Skocz do zawartości

Podziękowanie dla Astrokosmo i Ignisdei


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Poznałem się z Astrokosmo na zlocie w Bukowcu. Podczas rozmów wyszło, że chciałbym u siebie utworzyć młodzieżowe koło astro, które umożliwiłoby złapanie bakcyla dla tych, co nawet nie wiedzą, że można tak sobie poobserwować niebo.

W jakis czas po zlocie Astrokosmo zaczął przysyłać mi dziwnie brzmiące ;) PW, w stylu: "kiedy zaczynam", "jak ze sprzętem" itd. A później napisał... że na działalność koła ofiaruje mi swój TELESKOP :blink: i do tego trochę "różności".

 

Dziś dostałem paczkę z "różnościami"...

Trudno wymienić to, co tu jest, ale wyjdzie z tego fajna (i nowa) lunetka 60 mm na montażu azymutalnym i ładniuchnym drewnianym trójnogu. Jest sporo soczewek, pryzmatów, złączek itd. które wykorzystam z dzieciakami do nauki "zrób to sam". Jest kuuupa numerów "Vademecum", parę książek, w tym "Amatorski teleskop zwierciadlany", którego kiedyś nadaremnie szukałem. Całość się mieści w pudle 87x40x23 cm, które jest PEŁNE!!!

 

Do tego mam wiadomości, że Astrokosmo kończy... modernizację swego 170- wymienia lustra, bo chce żeby dzieciaki miały porządny sprzęt...

 

Z kolei od Ignisdei dostałem zestaw soczewek i pająka do Newtona. Jak się dowiedział o projekcie koła i moich zamiarach- dał co miał. A ja już się postaram, żeby do tych soczewek dorobić tulejki na jakieś Barlowy, jakiś okularek jeden z drugim też wyjdzie. A pająk... hmmm... już myślę co z lustrem :) Dzieciakom zapowiadają się pracowite lata ;)

 

NIE WIEM JAK DZIĘKOWAĆ!!!!!!!!!

Powiem szczerze- na astronomicznych forach internetowych po raz pierwszy spotkałem się z bezinteresownościa, wspieraniem innych, pomocą, przyjaźnią dzięki netowi. Zanim tu "wlazłem", każda z tych spraw wydawała mi się obca w tym zadufanym w sobie, nieczułym świecie. Niemal wszyscy ludzie, których znałem, potrafili odmierzać czas jedynie brzękiem monet, szelestem banknotów w SWOJEJ kieszeni. Co niektórzy bywali inni- jak IM SIĘ OPŁACAŁO.

 

Nie wiem, co pisać, bo takie coś chwyta za serce :)

Postaram się jak mogę, żeby te wszystkie rzeczy były dobrze wykorzystane. Może znajdę takich zapaleńców, którzy jedynie dzięki temu sprzętowi i własnej pracy będą mogli podziwiać piękno naszego nieba.

 

 

Pozdrawiam wszystkich

Wiehu

 

P.S. Od Polarisa też juz wcześniej dostałem zdekompletowanego U-refraktorka, którego umieścił na giełdzie AF. Wraz z nim była soczewka, która... nie wytrzymała bliższego poznania się z moim synem ;) ale i z niego coś wykombinuję :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsza jak będę zmieniał sprzęt-a będę, możesz na mnie liczyc :Beer:

 

Ja w swoim życiu często doświadczam tego że ktoś bezinteresownie mi pomaga, dlatego ja też pomagam innym.

 

W dzieciństwie bardzo zafasynował mnie kosmos , dużo czytałem oglądałem itd... , moich rodziców nie stac było na zakup lornetki dla mnie a co mówic dopiero o teleskopie, dlatego chętnie wespre tworzone przez ciebie kółko astro czym tylko będę mógł.

Czasy niby sie zmieniły i kupic można wszystko, ale zawsze pozostaje ten sam dylemat-czy rodziców młodych ludzi będzie stac na zakup teleskopu ? , bo lornetki może...

 

Dlatego z dużą radością przekażę mój U 170x900 dla dzieciaków .

 

Zawsza jak będę zmieniał sprzęt-a będę, możesz na mnie liczyc :Beer:

 

Ja w swoim życiu często doświadczam tego że ktoś bezinteresownie mi pomaga, dlatego ja też pomagam innym.

