Skocz do zawartości

Teleskop 300/1500 własnej budowy na montażu dobsona


bolid25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Zupełnie przypadkowo zdobyłem adres do człowieka który zajmuje sie szlifowaniem i figuryzacją optyki do teleskopów.Postanowiłem z ciekawości zadzwonić do niego i zorientować sie cenowo.Okazało sie że ceny sa bardzo atrakcyjne.Z tego względu że zawsze chciałem zbudować swój wlasny teleskop zamówiłem komplet optyczny do Newtona.Zwierciadło główne 300mm o ogniskowej 1500mm,zagwarantowano mi dokładnośc 1/16 lambda,gdyż koncowa obróbka wykonywana jest recznie.Już rozejrzałem sie za niektórymi elementami do teleskopu i stwierdzilem że koszt całego teleskopu bedzie bardzo niski w porównaniu do teleskopu produkowanego seryjnie o podobnych parametrach.Optyka ma być gotowa połową stycznia.O wszystkich pracach związanych z wykonaniem teleskopu będe informował na forum na bierząco. POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania: w Telescope-Service jest właśnie w promocji kit do budowy telepa 16": oba lustra plus 2" wyciąg Crayforda za ... uwaga ... 1250 jułro :)

Bolid- a spytaj się tego twojego wykonawcę o lustra do takiej właśnie "szesnastki".

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mieć jeden język i nie kłamać! Moja Apacz, a nie wstrętna Blada Twarz - jak mawiają... Czirokezi :szczerbaty:

LINKA

 

Przy okazji można sobie zobaczyć inne ceny: prześwietnych (podobno) okularów TMB z serii Planetary, tanich Hyperionów, no i parę inkszych inkszości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie przed chwilą dotarł do mnie kolega i przywiózł mi dwa krązki z aluminium o sredncy 360mm i grubości 60mm.Z krązków tych chce wykonać cele na zwierciadło główne,a ze pracuje jako operator centrów obróbczych niebedzie z tym żadnych problemów bo mam dostep do różnorakich maszyn do obróbki metalu.Krązki dostałem gratis :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad konstrukcją tubusa teleskopu.Mam dwie opcje kratownica lub tubus z całości.Jesli chodzi o tą drugą opcje to mam upatrzony tubus z PCV,lub grubej rury papierowej.Jeszcze sie będe rozglądał i wybiore ostatecznie najlepszy materiał na tubus.A może macie swoje propozycje i chcielibyscie mi doradzić? Będe wdzieczny za każdy podsunięty pomysł. POZDRAWIAM! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór tuba, czy kratownica uzależniłbym od tego, czy ma być to teleskop stacjonarny (lub prawie stacjonarny), czy przenośny. Jeżeli będziesz obserwował z jednego miejsca i nie będziesz musiał przenosić teleskopu (a przynajmniej na większe odległości) to tuba. Jeżeli chcesz natomiast przewozić teleskop lub często przenosić (na większe odległości) to kratownica (czyli model rozkładany :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop bedzie miał niecałe 140cm,wiec dam rade go wpakowac do corsy razem z dobsonem i przewieżc w dwie osoby na miejsce obserwacji okolo 7 km od miejsca zamieszkania.W tym wypadku cały tubus mnie satysfakcionuje,łatwiej utrzymać czystość optyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop bedzie miał niecałe 140cm,wiec dam rade go wpakowac do corsy razem z dobsonem i przewieżc w dwie osoby na miejsce obserwacji okolo 7 km od miejsca zamieszkania.W tym wypadku cały tubus mnie satysfakcionuje,łatwiej utrzymać czystość optyki...

 

Odpowiednio zbudowany i używany teleskop kratownicowy też może zapewnić czystość optyki. Dodatkowo masz łatwiejszy dostęp do lustra głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja,a do tego nie bedzie Ci osiadac rosa na lusterku głównym :Beer:

miło bedzie jakas fotke zobaczyc jak poskladasz wszystko ;)

 

 

Co do tego osiadania rosy na lustrze głównym to nie zdarzyło mi się to jeszcze ani razu pomimo nie korzystnych warunków ( powietrze bardzo wilgotne), bardziej prawdopodobne jest zaparowanie lusterka wtórnego co zdarzyło mi się nie raz. Gdybym ja miał wybierać to wybrałbym konstrukcje kratownicową. Przemawiają za nią: dużo większa mobilność teleskopu, dużo mniejsza waga całego zestawu, łatwiejszy dostęp do elementów optyki, szybsze chłodzenie lustra. Jeżeli można mówić że to jest wada to taki teleskop wymaga częstej kolimacji, ale po uzyskaniu wprawy w tym fachu nie będzie nam to zajmowało więcej niż kilka minut. :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednio zbudowany i używany teleskop kratownicowy też może zapewnić czystość optyki. Dodatkowo masz łatwiejszy dostęp do lustra głównego.

O dostępie do lustra też już pomyślałem.Mam zamiar wyciąc okienko w tubusie.odpowiednio to wzmocnic.okienko bedzie zakrywane czyms na wzór drzwiczek lub zrobie przykręcany dekielek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zupełnie przypadkowo zdobyłem adres do człowieka który zajmuje sie szlifowaniem i figuryzacją optyki do teleskopów.

A czy ten kontakt to tajemnica handlowa, czy moze uzyczylbys go koledze z forum, ktory tez sie zabiera do robienia teleskopu? :rolleyes:

Ja juz od kilku miechow sie poswiecam i drastycznie ograniczam wydatki, zeby zakupic optyke w Astrokraku - 250mm glowne + 64mm wtorne... razem niemal 1200PLN...

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos mobilności teleskopów z tubą. Ja w sumie nie mam problemów z wciśnięciem mojego telepa w Corollę, ale całe tylne siedzenie jest zajęte plus 1/3 bagażnika na podstawę. Ostatnio myślałem nad prostą acz lekko ryzykowną przeróbką - przecięcięm tubusa na pół. Jeden koleś na astromart ma kupny teleskop właśnie ze split-tube (załączone zdjęcie), pisał mi też, że wcześniej miał sprzęt swojej roboty również tak przycięty. Podobno nie miał żandych problemów z kolimacją i sztywnością.

Jak myślicie - ciąć czy nie ciąć? :blink:

484824.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tej wielkosci teleskopy nie sa juz zbyt mobilne .Mozna oczywiscie uprzec sie i poskladac siedzenia w maluchu itp. Sam przez to przechodzilem i w rezultacie mam kolosa , ktory praktycznie caly czas stoi w kacie .

Jakis czas temu zaczalem go przerabiac na model kratownicowy . Calosc (oprocz rurek z wlokna weglowego )zamknie sie w walizce 36x 42x 17 cm dla lustra 230mm i bedzie wazyla ok. 8 kg . Niedlugo wrzuce fotki z postepu prac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden koleś na astromart ma kupny teleskop właśnie ze split-tube (załączone zdjęcie), pisał mi też, że wcześniej miał sprzęt swojej roboty również tak przycięty.

 

Bardzo ciekawy pomysl na stolik pod akcesoria!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.