Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

To po prawej sie zgadza. Po lewej to bloki w Chorzowie w okolicy ul. Truchana. Zaraz po lewej od Kukurydz widac Gorne Tysiaclecie.

Nie rozpoznaje tak dokładnie tych miejsc. Dla mnie to jedno wielkie blokowisko :szczerbaty:

Zadziwia mnie rozpiętość Rudy Śl z rydułtowskiej hałdy. Zajmuje większą część półn -wsch. rejonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpoznaje tak dokładnie tych miejsc. Dla mnie to jedno wielkie blokowisko :szczerbaty:

Zadziwia mnie rozpiętość Rudy Śl z rydułtowskiej hałdy. Zajmuje większą część półn -wsch. rejonu.

 

Ruda rzadzi :)

Na ostatniej twojej fotce nie zgadza mi sie tez wieza TV. Nie jest w zaznaczonym miejscu, tylko zaraz na lewo od zoltej prostokatnej ramki. Widac dosc wyraznie ksztalt (moge sie oczywiscie mylic).

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak po obróbce:

1_027.jpgSkrzyczne z wieżą, 1_029.jpg Śląski

 

1_044.jpg RTCN Kosztowy, 1_046.jpg El.Halemba i Jaworzno

1_095.jpg El. Rybnik

 

i moje pierwsze próby z HDR na Śląski

Skąd robione? z mostu nad A1 ul. Bojkowska??

PS: Widzę ze robiłeś Olympusem z 26x zoom :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Taterki z Pogorzyc

tatry_af.jpg

Widok mnie dość zaskoczył, to znaczy widać było wyraźnie dużo śniegu na zboczach. A tu w wiadomościach dopiero usłyszałem, że w Tatrach spadł śnieg i stąd ich wyraźny widok.

 

Fociłem je z tej drogi, która jadąc od Chrzanowa skręca obok Kościoła 120* w prawo.

 

Merti, szukałem Twojej miejscówki, ale Ty chyba fociłeś Jeseniki z tej górki 395 m a nie wprost z drogi, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedziłem dziś Chorągwicę uzbrojony w lornetkę i...mieliście rację :-) jestem już pewien że w tamtym miejscu nic nie widać, bo widoczność była bardzo dobra i...wyłowiłem parę innych ciekawostek: dwa kominy i dym. W kółeczku położenie kominów, z prawej strony przybliżone położenie dymu, miałem wrażenie że osłabł i nie zrobiłem mu zdjęcia. Ale wyglądał na wydobywający się z małego obszaru.

 

 

a tu zbliżenie kominów

 

 

Lewego jestem w miarę pewien: Elektrownia Siersza, ale prawy? Czyżby huta Katowice (ponad 70 km)? A dym zgaduję że to ZGH Bolesław w Bukownie, chociaż przypominam sobie że niestety byłem kiedyś na Jurze świadkiem wypalania traw.

 

PS:I mógłby ktoś sporządzić symulację dla punktu oznaczonego w google earth współrzędnymi 49 st. 57'32" N, 20st. 05'12" E pod kątem możliwości dostrzeżenia gór Świętokrzyskich? Dzięki :-)

PS2: Chciałbym doprecyzować mój opis Chorągwicy (bo to jednak w Chorągwicy a nie Mietniowie) jako punktu obserwacyjnego w wątku "nasze miejsca obserwacyjne", ale nie ma opcji "edytuj". Może ktoś coś doradzić?

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę industrialu ode mnie - z Pogorzyc i okolic Alwerni.

 

1. Rafineria Trzebinia

01.jpg

 

2. Koksownia Przyjaźń z ładnym "wyrzutem" pary

02.jpg

 

3.-4. Elektrownia Skawina - 2 części

03.jpg04.jpg

 

5. Zakłady Chemiczne Alwernia

06.jpg

 

6. Elektrownia Jaworzno III i komin w Chełmku na pierwszym planie a poza tym:

bez literki z lewej -

A - ?

