Skocz do zawartości

Kwintet Stephana w Pegazie


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj korzystając z ładnej i suchej pogody (choć seeing był słaby) wybrałem się na słabe komety i galaktyki Pegaza w tym Kwintet Stephana.

Wydrukowałem mapy w Cartes de Ciel kwintetu i gromady galaktyk Pegassu I i do dzieła. Znalazłem szybko korzystają z Sky Atlas 2000 dany wycinek nieba, później już korzystałem z dokładnych wydruków. Dopiero po paru minutach wpatrywania dostrzegłem delikatną mgielkę, póżniej jakby dwie mgiełki. Tak więc z kwintetu zaliczyłem ledwo dwie. Inne galaktyki: jak NGC 7331 która prezentowała się bardzo ładnie i grupa Pegas I gdzie znalazłem 3 galaktyki blisko siebie 7619, 7626, 7611 i jeszcze z 5 galaktyk w innej częsci pegaza.

Bardzo mile zaskoczył mnie Plosl 15 mm, niektóre galaktyki lepiej wyglądały w LV 9 niż w SP 25 mimo małej źrenicy wyjściowej. Wynika z tego że chyba nie mam za dobrych warunków, miasto daje o sobie znać :angry:

 

Jak tam u was koledzy z Kwintetem Stefana? Jakimi sprzętami obserwujecie, pod jakim niebem i z jakimi rezultatami?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać? W 15" Kwintet widać wyraźnie. Ostatnio w Jodłowie widoczny. Aczkolwiek mam problem z rozdzieleniem tej bliskiej parki (nie pamiętam numerka). Tutaj bardziej trzeba jednak stabilnego seeingu (trzeba pociagnąć ze 300x) niż ciemnego nieba.

Swoją drogą to chyba nie jest jednoznaczne, która to jest ta właściwa piątka galaktyczek (czasami kwintet składa sie z 6 :blink: )

 

Przy 7331 to w Jodłowie były "zawody", kto zobaczy więcej sąsiadek. Ja jak dotąd zaliczyłem 5 towarzyszek.

Powiem szczerze, że rejon od Pegaza do Perseusza z dużym teleskopem jest chyba bogatszy w galaktyki niż Panna z Warkoczem.

 

Nie wiem skąd się bierze powszechne mniemanie, że do DSów to tylko okulary długoogniskowe. Są DSy duże o małej jasności powierzchniowej i wówczas tak (ale ile tego jest - 20-30). Wszystko pozostałe to subminutowe ciupinki.

Moje ulubione ogniskowe to 10mm (źrenica 2.3), a jak seeing pozwala to 7mm(1.4) (dzięki Robert :Beer: )

Długieognisko używam jako zaawansowanego szukacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj 15 - tke widziałem nawet przy kiepskim seeingu, rozdzieliłem gwizdki, syncianym plosslem 10 tką - coraz badziej przekonuje się że jest naprawde super, szerokie pole+ długa ogniskowa., opinie (negatywne o nim były przesadzone) choć być może sky-watcher poprawił jakość. Udało też mi się zaobserować m71 w strzale i globulki w wodniku. Strzała to słaby obiekt więc byłem zadowolony. Udało mi się też złowić mgławicę w Trójkącie co uważam za sukces przu moim fluorescencyjnym niebie. Pozdr. Robert

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teha- po raz któryś z rzędu przyznaję ci rację :)

Ja właśnie po dwóch obserwacjach jestem wręcz zachwycony możliwościami mojego nowego okularka 8 mm, który kupiłem specjalnie do DS i takich tam różnych ;)

Szczerze mówiąc ze trzy miechy zajęło mi wyszukiwanie opinii na przeróżnych forach, co jest kompletną "astronomią" :D w porównaniu z ceną, jaką przyszło zapłacić.

Na razie pokrótce oblukałem rejon Kasjopei, Smoka i Dużego Misia (wybacz Polaris :szczerbaty: ). Nie mam najmniejszych kłopotów z "wyłuskiwaniem" maleństw ze Small Wonders i co niektórych (to tylko z niecierpliwości) jeszcze słabszych obiektów z katalogu Taki.

