Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Cóż tu dużo mówić... Tatry z Katowic widać i już :-)

 

Ściślej mówiąc, widać sporo szczytów tego pasma wynurzających się zza beskidzkich stoków. I tak:

- na prawo od Babiej Góry wyraźnie widać pasmo słowackich Tatr Zachodnich. Poszczególne wierchy mam nadzieję zidentyfikować po następnej wizycie na hałdzie.

- na lewo od Babiej, pomiędzy Babią a Policą wynurza się szczyt Krywania.

- na lewo od Policy, tuż koło szczytu widać prawdopodobnie zespół Litworowego/Gerlacha (do szczegółowej identyfikacji następnym razem)

- jeszcze bardziej na lewo zaczynają się szczyty sfotografowane przez Raballacha: najpierw masywny zespół Jaworowego, a dalej dwa rozdzielone szczyty Lodowego i Łomnicy.

- panoramę zamykają masywy Tatr Bielskich widoczne na lewo od wyżej wymienionych.

 

Oczywiście powyższe identyfikacje wymagają potwierdzenia podczas kolejnych sesji.

 

Cieszę się, że udało mi się zobaczyć ten widok. Mam nadzieję, że kolejna okazja nadarzy się szybko i że będzie okazja przypatrzeć się Tatrom przez bino 25x100 ;-)

 

Dodam jeszcze, że oprócz Tatr było widać pięknie Beskid Wyspowy, a po zachodniej stronie także Beskid Śląsko-Morawski i prawdopodobnie należące do przedpola Sudetów Jesenniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

I ja dorzucę swoje 5 groszy ;)

Na zaćmieniu Księżyca na Silosie wspomniałem że mam zdjęcia Beskidów zrobione z Katowic. No i mam już skany (z pozytywów, więc jakość kiepska).

wrzucę jedną fotę teraz żeby obadać jak działa dodawanie załączników, bo żem tego nigdy nie robil :D

post-612-1160502327_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno, bo widzę że są limity na obiętość.

 

Foty robione z 12 piętra, osiedle "Gwiazdy". Obiektywy - 200 mm, a powiększenie Babiej (prawdopodobnie to jest Babia) robione przez MTO. Acha ta druga góra to Skrzyczne, na bank bo widać wieżę.

 

Pozdrawiam :Salut:

post-612-1160502658_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, niestety nie bawię się programami graficznymi, sorry za utrudnienia :Boink: inaczej by się nie zmieściło w kadrze. Jeszcze opis do tej foty - prawy górny róg - Skrzyczne, lewy dolny - Babia.

 

 

A obracałeś kiedyś fotkę bo pod monitor dałem już drukarkę i nadal mało. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwork, gratuluję złapania Babiej przez MTO. Nprawdę imponujący widok :-) Pamiętasz kiedy robiłeś te zdjęcia? Zastanawiam się czy te jasne plamy na stokach to śnieg, czy może skały.

 

Zaiste Babia wyszła Ci tak "żywo" i wyraziście, nie tylko jako pociemnienie tła na horyzoncie, jak ją zwykle się widuje. Zaciekawił mnie widok z Twojego (zakładam) okna/balkonu i to, jak bardzo nad wszystkimi innymi wzniesieniami góruje Babia. Rzekłbym nawet, że z wysokości Twojego okna drzewa na południu "filtrują" nizsze górki, choć zaraz potem zerkam na inne zdjęcia i widok jest diametralnie inny. Czy mógłbyś zatem dodać trochę więcej opisu do wrzuconych zdjęć w stylu kiedy byłu one robione i skąd dokładnie?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoj!

 

Admirale - czy mógłbyś dla dobra ogółu opisać zrobione przez siebie fotki co jest czym i gdzie, bo nam Ślązakom dana jest jedynie północna perspektywa tych górek, a tu mamy ich W oblicze.

 

EDIT: I skąd foty były robione?

 

 

Te fotki dałem tylko tak dla żartu, ale oczywiście mogę podać co gdzie.

Fot. pierwsza to... Babia Góra w nieco kiepskiej pogodzie (tuż po deszczu) oczywiście chodzi o ostatnią górę jaką widać na zdjęciu. Drugie foto to również Babia, ale z nieco innej perspektywy (widok zachodniej części szczytu). Ostatnie foto to masyw Pilska, ale bez szczytu, bo akurat z tego miejsca nie było go widać.

