Skocz do zawartości

Zakup teleskopu


nemo1

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie dla 10-letniej milosniczki astronomi.

 

Przeczytalem kilka postow na temat zakupu teleskopu dla nowicjusza (lornetka nie jest brana pod uwage).

 

Uprzedajac pytania :

Pierwszy teleskop, prawie zerowa wiedza nt. obslugi teleskopu (jej, jak i moja), oczywiscie w poczatkowej przygodzie z obserwacja nieba bede jej pomagal w ustawianiu sprzetu itp.

Preferencje w obserwacji - trudno okreslic - na poczatek planety, gwiazdy, nastepnie jak sie da DS-y.

Miejsce obserwacji miasto domek - z balkonu lub ogrodu, ( pomiedzy dwoma ulicami niestety oswietlenie sodowe) w ogrodzie w miare ciemno ale poludniowe niebo przesloniete przez dom, z drugiej strony (poludniowej) ulica i niestety oswietlenie sodowe. Ewentualnie po zapoznaniu sie z sprzetem i nabyciu wprawy wypady poza miasto.

 

Fundusze przeznaczone na zakup max 800 zl.

 

Przegladajac oferte wybralem kilka sprzetow i mam pytanie co byscie z ponizej podanych polecali dla nowicjuszy.

 

Reflaktory:

 

1. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

2. Teleskop Celestron PowerSeeker 127EQ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

Refraktory:

 

1. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

czy lepiej kupic na paralaktyku

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

2. Teleskop Celestron FirstScope 90 EQ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

lub na azymutalnym

 

Teleskop Celestron FirstScope 90 AZ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

3. Teleskop Celestron PowerSeeker 80EQ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

4. Teleskop - Bresser - LYRA 70/900

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=34

 

Powyzsze mieszcza sie w przeznaczonej kwocie.

 

A moze by tansze a reszte funduszy przezanczyc na lepsze niz kitowe akcesoria (okulary)

 

1. Teleskop Celestron PowerSeeker 127EQ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

2. Teleskop Celestron PowerSeeker 114EQ

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

3. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326

 

4. Teleskop Bresser - SKYLUX 70/700

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=379

 

Na poczatek trudno wybrac pomiedzy typem refraktor czy reflektor (brak doszwidczenia) czy jest jakas roznica ? (podobno refraktory lepsze do planet, ale niezbyt dobre do galaktyk i mglawic)

 

W drugiej kolejnosci jaka firma lepiej wykonuje sprzet ?

 

Dlatego oczekuje na Wasze oceny podanych powyzej teleskopow.

Który warto kupic, by pierwsze obserwacje nie zniszczyly zapalu do astronomii ?

 

Jezeli zainteresowanie astronomia sie rozwinie byc moze nastapi wymiana sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza uwaga jaka mi się nasuwa jest taka, że 10-letnia miłośniczka astronomii nie będzie zauroczona większością obiektów DS, patrząc przez tak małe instrumenty (przy DS-ach liczy się średnica instrumentu i umiejętność obserwacji). Tak więc doradzam zakup sprzętu bardziej "planetarnego" do obserwacji Księżyca, Jowisza, Saturna, jaśniejszych gromad otwartych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższe. Księżyc, Jowisz ze swymi satelitami, Mars w opozycji, Saturn, plamy na Słońcu (z filtrem !!!!!!), gwiazdy wielokrotne, wyjątkowo jasne komety, tysiące gwiazd niewidocznych gołym okiem- to będzie podstawową "radochą" z obserwacji.

Ja doradzam to, co sprawdza się w przypadku mojego 9-latka:

post-2472-1163884479_thumb.jpg

Skylux z napędem w jednej osi.

I tak dzieciak sam telepa z drugiego piętra nie wytarga, to jednak trochę waży.