 

Szczerze mówiąc, na pewno znakomita większość forumowiczów wzruszy ramionami, gdy dowie się, że ten okularek to Plossl. Ma małe pole, trzeba niemal szorować rzęsami po szkle. Ale widoki są wręcz niewiarygodne.

Miałem porównanie ze zbliżonymi ogniskowymi m.in. LV, LWV. Więc proszę mi nie wmawiać, że nie wiem o czym piszę. Ciekaw jestem reakcji co niektórych na najbliższym sobotnim spotkaniu, gdy wycelujemy telepa w jakąś M-13, 92 czy cuś podobnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z TEGO SKLEPU

 

Silver Plossl Baadera 8 mm. 30 qrcze euro :szczerbaty:

 

Teraz zbieram na 25 mm, ... odwróconego Kellnera 20 mm, no i waham się między Antaresem SW a Hyperionem.

 

Aaa: Okularek jest opisany na obudowie jako... Celestron Nexstar 8 mm! Tak samo ortho Vixena, jakie kupiłem, sygnowane jest marką Celestrona.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławicę?? :blink::Beer:

No doba...przejęzyczenie, tak to jest jak ktoś pisze z głowy w pracy patrząc czy kierownik nie idzie, widziałem oczywiście Galaktykę spiralną

M 33 czyli NGC 598 o romiarach kontowych 68,7' na 41,6' i jasności 5,70 .............

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No doba...przejęzyczenie, tak to jest jak ktoś pisze z głowy w pracy patrząc czy kierownik nie idzie, widziałem oczywiście Galaktykę spiralną

M 33 czyli NGC 598 o romiarach kontowych 68,7' na 41,6' i jasności 5,70 .............

:Beer:

Wielka Mgławica w Andromedzie nadal funkcjonuje więc może i na M33 można tak powiedzieć?

 

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiechu, i tak cię zrównają z ziemią, że chwalisz okular typu PL.

A ja sam używam PL, i jest mi z tym bardzo dobrze.

Za zaoszczędzone pieniądze po prostu pije. Zadowolenie większe tylko ten kac! :Boink::Boink::Boink:

 

 

Jodłowskich warunków.

 

 

ps. http://www.teleskop-service.de/Transmissio...t.htm#Astro26mm , zabaczcie nawykresach jaki okular ma najgorszą transmisję, a jaki najlepszą...

hehehehe!! Jest (tylko? aż?) 10% różnicy!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiechu, i tak cię zrównają z ziemią, że chwalisz okular typu PL.

A niech zrównują ;)

Tylko współczuć należy tym, co naprawdę uważają, że Plossl MUSI być badziewiem, a np. LV - MUSI być dobry, bo DROGI :szczerbaty:

Rozumiem okularników- ci naprawdę nie mają łatwego życia. Ale reszta głównie kieruje się radami najłatwiej wytłumaczalnymi: o walorach WYŁĄCZNIE decydują: pole, LER i cena... A to nie zawsze musi być prawdą. Ja widzę naocznie różnicę i ośmielam się stwierdzić: do DS ten Plossl jest zdecydowanie lepszy od LV Vixena :rolleyes:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech zrównują ;)

Tylko współczuć należy tym, co naprawdę uważają, że Plossl MUSI być badziewiem, a np. LV - MUSI być dobry, bo DROGI :szczerbaty:

Rozumiem okularników- ci naprawdę nie mają łatwego życia. Ale reszta głównie kieruje się radami najłatwiej wytłumaczalnymi: o walorach WYŁĄCZNIE decydują: pole, LER i cena... A to nie zawsze musi być prawdą. Ja widzę naocznie różnicę i ośmielam się stwierdzić: do DS ten Plossl jest zdecydowanie lepszy od LV Vixena :rolleyes:

 

:Beer:

 

Ja właśnie noszę okulary, wieć cenie sobie vixena i daje ładne punktowe obrazy gwiazd.