 

Przyglądając się tym moim zdjęciom raz jeszcze, mam takie małe wątpliwości czy to co pokazał jeden z kolegów na ostatnich zdjęciach z Katowic, to na pewno Babia Góra... :huh: Byłeś może kolego kiedyś w Beskidzie Żywieckim ? Bo zobacz, że nawet kształtem one różnią się od siebie... to mi bardziej przypomina masyw Pilska, bo jest największym szczytem na tym obszarze i widok od strony północnej przy jego podnóżach jest prawie identyczny.

Moje zdjęcia wszystkie robiłem cyfrówką z małej miejscowości Sopotnia Wielka, nie wiem, może ktoś z Was był tam kiedyś. Nieopodal Korbielowa.

 

Tymczasem chciałbym Wam pokazać góry z nieco innej perspektywy, również z miejscowości Sopotnia Wielka, ale troszkę nad nią z punktu góry, która lokalnie nazywa się Cudzichowa Polana, ale nie sposób znaleźć jej na mapie, bo to nazwa własna - lokalna :D

Na fotce widać u dołu zabudowania, to Sopotnia Wielka, na lewo Sopotnia Mała, za pierwszym wzgórzem Jeleśnia, za drugim Żywiec. Bardziej znający temat od razu zrozumieją, że to widok w... kierunku Katowic ;) Oczywiście nic nie widać, bo zasłaniają górki mniejsze i w dodatku widoczność jest kiepskawa...

 

Wiecie co myślę, że może ja jak będę w ten weekend znów w Sopotni, a będzie ładna pogoda - to może będę Was wypatrywał z najbliższych, wyższych górek :D Zabiorę Syntę 25cm i może zobaczę Qubus Hotel w Katowicach... :rolleyes:

 

Pozdrawiam i do ZOBACZENIA przez teleskopy :lol:

 

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Oto więcej szczegółów na życzenie :Beer:

 

Przeglądając negatywy i opisy do nich, stwierdzam że dwa zdjęcia o średnim powiększeniu powstały 19 maja 2002 roku, zdjęcie przez MTO powstało dokładnie 11 kwietnia 1998 roku (dodatkowo - czas 1/125sek, kodak gold 400 asa :Salut: ). Zdjęcie "skośne" powstało między sierpniem, a jesienią, w 2002 roku.

 

Wszystkie fotki były robione z okna, skierowanego oczywiście w stronę SE, piętro 12, wysokość (zmierzona spadkiem swobodnym B) ) ok 37 metrów nad ziemią. Osiedle Gwiazdy (Katowiczanie będą wiedzieć)

 

 

Co do wątpliwości czy to Babia.

Z szybkich obliczeń, znając przekątną kadru (zarówno liniowo jak i w stopniach) wychodzi mi że odległość kątowa między Skrzycznem a potencjalną Babią to ok 25 stopni. Wziąłem teraz mapę Polski, połączyłem liniami Skrzyczne z Katowicami i Babią z Katowicami i zmierzyłem kąt między nimi - wyszło ok 26 stopni, a więc praktycznie na 99% to jest Babia (wyższa zresztą od Pilska o jakieś 160 m). Na mapie kąt między Skrzycznem a Pilskiem wyszedł mi ok 15 stopni.

 

Pilsko też powinno w sumie być widoczne na zdjęciach. No i mam kandydata na nie - linia pionowa dzieląca zdjęcie na pół przechodzi przez jakąś górkę wystającą znad drzew (tu na zdjęciu jest słabo widoczna). Możliwe że to jest to Pilsko, ale głowy se nie dam za to urwać :szczerbaty:

 

 

Pozdrawiam

 

 

ps.

PPB i Mateusz - dzięki za uznanie:) Może jeszcze popstrykam kiedys te górki (chciałbym np. wieżę na Skrzycznem przez MTO przy idealnych warunkach ustrzelić)

Edytowane przez dwork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokość (zmierzona spadkiem swobodnym B) )

 

Mam nadzieję, że nie osobistnym ;)

 

Jeżeli Twoja "Babia" była robiona w maju lub kwietniu, to biały nalot na górze z bardzo dużym prawdopodobieństwem był śniegiem nie odblaskiem na skałach, bo śnieg znika tam ponoć dopiero z początkiem czerwca. Sądząc po jego ilości na Twojej fotce można wnioskować, że były to już ostatnie śniegi, czyli koniec maja :)

 

