Skocz do zawartości

Teleskop balkonowy


marcin_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów (jako nowy użytkownik). Chcę się poradzić. Mam dylemat w kwestii zakupu mojego pierwszego teleskopu z przeznaczeniem na obserwacje balkonowe. Kwota jaką mogę na to przeznaczyć to 2 tys. zł. Balkon ma wymiary około 5x1 m, 4 piętro, niebo dość zaświetlone, gwiazda polarna nie widoczna (po drugiej stronie bloku). Posiadam lornetkę 7x50 i nie patrzyłem jeszcze nigdy przez teleskop. Obecnie astro traktuje jako jedno z moich hobby (i nie jest ono na pierwszym miejscu), więc szukam teleskopu dla 'niedzielnego' obserwatora. Nie interesuje mnie także astro-foto, tylko visual.

Jako teleskop balkonowy nie rozważam Newtona ani długich refraktorów, gdyż chce aby to było 'zamknięte' i 'krótkie', w jak największym stopniu bezobsługowe oraz żeby zajmowało jak najmniej miejsca w domu.

Co chcę obserwować ? Wszystko to co uda się zobaczyć z balkonu ( księżyc, jowisz, saturn, mars, jaśniejsze gwiady, gromady itd).

Po przeczytaniu wielu postów z tego i innych forum, mój wybór ograniczyłem do :

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) MAK127EQ3-2

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) MAK102EQ2

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1206AZ3

 

Luneta Yukon 6-100x100 + statyw

 

 

Który z nich najbardziej pasowałby w moim przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linki do postów z informacjami przeczytałem już wcześniej (zanim tu napisałem). Chodziło mi o opinię co do wyboru konkretnego modelu ( z tych wybranych przeze mnie ). Wstępnie jestem zdecydowany na MAK127EQ3-2 (po przeczytaniu jego recenzji na tym forum). Interesuje mnie też kwestia czy warto brać (jeśłi już MAKa) to 127 czy 102 , czy dwukrotnie wyższa cena warta jest tych 2,5 cm ?

 

Chciałbym się upewnić czy dobrze wybrałem (no i troche pogodę popsuć :burza: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linki do postów z informacjami przeczytałem już wcześniej (zanim tu napisałem). Chodziło mi o opinię co do wyboru konkretnego modelu ( z tych wybranych przeze mnie ). Wstępnie jestem zdecydowany na MAK127EQ3-2 (po przeczytaniu jego recenzji na tym forum). Interesuje mnie też kwestia czy warto brać (jeśłi już MAKa) to 127 czy 102 , czy dwukrotnie wyższa cena warta jest tych 2,5 cm ?

 

Chciałbym się upewnić czy dobrze wybrałem (no i troche pogodę popsuć :burza: ).

 

Dawniej długo prowadziłem obserwacje z okna/balkonu, więc pozwolę sobie zabrać głos. Nie doradzę ci w kwestii konkretnego modelu, bo pewnie inni tutaj orientują się w nich o niebo lepiej.

 

Natomiast, czy jesteś pewien że chcesz kupić teleskop na montarzu paralaktycznym? Z własnego doświadczenia wiem, że montaże paralaktyczne to prawdziwy 'pain in the ass' jeśli używa się ich niezgodnie z nazwą. Taki montaż zajmuje sporo miejsca, co na balkonie jest bardzo istotne. Poza tym, podczas obracania nim teleskop zmienia położenie w znacznym stopniu, raz lądując przy balustradzie, innym razem opierając się o ciebie lub ścianę.

 

Dlatego wybrałbym jakiś dobry(!) statyw fotograficzny, a całą pozostałą kasę przeznaczył na porządny niewielkich rozmiarów teleskopik. Maksutov wydaje mi się ok. Używałem kiedyś Maka 10cm i dawał przepiękne obrazy.

Edytowane przez bodla_point
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast, czy jesteś pewien że chcesz kupić teleskop na montarzu paralaktycznym?

Tego akurat nie jestem pewien, gdyż nie obserwowałem nigdy przez nic co by było na tym wynalazku osadzone (no i nie mam na balkonie pod ręką gwiazdy polarnej). Wyczytałem, że na paralaktyku (ustawionym zgodnie z polarną itd.) łatwiej się obserwuje przy większych powiększeniach, gdyż trzeba korygować tylko w jednym poziomie.