 

W dzieciństwie bardzo zafascynował mnie kosmos , dużo czytałem oglądałem itd... , moich rodziców nie stac było na zakup lornetki dla mnie a co mówic dopiero o teleskopie, dlatego chętnie wesprę tworzone przez ciebie kółko astro czym tylko będę mógł.

Czasy niby się zmieniły i kupic można wszystko, ale zawsze pozostaje ten sam dylemat-czy rodziców młodych ludzi będzie stac na zakup teleskopu ? , bo lornetki może...

 

Dlatego z dużą radością przekażę mój U 170x900 dla dzieciaków .

 

Ja również podziwiam to co robisz i życzę ci sukcesów .

 

Mnie jak na razie udało się zaszczepic bakcyla astro mojemu synowi Krzysiowi który był za mna na zlocie w Bukowcu. Nie odstepuje mnie na krok gdy wybieram się do PTMA w Warszawie.

Kupuję dla niego właśnie Celestrona 114 ( tubę ) za jedyne 150zł i powieszę na moim EQ-3,

A ja będę musiał pomyślec o czymś większym dla siebie ponieważ otrzymałem od sponsora tubę optyczną Celestrona C8 SCT , oraz kamerkę Philips ToUcam 840 i laptop z oprogramowaniem do kamerki Panasonic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super, że syn idzie w ślady tatusia :)

U mnie na razie podobnie- mój Emil biega za mną, czyta trochę o kosmosie, czasem jeździ na obserwacje. Oby tak dalej :)

 

Też się kieruję właśnie tym, o czym piszesz- wielu ludzi nie stać na teleskop. Dlatego robię kółko, w zamiarze są też pokazy nieba dla szkół.

 

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania - powtórne dla Polarisa:)

 

Dziś dostałem od niego paczkę z trzema drukowanymi na drukarce atlasami nieba i przepięknymi plakatami o tematyce astro!!!

Serdecznie dziękuję- już myślę o oprawieniu plakatów. Jeszcze tylko najpierw będę musiał ściany w mojej bazie zrobić ;)

No ale w końcu mam w mojej "służbówce" prąd i wodę. Teraz czeka mnie ocieplenie ścian, założenie boazerii, no i - mieszkam :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lista ofiarodawców się wydłuża :blink:

Dzis od Grzela dostałem takie coś:

post-2472-1160640312_thumb.jpg

 

Naprawdę juz nie wiem jak dziękować!!! Na pewno wszystko, co do mnie trafia, będzie wykorzystane- obiecuję :)

:notworthy::notworthy::notworthy:

 

Do zobaczenia na jakimś zlocie!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyda się wszystko. Nawet pozorne graty.

Mam zamiar, oprócz obserw normalnym sprzętem, "zafundować" dzieciakom zabawę w optykę. Niech kombinują! Lunetki z okularów, tych babci z nosa zdjętych :szczerbaty: i w ogóle różne takie cudactwa. Zamiast kretyńskich gierek na kompie i bezmyślnego wysiadywania w parku :)

 

 

Ale żeby było jasne- po każdej takiej informacji dłuuuugo szukam szczęki :)

 

:notworthy::notworthy::notworthy:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

DZIS DOSTALEM TELESKOP OD ASTROKOSMO !!!

 

Czy ktoś pomoże mi wyrazić to, co czuję???

Tak Janusz wyglądał z nim na zlocie w Bukowcu:

post-2472-1161642202_thumb.jpg

 

Teraz telep stoi (póki co oczywiscie) w mojej kuchni. A ja siedzę i się weń gapię jak sroka w gnat, nie dowierzając, z dość chyba nie tenteges miną...

 

Telep ma oba lustra całkiem nowe, oba ze znakomitą dokładnością. Główne jest zamontowane, a wtórne, jak z Januszem uzgodniliśmy- sam osadzę na pająku i zamontuję. Pewno jutro zrobię sobie urlop w pracy :szczerbaty:

 

Dodatkowo dostałem aparat foto, Plossla 25 mm, najświeższy numer Vademecum, obejmy do sporej tuby i ... spory kawałek meteorytu.

 

Nie wiem, naprawdę nie wiem, co i jak powiedzieć :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś obowiązkowo umieścić na nim dane Janusza jako draczyńcy w postaci tabliczki memoriałowej w stylu : Ufundowene przez..................dla koła astonomicznego w................. jeśli gość chce pozostać anonimowy to przynajmiej umieść tam jego nick. A formę graficzną sam wymyślisz w końcu to Twoja działka.

