet ogniskową obiektywu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.