 

Dlatego wybrałbym jakiś dobry(!) statyw fotograficzny, a całą pozostałą kasę przeznaczył na porządny niewielkich rozmiarów teleskopik.

Może rzeczywiście taki azymutalny montaz byłby dla mnie praktyczniejszy? Pewnie warto aby miał też mikroruchy ? Znalazłem coś takiego :

Montaż azymutalny Sky-Watcher AZ3 , tyle że zajmuje chyba tyle samo miejsca na podłodze co ten paralaktyk. Jakie inne montaże fotograficzne są godne polecenia w tym przypadku - do MAKa 127 lub MAKa 102 (chodziło by mi o jakieś konkretne modele i linki do nich) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego akurat nie jestem pewien, gdyż nie obserwowałem nigdy przez nic co by było na tym wynalazku osadzone (no i nie mam na balkonie pod ręką gwiazdy polarnej). Wyczytałem, że na paralaktyku (ustawionym zgodnie z polarną itd.) łatwiej się obserwuje przy większych powiększeniach, gdyż trzeba korygować tylko w jednym poziomie.

Może rzeczywiście taki azymutalny montaz byłby dla mnie praktyczniejszy? Pewnie warto aby miał też mikroruchy ? Znalazłem coś takiego :

Montaż azymutalny Sky-Watcher AZ3 , tyle że zajmuje chyba tyle samo miejsca na podłodze co ten paralaktyk. Jakie inne montaże fotograficzne są godne polecenia w tym przypadku - do MAKa 127 lub MAKa 102 (chodziło by mi o jakieś konkretne modele i linki do nich) ?

 

Tego azymutala nie musisz sadzać na szerokim statywie z którym jest sprzedawany. Możesz przerobic go na słupo-łapke ala The Słup Żywiecki lub czepnąć śrubą do balustrady balkonu. Pytanie jak u ciebie z drganiami na tym balkonie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak127 praktycznie potrzebuje zawsze przeciwwagi żaden AltAZ tego nie uciągnie bez problemów. Ja w taki własnie sposób makiem127 rozrywam sukcesywnie głowice AltAZ Vixena więc wiem o czym mówie. trzyma sie ale mikroruch jest obciażony i trzeba mu ręka pomagać przy podnoszeniu. głowica foto nie pociągnie tego tym bardziej. tuba Maka 127 wazy 3,5kg... najlepiej by było uzywać maka 127 z czymś takim

 

http://www.teleskop-service.de/Antares/Mon...ierung.htm#Giro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz paralaktyczny zawsze mozesz ustawic jako azymutalny, wystarczy poziomo jedna z osi ustawic. Skoro zestaw ma EQ3-2 to bez problemu azymutalny z niego zrobisz.

Sadze,ze do telepa z dluga ogniskowa azymutalny to nieporozumienie. Planety beda uciekac z pola widzenia

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego azymutala nie musisz sadzać na szerokim statywie z którym jest sprzedawany. Możesz przerobic go na słupo-łapke ala The Słup Żywiecki lub czepnąć śrubą do balustrady balkonu. Pytanie jak u ciebie z drganiami na tym balkonie.

Jeśli chodzi o drgania to wydaje mi się że jest całkiem dobrze, ulicę mam oddaloną około 250 m.

 

Takie przeróbki montaży u mnie odpadają (brak zdolności w majsterkowaniu, narzędzi, czasu, 'uniwersalnej' stopki ... itd, balkon musi pozostać nienaruszony). Potrzebowałbym czegoś co po kupieniu od razu da się używać bez żadnego kombinowania (chociaż pomysł z przypieniem do balustrady mogłby być ok po wywaleniu doniczek z kwiatami). Jednak na teraz to musi być montaż plug&play.

 

montaz paralaktyczny zawsze mozesz ustawic jako azymutalny, wystarczy poziomo jedna z osi ustawic.

