Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie - tak a propos. Gdzie w dzisiejszych czasach mogę dostać najnormalniejszy kompas bez GPSa, mp3 playera lub aparatu fotograficznego? Szczerze mówiąc, to jak długo pamiętam w żadnym sklepie czegoś takiego nie widziałem.

 

Pozdro

 

http://sklep.sail-ho.pl/index.php3?pkatid=...bfe41&bid=1

 

http://www.artemix.com.pl/x_C_Dz__P_321010...ND_3210101.html

 

W Lidlu można kupić zegarki elektroniczne z kompasem i termometrem. A w najprostszym GPS-ie np.Etrex Summit masz oprócz elektronicznego kompasu (pokazuje północ magnetycznaą i geograficzną) to jeszcze dokładny (do 1m) wysokościomierz- latimetr.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooglądałem sobie zasugerowane przez Was linki (dzięki!), łącznie z tym eTrex'em Summitem - fajny sprzęt, ale dawać 1000 zł za sam kompas, to niedorzeczne (GPS'a nie potrzebuję).

 

Ponieważ w tym temacie jestem tak samo zielony, jak z teleskopami jeszcze 6 lat temu, więc pozwólcie, że poproszę o radę - czy rozpatrując typowe allegrowe kompasy do 500 zł lepiej wybierać te elektroniczne czy mechaniczne? Czy kompasy a'la "w zegarku", "z linijką", "z termometrem" będą tak samo dokładne i niezawodne jak kompasy sensu stricto? Są w końcu kompasy za 7 zł, ogłaszane na aukcjach podobnych do tych, na których ludzie umieszczają bazarowe lornetki gwarantując ich kosmiczne przybliżenia i niezawodność - np.

 

http://www.allegro.pl/item124323278_super_...najtaniej_.html

 

Czy coś takiego ma prawo działać?

 

 

Pozdrawiam

 

PS. Ponieważ kupiłbym go tylko po to, żeby dwa razy przyłożyć go do mapy, więc może styknie taki:

 

http://www.allegro.pl/item124478079_kompas_na_mape.html

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy rozpatrując typowe allegrowe kompasy do 500 zł lepiej wybierać te elektroniczne czy mechaniczne?

Mechaniczne, chyba że lubisz gadżety. Do wyznaczania azymutu obiektów najlepszy będzie wojskowy z muszką i szczerbinką. Do celów turystycznych lepsze są płaskie przezroczyste (na mapę). I generalnie jeśli nie planujesz specjalizacji w marszach na orientację, to wydawanie nawet 50 zł mija się z celem ;-) Ja mam taki sam jak ten z linka przez Ciebie podanego i spisuje się całkiem nieźle, z dokładnością do 1 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechaniczne, chyba że lubisz gadżety. Do wyznaczania azymutu obiektów najlepszy będzie wojskowy z muszką i szczerbinką. Do celów turystycznych lepsze są płaskie przezroczyste (na mapę). I generalnie jeśli nie planujesz specjalizacji w marszach na orientację, to wydawanie nawet 50 zł mija się z celem ;-) Ja mam taki sam jak ten z linka przez Ciebie podanego i spisuje się całkiem nieźle, z dokładnością do 1 stopnia.

 

Już sobie zamówiłem - jeden na mapę z linku przez siebie podanego, drugi z muszką i szczerbinką (ten sam co Jhk'a - ciężko odmienia się Twój nick :P). Wydaje mi się, że oba będą się dobrze dopełniać w swoich rolach. Teraz czekam na pogodę, bo uzbroiłem się po zęby, a tu wojny nie ma... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

bardzo ciekawy watek !

 

swietne miejsce do obserwacji dalekich obiektow ( tez mnie to kreci :) ) to mikołów a dokladnie wzniesienie na jago poludniowych obrzezach - jadac droga mikolow - tychy skrecamy w prawo na pszczyne ( droga przez gostyń )... 1 km po skrecie po prawej stronie buduje sie nowe osiedle domow , po lewej rozciaga sie swietny widok na gory

 

inne dobre miejsce to szczyt haldy w laziskach gornych

 

Podstawa takich obserwacji to dobra przejzystosc powietrza , najlepsza jest gry splynie zimne suche powietrze z polnocy i gwaltownie sie ochlodzi

 

w maju obserwowalem babia gore z okolic pszczyny - swietnie widac bylo czapy sniegu na szczycie i to bez jakiejkolwiek lornetki !