W okularze Plosl 15mm z serii Celestron Omni rzeczywiście niektóre galaktyki prezentują się najlepiej. Choć nie wiem jaka w tym zasługa okularu, a jaka warunków w których się obserwuje. Zauważyłem że nieraz DS wygląda nawet lepiej w LV 9 niż w SP 25 choć teoretycznie do DS powinno się uzywać większych średnic wyjściowych ( mam na mysli obiekty mgławicowe typu galaktyki o średniej rozciągłości). Wynika to prawdopodobnie z zaświetlenia nieba, mniejsza źrenica to ciemniejsze tło. Gdybym dysponował ciemnym niebem to lepiej mógłby się sprawować SP25 niż LV9.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie używam plossli, zwłaszcza do DS, ze względu na małe pole, i żadne inne super parametry nie wyrównają tej podstawowej wady.

A po co Ci szerokie pole do m57? bo czegoś nie rozumiem... albo m74?

 

ps. na wypadek, jakby ktoś chciał mi pokazać, że są inne obiekty rozległe informuję, że wiem o tym.... listą służe na priv. :) , bo nie będę zaśmiecał forum.... usmiechy dla wszystkich! :D

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co Ci szerokie pole do m57? bo czegoś nie rozumiem... albo m74?

Bardziej chodzi mi o "estetykę" obrazu. W szerokim kącie jest jakby większe odczucie przestrzeni, podczas gdy w plosslu ma się wrażenie patrzenia przez długą rurę. Mi to osobiście przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa! To rozumię! Mnie to, aż tak nie boli. Bardziej zwracam uwagę na kontrast, punktowość, transmisję, i to w centrum pola widzenia. Bardziej interesuje mnie zobaczenie obiektu niż jego otoczenia. Pewnie stąd, mój brak zainteresowania szerokością pola.

 

 

Jodłowskich warunków! I szerokiego pola! :D

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pewno, że są sprawy gustu, których się nie rozstrzygnie arbitralnie.

Jednak twierdząc, że akurat mój Plossl jest lepszy do sporej części DSów (w tym M81 :) ), mam na myśli ilość szczegółów, które "wyciągam" podczas obserwacji. Po prostu więcej z DSa widać, a że mniej tła- to już dla mnie drugorzędne.

To "więcej szczegółów" oznacza np.: w galaktyczkach- wyraźniejsze ramiona i pasy pyłowe, w gromadach kulistych - znacznie większe rozbicie na pojedyncze gwiazdki, a w Hantlach czy Obwarzanku - wyraźniejszy kształt, więcej materii.

 

Z kolei do zobaczenia tła, a więc i do poszukiwań, następny "w kolejce" będzie okularek 15 - 17 mm, pewnikiem szerokokątny ;)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak Kwintet prezentuje sie w newtonie 6' ? jakie powiekszenie jest odpowiednie ? ...warto probowac czy strata czasu ?

 

Pod moim niebem z 6 calowym telepem nawet jak byś zjadł kilo sterydów i paczkę witaminy A ( uwaga w dużych ilościach toksyczna) i tak byś go nie zobaczył.

Ja go ledwie namierzyłem ale to co było widać nie można nazwać dobrym obrazem, jeśli w ogóle to był jakiś obraz :Boink:

Myslę że z 12-u cali lustra już można by podziałać w tym kierunku to znaczy w Kwintet. Ale gybym zabrał swój teleskop pod naprawde ciemne niebo, to myślę że widok byłby niezły. Planuję za jakiś czas to zrobić, wybrać się z 10 km za miasto, w jakąś ładną i co najważniejsze suchą noc , żeby nie okazało się że za półtorej godziny zaparowało LW co już nieraz mi się zdarzyło.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie KOPER to nie lipa.

Jeśli z 8" można wyciągnąć 14 mag to z Twoich 6" powininieś zobaczyć conajmniej dwa składniki, a może i trzeci. Ale podstawowe warunki, to musisz zacząć od nieba tak z 6.5 mag. Nie musi to być od razu Jodłów, ale wystarczą Tąpadła w pogodną noc (masz bliżej ode mnie :mellow: ). Przyda się też coś ciemnego na łeb i wygodna pozycja.

Nie łudź się też, że będzie to coś porównywalnego do emek. Jednak trzeba popatrzyć się w okular zerkaniem. Od razu możesz ich nie dostrzec. Ale po 15 minutach wpatrywania nie powinieneś mić wątpliowsci, że je widzisz.

 

Trzeba stawiać sobie poprzeczkę wyżej niźli to by się wydawało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.