Sadze,ze do telepa z dluga ogniskowa azymutalny to nieporozumienie. Planety beda uciekac z pola widzenia

Czy mam przez to rozumieć, że zawsze mogę sobie tak ustawić oraz że kupując montaż paralaktyczny może on pełnić funkcje azymutalnego (tylko co wtedy z położeniem tuby, czy nie będzie ona pod jakimś dziwnym niedostępnym dla obserwacji kątem). Jeśli tak to wtedy opcja 2 w 1 byłaby chyba dobrym rozwiązaniem na balkon do visuala i powiększeń do x150 ?

 

 

serce mi mówi Mak 127

Mi też serce mówi Mak127 a kieszeń mówi, że Mak102 B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ci jeszcze domieszam.

 

Tuba achromatu F5 102mm np. C102VW waży ok. 2,5 kg i na azymutalu radzi sobie nieżle. Będzie taniej niz za MC ale chromatyzm included ... Zależy na co sie nastawiasz i co masz w zasięgu na niebie, (nigdzie nie doczytałem pod jakiej jakosci niebem ten balkon). Faktycznie, do planet taki achro short tube przegra z MC o podobnej aperturze, ale z DS juz będzie miał przewage (pole). Tak więc mozesz powędrowac w kierunku światłosilnego achromatu, ale tylko jeżeli masz sensowne niebo.

 

Co do dziwnych pozycji to i MC i refraktor mają wyjście optyczne z tyłu tuby, więc wielkich zdziwień być nie powinno.

 

Nie pamiętam jakie masy osiągają refraktory ED, ale jezeli to ciagle w okolicach 3 kg. a portfel pozwala, to może przyceluj w nie. Będziesz miał i planetek i do DSów w rozsądnych rozmiarach, ze sporym polem, bez chromatyzmu i tylko z jednym ale... sporo mniejszą ogniskową, choć to tak naprawde bez znaczenia jeżeli ma stac na azymutalu nie służyc do powerowania na maxa (azymutal pozwala komfortowo obserwowac do ok. 100x potem zaczynają narastac problemy).

 

Generalnie przy refrakorach o ogniskowej w okolicach 500mm, aby osiagnąć power 200x musisz dać okular o ogniskowej 2,5mm, a to oznacza, że nie będzie to tani okular. Albo LV za jakieś 500pln albo tandem barlow + 5mm, a taki tandem to jeszcze więcej kasy jezeli ma być dobrej jakości - ok. 800-900pln).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam szedł w 127mm, bo 100mm szybko przestanie Ci wystarczac, zaś 127-ka moze sie okazać do planet sprzetem docelowym, w warunkach miejsko-balkonowych. Kwestia montażu: na początek azymutalny może być, EQ3-2 możesz dokupic później. Jedno DUŻE ale: zapomnij o statywie foto z głowicą foto. Uniemozliwia on ujakakolwiek praće z powiększeniami rzedu 100x i więcej. Chodzi o uginanie sie głowicy wskutek niewyważenia w płaszczyźnie pionowej a w kosekwencji opadania głowicy -miałem to w travellerze. Rozwiazanie to albo mikroruchy [ale tu też moze sie okazac potrzeba przeciwwaga], jak pisze Mc Arti albo boczny montaz AZ, w którym ten problem zostaje zlikwidowany. Patrz montaże typu Giro na www.teleskop-service.de Chodzi tu o samą ideę rozwiązania -teleskop zawieszony z boku, oś Alt [elewacji] przechodzi przez środek cieżkości tuby. Przeciwwaga nie jest konieczna przy solidnej głowicy i lekkiej tubie, a przydatna tylko w celu zabezpieczenia głowicy przed przeciazeniem lub cąłości przed wywrotką, dokładne wywazenie w płaszczyźnie poziomej jest zbędne. Chodzi głownie o pion, MUSI być wyważenie by wyeliminować efekt opadania przy każdorazowej zmianie kąta podniesienia.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Z Hansem dyskutowalismy to w wątku dotyczącym celestrona 102/500, jest tam fotka mojego rozwiązania do travellera, na przerobionym statywie foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Celestron NexStar 102 SLT + filtr "antyachro" czyli typu "fringe killer"? Niezbyt drogo, zestaw jest lekki, ma uproszczone, ale działające i bardzo szybkie GoTo, ustawia sie go w kilka minut, oprogramowanie "apgrejdowalne". A gdy zachorujesz na Maka 127 , to da sie łatwo dokleić do tego montażu.

