Skocz do zawartości

Jaki kupić teleskop zamiast Synty?


KamilM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zmuszony jestem sprzedać moją synte 8" ale nie mam zamiaru rezygnować z astronomii. Chciał bym kupić coś mniejszego ale dobrego do DS-ów.

O ile synta była b.dobra pod względem optyki to jest za duża jak na moje możliwości transportu. ZAwsze miałem problemy z jej transportem (mieszkam na 3 piętrze bez windy) wiec teraz chciał bym coś mniejszego i wygodniejszego w transporcie. Może miał by ktoś jakąś rade ? Witam.

Zmuszony jestem sprzedać moją synte 8" ale nie mam zamiaru rezygnować z astronomii. Chciał bym kupić coś mniejszego ale dobrego do DS-ów.

O ile synta była b.dobra pod względem optyki to jest za duża jak na moje możliwości transportu. Zawsze miałem problemy z jej transportem (mieszkam na 3 piętrze bez windy) wiec teraz chciał bym coś mniejszego i wygodniejszego w transporcie. Może miał by ktoś jakąś rade ?

Pozdrawiam

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie Ci wspolczuje.

 

Zalezy ile masz kasy, ale zastanowilbym sie nad np. refraktorkiem 80ED albo Makiem?

Sa zdecydowanie mniejsze i latwe w transporcie. Niestety kazdy z nich ma swoje minusy :(

Szczegolnie porownujac z Synta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pod niezłe niebo, do DSów, bardzo mobilne i nie za drogie to takie coś

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12619

 

Ja juz kilka razy zbierałem szczękę po looknieciu w szeroki okularek i pod niezłym niebem.

 

Noszę to w plecaczku Alpinusa 25L... razem z okularami, akcesoriami i statywem z głowicą foto !!!!!!!!

 

Przeczytaj dokładnie recenzje ta rurka ma i wady.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(prawie) wszystkie drogi prowadza do Maka lub SC.

 

z dostepnych sprzetów to wychodzi SC6 (4,5kg) tylko problem jest z montazem, bo przydało by sie jednak cos z przeciwwagą.

 

mak to tylko Intesopodobny 150 f/10 z 2"

 

ps najlepszą droga byłby Taurus np. 250mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jakimśtam rozwiązaniem byłoby dla Ciebie przełożenie optyki do ażurowej obudowy lub zlecenie komuś wykonania takiej konstrukcji. Nie mam pojęcia ile by taka operacja kosztowała, ale chyba warto sprawdzić nim pozbędziesz się teleskopu :Salut:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil,

 

co jest Twim problemem? Ciężar teleskopu ? Jego (nie)poręczność w transporcie? Bo mnie się wydaje, że często nie ciężar jest problemem, ale nieporęczność tego, co chcemy transportować.

 

Dlatego ja proponuję coś innego.

Jeśli masz maszynę do szycia to uszyj sobie sam, a jeżeli nie to zleć komuś uszycie czegoś w rodzaju pokrowców na dobsona i na tubę.

Nie wiem dokładnie, czy dobson Synty się składa. Jeśli nie - to na pewno jesteś w stanie go przerobić tak, aby po złożeniu nie był skrzynką, tylko kilkoma płytami do szybkiego zmontowania.

Proponuję Ci uszycie pokrowca - plecaka na dobsona, abyś mógł go wziąć na plecy jak plecak.

Na plecy zarzucasz montaż w "plecaku", do jednej ręki bierzesz tubę (może też być w pokrowcu na pasku na ramię, a do drugiej kuferek z okularami.

Wydaje mi się (choć nie wiem na pewno), że powinieneś dać radę znieść cały sprzęt do obserwacji za jednym razem.

 

Co o czymś takim sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobs z Synty nie jest skladany. To plyty mocno ze soba skrecone dlugimi, grubymi srubami.

Obawiam sie, ze przerobka tego na rozwiazanie zawiasowe lub inne szybkozlacze moze pogorszyc stabilnosc calosci.

 

Ta kobyla jest niestety dosc ciezka i ja jakos sobie nie wyobrazam targania calosci za jednym razem.

A mam tylko w porywach 1 pietro do pokonania (w porywach, bo zazwyczaj Synta stoi na korytarzu przy wejsciu).

 

Zawsze nosze osobno Dobsa i osobno tube a i tak sie zasapie :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dluzej patrzyles przez 20 cm lustro to 15 cm juz Cie nie zadowoli. Moze przemysl jak zorganizowac transport tego sprzetu co masz . Moze jakis znajomy z samochodem czy nawet taxi ?
Albo przemyśl jeszcze raz wszystko (zacznij od początku - to czasami naprawdę pomaga) i zastanów się co zrobic żeby było lżej nosić ten teleskop.

Moze jakieś ulepszenia,

może nowej, składanej konstrukcji dobson (możesz wydatek rozlożyć przeciez na 2-3 miesiące)

a może taki mały TURek 20cm (też trochę kasy ale za to mobilny jak niewiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od funduszy. Moje fundusze na nowy telep są równe temu za ile sprzedam synte albo nawet mniejsze(ach te długi).

Co do mobilności sprawa ma się tak:

-niebo blisko mnie jest zaświetlone wawą i osiedlem wiec za ciemne nie jest a i tak musze go 500 metrów targać na "pole". No i sam musze wszystko zanieść bo sami dobrze Panowie wiecie w jakich porach wychodzi sie na dwór.

