Skocz do zawartości

Uran


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

wczoraj wróciłem z krotkiego urlopu i trafiła sie pogoda!!! Wyciągnąłem sprzęta na działce i jazda. Przeleciałem kilka DS i postanowiłem nastawić sią na Urana. Powiem że sporo czasu mi zajęło znalezienie ale w końcu się udało. Na 25mm znalazłem podejrzana gwiazdkę, przeszedłem na 10mm i jest. Krótka przerwa zmiana na Vixena LV5mm i Uran trafiony. Wrażenia: przy powiększeniu 200x (więcej się nie udało - jak włozyłem barlowa nie mogłem zogniskować) Uran mały (około 1 mm średnicy) ale bardzo ostru, okrągła mała plamka. Jeżeli chodzi o kolor to na mój gust był zielono/niebieski. Wielka to dla mnie radośc bo wczoraj była moja trzecia obserwacja w życiu i rodochy miałem kupe.

Vixen LV5mm to naprawdę fajny okularek.

 

Aby nie mnożyć tematów mam jedno pytanie, czy jeżelii posiadam napęd jednoosiowy to czy istnieje możliwość ręcznej korekty napędzanej osi?

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

 

wczoraj wróciłem z krotkiego urlopu i trafiła sie pogoda!!! Wyciągnąłem sprzęta na działce i jazda. Przeleciałem kilka DS i postanowiłem nastawić sią na Urana. Powiem że sporo czasu mi zajęło znalezienie ale w końcu się udało. Na 25mm znalazłem podejrzana gwiazdkę, przeszedłem na 10mm i jest. Krótka przerwa zmiana na Vixena LV5mm i Uran trafiony. Wrażenia: przy powiększeniu 200x (więcej się nie udało - jak włozyłem barlowa nie mogłem zogniskować) Uran mały (około 1 mm średnicy) ale bardzo ostru, okrągła mała plamka. Jeżeli chodzi o kolor to na mój gust był zielono/niebieski. Wielka to dla mnie radośc bo wczoraj była moja trzecia obserwacja w życiu i rodochy miałem kupe.

Vixen LV5mm to naprawdę fajny okularek.

 

Aby nie mnożyć tematów mam jedno pytanie, czy jeżelii posiadam napęd jednoosiowy to czy istnieje możliwość ręcznej korekty napędzanej osi?

 

Pzdr

Jazz

 

 

Gratuluję udanej obserwacji :Beer:

Ja wczoraj nie polowałem na planety, a skupiłem się na DS-ach, zaliczyłem ich z 20, głównie perseusz, kasjopea. Ale przezroczystość była nie najlepsza.

Najlepiej podobała mi się gromada kulista M2 w Wodniku, pięknie podzielona w LV 6, duże wrażenie zrobiła na mnie gwiazda potrójna zeta Wodnika, no i bardzo ładna podwójna gamma Barana, polecam.

Epsilony znów z trudem podzielone, oj ciężko, ciężko :huh:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! nie mam pojęcia jak wygląda Twój napęd ale ja sobie radzę ze swoim w najbardziej prymitywny sposób jaki istnieje, odsuwam silniczek, koryguję i przystawiam silniczek z powrotem:).

A jeśli chodzi o obserwacje to na Kasjopeję i takie inne będziecie mieli czas, teraz polecam gonić Strzelca jak macie możliwość bo tylu cudów ile tam można znaleźć to chyba na naszej półkuli nie ma.(no dobra, jak ktoś lubi galaktyki to może Panna i Coma..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! nie mam pojęcia jak wygląda Twój napęd ale ja sobie radzę ze swoim w najbardziej prymitywny sposób jaki istnieje, odsuwam silniczek, koryguję i przystawiam silniczek z powrotem:).

A jeśli chodzi o obserwacje to na Kasjopeję i takie inne będziecie mieli czas, teraz polecam gonić Strzelca jak macie możliwość bo tylu cudów ile tam można znaleźć to chyba na naszej półkuli nie ma.(no dobra, jak ktoś lubi galaktyki to może Panna i Coma..)

