Skocz do zawartości

pomoc przy wyborze


jakub p.

Rekomendowane odpowiedzi

Chce kupić przenośny ( w miare ) teleskop i mój wybór padł na dwa modele

maka 127 mm, lub ed 80 ale pomimo ceny interesuje mnie porównanie tych modeli gdyż w sieci można znaleźć jedynie ich swietne recenzje które niedoświadczonemu astroamatorowi niewiele mówią brak w nich porównania z innymi typami teleskopów ( nie wiem czy można je porównywać ? ).

Czego mogę się po nich spodziewać ? Tylko proszę bez komentarzy w stylu świetne, wspaniałe obrazy itp., opisowo prosze :D

 

Boje się także o małą średnicę ( taki uraz po teleskopach U )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obu teleskopach możesz się spodziewać dobrych, a właściwie bardzo dobrych obrazów. Od lat używam małego Maka. Planety, Księżyc i gwiazdy podwójne prezentują się w nim świetnie, ale zaletą jest małe pole widzenia ze względu na bardzo długą ogniskową i brak wyciągu 2" (chociaż mak 127mm zdaje się ma już 2" ale mogę się mylić). Dlatego na zaćmienie Słońca dokupiłem sobie 80ED, który z odpowiednim okularem może dać pole nawet 4* i lepiej nadaje się do przeglądów nieba, komet i oczywiście fotografii Słońca i Księżyca. Czyli wszystko zależy od tego na co się bardziej nastawiasz. Jeżeli planety itp to raczej Mak (dłuższa ogniskowa i większa średnica), jeżeli komety, gwiazdy zmienne i astrofoto, to raczej 80ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem mcarti że kochasz maka ale chce mieć pewności przed zakupem że będe zadowolony z tego co mi napisałeś ma czacie widać że mak jest bardziej uniwersalny i do planet i do ds, ze względu na większą średnicę,

co do kasy to jakieś 2000-2500 zł na początek a potem się zobaczy, jak ktoś ma lepsze propozycje od tego maka to czekam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja lobbuje ;)

 

tak wygląda upgrade maka do 2". fakt że, to jest dodatkowe 500-750zł w zalezności od ceny kątówki i okularu. trzeba też dorobić VisualBack 2".

 

jeżeli ten ED80 to miałby być twój jedyny teleskop na dłużej to zaryzykuje stwierdzenie NIE KUPUJ GO.

IMG_6571__.jpg

IMG_6567__.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie wolałbyś mieć uniwersalny sprzet do planet i do ds.Najlepiej jak kupisz jakiegoś f/6.To według mnie sprzecik uniwersalny.Za 2500 zł możesz kupić pożadnego newtona o srednicy 25cm i jeszcze zostanie na dobry okular.Oczywiście pisze o teleskopie na montażu dobsona.Niekupuj teleskopu a małej aperturze bo niedokonca bedziesz z niego zadowolony,ja proponuje minimum 200mm teleskop.No ale niemusi moja propozycja sie podobać,kazdy ma swoje upodobania :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ja zrobie z newtonem na dobsonie mieszkając w bloku na 10 piętrze, na balkon go wystawię :blink:

muszę mieć coś co mogę zapakować i zabrać ze sobą na jakiś wypad za miasto, do newtona potrzebowałbym ciężarówki i dużo samozaparcia.

 

co to jest VisualBack 2"?

Edytowane przez jakub p.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ja zrobie z newtonem na dobsonie mieszkając w bloku na 10 piętrze, na balkon go wystawię :blink:

muszę mieć coś co mogę zapakować i zabrać ze sobą na jakiś wypad za miasto, do newtona potrzebowałbym ciężarówki i dużo samozaparcia.

 

co to jest VisualBack 2"?

to kup celestrona C6N- 150/750.Teleskop o dobrych parametrach,po złozeniu zmiesci sie w wiekszy plecak razem ze statywem,jest niedrogi1200zł,cieszy sie dobrą opinią,za reszte kasy kupisz do niego jakieś dobre okularki, i jak na warunki blokowe bedzie to moim zdaniem dobre rozwiązanie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ja zrobie z newtonem na dobsonie mieszkając w bloku na 10 piętrze, na balkon go wystawię :blink:

muszę mieć coś co mogę zapakować i zabrać ze sobą na jakiś wypad za miasto, do newtona potrzebowałbym ciężarówki i dużo samozaparcia.