-druga możliwość to podwieść go pod ciemne niebo samochodem. Tylko ze to zależy wszystko od Ojca wiec rzadko Sie zdarza.

Samo wyniesienie go na dół bloku nie jest możliwe na raz musze robić dwa kursy.

I przyznam się bez bicia ze terenowe obserwacje syncia robiłem dość rzadko wiec za wiele DS nie widziałem ale za to wiem ze najbardziej właśnie one mnie interesują.

No i jeszcze kwestia tego ze syncia nie miesci mi sie na schodach, dwie osoby musza ją znosić bo jest za wąsko

Pozdrawiam

KamilM

Edytowane przez KamilM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzedasz tanio Syntę, to będziesz miał niewiele pieniędzy. Nic sensownego nie kupisz, poza w miarę dużą lornetką, która akurat moim zdaniem jest dobrą alternatywą.

 

A może w takim razie poszukać jeszcze innego rozwiązania ? Może wcale nie musisz nosić, wozić telepa. Może masz kogoś: rodzinę, serdecznego kumpla, czy jakąś inną osobę, u której możesz zostawić telep i TAM obserwować?

Masz sensowny teleskop, który możesz wymienić tylko na coś gorszego gatunkowo. Obawiam się, że to będzie coś ZNACZNIE gorszego. Pokombinuj- bo to warto.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem byłby Taurus 270 bo zmieścił by się w jednej walizeczce i mógłbyś z nim wyruszyć gdzie tylko ze chcesz. Jednak Taurus zdecydowanie przewyższa cenę Synty i tu pojawia się problem :Boink: Szczerze to ciężko będzie dobrać coś do 1tys tak żeby dawało zadowalające obrazy DS dla osoby która miała wcześniej styczność z lustrem 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samemu mozna kilkaset m targac montaz gora EQ3 czy podobnie i jakas lunetke 80-100 mm .

Mam jakas 80 firmy Apogee http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...8&hl=apogee i jak masz ciemne niebo to cos podobnego na minimum wystarczy . Z montazem ze skayluxa z napedem w RA lekki i uzyteczny zestaw . Ale duzo lepsze byloby abys jakas wieksza tubke kupil . Ta firme polecam .

Co do montazu to wystarczy jakis fotograficzny i masz jeszcze lzej tylko bez napedu, a to mila sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz Tała 1. Obrazami, mechaniką i sztywnością montażu powinien on co najmniej dorównywać tej Syncie 130. Sam się nad nim zastanawiałem ;)

 

P.S. Tylko sprawdź najpierw ile on waży... Czy TAŁ 2 nie jest przypadkiem jeszcze cięższy?

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz choc troche zdolnosci manualnych , to nie sprzedawaj synty . Wyluskaj optyke i wykorzystaj ja do konstrukcji azurowej . W moim przypadku moj 9" zostanie odchudzony z 30 kg do ok 8 kg i bedzie to tylko jedna naprawde mala walizka . Koszt uzytych materialow - ok. 500 zl

Mysle , ze kazdy z czasem ewoluuje w kierunku raczej wiekszego lustra . Jezeli dobrze zrozumialem , to probujesz troszke pod prad :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ze zdolnosciami manualnymi u mnie cienko no i z kasą krucho bo jednak zyje z tego co od rodziców wezme. A co do wiekszego lustra to nie do końca pod prąd. Planuje na 18stke dostać Taurusa tylko rodzice musza widizeć ze dużo obserwuje. No ale teraz niestety musze kupić cos mniejszego niestety. Naprawde nie ma tańszych teleskopów do DS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ze zdolnosciami manualnymi u mnie cienko no i z kasą krucho bo jednak zyje z tego co od rodziców wezme. A co do wiekszego lustra to nie do końca pod prąd. Planuje na 18stke dostać Taurusa tylko rodzice musza widizeć ze dużo obserwuje. No ale teraz niestety musze kupić cos mniejszego niestety. Naprawde nie ma tańszych teleskopów do DS ?

 

Słuchaj, takie informacje to ty pisz "nadziendobry" Dlaczego? Bo skoro w niedalekiej przyszłości masz mieć spory dobsonowaty teleskop to po cholere ci drugi taki sam tylko mniejszy ? Sensowniej jest kupic optyke która uzupełni docelowa maszynkę.

 

Nie bedę sie upierał przy moim rozwiazamiu ale powiem tak, w sumie kosztowało mnie niecałe 800pln.

 

To setkowy achromat F5, w podaną cene wchodzi ruski statyw z głowica foto (nie wliczam tu posiadanych okularów i baaderowskiego wyciągu i jedno i drugie w kicie tej lunety jest znośne).

 

Wiesz dlaczego to proponuje? Bo faktycznie zobaczysz tym mniej niż przez synte, ale ciągle na tyle dużo że mozna powiedzieć, że to przyzwoita maszynka i jestem przekonany, że nie bedziesz żałował, nie raz cie zaskoczy i nie raz bedziesz zbierał szczękę z gleby i ma jeden bardzo mocny atut: jest ekstremalnie mobilna...

 

Picture_last_002.jpg Picture_last_003.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.