Skocz do zawartości

Co lepsze ?!


Woju

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano wszystkim.

Niegdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie więc postanowiłem napisać nowy wątek.

Ostatnio zdecydowałem sie na zakup Synty 10" na dobsonie.Ponieważ jest sporo czasu do świąt ,postanowiłem przemyśleć wszystko jeszcze raz.W tym momencie moge przeznaczyć na teleskop troche więcej pieniedzy, czyli około 3000 zł I mam pytanie czy lepszym wyborem było by kupienie innego teleskopu np. Bresser Messier 8" . Chciałbym aby to był sprawdzony sprzęt i bardzo dobry jakościowo oraz pod względem obserwacji.Interesują mnie obiekty DS i troszke mniej planety.Niezalerzy mi na razie na astro fotografi.Chciałbym aby to był sprzęt na bardzo długie lata.Pytam bo chę mieć pewność że wybrałem dobry sprzęt.Jeżeli jest coś lepszego od Synty ale nie przekraczającego 3 tysięcy zł, to wole kupić lepszy sprzęt.Aha ostatnio obiło mi sie o uszy że sky-watcher

(synta) jest złą firmą bo pochodzi z Chin.Czy to prawda ?! Mi sie wydaje że to głupota ale wole sie zapytać.

Prosze bardzo o pomoc,oraz przepraszam za błędy.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Woju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim napisz jakie masz warunki do obserwacji:

- gdzie mieszkasz (miasto, wieś)

- czy dom jednorodzinny, czy blok (które piętro)

- gdzie będziesz obserwować

- gdzie chcesz trzymać telep

- jak go chcesz transportować

- czy i ile chcesz / mozesz przeznaczyć na dodatkowe wyposazenie

 

itd., itp. - bez tego ani rusz :)

 

P.S. I tak nie będziemy mówili o sprzęcie bardzo dobrym jakosciowo- chyba, że jedno zero do kwoty dorzucisz ;) To jest sensownej klasy sprzęt popularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ta astrografia powinienes sie dobrze zastanowic. jesli nie byl bys nia zainteresowany i jesli masz naprawde dobre niebo to warto isc w najwieksza mozliwa srednice.

jesli jednak astrofoto by Cie interesowalo w przyszej perspektywie to np. kupno duzego dobsona raczej odpada bo z paralaktykowaniem bedzie sporo problemow.

 

a sky-watcher produkuje w chinach. tyle, ze malo kto nie produkuje...

synta jest teleskopem ekonomicznym jesli chodzi o mechanike (ekonomiczny, nie znaczy uciazliwy czy nieuzywalny), natomiast jakoscia optyki trzyma wysoki poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ciemne niebo, ogródek lub coś w tym stylu i ma to być dla ciebie sprzęt na długie lata w dodatku to co cię najbardziej interesuje to DS, to nie ma się co zastanawiać tylko brać teleskop z największym lustrem na jakie cię stać. np. http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=366

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop trzymał bym w domu,duże rozmiary nie przeszkadzają mi.Mieszkam w Krakowie,w kamienicy i mam ogrudek.Moje mieszkanie znajduje sie na samej gurze kamienicy.Oczywiście zdaje sobie sprawe z zanieczyszczenia powietrza i dlatego na każde obserwacje będe jeździł gdzieś w góry albo do rodziny która mieszka w małym miasteczku.Przeznaczyć na dodatkowe wyposarzenie moge tyle ile mi zostanie,najwyżej w przyszłości dokupie np. okluary itp.Oczywiście telepa bede woził autem.Słyszałem że Dobsonem strasznie trudno sie prowadzi obserwacje i nie umożliwia astrofoto.Narazie nie myśle o astro foto,najwyżej kiedyś kupie inny teleskop.

Niewiem czy pozostać przy syncie 10" ,czy kupic coś innego,coś lepszego jakościowo ale w cenie nieprzekraczającego 3 tysięcy zł.

Napisałem ten temat głównie dlatego bo nagle przybyło mi pieniędzy o 1 tysiąc zł i jak było by coś lepszego niż Synta o ten tysiąc to wolałbym kupić inny teleskop niż Synta.