Napęd po to, żeby utrzymywać oglądany obiekt w polu widzenia okularu. Inaczej to "uciekanie" da szybkie znudzenie obserwacjami- trudno tak młodemu człowiekowi precyzyjnie operować mikroruchami lub ustawiać tubę na montażu azymutalnym. No i co najmniej 2 Plossle, żeby uzyskać jakąkolwiek sensowną jakość obrazu. O droższych okularach nie piszę, bo to przekroczy znacznie deklarowaną wartość

 

Dla rodziców to dodatkowe wyzwanie: nie tylko pomoc w samych obserwacjach, ale też umiejętność wytłumaczenia co się ogląda, odpowiedzi na setki pytań itd.

 

Jeśli Nemo1 mieszkasz akurat gdzieś blisko mnie- zapraszam, pokażę co i jak. Najlepiej napisz, skąd jesteś- może ktoś zadeklaruje to, co ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto się zastanowić nad jakimś teleskopem z rodziny Maków. Cena trochę przekracza twoje maximum ale może poczekać trochę z zakupem i zainwestować w małego maka który do planet jaki i obserwacji księżyca, gwiazd nada się w 100%. A mobilność takiego teleskopu jest niesamowita, a tu przede wszystkim o to chyba chodzi, w końcu to teleskop dla młodej miłośniczki ciemnego nieba. :Beer:

pozdr.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8774984c0e45ffa

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższe. Księżyc, Jowisz ze swymi satelitami, Mars w opozycji, Saturn, plamy na Słońcu (z filtrem !!!!!!), gwiazdy wielokrotne, wyjątkowo jasne komety, tysiące gwiazd niewidocznych gołym okiem- to będzie podstawową "radochą" z obserwacji.

 

Czyli rozumiem, że lepiej wybrać refraktoerk.

 

 

Skylux z napędem w jednej osi.

biorę go pod uwagę, ale zastanawiam się również nad innymi sprzętami.

 

Co powiesz o firmie Sky-Watcher i jej modelu Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2 lub Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3 maja wiekszą średnicę obiektywu (90 mm) i ogniskową (900 mm)

Ewentualnie firma Celestron i jej model FirstScope 90

 

Nie mam rozeznania która z firm uzywa lepszej optyki (jak na tę klasę sprzętu) Bresser czy Sky-Watcher czy Celestron

 

 

Jeśli Nemo1 mieszkasz akurat gdzieś blisko mnie- zapraszam, pokażę co i jak. Najlepiej napisz, skąd jesteś- może ktoś zadeklaruje to, co ja.

 

Niestety mieszkamy oddaleni o przeszło setetę kilometrów, trudno wykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość optyki wyrobów tych wszystkich firm jest w sumie podobna. To wszystko i tak azjatycka masówka.

 

Jestem za refraktorem, bo nie każde dziecko w tym wieku sięgnie do okularka Newtona na paralaktyku, gdy będzie się oglądać obiekty wysoko na niebie. Jeśli nawet twoja mała jest wysoka, to może któraś jej koleżanka (kuzynka, kolega, siostra, brat... ;) ) będzie zbyt niska. Mak też wchodzi w rachubę. Ale nie można mówić o nim jako o mobilnym teleskopie dla dziecka- waży wraz z montażem i statywem ok. 15 kg :)

Dziecko w tym wieku trudno wygonić w chłodne noce na dwór na dłużej niż pół godziny. A właśnie wtedy bywają piękne widoki. Obserwacje można wtedy przedłużać w domu, przez szybę (koniecznie zamkniętą), choć to jedynie surogat. W ten sposób mój syn często ogląda sobie Księżyc, Plejady, zimą tak obserwował "taniec" księżyców Jowisza, Saturna. Wiosną, latem oczywiście jest cieplej, ale obserwacje są znacznie krótsze- późny zmierzch. Jeśli masz balkon, na który wejdzie teleskop- to będzie dobre rozwiązanie.