B - ?

C - ?

D - wieża przekaźnikowa w Mikołowie

E - EC Mikołów (?)

F - ?

G - komin KWK Ziemowit

H - KWK Knurów (?)

I - EC Zabrze (?)

05.jpg

 

7. Od lewej - EC Żory, KWK Krupiński i coś na lewo od hałdy (?)

07.jpg

 

8. ? - kierunek północno-zachodni

08.jpg

 

9. Coś za prawą częścią górki i coś z lewej - kierunek północno-zachodni

09.jpg

 

10. jakiś Kościółek - w Żorach (?)

10.jpg

 

11. KWK Borynia (?)

11.jpg

 

12. Z lewej EC Pszczyna, z prawej KWK Czeczott

12.jpg

 

Proszę o potwierdzenie/korektę/uzupełnienie :Salut:

 

 

Na koniec jeszcze przypomnę moją prośbę o symulację z Kashmira Tatr z Krakowa z tego postu:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=345936

współrzędne: 50* 02' 57,9" N; 19* 56' 14,8" E; 325 m n.p.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba>>> dokładnie tak jak piszesz. Byłem w punkcie 395m. Ale przyznasz sam że sama drogo do tej górki też niczego sobie, a te rodzinki co tam mieszkają to dopiero mają miejscówkę na góry :)

 

Widzę po tych zdjęciach, że byłeś później niż ja dziś w terenie. A szkoda, bo ja byłem między 18 a 19 i bym ci się załapał na tym drugim zdjęciu na tej górce w lewym dolnym rogu :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Elektrownia Jaworzno III i komin w Chełmku na pierwszym planie a poza tym:

bez literki z lewej -

A - ?

B - ?

C - ?

D - wieża przekaźnikowa w Mikołowie

E - EC Mikołów (?)

F - ?

G - komin KWK Ziemowit

H - KWK Knurów (?)

I - EC Zabrze (?)

05.jpg

 

Trochę chyba nie tak ten opis, to przecież zupełnie inny kierunek ale proszę o weryfikację bo już sam zgłupiałem (kuba_mar skąd dokładnie robiłeś to zdjęcie?)

 

Moim zdaniem

D - to wieża telewizyjna w Bytkowie

G - EC Katowice

 

- Na zdjęciu 8 masz pięknie uchwycone centrum Katowic, z m.in widocznym budynkiem Altus, wieżowcami Stalexportu, ale co do tych bliźniaczych kominów to nie jestem pewien (KWK Wieczorek?)i proszę o pomoc:

 

08.jpg

 

- Na zdjęciu 10 to wg mnie kościół w Katowicach Murckach

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos, spryciarzu, Ty rzucasz fotki najpierw na swoją strone a dopiero potem na forum :-D, tak patrze na to i myślę gdzie to już widziałem xD, chwila zastanowienia i przebłysk - na Twojej stronie B)

 

A co do zdjęć kuby_mara, no to choć nie na 100%, ale zaprzeczam KWK Borynie, mimo że niektóre kominy mogą być przypadkowo na linii widzenia i hałda pasuje, to nic a nic nie pasuje szyb, który jest wyższy niż hałda i z hałdy wygląda tak (3D crosseyes):

BORYNIA_3D.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chyba nie tak ten opis, to przecież zupełnie inny kierunek ale proszę o weryfikację bo już sam zgłupiałem (kuba_mar skąd dokładnie robiłeś to zdjęcie?)

 

Zdjęcie robiłem jakieś 1,5 km na południowy-wschód od centrum Płazy. Nie jestem specjalistą i mogłem się pomylić, bo zdjęcie to opisywałem na podstawie robionego w kierunku Elektrowni Jaworzno III z innego punktu, a więc trochę wszystkie obiekty za nią były poprzesuwane - mogłem sam coś namieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Athomer>>> trochę zaszalałeś z tą Łagiszą :P reszta ok, jeszcze te dwa kominy to ZEC Nikiszowiec przy KWK Wieczorek

 

Kuba>>> a dokładniej skąd ?? pokaż na zumi ...