 

Czy jakościowo teleskop Bresser-Messier 8" był by lepszym rozwiązaniem ?

Edytowane przez Woju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyszedłnięty 1000zł wiecej nalezy przenaczyć na okulary (jeden lub dwa) i nic nie kombinować przy telepie ;)

Popieram, ze sprostowaniem, że jeszcze można filtr np. UHC-S za to dokupić.

I to co Dobsonme pisał- tysz popieram :)

 

Messier byłby lepszym rozwiązaniem, gdybyś naprawdę chciał powalczyć z astrofoto. Ale i tak montaż do wymiany.

 

I jeszcze jeden edit : http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=9268.0 - chyba niezły filterek na krakowskie warunki.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Interesują mnie obiekty DS i troszke mniej planety.

...

Chciałbym aby to był sprzęt na bardzo długie lata.

...

 

Chcesz pogodzić ogień z wodą.

Jeśli interesują Cię przede wszystkim DSy - światłosilny Newon.

Jeśli chcesz mieć sprzęt na długie lata (bez napylania lub wymiany lustra itp.) - refraktor.

 

Weź pod uwagę fakt, że aby wykorzystać w pełni światłosilnego Newtona musisz mieć ciemne niebo. Jeśli nie będziesz miał takiego, to po co inwstować w duże lustro i przepłacać?

Kwestia mobilności: rura 12" na dobsie swoje waży. Noszenie jej tam i z powrotem nie będzie należało do przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, dziś popatrzyłem przypadkiem na ceny Messierów w FotoClassicu (mała obniżka). Hmm... mając 3000 zł "na wydaniu", zastanowiłbym się nad refraktorkiem 152 mm (3500 zł). Wiem, wiem- krótkoogniskowy achromat, a on chce też planety, a tu aberra wali... Ja tam bym taką "walniętą" aberrę przebolał ;)

A w przypadku refraktorków 127 mm Messiera- to jeszcze na jakiego LV i filtr słoneczny by starczyło. Albo napęd jaki.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź nie jest prosta. Sam mam Syntę 10 jaką ewentualnie chcesz kupić. Jeśli chcesz prowadzić obserwacje z podwórka w Krakowie- To ja bym nie polecał. Jesli chcesz jeździć poza miasto to polecam Synte 10 jak najbardziej. Jest to teleskop który jeszcze można upchnąć do średniego auta. Kładziesz na tylnej kanapie i basta, a dobson na przednim fotelu pasażera, ja tak robię. Mobilność tego telepa jest świetna. Z 12 calówką to już inna zabawa ze względu na długość telepa i dla tego nawet jak bym miał kupę kasy to 12-astki bym nie kupił.

 

Teraz bardzo ważna rzecz!! Nie napalaj się na sam teleskop, bo to tylko część wydatków. Musisz pomyśleć o dobrych okularach ze względu na znaczną światłosiłę teleskopu ( F4,7) który chcesz kupić.

 

Na synte 10 wydasz 1950 zł w Delcie

Na akular lantanowy z serri LVW wydasz 700 zł do DS-ów , do tego do planet z seri LV za 400 zl i już masz trochę przekroczony budżet. Piszesz że chcesz obserwać i DS-y i planety wiec daję ci przykład 2 okularów wysokiej klasy. Do DS można jeszcze rozpatrywać Swana 33mm ( bo kosztuje 420 zł a nie 700 jak Vixen LVW) ale ze względu na niezbyt dobrą współpracę tego okularu z tak wymagającym sprzętem trzeba się nad tym zastanowić i poczytać fora. Jak dla mnie swanik jest dobry, to jednak zależy od gustu.

 

Później dozbierasz na filtr UHC-S i wsjo.