 

Zwróć uwagę na wagę poszczególnych telepów- tych refraktorków 90 mm dziecko w ogóle samo nie uniesie. A u mnie czasem Emil biega po mieszkaniu ze Skyluxem(okna na 3 strony świata) i próbuje "łapać gwiazdki" z każdej strony. Ale oczywiście dadzą one większe możliwości. Tyle, że pamiętaj proszę, co pisałem o okularach- wszystkie, które wymieniłeś mają je naprawdę kiepskiej jakości. A ponieważ mówimy o ciut droższych teleskopach, to zobacz też TEN TELESKOP. Ma o niebo lepsze wyposażenie, w sumie deklasujące te inne refraktorki. Na początek nie trzeba nic dokupić, no... poza napędem, który naprawdę polecam.

 

Firstscope jest ma montażu EQ1- nikt ci go nie poleci, bo obraz będzie drgał, uniemożliwiając obserwacje. Montaż EQ2 powinien być nieco lepszy, choć i tak najlepszy (chyba) ma Skylux. Do montażu azymutalnego nie podłączysz napędu, ale za to łatwiej jest operować nim samodzielnie dziecku.

Z kolei na obserwacje przed domem (np. ogródek przy domku jednorodzinnym) polecałbym jednak najmniejszą SYNTĘ NA DOBSONIE. To dobry teleskop, pewno przewyższający znacznie osiągami każdy z poprzednio wymienionych. No... ale nie mobilny, bez możliwości poobserwowania z "domowego ciepełka" w zimową, mroźną noc.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 90mm dwa okulary stołowy montaż paralaktyczny kosztuje 750zł w DO.

Qrcze, nie widzę takiego. Daj Mc linkę pliss.

I jak będzie z drganiami w takim montażu? Dzieci nie umieja zachować należytej uwagi. Skylux dość ładnie wygasza drgania. To w sumie pytanie, a nie uwagi- nigdy nie miałem do czynienia z takim montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEST W CENNIKU SKYWATCHERA!!!

 

warto czytać cenniki sa tam zaskakujące czasem rzeczy ;)

 

PS. PRZEPRASZAM NAJMOCNIEJ!!!

 

Mak90

na statywie stołowym ... 799zł

 

na zwykłym EQ1 ... 750zł !!!

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.............. Jestem za refraktorem, bo nie każde dziecko w tym wieku sięgnie do okularka Newtona na paralaktyku, gdy będzie się oglądać obiekty wysoko na niebie. ........................

 

To jest fakt, ale mozna zastosowac cos pod nogi. Ponadto w zestawie synta SK1309EQ2 jest teleskop z regulacja statywu 71-123 cm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bac8f0a69f31326 co prawda aluminiowy i to jest minus, biore rownierz ten telep pod uwage, cena w astrokrak na pozionie 665 zl co w planowanej kwocie pozwoli na dobranie do zestawy jakiegos w miare dobrego okularka i moze jakis filtrow. Biore go pod uwage choc bardziej przekonany jestem do refraktora. Z domu przez szybe z tym sprzetem moga byc problemy. <_<

 

..... Obserwacje można wtedy przedłużać w domu, przez szybę (koniecznie zamkniętą), choć to jedynie surogat. ......

 

W moim przypadku bedzie z tym problem mieszkam w domku , na osiedlu gdzie co dwie dzialki (zlaczone plotem) sa ulice no i niszczesne lamy sodowe znajduja sie powyzej okien <_< . Nie tak jak w twoim przypadku 2 pietro jest ponad lampami. U mnie swiatlo sodowe ostro daje po oczach i bedzie mozna ogladac ewentualnie ksiezyc. Tak wiec zapewne wiekszosc obserwacji bedzie prowadzona z ogrodu, gdzie mam miesce osloniete od swiatla lamp :D .

 

...........Zwróć uwagę na wagę poszczególnych telepów- tych refraktorków 90 mm dziecko w ogóle samo nie uniesie. ...............

 

Wiem o tym. Jak powyzej pisalem obserwacje w wiekszosc na dworzu. A ze jest to domek, to logistyka jest inna niz w bloku. Telep moge wyniesc i rozstawic na dworku a my do domku na ciepla herbatke :Beer: (oczywiscie dla mnie), Telep w tym czasie chlodzi sie, w czasie obserwacji jak kosci przemarzna zawsze mozna wskoczyc do domu i sie rozgrzac . Przed blokiem nie do pomyslenia zostawic telep sam na dworzu. Wiec z ciezarem nie ma problemu, w wiekszosci ja bede go targal (w koncu to mala kobietka).