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Celestron NexStar 102 SLT + filtr "antyachro" czyli typu "fringe killer"? Niezbyt drogo, zestaw jest lekki, ma uproszczone, ale działające i bardzo szybkie GoTo, ustawia sie go w kilka minut, oprogramowanie "apgrejdowalne". A gdy zachorujesz na Maka 127 , to da sie łatwo dokleić do tego montażu.

Daniel

Światłosiła F6,5, to by nawet warto wstawić filtr Baader SemiAPO. Od Fringe Killera cena wyższa o 64 zł, a efekt podobno jak z ED. Sam się zastanawiam czy go (filtr) nie kupić do mojego refraktora f5.

http://www.alpineastro.com/filters/filters.htm#SemiAPO

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Yukonem 25-100x100 daj sobie spokój. To ciekawa /uniwersalna/ luneta, ale nie nadaje się do astroobserwacji. Obrazy nie są satysfakcjonujące, szczególnie w niskich temperaturach...przerabiałem to na własnej skórze :unsure:

dokładnie - zamarza już przy -10 stopniach i trudno jest kręcić okularem. Miałem to wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na co sie nastawiasz i co masz w zasięgu na niebie, (nigdzie nie doczytałem pod jakiej jakosci niebem ten balkon). Faktycznie, do planet taki achro short tube przegra z MC o podobnej aperturze, ale z DS juz będzie miał przewage (pole). Tak więc mozesz powędrowac w kierunku światłosilnego achromatu, ale tylko jeżeli masz sensowne niebo.

Jeśli chodzi o niebo to jak już pisałem na początku, jest ono dosyć zaświetlone. Także na DS się nie nastawiam, a jedynie na to co jest na tyle jasne ze zdoła się przebić na miejskim niebie.

 

 

A może Celestron NexStar 102 SLT + filtr "antyachro" czyli typu "fringe killer"? Niezbyt drogo, zestaw jest lekki, ma uproszczone, ale działające i bardzo szybkie GoTo, ustawia sie go w kilka minut, oprogramowanie "apgrejdowalne". A gdy zachorujesz na Maka 127 , to da sie łatwo dokleić do tego montażu.

Daniel

Sęk w tym, że z balkonu mam niewielkie w sumie pole widzenia, po bokach sciany a nad głową też zamknięta przestrzeń. Także tylko jedna ścianka tego 'pudełka' jest otwarta, przy czym z tego jeszcze muszę odjąć to co zasłania wieżowiec itp. Także ta mnogość obiektów z goto byłaby u mnie praktycznie niewykorzystywana. Z tego co wyczytałem to krótkoogniskowe telepy dedykowane są bardziej pod DS, a z tym to u mnie krucho.

 

Z Yukonem 25-100x100 daj sobie spokój. To ciekawa /uniwersalna/ luneta, ale nie nadaje się do astroobserwacji. Obrazy nie są satysfakcjonujące, szczególnie w niskich temperaturach...przerabiałem to na własnej skórze

Czyli Yukona skreślam z listy.

 

Po rozmyślaniach na placu boju pozostał w zasadzie mi tylko zestaw MAK127EQ3-2 (z dwoma chyba Kellnerami 10mm i 25mm, co da power x150 i x60). Myślałem też o 80ED, ale cena z montażem AZ lub EQ3 to około 2,5 tys co przekracza mój budżet. Wiem, że nie ma sprzętów uniwersalnych i do wszystkiego (zwłaszcza w tej cenie), dlatego też wolałbym mieć coś co jest dobre chociaż w jednym typie zastosowań : planetarno księzycowych i do visual only.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pocieszę cie. Przyzwoita kątówka będzie cię czekać.

No i już wiadomo, że masz schize sprzętową :ha:

 

nie wolno mówić, że coś go czeka, bo pomysli sobie, że naprawde bedzie miał jakieś U i wszystko rozmazane, CO JEST CZYSTYM ABSURDEM... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.