Bęzie to niewątpliwie dowód uznania dla Janusza, (lepszy od księgi darczyńców lub jakichś laurek i listów) - bo każdy z młodych kto będzie patrzył przez rzeczony teleskop wspomni imie darczyńcy. :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prowda, Ignis !

A miejsca na telepie jest sporo :)

 

:Beer:

 

P.S. Jednak zrezygnowałem z przysposobienia pajączka na dzisiaj. Jutro mam dostać aluminium i spróbuję cosik od nowa kombinować. Moze namówię firmę z sąsiedztwa na zrobienie czegoś całkowicie nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym się wtrącać w twoje kostrukcje, ale jeśli to było by mozliwe to proponuje ramiona pajaka wygiąć, obojetnie ile ich będzie, naprwde spajki znikaja i poprawia to obrazy zwłaszcza na małych planetkach, a przy jego dość malej ogniskowej ok.900mm to wazne.

Podobno Zbig wygioł Promilowi ramiona w pająku i spajki znikneły, ale oczywiscie zrobisz jak będziesz mógł/chcial.

pozdrawiam.

 

Mnie w rekonstrukcjach U zależało na zamontowaniu jak najmniejszego lusterka wtórnego i zastosowaniu pająka wygietego jednoramiennego aby jak naj mniej cienia padało na lustro główne-w sumie miał być do wizuala.

Wierze że i tak zrobisz to dobrze, nie tak łatwo go zepsuć :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy robił porządki i znalazł kilka starszych gazetek astro. Z myślą o Twoim Kółku, Saywiechu, uratowałem je przed niechybnym spaleniem. Jeśli chcesz to Ci je prześlę.

W skład wchodzą:

Postępy astronomii - 8 numerów z 1991-1993 r.

Sky&Telescope z 1996 r. (j.ang)

 

Jest kuuupa numerów "Vademecum

Jeśli nie będą się pokrywać numery to od siebie dorzucę Vademecum nr 1/2004 i 2/2004.

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablito... siem nie posiadam znów ze zdumienia i ... ech... aż łezka sie kręci, że są ludzie, którzy potrafią myśleć o innych!

 

Nie mogę w tej chwili sprawdzić, czy mam te numery Vademecum- pewno tak. Ale jakby co, to nie dopuszczę, żeby dzieciaki zrobiły z nich np. papierowe samoloty ;)

 

DZIĘKUJĘ!!!!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem przesyłkę od Pablito :)

Być może dla co niektórych kilkanaście gazetek sprzed 10-15 lat to kompletna, niepotrzebna makulatura, ale dla mnie one maja wręcz nieocenioną wartość. Sporo informacji, których na próżno gdziekolwiek szukać. DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!!!

 

:notworthy::notworthy::notworthy:

 

Jeśli ktos ma jakieś graty, które tylko "robią" mu bałagan, albo leżą gdzieś po strychach, piwnicach- proszę o kontakt. Wcześniej tego nie pisałem, ale to co dostałem do tej pory utwierdza mnie w przekonaniu, że dla dobra sprawy warto otwarcie poprosić.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla takiej sprawy jak młodzieżowe kółko astronomiczne , naprawde warto poprosic-jak tylko będe mógł napewno wespre.

 

To nie tylko hobby , masz duża szanse odciągnąc dzieciaki od głupich pomysłów, papierosów itd.

Pozdrawiam i żecze wytrwałości w podjętej decyzji :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem przesyłkę od Pablito :)

Być może dla co niektórych kilkanaście gazetek sprzed 10-15 lat to kompletna, niepotrzebna makulatura, ale dla mnie one maja wręcz nieocenioną wartość. Sporo informacji, których na próżno gdziekolwiek szukać. DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!!!

Niezamaco, tfu... nie ma za co :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A teraz do grona sponsorów dołączył Bolid25 !

Przysłał mi okularek Kellnera, sygnowanego przez Celestrona, 9 mm. Tak coś mi się wydaje, że to może być całkiem niezły okular do tych moich mgławiczek planetarnych :) Niestety - chmurzyska dziś i nie ma szans na zobaczenie czegokolwiek. Ale jak będzie jakaś dziura w chmurach- natychmiast wykorzystam i napiszę.

 

Nie wiem, naprawdę nie wiem jak wszystkim dziękować. Mam nadzieję, że na jakimś zlocie cała sprawa o niezłą imprę się rozbije :szczerbaty:

 

:notworthy::notworthy::notworthy:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.