Skocz do zawartości

Astrofoto na dobsonie???


kazoman

Rekomendowane odpowiedzi

aparat może być nawet i z ołowiu, byle tylko miał krótkie czasy expozycji, żeby gwiazdy były punktowe, czas ekspozycji wyznacza sie w/g takiego wzorka:

T = 450 / Fcosδ

T- czas ekspozycji

F - ogniskowa teleskopu

δ - deklinacja gwiazdy

 

reszte znajdziesz tu: http://postepy.camk.edu.pl/po1.html

 

teleskopem dobsonie możesz fotografować słońce, księżyc, to też jest astrofoto,

planet raczej niema sensu, bo sie zamęczysz, chcąc je utrzymac w kadrze

do deesów potrzebne jest już prowadzenie, czyli do dobsona porządna platforma paralaktyczna

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znow się udzielam :banan::banan:

 

 

ja uważam (z teori :unsure::o ) że na dobsie można popróbować planetki, najbardziej Jowisza i Saturna, także Mars) oprócz Słoneczka i Księzyca...

 

 

Btw: mam pytanie, czy Canonem A530 da rade focić? jak go nei znacie podam parametry :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dobsie mozna robic fotki, ale w zasadzie tylko planet. DS'y będzie ciężko bez automatycznego prowadzenia - przy długich ekspozycjach musisz bardzo precyzyjnie prowadzić Dobsona. Nie znaczy to jednak, że astrofoto jest niemożliwe.

Edytowane przez Lupus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie powiedzieć szczerze że na Dobsonie nie zrobi się pożądnych fotek DS, nawet taki montaż wyposażony w platforme robi zdjęcia przeciętnej jakości. Taki montaż z platformą lepiej wypada już przy foceniu księżyca, słońca czy nie których planet ale tu także dużo mu do zdięć robionych teleskopem posadzonym na dobrym montażu pralaktycznym. Dobson to montaż głównie montowany do dużych teleskopów przeznaczonych w największym stopniu do obserwacji wizualnych, można tak jak wcześniej wspomniałem pokusić się o robienie jakiś fotek ale efekty będą takie sobie.

Gdzieś miałem strone na której były robione fotki Dobsonem z platformą, jak znajde to podeśle.

Pozdro.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez mozesz podeslac. :D

Nie ma to jak poogladac sobie fotki DS`ow. Sa poprostu genialne, olsniewajace, rewelacyjne, przepiekne i powalajace!!!!!!!! Czasami fotki samych teleskopow mnie powalaja :Boink:

 

A tak wlasciwie to czy da sie podlaczyc jakos naped na 1 os do dobsa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej moi poprzednicy pisali ,dobson osadzony na platforie z prowadzeniem.

Z tego co wiem jest to dośc kosztowna zabawka,a jak Rammstein5 napisał ,ze fotki wychodzą takie sobie.

Może zgrzesze z tym co zacytowałem o fotkach gorszej jakości ,lecz jeśli się mylę prosze bardzo mnie poprawić :Salut:

Znam takich którzy planuja kiedys przełozyc np.Synta na paralaktyka(tu zas jest problem wzmocnienia tuby,ale wszystko da sie zrobic).

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem

nie jestem specjalista ale podejrzewam że dobrze skonstruowana platforma equatorialna prawidłowo ustawiona może miec wiekszą dokładnośc prowadzenia nić paralityk (łatwiej przeciez wykonac wieksze koło o mniejszej dokładności niż małą przekładnie ślimakową z ogromna dokładnością)

ale jak tak sobie oglądam stronę OBSESSION

to efekty wykonane za pomoca tych maszynek na platformach equatorialnych są całkiem całkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze pokombinowac ze sterowaniem z kompa plus silniki krokowe a jeden z przykladow do platformy znajdziesz tutaj http://81.190.213.20/index.htm - tam jest wszystko napisane co i jak zrobic . Co do materialow to silniki krokowe mozna kupic w www.wobit.pl a reszte mechanizmu u tokarza popytac albo tu http://www.akcesoria.cnc.info.pl/ tam tez znajdziesz tanie sterowniki do silnikow zmatowane. . reszta w normalnym sklepie metalowym.

Jak masz troche zaciecia to napewno sie uda:) dla chcacego nic trudnego:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm zamiast silników krokowych (bo tam dużym minusem jest sterownik i w ogóle połączenie ich) ja bym dał serwa modelarskie o udźwigu parenaście kg, tylko nei wiem czy wypali... jakieś propozycje? :rolleyes:

a gdzie jest problem z polaczeniem? 4 przewodow do sterownika:) to maly raczej problem:) a sterowanie w pol kroku mysle ze wystarczy jesli bedzie za malo to dac poprostu sterownik z mikrokrokiem 1/8 ale jest to zbyteczne . Zreszta sa jeszcze takie male rzeczy jak przelozenia . zreszta do uzyskania predkosci 15 stopni na godzine potrzebna jest przekladnia slimakowa.

Silnik nie bedzie zbytnio obciazony przy takim przelozniu wiec krokow napewno gubic nie bedzie.

Co do serwonapedu to wszystko jest fajnie tylko ze cena samego napedu jest kilka razy wieksza :( i to jest niestety wielki minus tego rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto DS na Dobsonie? Abstrakcja dla zapaleńców. Dobson to montaz typowo pod wisual, a nie foto.

bas.sic to teraz popatrz na ceny platform spod Obseesion i pomysl co sie bardziej oplaca, taka (dokladna) platforma czy np GPD2.

Na upartego mozna wszystko, tylko czy efekty beda zadowalajace? Na stronie Leszka Jedrzejewskiego są (przynajmniej byly) sample jak to wyglada z jego platforma i Synta 200/1200.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bas.sic to teraz popatrz na ceny platform spod Obseesion i pomysl co sie bardziej oplaca, taka (dokladna) platforma czy np GPD2.

Na upartego mozna wszystko, tylko czy efekty beda zadowalajace? Na stronie Leszka Jedrzejewskiego są (przynajmniej byly) sample jak to wyglada z jego platforma i Synta 200/1200.

 

pozdrawiam

Tak, tylko jak ktoś się uprze, że chce swoim 20'' ażurowym Newtonem spróbowaś foto, to nie ma chyba innej możliwości jak platforma :)

 

Przegladalem tastronke :)

 

A czy da sie zamocowac synte na paralakcie (EQ5-bo cenowo atrakcyjny) po uwczesnym wzmocnieniu(jeszcze nie wiem jak bardzo trzeba wzmocnic) ???

 

W sumie nie takie telepy widzialem na paralakcie :)

Syntę 200 f/6? Da się, ale jeśli do astrofoto, to się namęczysz co niemiara a efekty i tak będą marne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem ci ze wybor nalezy do ciebie :) to co inni mowia nie zawsze musi byc prawda:) dlatego wysluchac opini mozesz ale decyzje zostawa sobie. Tak czy siak cobys nie zrobil ,czegos sie nauczysz:)

Troche elektroniki , troche mechaniki albo troche ekonomi w sklepie:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto DeSowe na Dobsie to starta energii osobistej i złe jej ukierunkowanie... :Beer: Generalnie na Dobsie można robić Słoneczko i Księżyc, na przyzwoitym poziomie.

 

ja mam takie podstawowe pytanie:

czy moge zrobić sobie zdjęcie księzyca lub słońca kamerą CCD lekko poruszając ręką za dobsona, kierując obiekt w szukaczu Synty na środek krzyża... ?? :unsure: Czy potrzebne może są do tego jakieś dodatkowe mikroruchy??

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.