Skocz do zawartości

Proszę was o pomoc


astroDawid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Jak chyba wszyscy na tej stronie tak i ja interesuje sie astronomią. Zdecydowalem się wkońcu na zakup teleskopu tylko że mam kilka dylematów co do modelu. Na teleskop mogę wydać około 1000zł. Na tym forum po przeczytaniu "kilku" :) postów i tematów wybrałem kilka teleskopów które zazwyczaj polecacie i uważacie za dobre, lub które według mnie są godne uwagi. Są to:

 

 

"Soligor" MT-910

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=236

 

"Orion" ShortTube 80mm EQ

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=179

 

"Synta/Sky-Watcher" MAK102 EQ2

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=347

 

"Orion" AstroView 90mm EQ

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=178

 

"Synta/Sky-Watcher" SK15012 EQ3-2

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=407

 

Celestron FirstScope 114 EQ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...cdd17a066f246c6

 

Celestron PowerSeeker 127EQ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...cdd17a066f246c6

 

Sky-Watcher (Synta) SKP13065EQ2

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...cdd17a066f246c6

 

 

Troszke ich jest. Jeśli polecacie jakiś inny to proszę napisać. Ceny niektórych przekraczają 1000zł ale jeśli są naprawde dobre to dam jakoś radę zeby go kupić.

 

Jeśli chodzi o miejsce do obserwacji to mieszkam na wsi. Warunki są więc doskonałe. Wokół domu pola i płaski teren. Obserwować chciałbym chyba raczej obiekty odległe(mgławice,galaktyki itp.) ale planety i księzyc także bym chciał z bliska zobaczyc:).

 

Mam nadzieje ze przekazalem wszystkie potrzebne informacje i czekam na wasze rady oraz propozycje.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysl moze nad Synta 8" na Dobsonie. ma duze lustro glowne 200 mm . co do mikro-ruchow to zawsze mozesz zbudowac platforme. Wyciag 2" - no i co najwazniejsze cena okolo 1100 zł.

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/home.php?cat=295

 

http://81.190.213.20/index.htm a to adres faceta , ktory pomaga w budowie czegos takiego:)jak platforma , i inne bajery do tego teleskopu.

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, aż się wierzyć niechce, że wśród tych "kilku" postów o teleskopach za ok. 1000 zł nie zauważyłeś synty 200/1200 :D

jeżeli interesują Cię galaktyki, mgławice i jeszcze mieszkasz na wsi, czyli masz ciemne niebo, to decydującym parametrem powinna być jak największa średnica teleskopu

 

a własnie takim idealnym teleskopem za te pieniadze i przy takich warunkach i Twoich preferencjach, powinieneś wziąść pod uwagę przede wszystkim syntę 200/1200 na montażu dobsona

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. Widze ze na ten telekop nie ma mocnych. Ale ten montaz mnie troche dziwi i nic o nim nie wiem. Jak sie nim steruje? Nie ma tak jak w zwyklych teleskopach tych wszystkich pokręteł :) Poza tym jakie on ma wymiary? bo wyglada na dosyć niski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. Widze ze na ten telekop nie ma mocnych. Ale ten montaz mnie troche dziwi i nic o nim nie wiem. Jak sie nim steruje? Nie ma tak jak w zwyklych teleskopach tych wszystkich pokręteł :) Poza tym jakie on ma wymiary? bo wyglada na dosyć niski...

Bo jest niski :D Aby przez niego obserwować, potrzeba krzesła, najlepiej z regulowaną wysokością :) A steruje się nim, jak azytmutem- góra, dół, prawo, lewo... Nic prostrzego :D

 

Synta to dobry wybór. Pozdrawiam : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widze na zdjęciu :) bo to chyba cos takiego. troche to dziwne ze się siedzi, ale ok. A np. mikroruchy? Przecież się przydają bo tak to co chwile obiekt będzie nam uciekał.

 

Chcialbym się równiez dowiedzieć czy muszę coś do niego dokupić? Jakiś okular? czy np. filtr a jesli tak to jaki model jest do takie teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Mikroruchy zastępuje płynne sterowanie... paluchami :D

Po "oswojeniu " się z montem, podążanie za obiektem jest dziecinnie proste.

 

Dokupić warto: dobrej klasy okulary, filtr słoneczny i księżycowy, Barlowa. Jakie okulary, jaki Barlow- oj, poczytaj forum, a najlepiej jedź na jakiś zlot i zobacz sam, co warto mieć i dlaczego.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widze na zdjęciu :) bo to chyba cos takiego. troche to dziwne ze się siedzi, ale ok. A np. mikroruchy? Przecież się przydają bo tak to co chwile obiekt będzie nam uciekał.

 

 

Ja mam 10" :P Ma DUŻO większe gabaryty niż 8" : ))

Chcialbym się równiez dowiedzieć czy muszę coś do niego dokupić? Jakiś okular? czy np. filtr a jesli tak to jaki model jest do takie teleskopu?

To już trzeba dostosować do swoich indywidualnych potrzeb... :) Ja się przymieżam do kupna LV 5mm, a później jakiś Barlow 2x, ale skąd kase wytrzasnąć? Oto jest pytanie :)

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy te okulary które są w tym http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=295&page=1 zestawie są zle?

Nie, nie są złe... Ten SPL (Super Ploss) 25mm jest naprawdę dobrej jakości... Inna sprawa jest z SPL 10mm przy 120x moją Syntą f4/7 Jowisz nie jest zbyt powalający... :/ Osobiście uważam, że 25mm wystarczy jako szukacz na początek, a później warto inwestować w okulary o małym polu, ale za to dobrej jakości i ostrości obrazy - LV, LVW i Ortho... Oczywiście można kupić WO SWAN 28mm, sprowadzić z USA, koszt to 400$ :) Jak ktoś ma kase, to niech kupuje :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasa to wlasnie najwiekszy problem :/ jesli juz taki kupię to dokupie filtr ksiezycowy (ewentualnie jeszcze sloneczny) i jakiegos barlowa. Powinno wystarczyć na dobry początek :)

Księżycowy nie drogi, ale słonecznego nie polecam... Wg. DO moja Synta 10" zbiera za dużo światła, i przy obserwacjach Słońca nawet z folią, może dojść do uszkodzeń wzroku, jak i optyki...Synta 8" ma chyba podobnie... Nie wiem, zapytaj użytkowników 8" :P

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Nie są złe! Ale... na rynku są duuużo lepsze okulary. To, co masz w praktycznie KAŻDYM zestawie, to po prostu "szkiełka do patrzenia". A jeśli nie wiesz - telep to początek wydatków, które po pewnym czasie wielokrotnie moga przewyższyć jego wartość.

Daj sobie trochę luzu i poczytaj forum - nie można otrzymać na wszystko konkretnej odpowiedzi.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżycowy nie drogi, ale słonecznego nie polecam... Wg. DO moja Synta 10" zbiera za dużo światła, i przy obserwacjach Słońca nawet z folią, może dojść do uszkodzeń wzroku, jak i optyki...Synta 8" ma chyba podobnie... Nie wiem, zapytaj użytkowników 8" :P

 

Pozdrawiam.

 

Jeden z kolegów na forum podpowiedział patent, aby zasłonić część lustra i dać tylko powiedzmy trzy cale folii a resztę tuby zasłonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta to dobry wybór. Pozdrawiam : )

Zgadzam się z przedmówcą :D Synta ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Kiedyś wolałem Celestrony, ale Celestron o takich parametrach jak Synta jest droższy nawet o 15%. Przy naszych warunkach finansowych Synty są bardzo dobrym wyborem. Poza tym cieszą się dużą popularnością, więc ewentualne nabycie/sprzedaż na rynku wtórnym nie sprawia większych trudności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko odnosnie okularu. Moglibyście podać jakąś stronke z okularem (niedrogim) który pasuje do tego teleskopu? Przeglądalem np. strone delty ale nie wiem czy ten tani(99zł-barlow) jest dobry,czy wogole sie nie nadaje i czy wogole pasuje do tego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko odnosnie okularu. Moglibyście podać jakąś stronke z okularem (niedrogim) który pasuje do tego teleskopu? Przeglądalem np. strone delty ale nie wiem czy ten tani(99zł-barlow) jest dobry,czy wogole sie nie nadaje i czy wogole pasuje do tego teleskopu.

Barlow, to nie okular :P Nie kupuj od razu okularu, poczekaj aż zbierzesz odpowiednią ilość kasy, to sobie kupisz coś pożądniejszego... Nie kupuj złomu, bo później go nie będziesz używać... Poczytaj to http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12342

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko odnosnie okularu. Moglibyście podać jakąś stronke z okularem (niedrogim) który pasuje do tego teleskopu? Przeglądalem np. strone delty ale nie wiem czy ten tani(99zł-barlow) jest dobry,czy wogole sie nie nadaje i czy wogole pasuje do tego teleskopu.

W soczewkę Barlowa zainwestuj dopiero, kiedy będziesz miał porządny okular SuperPlosl, a jeszcze lepiej Lantana - choć droższy, jest bez porównania lepszy. Generalnie nie masz co dawać soczewki do kiepskiej jakości okularu, bo powalającego obrazu nie uzyskasz. Niemniej porządny Barlow to wręcz niezbędne wyposażenie każdego astroamatora :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można kupić WO SWAN 28mm, sprowadzić z USA, koszt to 400$ :) Jak ktoś ma kase, to niech kupuje :)

 

A coż to za okular?? Nie słyszałem o tym modelu ale jest np WO Swan 25mm 2" w cenie 419PLN a nie $. Godny polecenia do tej Synty BTW.

 

Księżycowy nie drogi, ale słonecznego nie polecam... Wg. DO moja Synta 10" zbiera za dużo światła, i przy obserwacjach Słońca nawet z folią, może dojść do uszkodzeń wzroku, jak i optyki...Synta 8" ma chyba podobnie... Nie wiem, zapytaj użytkowników 8" :P

 

Pozdrawiam.

 

Co za bzdura, jakim cudem obserwacje z folią mogą doprowadzić do uszkodzenia czegokolwiek? Właśnie po to ona jest żeby do tego nie doszło. Należy dobrać jedynie odpowiednią jej grubość a co za tym idzie przepuszczalność. Chyba że ci ja wiatr zdmuchnie ale to kwestia mocowania.

Proszę nie zniechęcać nowych userów do ogladania naszego Słoneczka, z głową oczywiście!!

 

 

 

Jeden z kolegów na forum podpowiedział patent, aby zasłonić część lustra i dać tylko powiedzmy trzy cale folii a resztę tuby zasłonić.

 

W ten sposób ograniczamy zdolność rozdzielczą teleskopu i kontrast a raczej nie o to nam chodzi. Lepiej kupić grubszą folię i wykorzystywać całą powierzchnię zbiorczą, bo sie okaże że z lustra 200mm dostaniemy obraz jak z newtona 76mm.

 

W soczewkę Barlowa zainwestuj dopiero, kiedy będziesz miał porządny okular SuperPlosl, a jeszcze lepiej Lantana - choć droższy, jest bez porównania lepszy. Generalnie nie masz co dawać soczewki do kiepskiej jakości okularu, bo powalającego obrazu nie uzyskasz. Niemniej porządny Barlow to wręcz niezbędne wyposażenie każdego astroamatora :rolleyes:

 

Kurcze chyba nie posiadam niezbędnego wyposażenia :D Zamiast barlowa proponowałbym jednak dobrej jakości okulary o odpowiednich ogiskowych, wtedy nie trzeba sie ratować kompromisami.

 

Moim zdaniem wystarczy do planet Ortho 6mm albo LV, do wide'ów jakiś SWAN 2". No i jeszcze jest w środku luka na jakiegoś dłuższego LV.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz folie badera i dobrze zmontowany filtr (przymocowany do tubusa) to niemasz się czego obawiać. Ja obserwuje słońce lustrem 38cm i jak narazie nic mi się niestało. Najważniejsze to aby dobrze zamocować filtr, poto by nikt go nam nie zdjął albo przez przypadek niespadł (podmuch wiatru itp.). Mojim zdaniem niema sensu ograniczać aparatury, z teleskopu należy wyciągąć wszystko co się da!! :Beer:

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.