Zastanawiam sie nad 90 bo to zawsze wiecej niz 70, i zapewne ciut wieksze mozliwosci. A na poczatek mozna dobrac jakies lepsze okularki jak mloda zalapie to nastepnie naped itp.

Jak zalapie zainteresowanie to moze jej starczyc na kilka lat do nauki obserwacji, a jak bedzie starsza to wtedy powaznieszy telep a za pare lat to i ceny zapewnie spadna.

 

SKYLUX jest brany jako podstawowy zakup, ale zastanawiam sie jeszcze co mozne w tym zakresie cenowym dac troszku lepsze mozliwosci

 

......... SYNTĘ NA DOBSONIE. To dobry teleskop, pewno przewyższający znacznie osiągami każdy z poprzednio wymienionych. No... ale nie mobilny, bez możliwości poobserwowania z "domowego ciepełka" w zimową, mroźną noc.

Zaczynam brac go pod uwage, ma w miare sensowne wyposarzenie i jest prosty w obsludze. Cena na tyle to mozna przekroczyc zakladany budzet.

 

Odbiegne troche od tematu, jako wspomienie.

Jak pol roku temu wybieralem aparat cyfrowy, aby mloda mogla liznac smak fotografii to nie mialem takich problemow (na tym troche sie znam). Tez oczywiscie byly problemy bo sprztu co niemiara i co wybrac aby bylo w miare dobe, lustrznke czy kompakt, jaka firma itp. Zdecydowalem sie na kompakt bo dla dziecka w tym wieku lustrzanka jest zbyt trudna. Wybralem Nikonna CollPix 8800 (duzy plus - najwiekszy rozmiar fizyczny matrycy jak na klase kompaktow) ale producent juz go nie produkowal, a ostatnie egz. dostepne w sklepach byly w cenie lustrzanki (porazka). Wiec musialem wybierac dalej wybralem Sony DSC-H5 nie jest to luksus, ale ma powane plusy jak prostota obslugi, duzy ekran no i oczywiscie menu w j. polskim co dla dziecka jest najwiekszym plusem. Zdjecia robi w miare przyzwoite.

Ponizej moje zdjecia ksiezyca wykonywane z reki (oczywiscie majac lustrzanke + statyw + teleskop beda o wiele lepsze). Uwazam ze zakup ten byl trafiony.

 

post-3590-1164053036_thumb.jpg post-3590-1164053112_thumb.jpg post-3590-1164053180_thumb.jpg

 

(przyciete i przeskalowane by mozna umiescic na forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge sie zgodzic co do mobilnosci synt. Mam synte 8 i jest ona jak najbardziej mobilna. Po rozkreceniu na 2 czesci da sie nia przeniesc w dowolne miejsce bez wiekszego nakladu sil, sa tacy co synet maja pod jedna pacha a dobsa w 2 rece(bo mafajna raczke do trzymania). Z pewnoscia nie sprawia wiekszego problemu w przenoszeniu niz paralakt. Niestety bedzie chyba nieco zbyt wysoki dla dziecka.

 

Ps pisalem o 8 ...,a 6 jest z pewnoscia mniejsza i jeszcze bardziej mobilna. Jednak na tle synty 8 oa 6 wypada nieciekawo cenowo, za nieiwle wiecej dostajemy wiele wiecej.

Dla dziecka odradzam jednak dobsonow ( mam siostre 8 lat i nie jest ona w stanie zonaczyc obiektow wysoko na niebie a jak na swoj wiek jest dosc wysoka).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps pisalem o 8 ...,a 6 jest z pewnoscia mniejsza i jeszcze bardziej mobilna....

 

Mniejsza czy ja wiem jest raczej taka sama tyle ze w 8 lustro jest większe o te 5 cm co za tym idzie tuba ma troche większą średnice i dobs jest ciut większy ale jeśli chodzi o wysokość są takie same. Chyba jednak mak lub skaylux będą bardziej funkcjonalne w tym wypadku :) .