Admirał zasugerował przy okazji ciekawy pomysł - może mieszkający na południe od Katowic skusiliby się kiedyś na wypatrzenie na horyzoncie naszego miasta i okolic i strzelenia nam jakiejś fotki? Fajnie byłoby dla nas spojrzeć na nasze city z innej perspektywy, a poza tym będzie to dla Was większym wyzwaniem niż dla nas sfotografowanie Waszych gór. Słyszeliśmy już, że z Babiej obserwowano GOP i zaciekawiło mnie jak to wygląda w praktyce. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego dwokr dopiero teraz po wnikliwym wczytaniu zorientowałem sie z kim mam przyjemność... :Boink::ha: ale jaja.... :lol: a miałem napisać, że te zdjęcia podobne są do tych jakie wykonał mój kolega z org. ;-) dobra, sorry, teraz już wiem, że to na pewno Babia, bo oglądałem oryginał :D fajnie.

 

 

 

a poza tym będzie to dla Was większym wyzwaniem niż dla nas sfotografowanie Waszych gór.

 

mateusz, ale ja mieszkam w Sosnowcu na codzień i to raczej nie są moje góry :) do Sopotni wyjeżdżam co jakiś czas, więc osobiście nie mogę utożsamiać się z tym miejscem jako moje. Pozwolę się więc zaliczyć do Was, czyli Ślązaków (no w tym przypadku Zagłębiaków), którzy spoglądają jednak na góry z miasta ;-)

Mam taki jeden punkt nieopodal domu - tzw. Żyleta sosnowiecka (Wydział Nauk o Ziemi). Kiedyś największy wieżowiec regionu, teraz już drugi w kolejności po Qubus Hotel.

 

pozdr.

Adm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwork, masz rację, w centrum pochyłego zdjęcia wychyla się szczyt Pilska :-) Mam wrażenie, że na prawo od niego, praktycznie na linii drzew, widać jeszcze jeden szczyt - być może fragment Beskidu Małego lub nawet masyw Romanki/Rysianki.

 

Admirale, sosnowiecka żyleta bez dwóch zdań jest doskonałym punktem widokowym, o czym miałem okazję nieraz się przekonać podczas studiów. Co wiecej, powinna być widoczna zarówno z Beskidów, jak i z Tatr ;-)

Pomysł pomachania sobie przez teleskopy jest bardzo interesujący, choć w okolicy Pilska trzeba będzie wytaszczyć teleskop gdzieś na 1250 m n.p.m. lub wyżej ;-) Niższe partie gór skutecznie zasłania Beskid Mały, co widać na zdjęciu zrobionym z hałdy kopalni Boże Dary.

 

pilsko.jpg

 

A czy Polana Cudzichowa to mniejsza wersja Hali Cudzichowej leżącej między Pilskiem a Palenicą? Z tamtąd też jest ładny widok na Żywiec i Beskid Mały, a i sama hala prezentuje się pięknie z Pilskiem i Babią w tle:

 

cudzichowa1oa2.th.jpg cudzichowa2ee9.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPB:

 

Mam wrażenie, że na prawo od niego, praktycznie na linii drzew, widać jeszcze jeden szczyt - być może fragment Beskidu Małego lub nawet masyw Romanki/Rysianki.

 

To prawda że coś tam jeszcze się "wychyla" spod drzew., ale nie mam pojęcia co to może być za góra.

 

Przy okazji powiem, że górki te ostatnio widziałem w sobotę rano, przed wschodem Słońca. Rysowały się wyraźnym, ostrym cieniem na tle czerwonego porannego nieba. Aż żałuję że nie zrobiłem zdjęcia :Boink:

 

 

Mateusz:

 

Mam nadzieję, że nie osobistnym wink.gif

 

Jeżeli Twoja "Babia" była robiona w maju lub kwietniu, [...] Sądząc po jego ilości na Twojej fotce można wnioskować, że były to już ostatnie śniegi, czyli koniec maja

 

Też mi się wydaje ze to raczej jest śnieg. Zdjęcie przez MTO zrobiłem w kwietniu '98, jak juz kilka postów wyżej napisałem:) Można też sprawdzić, czy to był śnieg, np patrząc obecnie przez MTO na Babią - przy najbliższej okazji zrobię tak i poszukam jakichś białych "pasm"

 

spadek nie osobisty, jak się mieszka na takiej wysokości to korci czasem żeby coś zrzucić :Boink:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sześć,