 

Jesli kupisz teleskop za 2800 zł, to jak przy twoim budżecie chcesz kupić dobre okulary? Pewnie że ten Made 10 jest lepiej wykonany od Synty 10 ale optycznie czy jest lepszy tego nie wiem. Mimo że ma konstrukcje kratownicową to popatrz sobie ile waży (30 kg)!!! I gdzie tu sens? Może oni podają wagę teleskopu spakowanego w kartony, sam już nie wiem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kupisz teleskop za 2800 zł, to jak przy twoim budżecie chcesz kupić dobre okulary? Pewnie że ten Made 10 jest lepiej wykonany od Synty 10 ale optycznie czy jest lepszy tego nie wiem. Mimo że ma konstrukcje kratownicową to popatrz sobie ile waży (30 kg)!!! I gdzie tu sens? Może oni podają wagę teleskopu spakowanego w kartony, sam już nie wiem.

 

Waga złożonej tuby MEADE LB 10" wynosi ok. 17,5kg

Waga podstawy to ok. 12,5 kg

Całość daje jakieś 30 kg

 

Nie jest to lekkie - ale samą złożoną tubę da się nosić, szczególnie jeżeli wykombinuje się jakiś pokrowiec do niej. A jeżeli jeszcze to jest za dużo, można rozłożyć tubę co trwa 2-3 minuty, spakować części osobno. Najcięższa jest część tuby z lustrem ważąca 13,5 kg. To już chyba nie jest tragedia.

Cała zaleta LightBridge'a polega może nie tyle na wadze tego teleskopu co na możliwości szybkiego rozłożenia i złożenia jego na dość niewielkie części wygodne do transportu jak i przechowywania.

Uprzedzając od razu pytania o kolimację na razie z moich krótkich doświadczeń z tym teleskopem mogę stwierdzić, że po powtórnym złożeniu konieczna jest korekta kolimacji - ale nie jest to tragedia, poprawki są niewielkie.

Składanie za pierwszym razem trzech części tuby w jedną całość zajęło mi ok. 5 min.

Później robi się to w 2-3 minuty w jedną osobę.

 

Osobiście jeżeli chodzi o zakup - to ja właśnie zdecydowałem się na zakup LB rezygnując na razie z zakupu dobrych okularów. W komplecie mam całkiem przyzwoity 26mm (co nie oznacza docelowy), na początku kupię jakieś 2 Plossle "na przeczekanie" i będę zbierał na porządne np. LVW. Przecież teleskop nie kupuje się raczej na pół roku i nie od razu trzeba mieć komplet dobrych okularów. To taki mój osobisty punkt widzenia.

 

Pozdrawiam,

okon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba kupię Synte 10" na Dobsonie.Ewentualnie myślałem jeszcze o Bresser Messier N-203 za 2129 zł,albo na Ebay nowy za około 1800-1900 zł jak dobrze pamiętam. Ale skoro montaż nadaje sie do wymiany to ten teleskop odpada.

Może głupie pytanie ale dlamnie to będzie jasna odpowiedz.Co wy byście wybrali ,Synte 10" na dobsonie czy Bresser Messier N-203 ?! Który teleskop według was byłyby lepszym wyborem?

Dziękuje i pozdrawiam.

Edytowane przez Woju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najwyższe piętro kamienicy, przy założeniu, że sprzęt ma być w miarę często używany, wziąłbym Syntę. Ale 8". Albo któryś z tych refraktorów Messiera. Przebiegnij się z wiadrem, w którym będzie 2/3 wody po schodach- ale niesionym oburącz za samo wiadro, nie za uchwyt. To będzie próba na znoszenie tuby 10". Później powtórz to samo, niosąc za uchwyt- to znoszenie Dobsa. No i zdaj sobie sprawę, że tak będzie też po obserwacjach, gdy będziesz zmęczony, może i nad ranem. Nie tyle odradzam, co ostrzegam.

Jeśli kogoś to interesuje, to TUTAJ refraktor 150 mm Messier kosztuje 700 euro + wysyłka.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiele rzeczy rozważyć. Ile udżwigniesz? Przy Syncie 10 dużym utrudniem są gabaryty tuby, bo po prostu ciężko ją objąć ( no i waga). Polecam worek wojskowy , są na Allegro. Z którego piętra znosisz i wnosisz, jak klatka.