 

7. koksownia Radlin

8. to Athomer opisał

9. po prawej to KWK Czeladź a po lewo mój koszmar :huh:

 

i tu pośba do Was panowie : co za zakład z tak dużym kominem jest w Tarnowskich Górach, bo kierunek mi w tamtą stronę wychodzi, nie potrafię tego rozszyfrowac, a te zakłady widze i widuję z wielu miejsc gdzie byłem... -_-

 

A, i jeszcze fajnie łapłeś kościół w centrum Jaworzna, po lewo szyb Jan Kanty a po prawo kościół na Os. Stałym w Jaworznie :lol:

 

10. zgadza się Athomer

11. a tu to Mateusz powinien się wypowiedzieć bo to jego punkt na którejś z dwóch hałd na które często uczęszczał ;)

12. zgadza się

 

a teraz to szóste zdjęcie:

A. Altus

B. EC Szopienice

C. EC ELCHO Chorzów

D. TVP Bytków

E. Zakłady Azotowe Chorzów

F. KWK Mysłowice

G. EC Katowice

H i I. Huta Jedność

H. Ec Siemianowice ten większy

po lewo ZEC Nikiszowiec

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos, spryciarzu, Ty rzucasz fotki najpierw na swoją strone a dopiero potem na forum :-D, tak patrze na to i myślę gdzie to już widziałem xD, chwila zastanowienia i przebłysk - na Twojej stronie B)

 

Heh :) Oczywiście będę wrzucał nowości, bo tego dnia była niesamowita widoczność i dużo ciekawych obiektów się złapało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS:I mógłby ktoś sporządzić symulację dla punktu oznaczonego w google earth współrzędnymi 49 st. 57'32" N, 20st. 05'12" E pod kątem możliwości dostrzeżenia gór Świętokrzyskich? Dzięki :-)

No nie ma tak dobrze - klik. A Świętokrzyskie to generalnie bardzo ciekawy temat dla DO - zerknij. Łysice widać nawet z Pilska! Brzmi na podobną egzotykę, jak Babia z Częstochowy, ale w końcu od czego są dalecy obserwatorzy, jak nie od poszerzania horyzontów :)

 

PS2: Chciałbym doprecyzować mój opis Chorągwicy (bo to jednak w Chorągwicy a nie Mietniowie) jako punktu obserwacyjnego w wątku "nasze miejsca obserwacyjne", ale nie ma opcji "edytuj". Może ktoś coś doradzić?

Napisz mi proszę na PW co to ma dokładnie być, to poprawię.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak abstrahując od toczącej się dyskusji mam dobrą wiadomość dla kolegi Andisa - klik. Okazuje się, że Babią Górę widać niedaleko Twojej "bieszczadkiej" miejscówki i jest do najdalej wysunięty na wschód punkt, z którego da się ją jeszcze zaobserwować (160 km). W ogóle obszar jej 'osiągalności' jest powalający...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początki zielonych odnośników oznaczają miejsca, w których na zdjęciu znajdowałyby się odpowiednie obiekty (szczyty), gdyby obliczenia wiernie oddawały rzeczywistość.

Wszelkie odchylenia oznaczają albo moje niechlujstwo przy dopasowywaniu symulacji do zdjęcia (we wszystkich kierunkach), albo niedokładne współrzędne (odchylenia poziome), albo błędne wysokości (pionowe), albo wreszcie inne od obliczonego rozchodzenie się światła, z reguły spowodowane innym niż założony pionowym rozkładem temperatury i ciśnienia (też pionowe).

Ten ostatni to moim zdaniem główne źródło błędów, ponieważ jest przyjmowany jednakowy na całym symulowanym obszarze, a wcale nie musi taki być i na ogół zapewne nie jest.