 

Dzisiaj o 6.30 pojechaliśmy z Pawłem na hałdę, aby zdążyć przed wschodem Słońca. Na miejscu zastaliśmy sporą ilość niskich chmur i przygruntową mgłę, tym nie mniej babia wyraźnie górowała na tle pokolorowanych przez wschodzące Słońce chmurek (głównie dzięki temu była z resztą widoczna). Pilsko i większa część Beskidu Niskiego poza zasięgiem, ale mimo wszystko po raz pierwszy moim oczom ukazały się tatrzańskie szczyty ostro wystające z nad Beskidów :) Same Tatry, widoczne gołym okiem, ślicznie prezentowały się przez bino na tle wcześniej nadmienionych chmur, co w efekcie dało widok godny mej inauguracji obserwacji Tatr z Katowic (a jednak widać je od nas ;)!!! ). Tak jak się spodziewałem nie imponują wizualnie wielkością, ale majestatycznie wyróżniają się kształtem na horyzoncie, który nota bene nie był idealnie przejrzysty, a więc można liczyć na zdecydowanie więcej :)

Pogoda sama w sobie arktyczna - koło pięciu stopni i mimo ciepłego ubrania ciężko było wystać, nie mówiąc już o odpadających od mrozu dłoniach. Po kilkunastu minutach niska do tej pory mgła zaczęła się unosić zasłaniajać coraz bardziej góry, aż Słońce wyniosło się tak wysoko nad horyzont, że chmury tracąc swój kolor nie kontrastowały już tak dobrze z błękitem nieba.

 

Swoją drogą te dzisiejsze warunki nie były specjalnym zaskoczeniem - już wczoraj widać było, że idzie dobra przejrzystość, a poparte to było obserwacją Księżyca, który świecił szczerym bieluteńkim światłem wskazującym na brak "oporu" w powietrzu. Ta wyprawa utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto wcześnie wstawać jeżeli chce się zastać niezapomniane widoki gór i boję się bać jak to będzie wyglądało, kiedy przyjdzie jeszcze do tego śnieg :blink:

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopełnieniem tekstu Mateusza niech będzie ujęcie Babiej Góry wyłaniającej się z mgły. Na lewo od niej widać górne partie pasma Policy. Najlepiej widoczna część Tatr powinna być przy lewej krawędzi zdjęcia, ale niestety ogniskowa obiektywu była zbyt krótka by je złapać.

 

img3459rgo6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mogliśmy się przekonać jak bardzo może się zmianić widoczność w ciągu kilku zaledwie godzin. Od rana przejrzystość była wyjątkowa. Wiał silny wiatr, a po niebie przewalały się resztki nimbostratusów dające przelotne opady. Na kamerce z Zakopanego można było oglądać jak szczyty Tatr na przemian pojawiają się i znikają w chmurach. Koło południa zaczęło się wypogadzać, ale widoczność się utrzymywała. Koło 14. Mateusz przejazdem wyskoczył na hałdę i gołym okiem mógł podziwiać Tatry. Dwie godziny później, przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze pojawiliśmy się na hałdzie razem, uzbrojeni w sprzęt obserwacyjny i żądni ostrego widoku najwyższych szczytów. Miny nam zrzedły, kiedy okazało się, że tuż przed górami wisi jakaś zasłona i nie widać nawet Babiej Góry.

 

Wniosek nasuwa się prosty: porozrywane chmury i wiatr na tyłach frontu naszymi sprzymierzeńcami są.

 

Pomimo tak złych warunków udało nam się jednak dostrzec coś nowego. Między masywami Równicy i Błatniej wyłaniał się szczyt będąc albo Soszowem, albo Stożkiem Wielkim w Wiśle:

20061025aqx6.th.jpg

 

A jeśli chodzi o ogólny obraz obserwacji z murckowskiej hałdy, to wyglądają one tak:

20061025zd3.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powietrze na Śląsku ostatnio nie rozpieszcza. Horyzont na przemian jest zasnuty albo chmurami, albo dymami. Czasem warunki pozwalają na obejrzenie Beskidów, jednak na Tatry z naszej hałdy w zasadzie nie ma co liczyć.