 

Najgorszym momentem przy syncie 10 jest zniesienie ( wniesienie) tuby w klatce schodowej i włożenie (wyjęcie) jej na tylną kanapę auta. Tutaj kolega okom ma racje żę LB będzie lepszy bo można go rozłożyć na części, pytanie jest jednak czy watro tyle zapłacić za ten komfort, ale to już twoja sprawa i zmartwienie.

 

Bresser N-203 bedzie łatwiejszy do zniesienia ( tuba). Jest wiele czynników które decydują dla kogo jaki teleskop jest dobry. Jedna rzecz jest najgorsza: że kupisz teleskop którego nie będziesz używał, właśnie z winy jego gabarytów i wagi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradze sobie z znoszeniem i wnoszeniem telepa,wezmę kogos do pomocy.Więc to niejest problem.Chodzi mi głównie o to który teleskop jest lepszy Synta czy Bresser Messier N-203.Niewiem który wybrać...

 

 

Nie miałem doczynienia z Bresser Messier N-203 wiec nie wiem jak u niego z optyką. Jeśli jednak nie interesuje cię fotografia to bierz Synte 10. Choć z drugiej strony ten bresser ma krótką tube ze względu na mocarną światłosiłe ( ciężki wycisk dla okularów taka światłosiła), ale też mniejszą aperturę od synty 10. Czytaj recenzje i decyduj.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty się tak na tego Bresera uparłeś? Optyka teleskopów będzie na zbliżonym poziomie może nawet taka sam, synta to sprawdzony sprzęt, jest wielu użytkowników w Polsce tego teleskopu i są z niego bardzo zadowoleni. Synta 10" pokaże ci i tak więcej od Mesiera N- 203 bo ma od niego większe lustro, tu niema się nad czym tak zastanawiać. Pomyśl może lepiej nad doborem okularów do teleskopu bo te w zestawie z Synta nie są najlepszej jakości.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o to który teleskop jest lepszy Synta czy Bresser Messier N-203.Niewiem który wybrać...

 

Tak napradę nie wiem czy w ogóle ma sens porównywanie tych dwóch teleskopów. Bo o ile się nie mylę to chodzi ci zapewne o N-203 na montażu paralaktycznym. Z kolei Synta 10" jest na dobsie - a to troche inna bajka. Moim zdaniem, musisz się najpierw zdecydować jakiego rodzaju montaż bardziej Ci odpowiada.

Jeżeli zależy Ci na prostocie obserwacji, szybkim rozstawianiu sprzętu to dobs - wtedy też zyskasz dodatkową aperturę - co będzie miało znaczenie szczególnie przy słabszych obiektach DS. W przypadku większości Dobsów - jest tak: stawiasz podstawę (montaż), kładziesz na to tubę - i sprzęt jest w zasadzie gotowy (nie licząc chłodenia optyki). Musisz też się liczyć nie na dobsie utrudnione będą jakieś poważniejsze obserwacje planetarne przy dużych powiększeniach (np. powyżej 200x) z powodu szybkiego "uciekania" obiektów z pola widzenia okularu... Tu z kolei przewagę będzie miał paralaktyk.

Tak jak zauważyli moi przedmówcy 10" to już niezły kawał grzmota - i przyznam się szczerze, że jak pierwszy raz złożyłem mój 10" teleskop to stanąłem z boku i popatrzyłem się z przerażeniem :Boink: i podrapałem się w głowę. W sklepie jakieś takie mniejsze były :szczerbaty:

Jednak właśnie opracowuję "system" na noszenie mojego LB w bloku - myślę, że po uszyciu odpowiednich pokrowców nie powinno być aż tak dużego problemu - wtedy wspomniane przez saywiecha "wiadro" będę mógł nieść na ramieniu a nie trzymając oburącz przed sobą - co znacznie wygodniejszym będzie B)

Reasumując: jeżeli będziesz miał kogoś do pomocy oraz dostęp do ciemnego nieba poza miastem - to bierz większy i na Dobsonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.