Pozdrawiam bezmgielnych nocy

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazoman, a odpowiedz mi pliss, czy dla 10-letniego dziecka, do tego dziewczynki, Synta 8" albo i 6" też jest mobilna? Wyraźnie pisałem o przenoszeniu przez dziecko. No qrcze nie spodziewałem się, że akurat mi ktoś będzie zarzucać, że honoru Synt nie bronię :D

 

Nemo- jeśli masz takie warunki i takie robisz załozenia, to chyba nie ma co się oglądać. Lustro 150 mm w towarzystwie tych wszystkich niemal wymienionych tu telepów pokaże duuuużo więcej. Pewno tylko ten Mak byłby konkurencyjny (102 mm, o którym pisał Rammstein). Tyle, że cena tego Maka to już nawet więcej niz za Syntę 8", a ta to dopiero pokazuje ;)

Brałbym pod uwagę refraktorek, Maka o którym pisał McArti, albo Dobsona. Tym ostatnim łatwiej początkującemu "trafiać" w obiekty. Tyle, że do paralaktyka można dołożyć taniej napęd. Sam nie wiem... twoje pieniądze :szczerbaty:

 

P.S. Ale może jednak Skylux... bo co ty kupisz córce na 15 urodziny, a o "osiemnastce" to aż strach myśleć :szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielke za rady.

 

Coraz blizej podjecia decyzji.

W "wyscigu zostalo trzech faworytow"

 

1. W mojej sytuacji coraz bardziej sklaniam sie do refraktorka jak padnie na ten typ teleskopu to bedzie

Synta SK909EQ2 ma chyba ciut lepsze mozliwosci od SkyLux ktory kosztuje 549 + 2 plose da kolo 750

czyli prawie tyle samo. Ta synta wg producenta http://www.skywatchertelescope.net/ProductsEY.html ma okularki citke lepsze od kellner standardowo dodawanych do skylux. (W przyszlosci moze zakup lepszych).

+ mozliwosc rozbudowy o naped,

+ wieksze mozliwosci obserwacji dziennych (regulowana nasadka katowa)

 

2. Na placu zostaje jeszcze synta 6'' napewno lepsza od sk909eq2 tylko troszku duza gabarytowo, przy pionowym ustawieniu okular bedzie pewnie na wysokosci okolo 130 cm co dla mlodej troszku przy wysoku (podsawka pod nogi) ponadto fotki malo pokazuja podstawe nie moge sie dokladnie zorjetowac..... jaszcze rozpatrywana.

 

3. No i trzeci faworyt Mak 90 - jutro obeznam ile wyniesie z montazem eq2 (stolowy i eq1 odpada)

 

saywiehu

15 i 18 to duuuzo czasu, a i mloda wowczas bedzie miec inne priorytety, a jak zalapie bakcyla astronomii to pewnie porzadny telep, ale to bajka przyszlosci. W tym wieku to bedzie przechodzic bunt i negacje "starych". B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzałbym 6 na dobsonie dla tak młodej osoby bo może się zniechęcić do astronomi a to ze względu na:

1 Trudne wyszukiwanie obiektów przez szukacz czasami trzeba powyginać się na wszystkie strony .

2 Jak na tak młodą osobe prowadzenie dobsona może sprawiać trudności .

3 Małe to to nie jest :)

Wyciąg okularowy jest na wysokości 122 cm w zenicie i w sumie teleskop polecam bo ja jestem z niego zdecydowanie zadowolony ale czy 10-ciolatek sobie poradzi ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saywiehu - Musialem zareagowac na haslo, iz synta nie jest mobilna, z zaznaczeniem , ze dla dziecka nie jest odpowiednia. Ale mimo wszystko mysle, ze to tatus albo mamusia beda puki co rozstawiac telepa a nie mloda astronomka :). Panowanie na EQ2 tez nie bedzie chyba takie latwe dla 10cio latka, i tutaj dobson ma przewage ale znowu nie calkiem bo nie jest tak latwo go poruszac w poziomie :angry: . Ostatecznie mysle, ze zastanowilbym sie nad lornetka, mialem raz przyjemnosc polookac przez takie astronomiczne COŚ i naprawde p;ejady byly w nim fajowe :Beer:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saywiehu - Musialem zareagowac na haslo, iz synta nie jest mobilna, z zaznaczeniem , ze dla dziecka nie jest odpowiednia. Ale mimo wszystko mysle, ze to tatus albo mamusia beda puki co rozstawiac telepa a nie mloda astronomka :). Panowanie na EQ2 tez nie bedzie chyba takie latwe dla 10cio latka, i tutaj dobson ma przewage ale znowu nie calkiem bo nie jest tak latwo go poruszac w poziomie :angry: . Ostatecznie mysle, ze zastanowilbym sie nad lornetka, mialem raz przyjemnosc polookac przez takie astronomiczne COŚ i naprawde p;ejady byly w nim fajowe :Beer:

 

Pozdrawiam.

 

Przeciesz masz napisane w pierwszym poście że lornetka nie jest brana pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzieki za wypowiedzi.

 

Biorac za i przeciw w tym przypadku wybor padl na refrektorek 90/900, wydaje mi sie ze bedzie bardziej poreczniejszy do nauki obserwacji (oczywiscie ja bede nosil montowal i roztawial sprzet).

Co do maka 90 to zakup z sensownym montazem chociazby eq2 to kwota 1200 (porazka producenta i sprzedawcow :Boink: ) za te cene to mozna dostac lepszy sprzet. Jakbym chcial wydac taka kwote to kupilbym pwenie polecana synte 10''.

 

Jak zainteresowanie mlodej zaowocuje to za kilka lat inny sprzet.

 

alfonso tez mam podobne odczycia co do dobsona w przypadku dziecka, a nie chcial bym ustawiac jej teleskop za kazdym razem. Mozliwosci tego telepa sa napewno wieksze niz tego co wybralem no ale .....

ponadto przewidywane sa obserwacje dzienne okolicy z balkonu a w tym przypadku refraktorek moze byc lepszy.

 

Dzieki za opinie.

 

Po dokonaniu zakupu i pierwszych obserwacjach podziele sie swoimi wrazeniami i wyraze opinie czy wybor byl trafiony. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do maka 90 to zakup z sensownym montazem chociazby eq2 to kwota 1200 (porazka producenta i sprzedawcow :Boink: )

 

MAK 90 NA EQ1 ... 750 ZŁ niewiem jakie ty cenniki czytasz!!!! chyba w jakichchś złodziejskich firmach.

 

PO CHOLERE Cie pod Maka 90mm EQ2?

 

AAAAAHAHAHAHA teraz doczytałem! 90/900 na EQ2!!! zamiast Mak90 na EQ1? SORRY ALE TO JEST CHORE.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 90 NA EQ1 ... 750 ZŁ niewiem jakie ty cenniki czytasz!!!! chyba w jakichchś złodziejskich firmach.

 

PO CHOLERE Cie pod Maka 90mm EQ2?

 

AAAAAHAHAHAHA teraz doczytałem! 90/900 na EQ2!!! zamiast Mak90 na EQ1? SORRY ALE TO JEST CHORE.

 

 

Maka 90 mozesz w zestwie dostac tak jak podajesz na eq1 lub stolowym. Mozesz kupic sam telep za 599 i oddzielnie montaz, a wtedy cena wychodzi w podanej granicy.

Czy eq2 jest potrzebne pod maka pewnie nie bo by producent taki zestaw dawal. co do eq1 nie wiem nie mam doswiadczenia, czytajac fora i opinie to nie jest polecany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nie zgodzę się z tym stwierdzeniem:

alfonso tez mam podobne odczycia co do dobsona w przypadku dziecka, a nie chcial bym ustawiac jej teleskop za kazdym razem.

