Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani,

 

mam wielką prośbę! Swego czasu wrzucałem tu kilka moich zdjęć NLC, jednak od paru lat mieszkam po południowej stronie Wrocławia, a brak czasu nie sprzyja obserwacjom i wyjazdom w miejsce, gdzie łuna miejska nie będzie przeszkadzać. Wrzucałem też tu mój artykuł a propos: http://antyweb.pl/nasa-bada-my-podziwiamy-czyli-jak-sfotografowac-kosmiczny-fenomen/

 

Obecnie prowadzą youtube'owy cykl Łowcy Przygód (www.lowcyprzygod.tv). To seria przede wszystkim o zabytkach i turystyce alternatywnej, ale również o wszelkiej maści ciekawostkach, które mieszczą się w określeniu przygody. Robię to pro publico bono. Owszem, zarabiam na YT, ale to około 20 zł... rocznie. :D :D :D

 

Przygotowuję się właśnie do nagrania kolejnego odcinka poświęconego obłokom srebrzystym, bo chcę zachęcić widzów do obserwacji. Brakuje mi jednak materiałów wizualnych. Mam trochę własnych zdjęć, jeden angielski obserwator użyczył mi też swego filmu z ładnym time lapsem. To wszystko jednak za mało. I stąd pytanie/prośba.

 

Czy moglibyście i przede wszystkim chcielibyście użyczyć mi swoich autorskich materiałów? Oczywiście każdy z nich byłby odpowiednio podpisany, a jeśli macie swoje strony/profile/fanpejdże, z chęcią umieściłbym adresy w napisach. Gdyby ktoś zechciał wesprzeć materiał, bardzo proszę o kontakt na marcin.drews@lowcyprzygod.tv.

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc!

 

Marcin

http://www.facebook.com/LowcyPrzygod

http://www.youtube.com/user/LowcyPrzygodTV

 

 

Edytowane przez Bzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obłoki srebrzyste z wczorajszej nocy. Te widoczne przed północą miały strukturę typu V, stosunkowo rzadko występującą. Są one prawdopodobnie produktem dwóch lub więcej nakładających się warstw NLC tworząc wzór podobny do sieci rybackiej. Obłoki widoczne po północy wyewoluowały w klasyczne i piękne struktury typu III waves.

post-17478-0-36256500-1437249972_thumb.jpg

post-17478-0-29897600-1437250013_thumb.jpg

post-17478-0-92848600-1437250037_thumb.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, skąd Ty wytrzasnąłeś te obłoczki - wczoraj wychodziłem sprawdzić czy "coś" widać (wiem, że Andrzej też) ok 0:30 i nad północnym horyzontem na bank nic nie było widaća szkoda bo akurat ta strona byłą wolna od chmur ..Zazdroszczę zdjęć - jeszcze w tym roku nie trafiłem na NLC Gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj podczas z zachodu słońca mieliśmy okazję z @michak ujrzeć dość nietypowe chmury. Zjawisko miało miejsce od ok 20:10 i trwało przez jakieś 20 minut, nagle chmury zniknęły. W międzyczasie przeleciał "przez nie" samolot i nie miało to wpływu na ich kształt, więc zakładam, że były dość wysoko. Czy mogły to być obłoki srebrzyste?
Fotki ze zjawiska poniżej, może michak wrzuci więcej :)

 

post-25673-0-40647900-1463000650_thumb.jpgpost-25673-0-30682800-1463000957_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie są to NLC, a raczej delikatny Cirrostratus undulatus. Przede wszystkim Słońce dopiero zachodzi, a do zaobserwowania nocnych obłoków świecących musi się znajdować przynajmniej sześć stopni pod horyzontem. Dopiero przy takim położeniu występujące wysoko NLC są podświetlane i można je dostrzec. Do rozpoczęcia sezonu obserwacyjnego mamy zapewne jeszcze kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.