 

sa osoby ktore twierdza ze widzialy tatry z miejscowosci gora ( droga pszczyna - oswiecim ) ale im nie wierzylem... teraz jednak coraz bardziej jestem sklonny w to uwierzyc

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcinie,

 

Jak dotąd nie zdołałem osiągnąć tego, co deklarowałem na początku tego wątku, choć bywały dni lepsze i gorsze. Wydaje mi się, że hałdy na Kostuchnie i w Murckach to najlepsze lokalizacje w naszym terenie, gdyż nic nie zasłania tam górek - przynajmniej tych, których poszukujemy z PPB już od dłuższego czasu. Bez wątpienia górują one nad innymi wzniesieniami terenu patrząc z Katowic aż po pierwsze szczyty Beskidów, także wysokościowo lepszego miejsca nie znajdziesz. Faktem jest, że im dalej na południe tym mniej zanieczyszczeń, które notujemy nad naszym regionem dziennie w ogromnych ilościach, które potrafią nawet zasłonić Beskidy przy pomyślnych wiatrach (a dokładniej przy ich braku ;) ).

 

Bywały już dni, że obserwowaliśmy Pilsko (często), Babią (już nie tak często, zawsze w parze z Pilskiem - choć to dziwne, bo oba szczyty są od nas +/- tak samo odległe) oraz wzniesienia w Gorcach. Ja zaobserwowałem również Wielką Raczę i był to jeden z najodleglejszych szczytów od Katowic, które padły łupem mojego bina. Poza tym za każdym razem, kiedy pojawiamy się na hałdzie, majaczą jakieś wzniesienia to koło Pilska, to na wschód od Babiej lub pomiędzy nimi, lecz przejrzystość powietrza nie pozwala na określenie czym one są. To nie zmienia postaci rzeczy, że Tatr nie udało nam się zobaczyć i nigdy nawet nie mieliśmy wątpliwości czy oby na pewno dana górka nie należy do przegórza tego pasma.

 

Jeżeli mam być szczery, to na moje oko przy bardzo dobrych warunkach atmo - a takich brak u nas już od prawie miesiąca - będziemy w stanie oglądać z naszych hałd Tatry, lecz - jak zauważył PPB - nastapi to w momencie, kiedy będziemy mogli podziwiać polany na beskidzkich wzgórzach i gdy Pilsko oraz Babia wyjawią szczegóły swoich szczytów - taka będzie wg nas kolejność rzeczy.

 

Co do oceny warunków obserwacyjnych, to opracowaliśmy bardzo skuteczną metodę, polegającą na obserwowaniu błękitu nieba i spadku jego odcinia ku horyzontowi. Im później ów następuje, tym lepsze warunki panują i tym większa szansa na ładne górki. Na moje oko Tatry wyskoczą wówczas, gdy soczysty niebiański granat nie odpuści aż do ok. piątego stopnia nad horyzontem. Natomiast obecność białej "wapiennej" zawiesiny zawsze oznacza, że nie ma mowy zobaczyć nawet Pilska. Warunki poprawiają się zawsze po opadach, co ciekawe obecność chmur wcale nie przekreśla szans na zobaczenie czegoś więcej, a nawet - jak pokazuje dotychczasowa empiria - im więcej wysokich chmur, tym lepsze widoki na góry.

 

To tyle jak na razie z chaotycznego opisu przeszłych przygód na hałdach... Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do naszych poszukiwań, to zapraszamy, ale najpierw proponuję prv ;)

 

 

Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy,

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak jak piszesz - czym glebszy blekit tym lepsza przejrzystosc , ale w tym przypadku jest troche inaczej - bo nas interesuje jedynie warstwa powietrza tuz nad ziemia...

 

wiec zachmurzenie ( szczegolnie wysokie i srednie ) nie ma znaczenia...

 

z moich obserwacji wywnioskowalem że najlepsze przejrzystosci powietrza przy ziemi byly wtedy gdy chmury czesciowo zakrywaly niebo , zwykle byly to roznego rodzaju cumulusy na niskim pułapie , wtedy czesto wystepuja tez chmury soczewkowe nad gorami oraz ładne kontrastowe stratocirrusy...

 

najlepsza przejrzystosc jaka widzialem byla w pazdzierniku zeszlego roku - przyszlo gwaltowne ochlodzenie z polnocy , bylo o tyle nietypowe ze byla dosc słoneczna pogoda , a temperatura w dzien zaczela spadac i po poludniu spadla o ok 8st do poziomu 7 stC ( przy slonecznej pogodzie ! ) , przeszedł taki jakby minifront atmosferyczny - bardzo niskie chmury cumulus - ale bez opadu w pszczynie , w gorach dal niewielki opad sniegu - widak gor byl niesamowity - wygladaly jakby byly oddalone tylko o kilka km - bylo wrecz widac poszczegolne drzewa , bardzo kontrastowo z duza iloscia szczegolow , dodatkowo zachodzace slonce potegowalo efekt... - mysle ze w takich warunkach bylo by swietnie widac tatry !