Poza tym dane pomiarowe z reguły pochodzą z miejsca dość odległego od rozważanego obszaru i z innej godziny. Na razie nie mam żadnego dobrego pomysłu na poprawienie tego mankamentu. Po prostu punkty sondowania atmosfery nie leżą co 10, tylko co kilkaset kilometrów, a pomiary są wykonywane 2 razy na dobę.

Myślę o ewentualnej interpolacji z 3 najbliższych stacji pomiarowych, ale to chyba niewiele da. Tak czy inaczej, przed wakacjami na pewno się za to nie zabiorę.

Zgodność teorii z praktyką jest tutaj bardzo duża. Nawt nie przypuszczałem, że da się to tak dokładnie policzyć, biorąc pod uwagę tak niewielka ilość potrzebnych danych. Gratulacje dla kol. Krzysztofa :Beer: . Należy pamietać, że pomiar sondą meteorologiczną w dolnych wartswach jest niedokładny ze wzgledu na dość szybki lot balonu i bezwładność czujników. Rzadkie rozmieszczenie puntów sondowań też powoduje błędy, ponieważ po obu stronach gór może być różny rozkład temperatury - np obserwując z Karkonoszy poziom inwersji czy widzilaność po Polskiej i Czeskiej stronie widacć to wyraźnie. Sondy wypuszczane są na niektórych stacjach co 6 godz ale i to dla nas trochę rzadko, choć w partiach szczytowych gór w czasie stabilnej wyżowej pogody zimą temperatura niewiele się zmienia w ciągu dnia. Niemniej jednak co 6 godz powstają dość szczególowe mapy powierzchni izobarycznych 850, 700 i 500 hPa (odpowiednik wysokości ok 1400, 3000 i 5600 m) z temperaturą. Nidgy się nad tym niezastanawiałem na jakiej podstawie a przecież nie ma do tego innych danych jak właśnie sondowania. Muszę o to zapytać mądrzejszych od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze 40min dobrej widzialności w okolicach godziny 13:00 było spowodowane zmianą kierunku wiatru, zresztą zobaczcie sami.

Można załączyć jakość HD

 

Fajny filmik ilustrujacy zmiany pogody w ciagu dnia. Mamy tu przejście chłodnego frontu atmosferycznego i to właśnie spowodowało zmianę kierunku wiatru. Za frontem napłynęło świeże morskie powietrze oczyszczone fronowym deszczem. Na dodatek za frontem chłodnym powietrze osiada z wyższych warstw atmosfery i dlatego po jego przejściu, zwłaszcza szybkiego, przez krótki czas często mamy bardzo widzialność. Podobnie bywa po burzy. Sama zmiana kierunku wiatru to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok mnie dość zaskoczył, to znaczy widać było wyraźnie dużo śniegu na zboczach. A tu w wiadomościach dopiero usłyszałem, że w Tatrach spadł śnieg i stąd ich wyraźny widok.

 

Wraca zima. Przynajmniej na jakiś czas zamknie gęby "specom" od ocieplenia klimatu i CO2 :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu pośba do Was panowie : co za zakład z tak dużym kominem jest w Tarnowskich Górach, bo kierunek mi w tamtą stronę wychodzi, nie potrafię tego rozszyfrowac, a te zakłady widze i widuję z wielu miejsc gdzie byłem... -_-

 

 

Chyba masz na myśli komin Fazos (FZOŚ) i drugi obok niego, podobno nigdy nie używany :)

 

LINK - Tarnowskie Góry - okolice FAZOSU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze 40min dobrej widzialności w okolicach godziny 13:00 było spowodowane zmianą kierunku wiatru, zresztą zobaczcie sami.

Można załączyć jakość HD

Czy to jest jakaś kamera na żywo? Czy sam to nagrywałeś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.