 

Wlasnie Newton 20cm na Dobsonie na taki wypad jest w sam raz, da Ci rosądne obrazy za kasę jaką trzeba na niego wyłożyć. To czy go wystawisz na balkon to inna bajka.

Jeżeli nie masz samozaparcia na dwa przejazdy windą (pierwszy z tubą, drugi ze skrzynką i plecakiem), to kup Maka i siedź z nim spokojnie na balkonie. Zwożenie Maka (zakładając, ze będzie na EQ5) to tak samo, dwa kursy windą, bo choćbym nie wiem jak się starał to nie zabierzesz wszyskich klamotów za jednym razem.

 

Btw, Synte 8" spokojnie nawet maluchem czy sejciakiem przewieziesz, ba - nawet 10" w sejciaku spokojnie da rade, więc nie wiem skąd mit o ciężarówce.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ja zrobie z newtonem na dobsonie mieszkając w bloku na 10 piętrze, na balkon go wystawię :blink:

muszę mieć coś co mogę zapakować i zabrać ze sobą na jakiś wypad za miasto, do newtona potrzebowałbym ciężarówki i dużo samozaparcia.

 

co to jest VisualBack 2"?

 

 

Pomyśl nad Newtonem konstrukcji Trusowej, to naprawde strasznie mobilne telekopy. Wyobraź sobie teleskop z lustrem 40cm który zajmuje ci jedno miejsce pasażera w samochodzie. A obrazy jakie on daje to chyba nie trzeba pisać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce kupić przenośny ( w miare ) teleskop i mój wybór padł na dwa modele

maka 127 mm, lub ed 80 ale pomimo ceny interesuje mnie porównanie tych modeli gdyż w sieci można znaleźć jedynie ich swietne recenzje które niedoświadczonemu astroamatorowi niewiele mówią brak w nich porównania z innymi typami teleskopów ( nie wiem czy można je porównywać ? ).

 

Jakub, nie bede wiele pisal.

Mam tego Maka, mam i slawna Synte.

Jak bedzie czyste niebo, zapraszam, poogladasz, pomacasz, ocenisz sam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko za taurusa 400mm trzeba dac z 7000zł a kolega ma 2500PLN,chyba ze kupi taki teleskop ale o mniejszej srednicy do 250mm np MEADE LB 10"

 

 

Ja wcale nie każe nikomu kupować taurusa za 7tys. Podałem tylko taki przykład żeby kolega sobie uzmysłowił jaka jest różnica w mobilności pomiędzy teleskopem 40cm konstrukcji trusowej a teleskopem też z lustrem 40cm w zamkniętej tubie. Oba teleskopy mają takiej samej wielkości lustro tylko jeden z nich waży 25kg a drugi ponad 50kg :Beer: Ja proponuję http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=366 10" troszkę przekracza twój budżet jaki możesz wydać, lub ewentualnie troszkę mniejszego http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365 . Ale jeśli dla ciebie to 200zł nie stanowi problemu to polecam teleskop z większym lustrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris ma racje takie gadanie nic mi nie da, dopiero obserwacja przez oba sprzęty może mi coś rozjaśnić w tej sprawie. Ale pogoda nas nie rozpieszcza więc nima się co śpieszyć. <_<

 

Jak zobaczysz jaki ten Mak jest kompaktowy to sie w nim zakochasz, a jak zobaczysz pole 2st. w Syncie to... Jesli masz sztuczna szczeke to nie przyjezdzaj bo bedziesz musial kupic nowa :szczerbaty:

 

Pospiech zawsze jest zlym doradzca.

W polowie tygodnia ma byc jedna znosna noc, wiec jesli bedziesz mial czas i checi to napisz do mnie na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jak zobaczysz jaki ten Mak jest kompaktowy to sie w nim zakochasz, a jak zobaczysz pole 2st. w Syncie to... Jesli masz sztuczna szczeke to nie przyjezdzaj bo bedziesz musial kupic nowa :szczerbaty:

 

Pospiech zawsze jest zlym doradzca.

W polowie tygodnia ma byc jedna znosna noc, wiec jesli bedziesz mial czas i checi to napisz do mnie na PW.

Przypuszczam że mak kładzie na łopatki ED jeśli chodzi o uzyskiwane maksymalne powiękrzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.