W takich okolicznościach, nie mogąc zdzierżyć fatalnej aury, wybrałem się na nieco wyższe i oferujące ciut lepszą panoramę hałdy, które w słowniku geograficznym figurują pod nazwą Gorce ;-)

Z tamtejszych szczytów, pomimo niezbyt dobrej widoczności, dało się zauważyć Pilsko i Babią (pokazującą swój piramidalny zachodni profil) oraz oczywiście Tatry. Jednocześnie można się było naocznie przekonać o problemie tzw niskiej emisji z domowych pieców i przyosiedlowych kotłowni; dymy całkowicie wypełniały doliny i kotliny ograniczając m.in. widok na Zbiornik Czorsztyński.

 

img3618fo8.th.jpg img3614ajm2.th.jpg img3670kw3.th.jpg img3669aaw5.th.jpg

 

Podczas wycieczki przyszło mi na myśl, że gdyby tak zniwelować Policę, Babią i Pilsko, to również z Katowic możnaby się cieszyć widokiem całego łańcucha tatrzańskiego, a nie tylko jego najwyższymi szczytami ;-) Ktoś chętny do pomocy? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci Paweł chyba WSI utajniło fotografie tej Babiej, bo od dłuższego czasu mam problem z ich otworzeniem...

 

Fakt faktem - dałeś do pieca z tymi zdjęciami, szczerze bardzo mi się widzą! Szkoda tylko, że aby podziwiać takie widoczki trzeba jechać na drugi koniec świata ;) Może jak będziemy starsi, to procesy górotwórcze pozwolą nam oglądać Tatry w całej okazałości z Murcek... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

Ja dopiero zaczynam jako obserwatorka (a jak, kobiety też lubią podróżować :P ) Sprzętu puki co nie mam żadnego, poza kompasem, lornetką i orientacją w terenie. Na razie przeszukuję różne fora, by się dobiedzieć jakie jest najlepsze miejsce na obrerwację Tatr z okolic Katowic. Na jednym z takich for, znalazłam zdjęcie, zrobione na Osiedlu 1000-lecia w Katowicach.

 

http://www.skpg.gliwice.pl/extra/tatry_mm/tatry3.html

 

Wciąz nie mogę uwierzyć, że Tatry można tak dokładnie zobaczyć z tak zanieczyszczonego regionu jakim jest Śląsk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąz nie mogę uwierzyć, że Tatry można tak dokładnie zobaczyć z tak zanieczyszczonego regionu jakim jest Śląsk ;)

Ejże, ostatnimi laty powietrze u nas poprawiło się i to znacznie. W porównaniu z takim choćby Krakowem, to mamy niemal uzdrowisko ;-)

A miejsc obserwacyjnych w okolicy jest całkiem sporo, jak widać. Udanych łowów :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki =) Skoro Kraków taki zanieczyszczony, to dobrze, że przynajmniej nie ma go na dodrze obserwacji Beskidów i Tatr :D Chociaż odkąd byłam 10 lat temu w Krakowie, pamiętam, że nie można było po Wawelu chodzić bo tak Wisłą cuchnęło :icon_evil: Natomiast niedawno, bo we Wrześniu płynełam gondolką po Wisle i żaden smrod mnię nie raził. Już katowicka Bolina ma gorszy "zapach".

 

W jakiś ładniejszy, słoneczny i przejżysty dzień wybiorę się na tę hałdę na Kostuchach. Mam pytanie: to jest własność kopalni czy wolno tam wchodzić? Czy jakiś guard mnie nie przegoni XD A co z hałdą w Murckach? Też jest dostępna dla "zwiedzajacych"?? Wybaczcie, że ja taka zielona, ale w tamtych regionach Katowic jeszcze mnie nie bylo ^^'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast niedawno, bo we Wrześniu płynełam gondolką po Wisle i żaden smrod mnię nie raził. Już katowicka Bolina ma gorszy "zapach".

Czystość powietrza i czystość rzek to dwa osobne zagadnienia ;-) Mi Kraków kojarzy się głównie z gęstą zasłoną spalin samochodów przez którą cięzko oddychać.

 

hsłdę na Kostuchach

Na Kostuchnie ;-)

 

to jest własność kopalni czy wolno tam wchodzić?

Obie hałdy to własność kopalni, ale nikt nie goni odwiedzających. Hałda murckowska jest wygodniejsza jeśli chodzi o dojazd samochodem, ale oferuje trochę uboższą panoramę (zwłaszcza jeśli chodzi o przedgórze, bo Tatry z obu widać tak samo dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.