Skocz do zawartości

Problem z Rubinarem 500/5,6


lapa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po zakupie Rubinara chcialem go wypróbować, lecz jedyne "zdjecia" jakie udalo mi sie zrobić, to tylko takie podobne do tego: http://www.lapa.idl.pl/astro/wtf.jpg. Troche nie wiem co jest nie tak. Jak kręce ostrością to jedynie dostaje takie śmieszne romby - bez punktowych gwiazd.

 

Potrzebna jest kolimacja :P?

 

Pozdraiwam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tomek

 

Czy te "romby" zjeżdżają się i rozjeżdżają jak regulujesz ostrość (tj masz wystarczający zapas focusu)? Bo jeżeli tak, a po drodze nie dają się sprowadzić do punktów to może wskazywać na poważny astygmatyzm obiektywu... Chyba że jeszcze coś masz włożone w torze optycznym (jakiś filtr albo soczewkę). Gorzej, że w tym obiektywie (przynajmniej w moich lustrzanych M42 tak jest) rozogniskowany obraz to powinny być prawie idealne okręgi. Napisz, proszę, jak to wygląda dalej od momentu ogniskowania.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tomek

 

Czy te "romby" zjeżdżają się i rozjeżdżają jak regulujesz ostrość (tj masz wystarczający zapas focusu)? Bo jeżeli tak, a po drodze nie dają się sprowadzić do punktów to może wskazywać na poważny astygmatyzm obiektywu... Chyba że jeszcze coś masz włożone w torze optycznym (jakiś filtr albo soczewkę). Gorzej, że w tym obiektywie (przynajmniej w moich lustrzanych M42 tak jest) rozogniskowany obraz to powinny być prawie idealne okręgi. Napisz, proszę, jak to wygląda dalej od momentu ogniskowania.

 

Pozdrawiam

Michał

 

Te romby zwezaja sie do pewnego momentu ( mniej wiecej nieskonczonosc) potem rozszerzaja

( raz | potem -- ;p ). Wiem ze w rubinarach potrzebne sa te modyfikacjy by zaadaptowac do Canona 350D. Używam tylko pierscieni makro. Zdawalo mi sie ze na nieskonczonosc moge ostrzyc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo w swoim Rubinarze.

To jest astygmatyzm ściśniętego lustra. Obudowa jest dosyć delikatna. Nie można zbytnio zakręcać śrubę blokady obrotu , bo to zniekształca obudowę. Jeżeli to nie pomoże, to potrzebne będzie podtoczenie łoża lustra, bo jest zbyt ciasno osadzone. Obraz będzie się pogarszał wraz ze spadkiem temperatury.

Zdjęcia dzienne wychodzą OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw jest przymocowany do statywu przez pierścien otaczający obiektyw - byl juz w zestawie. Teraz zauważylem ze owy pierścień byl nie dokońca prawidlowo przymocowany. Ale czy ja dobrze rozumiem, że np. docisk na obiektyw sruby mocujacej ten pierscien moze powodować takie znieksztalcenia ? Wydaje mi sie to malo znaczace ;p, ale przy najblizszej okazji zwróce uwage na to. Dzięki za sugestie.

 

Pozdrawiam.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to miałem w nówce kupionej bespośrednio od J.Płeszki. Problem polega na tym że zwierciadło gł. jest przyklejone silikonem do oprawy i mocniejszy docisk śruby pierścienia obrotowego kadru przenosi się z obudowy na lustro. Wystarczyło je odkleić od oprawy i problem zniknął.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to miałem w nówce kupionej bespośrednio od J.Płeszki. Problem polega na tym że zwierciadło gł. jest przyklejone silikonem do oprawy i mocniejszy docisk śruby pierścienia obrotowego kadru przenosi się z obudowy na lustro. Wystarczyło je odkleić od oprawy i problem zniknął.

 

Zgadza sie :), poluzowalem troche pierścień i zdjecia wyglądają dużo lepiej. Ale chyba wciąż zdaje mi sie, że jest coś jeszcze nie tak. Czy jak sie odklei lustro od oprawy, ono nie lata sobie :>? Czy to jest jakis skomplikowany zabieg ;p?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ten zabieg kilka lat temu i nie pamiętam jak to wyglądało od środka, ale nie jst zbyt trudne. Na końcu tubusa, na jego zewnetrznej krawędzi tuż przy pierścieniu obrortowym widać maleńką śrubkę ktorą trzeba poluzować lub najlepiej wykręcić żeby nie zgineła. Można wtedy wykręcić tylną ścianę i odsłonić komorę lustra gł. Jeśli dobrze pamiętam jest ono przyklejone do pierścienia z gwintem, który należy wykręcić i delikatnie usunąć silikon, żeby nie uszkodzić niczego i ponownie wstawić na swoje miejsce. Nie należy dokręcać na siłę pierścienia dociskowego, lecz na tyle żeby lustro nie przemieszczało się samoistnie. Zakręcając dekiel trzeba trafić otworem od śrubki na to samo miejsce widoczne w postaci rowka i zakręcić ją nie mocniej niż była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to miałem w nówce kupionej bespośrednio od J.Płeszki. Problem polega na tym że zwierciadło gł. jest przyklejone silikonem do oprawy i mocniejszy docisk śruby pierścienia obrotowego kadru przenosi się z obudowy na lustro. Wystarczyło je odkleić od oprawy i problem zniknął.

 

Podobno AK sprawdza wszystkie obiektywy pod kątem astro. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale grzebanie w nowym egzemplarzu przyznasz że to nie jego działka. Producent nie dopracował obiektywu, ten silikon był zbędny, odchudził konstrukcję do minimum i to procentuje, ale od czego jest pomsłowosć nasza.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, juz pisalem kiedys na ten temat, ale mam nadzieje ze ktoś mógłby jakoś to sprecyzować. Mam problem z sciskiem lustra w rubinarze. Poluzowanie sruby mocującej coś pomoglo, ale dalej widać rombiki zamiast punktów. Czy jest ktoś kto może rozkręcał rubinara 500mm i wyjmował silikon ? Prosiłbym o w miare dokładne wskazówki, bo to jest raczej nowy obiektyw a ja nie mam wprawy w tego typu robotkach ;p.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Mam problem ze sciskiem lustra w Rubinarze. Poluzowanie sruby mocującej coś pomoglo, ale dalej widać rombiki zamiast punktów. Czy jest ktoś kto może rozkręcał rubinara 500mm i wyjmował silikon ?

Tomek

Przeciez dokladnie POST WYZEJ Lemarc to opisal!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.