Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

teleskop dla początkującego

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

Rafalizator

Rafalizator

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 67 postów
Witam :). Przymierzam się do zakupu teleskopu, ale jestem totalnym laikiem i nie bardzo mam o tym wszystkim pojęcie. Myślałem o reflektorze Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2. Czy zwierciadło o średnicy 114 mm wystarczy aby np. obserwować Jowisza lub Saturna i zobaczyć ich księżyce ? Na co wpływ ma długość ogniskowej w takim teleskopie, bo widziałem podobne modele o różnych ogniskowych.

Jeśli to nie jest najlepszy wybór prosiłbym o radę, jaki teleskop wybrać i na mniej więcej na co on mi pozwoli:). Z góry dzięki.
0
Meade 114/910, Bushnell 10x50 i parę dziwadeł:P

Pozdrawiam
Rafał Szabla

Rammstein5

Rammstein5

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1308 postów
Przeczytaj może to http://astro-forum.o...showtopic=12903 , bardzo podobny wątek.
0
Taurus 380, Eos 300D, kilka Naglerków

Rafalizator

Rafalizator

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 67 postów
Dzięki wielkie :). Poczytałem sobie trochę. A co z tą ogniskową ?
0

Pozdrawiam
Rafał Szabla

Gość_saywiehu_*

Gość_saywiehu_*
  • Gość
Ogniskowej tłumaczenie łopatologiczne :szczerbaty:

Są dwa rodzaje tych teleskopów: z krótszą i dłuższą "rurą". Te "krótciejsze" maja wbudowane w układy optyczne powiększające soczewki Barlowa. "Krótciejsze" są hmmm... "poręczniejsze", ale te soczewki psują uzyskiwane obrazy. I to mocno psują! Za to w miszkaniu nie zabierają tyle miejsca, no i prawie "do kieszeni" można je wsadzić podczas wyjazdu w teren.

Z moich doświadczeń z małymi i "średniejszymi" sprzętami wynika tyle, że sprzęt klasy 114/900 można wykorzystać jako chwilowy sprzęcior do nauki nieba. Tyle, że to co zobaczysz, absolutnie cię nie zadowoli. A jak kiedyś zerkniesz przez np. Syntę 8", to będziesz zbierał na większy telep. Wierz mi, ale te ok. 1 100 zł to minimalny wydatek na sensowny teleskop - też dla początkujacego.

:Beer:
0

Muchozol

Muchozol

Niebo Kopernika

• Społeczność Astropolis
  • 813 postów
hmm moze to co powiem będzie trochę kontrowersyjne, ale powiem :P

mam od 2 lat celestrona 114/900 i widoki mnie... zadowalają :) i to bardzo :) I nie mówię tak, bo nie wiem jak wygląda obraz w "więksiejszym" telepie. Wiem jak wygląda, na zlocie namacałem się tyle sprzętu i różnych apertur ze ho ho. I oczywiście widok jest wiele wiele lepszy, jednak to nie znaczy że obraz ze 114/900 niezadowoli :) ja od dwóch lat każdej nocy natknę się na coś, czego jescze (u siebie) nie widziałem :)
...A i przyjemność z wyjazdu na zlot większa gdy w domu tylko 4,5'' :szczerbaty:

No ale jesli możesz to oczywiście zbieraj na syntę :)

Pozdrawiam, much :)
0

Pozdrawiam
Maciej Mucha

A tutaj piszę o chmurach - www.pochmurno.pl

W0l3k

W0l3k

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 395 postów

Z moich doświadczeń z małymi i "średniejszymi" sprzętami wynika tyle, że sprzęt klasy 114/900 można wykorzystać jako chwilowy sprzęcior do nauki nieba. Tyle, że to co zobaczysz, absolutnie cię nie zadowoli. A jak kiedyś zerkniesz przez np. Syntę 8", to będziesz zbierał na większy telep. Wierz mi, ale te ok. 1 100 zł to minimalny wydatek na sensowny teleskop - też dla początkujacego.

Zgadzam się w stu procentach... Wcześniej "jechałem" na 76mm lustrze... Porażka... Teraz siedzę na 254mm i obrazy są o niebo lepsze... W sumie, taki teleskop można kupić za 189 zł na allegro, i można się na nim troche nauczyć, i opanować Dobsony... Jednak jeśli chcesz siedzieć w astro dłużej, warto zbierać na coś większego, Synta jak na tak niską cene, jest naprawdę świetnej jakości...

Pozdrawiam.

Użytkownik W0l3k edytował ten post 09 lipiec 2006 - 12:37

0
Pozdrawiam, Michał.

michalwolowik@gmail.com

Rammstein5

Rammstein5

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1308 postów

Zgadzam się w stu procentach... Wcześniej "jechałem" na 76mm lustrze... Porażka... Teraz siedzę na 254mm i obrazy są o niebo lepsze... W sumie, taki teleskop można kupić za 189 zł na allegro, i można się na nim troche nauczyć, i opanować Dobsony... Jednak jeśli chcesz siedzieć w astro dłużej, warto zbierać na coś większego, Synta jak na tak niską cene, jest naprawdę świetnej jakości...

Pozdrawiam.

Jakie Dobsony??
0
Taurus 380, Eos 300D, kilka Naglerków

W0l3k

W0l3k

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 395 postów

Jakie Dobsony??

Miałem na myśli teleskopu zawieszone na montażach Dobsona...
0
Pozdrawiam, Michał.

michalwolowik@gmail.com

Rafalizator

Rafalizator

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 67 postów
Dzięki wielkie :). Wskazówki napewno przydatne. Gdyby nie to forum to w ogóle nie miał bym pogięcia czym się kierować, kupując teleskop.
0

Pozdrawiam
Rafał Szabla

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników