Skocz do zawartości

Zakrycie gwiazdy przez 2004 XP14


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio nagrałem film z przelotu planetoidy 2004 XP 14 i zupełnie niespodziewanie zarejestrowałem wizualnie zakrycie gwiazdy GSC-4222-1642 przez tą planetoidę - super to wyglądało. Gwiazda i planetoida miały ok 12,4 mag, obie świetnie widoczne, ale najlepszy moment był w chwili gdy planetoida przelatywała przed gwiazdą gdyż przez chwilę jasnośc nagle wzrosła, przez moment nieznacznie zmalała, potem znów wzrosła a następnie oba obiekty zaczeły się separowac.Całośc trwała ze 3 sekundy.

 

Piotrze niedawno na liście wewnętrznej efemerydziarzy była o tego typu zjawiskach dyskusja.

Proszę podeślij mi jakoś to nagranie na adres planetarium. W ESOPowy piątek jeszcze przed rozpoczęciem, efemerydziarze mają szkolenie z Marsdenem i chciał bym pokazac to nagranie!!!

 

To bardzo ważne. Wiesz co osiągnąłeś!!! Jestes chyba jedyny. Twoja obserwacja może być kluczowa.

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc Paweł,

 

oczywiście, że prześle Ci to nagranie.Podaj mi tylko dokładny adres albo przepchne to na adres widniejący na Twojej stronie.Jeśli chodzi o metodologię wykonania filmu to była ona bardzo nietypowa.Ponieważ nie mam video to obraz z kamery wyświetlałem na 7" portable LCD (wersja dla taksiarzy) przed którym ustawiłem 300D na statywie.Wcześniej jeszcze, w miarę najdokładniej zsynchronizowałem zegar w Noteboku i w aparacie fotograficznym z sygnałami czasu z Polskiego Radia pr.1 (potem włączyłem TROJKE).Aparat stał na ciężkim statywie więc filmik specjalnie się nie "trzęsie".Potem już tylko patrzyłem na zegarek i trzaskałem fotki monitora co 20 sek. o czasach: minuta i 5 sek.; minuta i 25 sek.; minuta i 45 sek. To dziwne przesuniecie miało na celu uzyskanie pewności przejści zegara wewnętrznego aparatu do kolejnej minuty.Aparat nie rejestruje sekund na zdjęciach więc próba wstrzelenia się w pełną minutę mogłaby się zakończyc zrobieniem zdjęcia jeszcze w ostatniej sekundzie poprzedniej minuty i błednym zapisaniem czasu na klatce.

I tak 198 klatek, każda robiona co 20 sekund dało w sumie 66 minut rejestracji zjawiska w postaci filmu poklatkowego.Kurcze, strasznie żałuje ze nie miałem insertera i video bo bym to wszystko dokładnie zarejestrował na taśmie a tak to chociaż wizualnie zrobiłem (chodzi o kontakt planetoidy z gwiazdą). Jeśli chcesz to podeśle Ci czasy wykonania poszczególnych klatek.Chciałem to na piechotę wpisac ale to pół dnia roboty.Natomiast jeśli miałoby to dla naszych obserwacji i twoich działań popularycaji astronomi jakieś duże znaczenie to za jakiś czas dostaniesz film z wpisanymi czasami.

 

Rejestrację przeprowadziłem kamerą Mintron MTV 12V1C,wzmocnienie na maxa (0,0003 lx),podłączoną do Refraktora 80mm f=7,5 ; montaż paral. z prowadzeniem. Kamera odświerza przy pełnym wzmocnieniu co 1/2 sekundy.

 

Pierwsza klatka na filmie jest o godzinie 20:29:45 UT dnia 3-07-2006.

 

Kamera zorientowana RA/DEC,

 

Najjaśniejsza gwiazda w lewym górnym kwadrancie to TYC 4222-2092-1 7,32 mag;

Najjaśniejsza w prawym dolnym kwadrancie to TYC 4209-1962-1 8,22 mag;

Najsłabsze zarejestrowane gwiazdy mają ok 13.7 mag wg katalogów Skymap Pro.

Warunki były bardzo dobre,niebo czyste,seeing bardzo dobry (ale to bez znaczenia bo dośc duze pole)

Backlight od świateł miejskich nie za duży ale do ideału jednak brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze jak możesz to w najlepszej jakości z jakims opisem na płytce jesli moge prosić:

 

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. A. Sternfelda

Paweł Maksym

ul. Pomorska 16

91-416 Łódź

 

Będę Ci niezmiernie wdzięczny.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.