Skocz do zawartości

Teleskopy drewniane


Rzeźbiarz

Rekomendowane odpowiedzi

Nic tylko ukłony wielkiego szacunku. Oczywiście ciekaw jestem widoków jako dają te niewątpliwe arcydzieła.

Sam wygląd to dla mnie rewelacja. Jest kilka amerykańskich firm robiących Newtony z drewna ale Pana teleskopy biją je na głowę! Jeszcze raz gratuluję i chylę czoła przed sprawnością rąk i głowy.

A tak całkiem na boku i po cichu...(((czy jakaś możliwość wykonania pod zamówienie... cena??... ;-)))

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję pięknie, one są tak fantastyczne, że aż dech zapiera :notworthy:

ale czy możesz Rzeźbiarzu zdradzić, ile czasu poświęcasz na wykonanie takiego teleskopu?

 

albo czy sam projektujesz ich konstrukcje, jaki choćby te wszystkie "patenty" np. regulowaną wysokość mocowania wyciągu, czy takie genialne połączenie platformy paralaktycznej z montażem równikowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się, jak zwykle, czepiam.

Ładnie to wygląda i z pewnością ładnie pachnie. Ale te konstrukcje ze sklejki 20-30 mm muszą być bardzo ciężkie! Tak, że do transportu - jak do tanga - trzeba dwojga (co najmniej).

Może to i zaleta :)

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja również przyłączam sie tek po ciichuuu B) do pytań w sprawie dot. ewentualnego kupna któregoś z tych cudów!! i oczywiście cen . I czy wogóle planujesz produkcję tych arcydzieł ?.

A tak poza tym to coś cudownego i chylę czoła :notworthy:

 

Pozdrawiam serdecznie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy! Pierwszy z prezentowanych teleskopów to (170/1700).Powstawał w bólach i mękach przez prawie 4 tygodnie z przerwami.Odkrywałem wtedy wszystkie niuanse tego projektu.Z następnym (250/1200)poszło już dużo lepiej.Budowałem go 7 dni.Do tego należy doliczyć czas oczekiwania na optykę i wyposażenie.Waga odpowiednio 25 i 21kg.Poprzez stosowanie otworów odbarczających,pozbyłem się ok.20% masy sklejki.T/zwane "bafle"naprzeciw wyciągu okularowego od lat stosuje INTES w swoich Maksutowach-Nevtonach i stąd ten pomysł,natomiast zintegrowane z oprawą okularu lusterko diagonalne to rozwiązanie stosowane w dawnych Nevtonach z końca XVIII wieku.

W (170/1700) zrezygnowałem z dotychczasowego napędu osi rektascencji na korzyść precyzyjnych mikroruchów,natomiast w (254/1200) platforma paraktyczna czeka na napęd z guidowaniem.Optykę 170 wykonano w Astrokraku (bardzo przyzwocie),natomiast 254 to optyka Sky-Watchera,również niezła.

Wiele osób namawia mnie na podjęcie ograniczonej produkcji na konkretne zamówienie,choć obawiam się dość płytkiego rynku na te akurat konstrukcje gdyż nie wytrzymałyby cenowo z dotychczasowymi,krajowymi producentami oraz z Dalekiego Wschodu.Jeżeliby jednak znalazłyby się osoby zainteresowane,proszę o kontakt na priva.Pozdrawiam Wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Wiele osób namawia mnie na podjęcie ograniczonej produkcji na konkretne zamówienie,choć obawiam się dość płytkiego rynku na te akurat konstrukcje gdyż nie wytrzymałyby cenowo z dotychczasowymi,krajowymi producentami oraz z Dalekiego Wschodu.Jeżeliby jednak znalazłyby się osoby zainteresowane,proszę o kontakt na priva.Pozdrawiam Wszystkich.

 

Te teleskopy są tak piękne, że przy odrobinie "reklamy" za naszą zachodnią granicą (chyba mają jakieś forum?), obawiałbym się zbyt "głębokiego" rynku. Z pewnością znaleźliby się pasjonaci z odpowiednio grubymi portfelami wypchanymi euro :szczerbaty: , którzy szukają czegoś oryginalnego, bo są już znudzeni masówą z Dalekiego Wschodu.

 

Pozdrowienia i życzenia Dosiego roku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 9 miesięcy temu...

:notworthy:

Bardzo proszę, Rzeźbiarzu, ZMIEŃ AWATARA na RZEŹBIONY!!! KONIECZNIE!

 

Kiedyś widziałem w którymś wątku pięknie wyrzeźbiony potężny montaż paralaktyczny. Zastanawiam się, czy możnaby wykonać wszystkie trybiki z drewna, w każdym razie w Obserwatorium Królewskim w Greenwich można zobaczyć piękny, niezwykle precyzyjny chronometr drewniany. Sprężyna nie jest drewniana :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cóż, dla mnie to sztuka, a nie teleskopy. Sądząc po niku, a także po wykonaniu oraz pańskich wypowiedziach mogę wywnioskować, że nie o kasę tutaj chodzi, jednak jeśli panu wykonanie tych teleskopów zajmuje parę tygodni, a nawet mniej, to na niemieckim rynku może pan się dorobić własnego obserwatorium. Sam robiłem w stolarni różne proekologiczne zabawki z drewna, na zachodzie mają fioła na tym punkcie. Myślę, że sprzedać te teleskopy razem za jakieś 20-30tyś nie stanowiło by większego problemu. Wiem co mówię, bo klocki z powycinanych badyli szły za 120 euro, a tu nie mówimy o pociętych kijkach tylko prawdziwym fachu. W każdym razie, jest to niezwykle imponujące. Machina czasu i klasyka. A co do wagi, chyba nikt nie miałby zamiaru nosić czegoś takiego ? Ja bym zabił gdyby ktoś bez mojej wiedzy kurze z tego zcierał. Co do ewentualnej ceny to jest jak z najnowszymi modelami Ferrari czy Lamborghini, pytania o cenę są nie na miejscu ;]

 

Very impressive !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie koledzy że drewno zawsze pracuje i zmienia wymiary w przeciwieństwie do metalów. Teleskopy są piękne ale drewno to jednak nie najlepszy materiał na dobry optycznie teleskop..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.