I tak będziesz musiał ustawiać. A dziecko Dobsem łatwiej pokieruje niz paralaktykiem.

Co do "wzrostu" telepa to też nie do końca jest z tym tak źle. W zenicie b. rzadko się obserwuje, a w pozostałych pozycjach wszystko jest OK.

 

 

Poza tym- sam nie wiem, czy na podstawie tego, co do tej pory się dowiedziałem, wybrałbym Maka czy dość ciemnego Newtona 6" :rolleyes: ... choć ... Dobsy rulez :szczerbaty:

 

McArti ma 100% racji co do refraktorka 90 mm na EQ2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuje z tego iz Mak 90 na eq1 bedzie lepszym wyborem niz refraktorek 90/900 na eq2.

 

Jaka jest waga maka 90 ? (jakos nikt w ofertach nie podaje jego wagi)

 

Czemu MAK102 jest na eq2 fakt cena 1099 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...56f28502cc2552f

bez montazu 799 - w zestawie montaz eq2 wynosi 300 zl (w zestawie z makiem 102)

 

(a nastepny 127 na eq2-3 - ciekawe)

 

Sam montaz eq2 kosztuje 369 zl. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...56f28502cc2552f

 

Roznica pomiedzy mak 90 a mak 102 wynosi 350 zlotych (drozsza cena teleskopu i drozszy montaz).

 

Mak 90 bez montazu 599 zl z montazem eq1 749 czyli montaz eq1 kosztuje 140 zlotych (oddzielnie nie ma w ofercie).

 

Czy jest az tak kolosalna roznica w ciezkosci pomiedzy makami ? ze w 102 zastosowano montaz eq2.

Dajac eq1 do tego zestawu obnizamy cene o jakies 150 zl i mamy swietnie sprzedajacy sie teleskop (mozliwosci/cena sprzetu). Ale nik nie kupi takiego zestawu bo precyzja montazu eq1 jest kiepska (taka opinia panuje na forach i w poradnikach ).

 

Mie sie wydaje ze to raczej trick "markietingowy" producenta. Gdyby do mak 90 dac eq2 (eq2 chyba lepszy od eq1 - choc na zdjeciach wygladaja tak samo) to cena takiego zestawu nie bylaby 750zl a ponad 900 zl. I nikt by na taki zestaw nie zwrocil uwagi bo niedaleko jest synta na dobsonie 8'' zapewne majaca duuuzo wieksze mozliwosci i wiele innych.

 

Ponadto kupujac np. pierwszy teleskop moze warto by dac troche wiecej i do sredniej klasy teleskopu kupic troszke lepszy montaz, a pozniej jezeli bedzie trzeba dokupic lepszy teleskop bez montazu.

 

Moj wniosek jest taki ze producent daje w zestawie montaz zalezny od koncowej ceny zestawu tak aby sie sprzedawal w swojej klasie.

 

No moze ta synta 6'' bedzie najlepszy wyborem.

 

Chyba bedzie trzeba odwiedzic jakis sklep by naocznie obejrzec sprzety a dopiero wowczas dokonac decyzji.

 

Mam w zwiazku z tym prosbe, o podanie namiarow na sklepy z sprzetem astro w miastach (w najbizszym czasie w nich bede) Poznan, Torun, Gdansk (trojmasto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym- sam nie wiem, czy na podstawie tego, co do tej pory się dowiedziałem, wybrałbym Maka czy dość ciemnego Newtona 6" :rolleyes: ... choć ... Dobsy rulez :szczerbaty:

 

Mak 90 swiatlosila f/14 http://www.skywatchertelescope.net/MAK90EQ1.html

Sk 909Eq2 switlosila f/10 http://www.skywatchertelescope.net/909AZ3.html

SKDOB 6'' swiatlosila f/7.8 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...56f28502cc2552f

( jak na newtona to ten jest chyba najciemnieszy)

 

jestem "zielony" :rolleyes: dla mie swiatlosila wyraza ilosc swiatla bez wzgledu na typ sprzetu.

chyba ze jestem w bledzie.

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.