 

 

 

Panna we Wrześniu :D . Zapytam niesmiało: czy kolega jak pisał te słowa był w stanie wskazującym na spożycie? :ha:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Myślisz że przyznałbym się publicznie do popełnienia wykroczenia? zdajesz sobie sprawę z tego kto może czytać to forum? ;) A tak generalnie czy to oficjalnie czy nieoficjalnie nie bywam w tym stanie, Paula i Dawid K mogą potwierdzić :)

Chodziło mi o to, że uważam Strzelca za jeden z najciekawszych gwiazdozbiorów naszej półkuli (niekoniecznie wrześniowy) jednak dla kogoś lubiącego galaktyki właśnie Panna i Warkocz mogą być ciekawsze bo w Strzelcu raczej galaktyk nie uświadczysz(no, może ta Jedna;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo Urana dobry jest teraz okres na jego obserwacje jest w wodniku a ja go szukam 3 dzień i cały czas nie mam pewności czy to własnie jego znalazłem szukam niby znalazłem ,,coś'' tam gdzie uran powinien być ale pewności nie mam czy to uran niech mi ktoś powie czy przy powiększeniu 300 jest wielkosci gwiazd i hmm zalatuje lekko kolorem zielono niebieski ? czy to jednak nie jest uran :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor się zgadza ale przy pow.300x tarczka powinna być wyraźnie odróżnialna od obiektu punktowego(a raczej punktowego w naszych pobożnych życzeniach :szczerbaty: ). Może spróbuj naszkicować to co widzisz w okularze dającym nieco szersze pole i potem porównaj z jakąś mapką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapka z kalendarzyka "Uranii-PA". Można porównać z tym co widać w teleskopie :)

 

http://postepy.camk.edu.pl/pics/kalas06_7-2.jpg

 

Właśnie w tych dniach przemieszcza się 0,5° od lambdy Wodnika (3,8 mag.) i naprawdę łatwo go odnaleźć.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem ile czasu trzeba, aby odnaleźć Urana. Ostatni raz patrzyłem na niego jakieś dziesięć lat temu B) . Ten post zmobilizował mnie, aby uczynić to ponownie. Popatrzyłem na mapkę, wziąłem lornetkę 12x60 i wyszedłem na balkon. Odszukanie lambdy Aqr i samego Urana zajęło mi jakieś 20 sekund :). Gwiazda jest lekko pomarańczowa, a Uran jest najjaśniejszym obiektem w jej sąsiedztwie (trochę poniżej i lekko w lewo od gwiazdy). Nieco na lewo i powyżej (od lambdy) jest gwiazdka o podobnej jasności do Urana, ale jakieś 0,5 mag. słabsza.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc :Beer: zweryfikowałem ponownie urana i jednak patrzyłem na niego od początku :rolleyes: gigantyczny to on nie jest ale zawsze coś :szczerbaty: zmyliło mnie to że takich układów jak lambda Aqr i w jej okolicy poniżej Uran jest 3 i się troszke gubiłem jednak jeśli Muwisz ze lekko pomarańczowa jest Aqr to jestem pewny w 99% że urana dopadłem a i kolor zielonkawy był :) . A tak pozatym po 10 latach dobrze jest popatrzeć na urana :rolleyes: . Od jutra atak na Neptuna :Salut::banan:

 

ps. Panie Robercie kalendarz astronomiczny który Pan prowadzi jest dla mnie podstawą kazdego dnia wielkie dzięki :)

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo Urana dobry jest teraz okres na jego obserwacje jest w wodniku a ja go szukam 3 dzień i cały czas nie mam pewności czy to własnie jego znalazłem szukam niby znalazłem ,,coś'' tam gdzie uran powinien być ale pewności nie mam czy to uran niech mi ktoś powie czy przy powiększeniu 300 jest wielkosci gwiazd i hmm zalatuje lekko kolorem zielono niebieski ? czy to jednak nie jest uran :blink:

 

A masz jakiś program - planetarium? Jeśłi nie to najwyższa pora coś takiego zainstalować.

Zawsze będzie ci łatwiej znaleść interesujący cię obiekt na niebie.

 

Może np. CdC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Robercie kalendarz astronomiczny który Pan prowadzi jest dla mnie podstawą kazdego dnia wielkie dzięki :)

 

Zawsze miło przeczytać takie słowa :). Niestety obecnie mam więcej pracy i mniej czasu na przyjemności (kalendarz), ale może już wkrótce będę mógł wprowadzić na stałe pewne dodatki do kalendarza, czyli "rocznice", "ciekawostki" i coś jeszcze, co zachęci do odwiedzania tej strony.

 

Urana i Neptuna poszukiwałem, gdy sam rozpoczynałem swoją przygodę z astro. Potem, kiedy już je "odkryłem" poszedłem dalej. Ale teraz skoro ponownie spojrzałem na Urana, to może poszukam i Neptuna.

 

Mapka z tego samego żródła co poprzednio (oczywiście należy ją powiększyć):

http://postepy.camk.edu.pl/pics/kalas06_7-3.jpg

 

Neptun jest obecnie 1,2° od gwiazdy jota Koziorożca (4,3 mag.) oraz 0,3° od gwiazdki o jasności 6,9 mag.

 

P.S. Na forum wszyscy jesteśmy astromiłośnikami i zwracamy się do siebie przez "Ty" :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.