Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Nie podoba mi się pasmo cirrusów, które przesuwają się na E. Mieszkam na Podkarpaciu i za kilka godzin mogę mieć utrudnioną obserwację, ale mimo wszystko wstanę nad ranem. Póki co jeszcze nic tej nocy nie udało mi się zaobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wieczór zapowiadał, że rankiem może się wiele dziać. Na północno - zachodnim niebie pojawiły się delikatne obłoki srebrzyste. Nie były wyraźne, ale dostrzegalne i dało się je wyłowić bez problemu gołym okiem, nie był to jednak widok spektakularny. Dopiero zdjęcia pokazały nieco więcej struktur, choć też bardzo delikatnych.

 

DSC01297-1 small.jpgDSC01306 panorama-1 small.jpgDSC01310-1 small.jpg

 

Po ustrzeleniu kilku fotek, wybrałem się lekko przed północą na łowy. Tym razem obserwowałem kilka mgławic planetarnych, trochę mniej znanych i rzadziej odwiedzanych gromad kulistych i straciłem sporo czasu szukając obiektów na pograniczu możliwości sprzętu. Niektórych pomimo chęci nie dostrzegłem ;) Około godziny drugiej zwinąłem graty i udałem się do domu, umyłem, podjadłem coś, bo przy obserwacjach człowiek robi się głodny i już szykowałem się do snu. Na szczęście wyjrzałem jeszcze prewencyjnie za okno... i spać poszedłem dopiero grubo po trzeciej.

 

Nad północno - wschodnim horyzontem pojawiły się obłoki srebrzyste. Ale nie byle jakie! Takiego pokazu dawno nie widziałem! Coś wspaniałego! A z każdą minutą było lepiej, gdyż obłoki wychodziły coraz wyżej i wyżej. Jakby tego było mało po godzinie trzeciej do spektaklu dołączyła nasza gwiazda poranna, czyli Wenus. Oczywiście nie omieszkałem wszystkiego uwiecznić na fotkach, także ten co nie widział na własne oczy, może teraz zobaczyć co go ominęło wink.png

 

 

DSC01325-1 small.jpg

DSC01345 panorama-1 small.jpg

DSC01348 panorama-1 small.jpg

DSC01351 panorama-1 small.jpg

DSC01358 panorama-1 small.jpg

DSC01360 panorama-1 small.jpg

DSC01361 panorama-1 small.jpg

DSC01383 panorama-1 small.jpg

DSC01387 panorama-1 small.jpg

DSC01389 panorama-1 small.jpg

DSC01392 panorama-1 small.jpg

DSC01402 panorama-1 small.jpg

DSC01407-1 small.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.