 

ogolnie najlepsze przejrzystosci atmosfery wystepuja w zimie ( suchsze powietrze ) podczas wyżów - bylem kiedys na pilsku na nartach - przejrzystosc powietrza byla wrecz niewiarygodna - zaslaniajac slonce palcem wyciagnietej reki nie widac bylo pojasnienia wokol niego ! ze szczytu widac bylo wszystkie mozliwe gory , łącznie ze śnieżką widoczną jakby nad śląskiem nad warstwa smogu i niskich chmur warstwowych , co ciekawe widać było na wschodzie tuz nad choryzontem pasma wysokich stratocirrusów - po powrocie specjalnie sprawdzalem zdjecia satelitarne i okazalo sie że te chmury były nad ukrainą jakies 500 km od pilska ! <wow> <szok>...

 

... jednak aby "wykorzystac" takie ekstremalne przejrzystosci powietrza trzeba dostac sie ponad warstwe mgiel i smogu ktora zalega na nizinach :( wiec w przypadku dostrzegania odleglych szczytow ze slaska taka pogoda odpada

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS wlasnie uswiadomilem sobie ze zdjecie w avatarze bylo robione na pilsku podczas takiej wyzowej pogody , jakies 2 tygodnie po tym jak widzialem ta niewiarygodna przejrzystosc powietrza , ale wtedy nie mialem niestety aparatu ze soba

Edytowane przez Marcin Matusiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na forum nowy, niedawno kupilem synte 8", i dnie mi sie dluzą <_< . Mieszkam 20 km na poludnie od Katowic, w takiej miescinie małej. Niekiedy widoczność jest tak dobra ze widze tatry, Skrzyczne tez raczej sa w zasiegu, wiec jesli sie uda, zapodam kilka fotek :D

 

Hej!

 

Temat ciągle aktualny, więc gdyby Ci się kiedyś udało je zauważyć, to rób foty koniecznie. A tak swoją drogą, to zapraszam do wspólnego wyszukiwania Tatr z murckowskiej hałdy w miłym towarzystwie :) Daj znać kiedy Ci pasuje, to spotkamy się i zacieśnimy kontakty :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slaba ostatnio widocznosc jest <_< . Tatr nie ma szans złapac, jak narazie.

Co do murckowskiej hałdy to zabardzo nie wiem gdzie ona jest (dokladnie, bo murcki to wiem gdzie :D ) i jakie są z niej widoki. Natomiast w mojej miescinie jest pewna gorka, wysoka na 285 mnpm, dawno na niej nie bylem ale wydaje mi sie ze w kierunku Tatr nie ma zadnych przeskód. Tylko pytanie, ktore z tych miejsc oferuje lepsze warunki obserwacyjne? To moze tylko stwierdzic osoba ktora byla w obu miejscach <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoj!

 

Admirale - czy mógłbyś dla dobra ogółu opisać zrobione przez siebie fotki co jest czym i gdzie, bo nam Ślązakom dana jest jedynie północna perspektywa tych górek, a tu mamy ich W oblicze.

 

EDIT: I skąd foty były robione?

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po poludniu wreszcie widocznosc sie poprawila, widzac slabe zarysy Tatr, postanowilem zrobic pare fotek. Niestety widocznosc dalej slaba, widok na Tatry bywal lepszy, ale pokaze co widzialem :D .

Fotki robione przez Synte 200/1200, cyfrowka Kodaka 3,2 MPix, standardowy okular z Synty 25 mm,

Tatry w odleglosci okolo 100 km, fotki robione z Chełmu Śląskiego, miejscowosci oddalonej ok. 20 km na polugnie od katowic, oto one:

post-3314-1159974139_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek mnie zainspirował i tak sobie myślę... skoro mój brat widział Tatry z Bieszczadów, to może uda mi się je zobaczyć od siebie z Sudetów. Teoretycznie jest to możliwe, tylko trzeba by wyjść jakiegoś jesiennego ranka na 1000m npm ponad inwersję (wtedy jest najlepsza przejrzystość) i liczyć na to, że wschodzące Słońce pokaże zarys Tatr. To byłby już rekord świata :) Ale spróbuję, a co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj rekord to ze Szczelińca widok Beskidów (chyba Czantoria) około 200 km, ale akurat przełom czerwiec-lipiec, wiec to raczej ne kwestia inwersji. I drugie to widok gołym okiem z Chorwacji kontynentalnej(Biokovo) na Włochy z drugiej strony Adriatyku, też około 200km.

 

Ale z takiego Śnieżnika dostrzec Tatry około 300km to już mistrzostwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie wiem dlaczego post mi sie zdublowal.

Po dokladnym obejrzeniu zdjec, doszedlem do wniosku ze inne nic nowego nie wniosą, <_< , podobne zamglenie, i drzewa zaslaniaja :mellow: . Poczekam na lepsze warunki, i poszukam lepszego miejsca do focenia :rolleyes:

P.S. Skrzyczne mimo ze są blizej niz Tatry, nie byly widoczne :blink: , wielka chmura zakryla gore...

Edytowane przez Raballach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek mnie zainspirował i tak sobie myślę... skoro mój brat widział Tatry z Bieszczadów, to może uda mi się je zobaczyć od siebie z Sudetów. Teoretycznie jest to możliwe, tylko trzeba by wyjść jakiegoś jesiennego ranka na 1000m npm ponad inwersję (wtedy jest najlepsza przejrzystość) i liczyć na to, że wschodzące Słońce pokaże zarys Tatr. To byłby już rekord świata :) Ale spróbuję, a co.

 

Próbujcie Chłopaki stawiać sobie takie właśnie wyzwania, bo to bardzo ciekawe i zarazem pouczające. Dla mnie intrygującym jest w tym wszystkim fakt, że oglądamy w ten sposób obiekty, do których aby dotrzeć drogą lądową trzeba przebyć zwykle kawał drogi, jak i sam wydźwięk tych odległości - 100 km, 200 km itd. :) Poza tym pozwala to wyrobić "zmysł" wyczucia pogody i widoczności, zobaczyć co determinuje warunki pogodowe oraz jak zmienia się to w czasie, ponadto (dla posiadaczy lornetek) w końcu wykorzystujemy nasz sprzęt do tego, do czego został stworzony ;)

 

Dla wszystkich chętnych do poszukiwań Tatr ze swojego miejsca zamieszkania dodaje link w pewien sposób pozwalający na ocenę widoczności gór w samych Tatrach, tzn. webkamerke nadającą obraz online:

 

http://www.zakopaneonline.pl/webcam/

 

 

Do Raballah: Gratulacje, jako pierwszy umieściłeś w tym wątku zdjęcie szczytu tatrzańskiego - widać, że rzeczywiście masz u siebie ku temu warunki. Ja jednak w celu zaspokojenia swoich pierwotnych pragnień nie zdecyduję się "zaoszczędzić" te 20 km, o których piszesz i wyczekam te widoczki na naszych hałdach. Mam za to pytanie do Ciebie, czy domyślasz się co za szczyt(-y) widoczne są na Twojej fotce? Albo chociażby jaki fragment horyzontu ona obejmuje?

 

 

 

Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy!

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjecie Tatr, zrobione z innego miejsca, przedstawia góry znajdujace się na lewo od szczytku w pierwszym poscie (widac nawet te samo drzewo :D ) .

Trudno mi okreslic nazwy tych szczytow, sprobuje to nowe zdjecie porownac jeszcze z kilkoma innymi i je gdzies dopasowac.

Zdjecie zrobione tym samym sprzetem, przed wschodem słonca, pozniej widocznosc sie tak pogorszyla ze nic nie widzialem :mellow:

Drygie zdjecie to Skrzyczne, ale ostrosci nie zlapalem, a obraz juz mocno falowal

 

P.S. Byc moze w pierwszym poscie jest Świnica, tutaj Kościelec, ale nie na 100%

post-3314-1160198673_thumb.jpg

post-3314-1160198926_thumb.jpg

Edytowane przez Raballach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję po raz kolejny. Piękne zdjęcie :-)

Ze Świnicą się zgadzam - całkiem możliwe, że widać ją na pierwszej fotce. Jednak Kościelca nie byłbym taki pewien, ponieważ jest on niższy nawet od przełęczy Zawrat. Tutaj stawiałbym raczej na Kozi Wierch i Orlą Perć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję po raz kolejny. Piękne zdjęcie :-)

Ze Świnicą się zgadzam - całkiem możliwe, że widać ją na pierwszej fotce. Jednak Kościelca nie byłbym taki pewien, ponieważ jest on niższy nawet od przełęczy Zawrat. Tutaj stawiałbym raczej na Kozi Wierch i Orlą Perć.

 

Wszystkie szczyty, które wymieniłeś wyżej są na pierwszej kamerze online z linku, który podałem wyżej... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zajaśniał nad Katowicami piękny dzień i w końcu Tatry okazały się w całej krasie. Co prawda me oczy nie napoiły się tym faktem z racji na niemożność pojawienia się na hałdzie, za to świadkiem tej przełomowej chwili był PPB i tym postem mobilizuję go do wypowiedzenia się w tym temacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.